SCHIEDAMSCHE COURANT PÉSil ■glggi tSH s 1 2 kranten voor ée'n prijs! GEEN SCHADE AANGERICHT AAN ONDERLIGGENDE LAGEN ém Aanvankelijk veel belangstelling voor torenflats Gemeente wil panden in Rijnstraat aankopen In Schiedam 538 woningwetwoningen in aanbouw Schiedams vrouwenkoor gaf subliem concert Burgemeester wil alternatief voor wijkpark bekijken Drie Schie dammers Kamer kandidaat Verschijnen bouwnota wacht op nieuw7 kabinet Geraamde huur in 1970 ƒ186; nu vrijwel geen aanvragen meer Vergader schema gemeenteraad OPGRAVINGEN BREEDSTRAAT Discussie-avond Raad van Kerken Sociale Dienst naar Nieuwstraat M Zaterdag 18 november 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3-telefoonadministratie 268091 -redactie262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24570 Schiedam Drie Schiedam mers hebben een plaats ge kregen op de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. In de kieskring Dordrecht, waaron der ook Schiedam valt, is dat relatief weinig. Bovendien staan ze ook op liiet-verkies- bare plaatsen. De kandidaten zijn: wethouder C. J. M, Bol- mers, die op de kandidaten lijst voor de PvdA staat, de heer D. J. Rensman die voor de PPR op de lijst staat en wethouder B. E. Collé, die op de CPN-üjst voorkomt. Schiedam Wethouder Collé van Volkshuisvesting is in deze dagen sterk afhankelijk van de verkiezingsuitslag op 29 november. Pas als het nieuwe kabinet zijn. standpunt heeft bepaald over het te voe ren beleid inzake de volks huisvesting, wil de wethouder zijn aangekondigde bouwnota aan de raad aanbieden. Wet houder Collé vind, dat een ge meentelijk bouwbeleid moet worden afgestemd op de doel stellingen van het regerings beleid en wat dat beleid gaat worden, ligt nu nog volkomen open. De raadsleden moeten dus nog even wachten op de bouwnota, die in concept wel klaar ligt in hét bureau van de wethouder. Als, er geen kabinetscrisis was gekomen, had de wethouder wel een duidelijk beleid gehad om zijn nota op. te baseren. De heer Collé vraagt zich af in hoeverre de nieuwe rege ring de lijnen van de nota-U- dink zal overnemen. In deze nota is een herziening van het subsidiessysteem voor de wo ningbouw cn van het huurbe leid aangekondigd, hetgeen nogal op kritiek is gestuit. Schiedam Burgemeester H. Roelfsema heeft vrijdagmid dag tijdens een officiële bijeenkomst het flatgebouw voor zelfstandige bejaarden „Strïcklede" aan de Nieuwe Dam- laan geopend met een toespraak in he't aan de flat gren zende dienstencentrum „De vier molens". In zijn rede vestigde hij de aandacht op het vijf-jarig bestaan van het bejaardencentrum „Thurlede" aan de overkant van „Stricklede". Na de plechtigheid plantte de burgemeester achter de zo juist officieel in gebruik genomen flat een boom als eerste aanzet voor de aanleg van een wijkpark in Nieuwland, dat zich zal uistrekken langs de genoem de bejaardencentra en „De vier molens".. Tijdens de bijeenkomst' stond de Humanistische Stichting voor Huisvesting van Bejaarden centraal. Deze instelling heeft zowel de bouw van „Thurle de", het dienstencentrum als van „Stricklede" mogelijk ge maakt.- Momenteel- zijn er zo'n dertig bejaardentehuizen van de stichting in aanbouw, wist de heer Laan, bestuurslid van de landelijke stichting en burgemeester van Zaandam te vertellen. Namens de afdeling Schiedam van de HSHB sprak de heer B. Drukker. Voorts beklom men de heer T. Grouwer van -.het- architectenbureau Groos- man Partners in Rotterdam, die het gebouw ontworpen heeft, het spreekgestoelte, en twee dames die namens de bewoners van „Stricklede" de heer Drukker een symboli sche plantenbak aanboden voor in de hal van de flat. Het grillig gevormde flatge bouw „Stricklede" telt 104 wooneenheden. De eerste be woners vestigden, zich in juli reeds in de flat, de Iaatsten kwamen eind september. De stichting heeft wegens plaats gebrek veel bejaarden moeten teleurstellen, die een verzoek hadden' ingediend vyoor een' •-:wr<Kdng.