NIEUWE SNELWEG KRUIPT TRAAG RICHTING DELFT mm Aansluiting op Kruit- Jiuisweg in 1975 'x V N Met Sinterklaas en de boot De nieuwe puzzel Voor de jeugd Hallo allemaal De prijswinnaars Die goede Sinterklaas Vogel Piet In de winter X 9 X X L X f X <r X X X X X Sinterklaas Brievenhoekjët Hoe zeg je het? Wil je schrijven? De muis in reuzeniand De snelle haas SCHIEBAMSCHE COURANT ZATERDAG 11 NOVEMBER 11172 Vlaardingen/Schiedam De stilte wordt er nu nog door kliefd door loeiende koeien, kwakende eenden, ringende vogels en af en toe door het monotone gebrom van aan vliegende eenmotorige piper-cubs voor Zestienhoven. Maar het bed voor de gloednieuwe, 70s banen brede auto weg ligt al tot aan de Oostveenseweg gespreid, In een traag, maar desalniettemin onafwendbaar tempo kruipt de nieuwe internationale verbinding van Antwerpen naar Den Haag in de richting Delft. Over twee jaar zal het nu nog rustige beeid van dit stukje Midden-Delfland, waarvan het decor wordt gevormd door stedelijke en in dustriële bedrijvigheid, rijn opgeslokt door het onver stoorbare lawaai van het niet meer te stuiten autover keer. Jaarlijks zullen honderduizen den auto's er het beeld gaan beheersen. Wellicht evenzove- Ie vermoeide stedelingen gaan lang deze brede strook auto baan rust en ontspanning zoe ken als over ongeveer tien jaar ook het agrarische ge bied van nu is „omgeturnd" tot recreatietuin voor enkele miljoenen mensen. Hij ksweg 19 Is in aanleg. Het protest van een, aantal land bouwers en veetelera-in Schip luiden zal niet kunnen voor komen dat deze nieuwe, inter nationale kolos, waarvan het rijk honderden miljoenen neertelde in 1975 de Kruithuis- weg bij Delft bereikt. De plan nen van Rijkswaterstaat staan vast. Het tracé tot Delft is uitgestippeld. De Schiplui- dense protesten worden toege voegd aan de ontelbare ande re die de aanleg van de weg .al opleverden. In Schipluiden heet het dat de weg van bo- vengemeenfceïijk belang is, maar in Den Haag hoort men - -j door Hans de Jongh afgezwakt, omdat oud-minis ter Drees van verkeer en wa terstaat ook in dit onderdeel van het i-ijkswegenplan zijn bezuinigingsschaar zette. de protesten nauwelijks. Zoals in zovele gevallen bepaalt een administratieve afwerking ook.straks wellicht de hoogte van de schade die wordt vergoed Rijksweg 19 kabbelt intussen rustig verder. Het tempo is BELANGRIJKE SCHAKEL Rijksweg 19, Beneluxweg of Zoomweg zoals de kolos ge noemd wordt, vormt een be langrijke schakel ra het inter nationale wegverkeer. Een di recte verbinding tussen Ant werpen en Den Haag. België heeft er intussen nog niets aan gedaan, maar Nederland daarentegen heeft zijn weg voor driekwart klaar. Van Schiedam/Vlaardingen tot aan de Noordbrabantse ge meente DInteloord, waar de nieuwe weg tijdelijk overgaat in de provinciale weg met Bergen op Zoom. Rijkswaterstaat bouwt dg weg De rijksweg in aanleg. Tus sen Vlaardingen en Delft is a! een deel van het toekom stige tracé uitgezet. Het wach ten is bij wijze van spreken op asfaltering, maar dat zaï nog tot 1975 duren, alsook de aansluiting op de Kruithuis- weg een feit Is. nu eerst in noordelijke richting af. Vanaf het Kethel- pleln, waar Koningin Juliana het laatst gereed gekomen ge deelte In juni 1937 samen met de Beneluxtunnel en een deel van rijksweg 20 voor het ver keer openstelde ligt het zand» bed tot aan de Oostveenseweg in Schipluiden, ter hoogte van de grens met Delft, gereed. De volgende fase is het „slaan" van zandpalen in de veenach tige bodem vanaf de Oost veenseweg tot aan de Kruit- huisweg. Deze zandpalen moeten het vocht uit het veen tekken