SCHIEDAMSCHE COURANT SINT IN SCHIEDAM I Oud glas en papier 22 procent van al het huisvuil 2 kranten voor e'én prijs Volkstuinders vieren tienjarig jubileum RAAD BEHANDELT MOTIE TEGEN HUURHARMONISATIE Duizenden halen bisschop enthousiast in Pretentieloze humor van Peter en Adtiaan in de Teerstoof Conrector Van Dijk neemt afscheid SCHIEDAMMERS DOEN VAKER BE ROEP OP WERKLOOSHEIDSWET ÜfSf Advents- concert in Magnalia Deïkerk RAADSLID BROEKE: Maandag 27 november 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262568 - jdachtendienst 376792 6 pagina's 99ste jaargang no. 24577 SCHIEDAM EN KETHEI De.gitzwarte schooier van deze week. Schiedam Wonen en woningbouw in Schiedam zullen vanavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad uitgebreid aan de orde komen. Op de raadsagenda staan onder andere het ingekomen stuk van de bewonersver eniging Schiedam-Zuid 'over het huurharmonisatiebeleid, het voorstel tot de bouw van 143 woningen in Woud- hoek-Zuid en voorstellen tot het wijzigen van de door- stramingsregeling binnen het Rijnmondgebied en van de vergoeding geldelijke steun, bij sanering en krotoprui- ming. Schiedam Het koor „Com nu met Sangh" onde'r leiding van Dirk Jansz. Zwart en de orga nist Feike Asma geven op donderdag 14 december een concert in de Magnalia Dei- kerk aan de Albardastraat in Nieuwland, dait om acht uur begint. Het concert staat ge heel in het teken van de ad ventstijd. Namens enkele fracties in de raad zal een motie worden in gediend om in Schiedam de Imurharmonisaticregelingen die minister drs, B. J. Udiflk van Volkshuisvesting instelde niet ten uitvoer te brengen. Dk in navolging van Rotter dam, waar de gemeenteraad vorige week beslont uitvoe ring van de huurharmonisatic op te schorten. De motie zal worden ingediend by 'fc behandelen van de brief van de bewonersvereniging Schicdam-Zuïd, die zich even eens tegen de maatregelen heeft uitgesproken. Ook het voorstel tot de bouw •van 143 woningen in Woud- hoek-Zuid zal de nodige kri tiek ondervinden wegens het grote tekort waarvoor de ge meente komt te staan bij het •berekenen van de erondkos- ten. Verder komt in behandeling de nota die b. en w. hebben uit gebracht over de viering van bet 700-jarig bestaan van Schiedam in 1975. De raads vergadering wordt gehouden In de raadszaal van het stad huis en begint om acht uur. Schiedam Oubollige en subtiele humor was zaterdagavond te zien in het ZoIdertheaAer in de Teerstoof, Nieuwstraat 12. De Amsterdammers Peter en Adriaan presenteerden er bun spek takel dat voornamelijk gebaseerd was op Improvisatie met na tuurlijk wel enkele vaste punten er tussen door, zoals het clownsnummer „De Neuzen". Hierin zaten steeds weer andere verrassingseffecten voor het publiek én voor de spelers zelf verborgen. Schiedam De grote vriend van alle kleine Schiedammer- tjes is weer in de stad. Duizenden jongens en meisjes be groetten Sint Nicolaas zaterdagmiddag bij zijn intocht in Schiedam, die ditmaal onder bijzonder grote belangstel ling van het publiek heeft plaatsgevonden. Het program ma van de intocht vrijwel gelijk aan dat van vorige ja- jaren bleek weer een groot succes en Sint Nicolaas wist zich zaterdagmiddag verzekerd van zeer, zeer vele be- wonderaartjes. wijken van de stad, eveneens onder grote belangstelling. Het noordelijke gedeelte van de stad houdt de intocht van Sint nog tegoed; hij maakt op 2 december zijn. opwachting in Kethel en Groenoord. Ook daar zal hij een. uitgebreide •rijtoer maken. Zo