^3n;rri;SWcklede".v:;Dë Na de opening van „Strickle de" plantte burgemeester Roelfsema een boom voor het wijkpark Nieuwland. belangstelling voor de flat,die is gebouwd door de Bataaf- sche Aannemings Maatschap pij, is namelijk zeer. groot. De burgemeester eindigde de bijeenkomst met een korte uiteenzetting over het aan te leggen wijkpark, waarover de gemeentelijke Plantsoenen- diénst zich volgens het: plan gaatontfermen. Voordat de bestaande plannen uitgevoerd zullen worden, wil de- burge meester met de gemeente raad eerst het plan. voor groenvoorziening tussen de Vlaardingerdijk en de Nieuwe Damlaan van de Schiedamse timmerman A. ..Sprong nader 'fi bekij ken. r'-.'; k Schiedam De meeste van de aanvragen 34 van de 41 voor het betrekken van een woning in één van de 20 eta ges hoge torenflats in =Groen- oord zijn afkomstig van perso nen met een sociaal medische indicatie. Van andere aanvra gen is tot nu toe nauwelijks sprake. Dit blijkt uit het ant woord van b. en w. op vragen die het PCG-raadslid R. van Raalte heeft gesteld over de verhuurproblemea bij deze Ook in dit jaar getijde laont een wandeling over de Maasboulevard ai- tijd de moeite. De Nieuwe Waterweg is altijd vol leven en biedt een levendig schouw spel voor de wan delaar, of er nu zeeschepen voor bijkomen of niet. zoals op de foto. Op welk moment van de dag ook, er is altijd wel iets anders te zien. En dat trekt zelfs nu velen naar de wa terkant. Ondanks deze cijfers menen b- en w. dat het onjuist is ie stel len dat er geen belangstelling voor deez flats zou zijn. Zoals de heer Van Kaalte had ver ondersteld. De problemen zijn uitsluitend een gevolg'van de niet voorziene hoge huren. Dat huurpelf is weer afhanke lijk vain dë stijging; van de kosten tijdens de bouw en de hoogte van de rijksbijdrage, aldus b. en w. die er vanuit gaan, dat het bouwen van de torenflats wel degelijk had moeten voorzien in de behoef te aan 2- en 3-kamèrwonin- gen, die in Schiedam vry schaars zqn. Op de vraag van de heerVan Raalte, of er voldoende voor lichting bestaat over de moge lijkheden tot huursubsidie, antwoordt het college bevesti gend. Er wordt in ruime mate individuele voorlichting gege ven. De heer Van Raalte wil de. weten, of door. deze voor lichting en; door hulp van de omvang van de Individuele huursubsidie a dspirant-huur ders op de hoogte worden ge bracht van. de werkelijke woonkosten in hun situatie, De huursubsidie is in dit geval niet van grote betékenis om dat ze niet in staat is al te veel op te vangen van de te hoge huren. Aanvankelijk werd in 1970 gedacht aan een huurprijs van 186 voor de flats en kon de stijging tot bo. ven de 300 volgens, 'jl college niet worden voorzien. Juist gezien de onzekerheid over de uitkomst van de uiteindelijke huur, lijkt het college dat een zogenaamd woningmarkton derzoek, waarom de heer Van R aalte ha d gevra agd, niet. tot meer betrouwbare resultaten zou hebben geleid. In de torenflat aan het Van Beethovenplein zijn thans ge huisvest 21 bewoners volgens de geldende huisvestingsnor- men inzake gezinsgrootte en leeftijd, 2 in afwijking van die normen, 12 op soclaal-raedl. sche indicatie en 20 bewoners, die van buiten Schiedam ko men. De aanvragen zijn als volgt onderverdeeld: 3 volgens de geldende normen, 1 in af wijking daarvan 34 op sociaal medische indicatie en drie van buiten Schiedam. Schiedam Burgemeester en wethouders stellen de ge meenteraad voor de panden Rijnstraat 37a-b en 39a-b aan te kopen, die zich bevinden in het bestemmingsplan Hoofd straat-Zuid. De gemeente moet over deze panden kunnen beschikken om in het kader \*an dit plan de verplichte verbetering van de buitenwaterkering tot stand te brengen. Het college acht de overeenge komen koopprijs billijk. De raad behandelt het voorstel maandag 28 november. Schiedam De gemeente heeft \-oor 1973 het vergaderschema voor de gemeenteraad vastge steld. Tn verband met de ver huizing naar het nieuwe Stadskantoor is de januariver gadering verschoven naar maandag 3 februari. De gemeenteraad komt voorts bijeen op 26 februari, 26 maart, 24 april, 28 mei, 25 juni» 27 augustus, 24 septem ber, 22 oktober. 