om te voorkomen dat de weg in de loop der jaren zal wegzakken. De noodzaak van die zandpalen 1b at zich aflezen uit de afstand tussen iedere paal: slechts drie me ter. TRACE Van de Oostveenseweg koerst rijksweg 19 in de richting van de Slingsloot en buigt 1 kilo meter ten oosten van Schiplui den af in de richting Kruit- huisweg. De verdere trace ring, met de uitvoering waar van in 197S pas wordt begon nen. is eveneens reeds be kend. De weg gaat 1 kilometer ten westen langs Den Hoorn, buigt oostwaarts voor Rijs wijk langs en kruist daar de secondaire weg 15. Via de Plaspoelpolder en een kruising met de Vliet belandt deze in ternationale wegverbinding uiteindelijk aan het einde van de jaren zeventig op Ypen- burg. Het beeld naast de nieuwe wegverbinding, zes banen en een capaciteit van vele hon derdduizenden auto's per jaar worüt nu nog beheerst door de landelijke rust. Als het verkeer straks ook op dit deel van de internationale route wordt „losgelaten" zal dat anders zijn. Hot gedeelte tussen Vlaardingen. /Schiedam en Delft gaat een slordige 55 miljoen gulden kosten. Als deze fase in 1975 is voltooid, zal het verkeerspa- froon tussen Den Haag en het Euroooort/Botlekgebied aan merkelijk 2ijn veranderd. Ook de Ruit rond Rotterdam is dan. klaar. Het verkeer uit Rotterdam, zeker uit Zuid. 't Westen en het industriege bied, kan dan gemakkelijk de nieuwe route gebruiken om Den Haag te bereiken, het geen overigens (tijdelijk) een zware belasting zal betekenen voor de secondaire weg 15. Ook het verkeer uit Den Haag Zuid en West zal, naar ver wacht. veel eerder gebruik gaan maken van rijksweg 19 en de beruchte rijksweg 13 la ten schieten. 's. ail Hoewel dat een aanzienlijke ont- lasting voor het bestaande tracé Rotterdam/Den Haag betekent, verwacht Rijkswet- ji terstaai dat >t verkeer van en j; naar Amsterdam in elk geval i tot 1980 wel van deze route ge- bruik zal blijven maken. I Net die middag dat Sinter klaas en zi.fn zwarte Pieten met de boot naar de stad zouden varen ging de grote draaibrug kapot. Een schip was er tegen aan gevaren. Nu kon de brug niet meer open. Waf moesten ze be ginnen? De mensen die aan de kant op de komst van Sinterklaas stonden te wachten, schrokken er van. Ook de burgemeester, met zijn wethouders op een mooie plaats vooraan werd wit van schrik. „Wat moe ten we doen", riep ieder- een. De burgemeester was de baas dus hij meest het zeggen. „We moeten ie mand vinden die de brug maakt", zei hij, „maar dat duurt natuurlijk veel te lang. Sinterklaas kan elk ogenblik hier zijn". „We kunnen met de politie auto een timmerman gaan halen", opperde één van de wethouders. „We moeten een commissie benoemen", riep meneer Schralemans, de andere wethouder, „een commissie die kan onder zoeken hoe het komt dat,Maar andere men sen vielen hem In de rede. iedereen praatte door el kaar en intussen gebeurde er niets. lussen de mensen stond Tommie, een stevige jon gen van elf jaar. Hij had al een poos naar ai dat ge praat geluisterd en werd steeds zenuwachtiger. Da delijk kwam de boot. Die kon niet door de brug en wat dan? Dan kon Sinter klaas niet op de kant ko men en de rijtoer door de stad ging niet door. Opeens kreeg hij een idee. Zijn boot! Zijn boot kon onder de brug door varen. Snel, voordat het te laat was. Hij rende naar huis. Het was het eerste huis aan het water. De boot lag vredig langs de kant te dobberen. Tom gooide het touw los. Even later roeide hij het water op. In de ver te kwam de stoomboot r' aan. Als ze hem nu maar zagen. Hij zwaaide met zijn zakdoek en gelukkig zag de stuurman hem. Eén van de matrozen kwam aan dek. ,Ga aan de kant zwaaien", riep hij boos, „je mag niet zo dicht biJ de boot". „De brug is ka pot", schreeuwde Tom, Als je de woordjes hebt ingevuld komen er op de kruisjes drie vruchten te staan. 