van de Noordzee en over de Nieuwe Waterweg voer de stoet de Voorhaven bin nen, waar al een groot aan tal belangsellenden gereed stond om de kerkvorst 'n vorstelijk welkom te berei den. Door de Bui'tensluis, de Buitenhaven, langs de Hoofdbrug en de Nieuwe Haven voer een groot aan tal vaartuigen naar het ÏTHO-gebouw, waar Sint Nicolaas voor het eerst sinds december 1971 weer voet op plaatselijke bodem zette. Drie muziekverenigingen, Har~ pe Davids en die van Gusto en Wilton Fijpnoord begeleidden Sint Nicolaas op het varende gedeelte van zijn tocht. De harmonievereniging OBK wachtte de Sint op aan de Nieuwe Haven en begeleid door OBK ging hij op schim mel Veronica naar het stad huis. Burgemeester H. Roelfsema wachtte hem daar op. De bur gemeester heette de bisschop van ha'rte welkom en in zijn antwoord liet de Sint weten, dat hij de elf maanden van zijn afwezigheid goed had ge bruikt om zich vah de lokale gebeurtenissen op de hoogte te houden. Zo toonde Sint Ni colaas zich verheugd over de stijgende belangstelling voor het culturele leven in Schie dam, waarbij hij in. 't bijzon der wees op het gereed geko men zoldertheater De Teer- Begeleid door het Schiedams Politie Muziekgezelschap" klonken uit talloze kelen Sint NicoIaasLiedjes op- het plein voor het stadhuis. Na de offi- d Velen waren naar het stadscentrum gekomen om de intocht ciele ontvangst maakte Sint nog een tocht door een aantal Burgemeester H. Roelfsema begroet Sint Nicolaas bij het Stadhuis. van Sint Nicolaas te slaan. Schiedam In een toelich ting op zijn schriftelijke vragen over het plaatsen van containers voor papier en glas in Schiedam (zie onze krant van vrijdag) zegt het raadslid V. Broeke (D'66) dat het afval dat voor het zogenaamde „re cycling" in aanmerking komt zeker 22 procent van het totale afval bedraagt dat in Schiedam wordt op gehaald. De heer Broeke wil glas en pa- pierafvai apart laten ophalen, Het programma van Peter en Adriaan hield het midden tus sen mime, pantomime, cir cus en reveu. De zogenaamde „goochelaar" deed denken aan de oude revue van voor de oorlog, de Londense poli tieagent was een uLtstekend voorbeeld van mime en de verlegen toneelspelers die snoepjes uit gingen delen was een nummer dat het in een circus goed zou doen. De absurde logica die het duo in zijn programma had verwe ven, bezorgde velen kramp in de kaken. Bovendien toonden de Amsterdammers hun uit stekende mime-techniek en to neelspel. Heiaas konden niet veel mensen genieten van de pretentieloze humor van Pe ter en Adriaan. De publieke belangrielling in de Teerstoof was vrij gering, in tegenstel ling tot vrijdagavond. Pt afkeer nu wn Rrt enftke wnbod Z kranten te entvanxeo *oor de prij'i vin lin: 4e I Schiedimiehe Courant met nliuwj uit ow stad «n omievinf, rrt fi»t RccMrdinridt Nieuwcblad m« h*t haute binnen» en bulttolindit nleuwi. Geef on* nu opdmebeook bij B u 1* dajen jratii, aondtr enïje verpTkhtint, 4e SC W4 tubeiorjen «n ©nidekl zeil do vele pluipunten. Dei» bon in open tnvefop, zonder point*»!, sturen Rottertfanuth Nieuwiblad, intwoordnummtr B3A, Rotterdam de SC -f RN 54 d*t«rt ïrttli nur; wsanpl. telefoon enerzijds om milieuverontrei niging tegen te gaan en ander zijds om de natuurlijke stof fen voorraad die voor de pro ductie van glas en papierpro- dukten nodig is te bescher men. Zowel oud papier als ge bruikt glas kan opnieuw wor den gebruikt voor de produk- tle van deze stoffen. De N.V. Verenigde Glasfabrie ken in Schiedam en de Ko