26 november en 17 december. De vergade ringen' worden alle op maan dag gehouden, uitgezonderd de aprüvergadering, dié op dinsdag valt. De vergadering in juli gaat al- leen door, als dat noodzakelijk Schiedam Van de 3.636 in aanbouw zijnde woningwetwoningen in hel Rijnmondgebied staan er 538 ïn Schiedam. De meeste zijn in aanbouw in Rotterdam, namelijk 1670, Maassluis volgt na Schiedam als derde op de lijst met 458. In september van dit jaar kwa men'in de 23 gemeenten in het Rijnmondgebied, 768 wonin gen gereed, waarvan 432 wo ningwetwoningen, vorig jaar waren dat er 589, 292 gesubsi dieerde partikuliere wonin gen, in 1971 was dat getal 190, en 44 ongesubsidieerde wonin gen, tien minder dan vorig jaar. Ej- werd begonnen met 625 wo ningen, namelijk 310 woning wetwoningen, 212 gesubsi. die er de en 103 ongesubsidieer de partikuliere woningen. Deze cijfers waren in 1971 res pectievelijk 303, 139 en 194. Dp 1 oktober waren in het totaal 9.072 woningen in aanbouw. Dat waren er vorig jaar bijna drieënhalf duizend meer. Het betreft de 3.636 genoemde wo ningwetwoningen, waarvan er vorig jaar op dezelfde datum 5.834 in aanbouw waren, 4.511 gesubsidieerde en 925 onge subsidieerde partikuliere wo ningen. Drievierde gedeelte van de wo ningwetwoningen, die thans worden gebouwd en van de in aanbouw zijnde gesubsidieer de partikuliere huurwoningen met een maandhuur beneden de 250 is bestemd voor hou ders van een „legitimatiebe wijs woningzoekende in Rijn mond". Schiedam Op he't terrein aan de Breed- straat, waar de nieuwe brandweerka zerne komt en de dienst Gemeente Werken egaliserende werkzaamheden heeft uitgevoerd, zijn fundamenten ge vonden,'een waterput en de beenderen van een paard. In eerste instantie dach ten enkele deskundigen dat door de egaliserende werkzaamheden schade aan de onderliggende lagen zou zijn toegebracht, dit is evenwel niet het ge val. De fundamenten zijn waarschijnlijk van een boerderij en een waterput, daterend uit de eerste helft van de 16e eeuw of nog vroe ger, Op een kaart van Jacques van Gheyn uit 1598 komt in het betreffende terrein een waterput voor, compleet met de installatie om water uit te putten. De heer G. van der Feijst, archivaris, heeft in het Schiedamse archief mogelijk een verkoopacte van de waterput en de boerde rij gevonden. Deze acte is gedateerd in 1570. De weduwe van Cornells Steffens heeft toen namelijk aan haar zoon een wo ning verkocht aan de Breedstraat „voor de somme van twaelff hondert guldens van, 40 grooten vlaems tstuck." Blijkens een andere acte uit 1547 blijkt dat deze Comelis Steffens reeds een boerderij had gekocht. „Des soe loeft hij hen weder scaedeloes ende costeloes te houden, daer onder stellende huijs ende erve, koeijen ende paerden» ende voirt all zijn guedt, ge-' wonnen ende ongewonnen". Cornells Steffensz. bezit dus in'3547 een boer-' derij die hij als onderpand stelt.-Dit .-.moet wel dezelfde .boerderij als in 1570 zijn, "daar hij in 1574 in^de Breedstraat woont. Dit is een belending van. een huis, dat wordt ver kocht. De put op de kaart van de Gheyn is hoogst waarschijnlijk de nu gevonden put, omdat deze identiek Is met de put van de boerde rij van Cornelis Steffensz. uit 1570. De muurresten bij de put kunnen de restanten zijn van een bijbehorende schuur of stal ling. Het is niet aan te nemen, dat er in het terrein, dat eind 16de eeuw reeds vrijwel door bebouwing was omsloten, meer putten zijn geweest. Uit de put heeft men donderdag ook nog een geglazuurd potje uit de .zestiende eeuw op gegraven. Schiedam