1 meervoud van aap, 2 knecht van de Sfnt, 3 insect dat web weeft, 4 deel ran je voet, 5 ganzenbord is een...,.., 6 een struik andijvie, een bos peen, een sla. 7 groot, log dier, 8 toespraak, 9 kleur, 10 getal, 31 plezier, 12 niet goedkoop, 13 om mee te boetseren, 14 veeg je weg met een stofdoek. De oplossingen verwacht ik weer voor donder dagmiddag vier uur. Denk aan naam", adres en leeftijd onder aan de brief of oplossing. Dus niet alleen op de envelop. Daar zet je op: Aan Anke, Verwers- wijk 6—8. Delft. „de boot kan er niet door- Sinterklaas kan in mijn boot". Even later lag de stoomboot aan de kant- Tommies vader maakte de tros vast Sinterklaas en één van de zwarte Pieten stapten over in de kleine boot van Tom. Er konden ook nog wat kisten speel goed mee en de pakken pe pernoten. Rustig trok Tom mie de roeispanen door het water. Toen ze bij de op haalbrug kwamen en de mensen begonnen te julchep voelde hij zich heel trots. De burgemeester én alle anderen schaamden zich wel een beetje. Zij hadden Willen de kinderen uit Loosduinen, Den Haag, Rotterdam en Rijs wijk die ook we! eens een briefje schrijven of de puzzel oplossen er bij zetten welke krant ze le zen? De jeugdrubriek verschijnt in zes kranten, o.a. de West- landse, de Rijnlandse en de Delftsche Courant, en ik weet dan niet waar ik jullie briefje in moet zetten. Denken jullie er aan? 1 Annamarie Poot, Lijs terbes taan 26, Schiedam f^ihel); 2 André den Hollander, Ridder- kerksestr, 49a, Schiedam /zeven Jaar). De oplossing was: 1 bijl, 2 De nen, 3 bloed, t handen, 5 tent, S lief. 7 fee. Het spreekwoord werd dus: blaffende honden bij ten niet. maar staan praten en al leen deze jongen bad Iets gedaan. Voordat Sint In de koels stapte vroeg bij aan Tom wat bij graag wilde hebben. Een mooie trein of een spel, dacht Sint. Maar Tommie iel: „ik wil u 10 graag helpea met cadeau- tjes inpakken en uitdelen". „Goed hoor", lachte Sint, „je kan meteen beginnen want ik heb na maar één Pipt bij me". En zo mocht Tom naast Sinterklaas In de koets ritten. En later ook nog pepernoten strooien. ANKE 0, die goede Sinterklaas! Hij komt helemaal uit Spanje ekspres voor ons! Hij geaft kadootjes a*ri ons! Dat vind Ik zo fijn! En je raag 's avonds je schoen neerzetten én 's morgens zit er wat in. O, die goede Sinterklaas! (none v. d. Ende, zeven jaar, Den Hoorn) 3 U IZ XJ 'V In de winter komt Sinterklaas. Hij kprat ook op school. Dat vind ik wel fijn. Maar op 11 novem ber is hij er al. Zet je schoen maar klaar en wat water voor het paard, Kijk uit, wees nu toch zoetjes want Sinterklaas komt vandaag in Delft. (Wllma Siepman, negen Jaar, Delft) Sint Nicolaas is weer in het land iedereen danst hand in hand dat zou ik net denken welke zwarte Piet zou jou niet wenken om een hand vol pepernoten te geven. Maar zou je hand niet beven om je dat aan te geven? 