Samenvattend kan men zegg endat het concert van vrijdagavond ïn dc aula van het Stedelijk Museum door Schie dams Vrouwenkoor onder leiding van Ria Borgmeijer met me dewerking van Karin Bijl, fluit, Hans Borstlap, violoncel, Rïa Schouten en Philips Philipse, viool, Wessel Henny, altviool en Jacques van Oortmerssen, orgel en piano een subliem karak ter droeg, zowel door de keus van het pogramma als de weer gave daarvan. Terecht was ae belangstelling dan ook zeer groot. Uit het omvangrijke program ma doe ik een greep: de beide werken van Benjamin Britten (Psalm 150, Miss a brevis in D) en Magnificat van Herman Strategie!* vormden met de vijf Nocturnes van Mozart wel de hoofdmoot. Deze composi ties kregen een nagenoeg vlekkeloze vertolking, zowel van het koor als de begelei ding. Een speciaal compli mentje aan het adres van Jac ques van Oortmerssen voor zijn orgelbegeleiding onder moeilijke omstandigheden gebrek aan voldoende contact in de Missa Brevis van Britten is zeker wei op zijn plaats. Ook zijn, solospel (Flö- tenuhrstücke van Haydn) en pianobegeleidingen, waren pri ma. Karin Bijl speelde met orgelbegeleiding een Fluitso- nate van Leonardo Vinci (1690-1734) lang niet onver dienstelijk en de cellist Hans Borstlap vertolkte boeiend de lastige (dubbelgrepen) Sara bande en Gigue uit Joh, Seb. Bachs Solosuite nr 3 met een mooie toonvorming. Dit laat ste kan afgedacht van en kele oneffenheden ook ge legd worden van de overige instrumentalisten. Opvallend was dat Ria Borgmeijer haar programma had samenge steld uit werken waarvan ver scheidene nu niet bepaald ie dere dag te horen zijn, waar toe o.a. behoort „Behold, now is the acceptable time" van G. F. Handel, waarmee het concert begon. W. P. VERHEUL Schiedam De Raad van Ker ken' houdt woensdag 22 no vember een bespreking over de plaatselijke en mondiale samenwerking van de kerken. Het. thema van deze avond, 'die wórdt gehouden in de Op- standmgskerk aan de Burge meester Honnerlage Grete- 'Jaan, is „God kiest voor deze wereld", een onderwerp uit de" ;;j brochure God-Wereld-Kerk van de Raad van Kerken in Nederland.",' Ds. S. Gerbrandy houdt een kor te inleiding, waarna er gele genheid is tot discussie in groepen. De bespreking wordt besloten met een gezamenlijk gesprek onder leiding van de heer J. J. van Collenburg. De avond begint om acht uur. SchiedamVoor een deel van. de panden aan de Nieuw straat, waarin nu de gemeen te-secretarie is gevestigd, is al een nieuwe bestemming ger vonden: de met ruimtegebrek kampende Sociale Dienst zal er een deel van zijn ambtena ren vestigen. De situatie bv het pand aan het Broersveld is nu zo nijpend, dat op korte termijn een oplossing moet worden gevonden. Het perceel Nieuwstraat 26 zal jn verband met de verhuizing naar het nieuwe stadskantoor worden ontruimd. Er wordt ook een onderzoek ingesteld om de gehele Sociale Dienst naar de Nieuwstraat 26 over te brengen, in afwachting van de nieuwe huisvesting In een gebouw, dat samen rmet de GG en GD zal worden betrok ken. B. en w. stellen de raad voor 27.600 beschikbaar te stellen voor het verbouwen en inrich ten van het perceel Nieuw straat 26 en voor het bruik baar maken van de panden Broersveld 118-126, waar een deel van de dienst eerder dit jaar werd gehuisvest. Van de 27,600 moet hiervoor 6.00C worden uitgegeven. Profeter oi «n bet unfeSieitnbod 2 krwtenta ontrent* n yoo* h prijs vin nnd«fl Schieduwche Courtnt mee nieew» uit Uvr tud *n tmtevine, au Nt Roilerdumcbl Nku wibted m »c he e Fuut* bi rui «n- en b ultenlendM ix'tuwi. Geef om na «pd fiche ook bij I u 14 dejer» tmi», zonder «niet wrplichtlnt, 4» SC RN uktoqta ta «ntdckg zelfde vilt pluipunua. Dm bon ia op»« «Rrtio*. Wiida* peitxeftl, «turen nw Rwttrdurnth NJeuwiMed, antwoordnummer *34, Rotterdam «uur nvï.<r.: de SC RN 14 dijen frith nun

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1