9 Sandra Borsboom, vier jaar, uit Schiedam tekende haar vriendje René in het ziekenhuis. De verpleegster staat naast zijn bed. fk heb een vogel die heet piet. Boos is hij niet maar pikt wel. En zit daarom in een soort cel. Het is eerr gele parkiet en als je hem zietkijk je raar. Want het is niet waar! (Ellen v. d. Berg, Den IToorn) ANNEKE HOLIERHOEK Ke- thet) Je broer stuurt zaker wel vaak kaarten en brieven met mooie postzegels er op? Het lijkt me wet fifn al die lan den te zien. AUeen, ik ben met een zeeziek. Ben jij cl een op een boot geweest? Ik kan wel breien maar niet die steek. Al leen recht en averecht. LETT YVAN VELSEN (Kethel) Je had een leuk plaatje op je oplossing geplakt. Er komt een lief krulhondje de trap aj en die blajt „wij bijten niet". Dat had je grappig gedaan IRMA F EENSTRA Schiedam Door het zachte weer merk je helemaal niet dat het al bijna december ig. Ik vind het een ge zellige maandEersE Sinter klaas en dan kerst en oud en nieuw. Weet je al wat je Sint zal vragen? een mooie tekening voor hem maken. Dag Sandra, groeten aan moeder ANNAMARIE POOT (Schiedam) Fijn, dat je weer eens schreef. Dat fudswerfe weet wat hè. Ze moesten het maar eens afschaf fen, vind ik. Wat leuk dat je tante bent geworden. Groeit Wilfred goed? Zijn je andere neefjes ook nog klein JEROEN VERMAAT (Vlaar dingen) Hoe is de wedstrijd afgelopenHebben jullie ge wonnen? Een gelijk spel is na tuurlijk ook mooi. Maar ik be grijp dat jullie liever met een paar pu*- verschil win nen. ffe wachi „panning op de aangekondigde tekening Dit was het laatste briefje weer vart verleden week. Dag aüe- maal, veel groeten van ANKE AN JA VOORBERG Schiedam De vechtende mensen waren toch we! gelufet. Alteen het bos niet. En van het hondje had je een herfstblad gemaakt. Dat is af een kunststukje, vind ik. LEONTINE VOORBERG (Schie dam; Bij ons zijn er ooft nog zo veel muggen. En ze hunnen nog lelijk steken. Dat heb je zeij wel gemerkt aan je Up. Het komt natuurlijk door het zachte weer. AU het koud wordt zijn ze meteen verdwenen. SANDRA BORSBOOM (Schie dam) Deze week staat jouw te kening in de krant. Ik denk dat je vriendje René het ook we! erg leuk zal vinden. Is hij nu weer beter? Fijn hè, dan kun je weer met hem spelen. Op schoof maak je zeker ook we! veel mooie tekeningen? Ik denk dat Sinterklaas ook wel bij jullie in de klas komt. Dan moet je maar (Adrienne v. d. Helm, Den Hoorn Ankie Ruysbroek, Goudenregen straat 8, Schipluiden wil graag schrijven aan Tbea, achternaam onbekend, die verleden jaar om streeks Pinksteren gelijk met haar in het ziekenhuis lag. Rob Pakvis uit Wateringen stuur de mij twee oude raadsels, Hoe zeg je deze zinnen? De boer heeft een varken en de vader van de boer js ook de moeder van het varken. En deze zin: Ik heb tien vingers aan elke band vijf en twintig aan handen en voeten. De oplossing is De boer heeft een varken en de vader; van de boer is ook de moeder van het varken. Ik heb tien vingers, aan elke hand vijf. En twintig aan handen en voe ten. Er was eens een muis die wou toch 20 graag iets anders. Op een dag was hij het zo zat dat hij maar een eind ging varen op een boot. En toen hij één maand gevaren had kwam hij een me vrouw tegen. En toen viel hij flauw. En hij was dood en die vrouw liep gillend naar haar man toe. Ze dachten dat het een monster was. Wat gek, het is toch veel te klein voor een mon ster. (Leontfne Voorberg, negen jaar» Schiedam) Er was eens een haas. Als hij liep zag je eerst een stofwolk. Elke haas vond het raar maar er was niets aan te doen, dacht ieder een. Maar dat was niet zo want er kwam een heel rare, haas, zeiden ze (maar dat was de dokter) En die rare haas maakt elke haas beter. Je kunt er naar toe gaan". Dus die haas ging r&xmm er naar toe. „Nou", mompelde CgM die haas, „hm, ga daar eens liggen". De haas ging lig*C" cn toen maakte de dokter een foto. De volgende dag ging de haas naar die ter en toen kreeg hij een tabletje dat bij op moest eten. En ineens was het over en kon de snelle haas weer ge- i||i woon lopen. (Anja Voorberg, Schiedam)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3