ninklijke Van Gelder N.V. hebben al een tijdlang oud glas of oud papier in hun pro- dukten verwerkt. De Glasfa brieken hebben er j 300.000 voor uitgetrokken om een proefproject te ondernemen, gezamenlijk met enkele ge meentelijke reinigingsdien sten. In Rotterdam werden 7 glas- en papiercontainers ge plaatst. „Hoewel er bij de produktie van glas nog nauwelijks een grondstaffenprobleem is, is de milieuvervuiling door glas des te verontrustender omdat door de introductie van weg- werpgias de giasproduktie enorm Is toegenomen. Dit komt niet alleen door de re creatie Sn ons milieu, maar ook door de normale afvalver werking, daar 60 procent van het stedelijk afval in Neder land zogenaamd ongecontro leerd op de vuilnisbelten wordt gestort, waar het tot in lengte van jaren blijft liggen. Glas wordt op geen enkele manier door de natuur afge broken", aldus het raadslid. Ook de verwerking van synthe tische stoffen in papier maakt volgens de heer Broeke het „afbreken" van dit produkt door de natuur steeds moeilij- ker. Uitgaande van deze twee feiten, meent hij dat ook in Schiedam de ontwikkeling in de richting van het recycling krachtig moet worden gesti muleerd, zodat vuilnisbelten die ongedierte aantrekken, grondwater verontreinigen en het landschap ontsieren zouden kunnen verdwijnen. Broeke vindt het verbranden van huisvuil maar een matig alternatief, omdat vele stoffen, zoals glas niet brandbaar zijn. Die bezwaren gelden naar zijn mening ook voor de methode die nu in Schiedam wordt ge volgd: het via de Vuil Afvoer Maatschappij verwerken van het huisvuil tot compost. Naast het NS-station is aan de Parallelweg een laadstation van de VAM in gebruik waar het vuil in spoorwagons wordt overgeladen. Schiedam De Schïedamse volkstuindersver^niging „Thtirïe- de" heeft zaterdag het tienjarig jubileum op feestelijke wijze gevierd in gebouw „De Rank". Dc kinderen van de leden had den 's ochtend een bijeenkomst met variété en andere attrac ties. Voor de ouderen was er 's avonds een „feestelijke bijeen komst" met muzikale medewerking van de Wika's en de paro dist Johnny Ra ay. Hoogtepunt was de receptie, die het bestuur weTd aangeboden do,or; de ^ustrumcommissie. Door vërschiilënctÊ'^p/èkers werd hie de betekenis van het volkstuinwezen aangetoond als onderdeel van de recrea tie. Niet alleen de bezitters van een tuintje maar ook de gehele stadsbevolking vindt op de tuincomplexen verpo zing". Dit onderstreepte bur gemeester H. Roefsema die liet een. vreugde noemde deze complexen te bezoeken. „Voor tuinhouders en bezoekers be tekent het een stuk binding met de natuur. Zij die de tuin tjes mogen bewerken bunnen door eigen creativiteit te ont wikkelen deze natuur benade ren. Zonder gezelligheid zoals deze bij de vereniging Thurle- de steeds naar voren komt kunen deze facetten iet naar voren komen", aldus de heer Roefsema. Hij wenste bestuur en leden geluk met dit prach tige stuk vrijetijdsbesteding en spoorde aan het te behoe^ den ten gunste van de gehele Schiedamse Gemeenschap. De vice-voorzitter van de Schie damse gemeenschap, de heer W. Meinen, ziet in het werk van de volkstuinvereniging een voorbeeld van wat met eendrachtige samenwerking valt te bereiken. Hij zegde toe dat het werk m de toekomst bij de S.G. meer aandacht 2al krijgen. Er zal contact wor den gezocht met de overige op de natuur gerichte verenigin gen. teneinde samen te trach ten, wat Schiedam aan na tuurschoon bezit, ook te bhou- den. Vertegenwoordigers van zus terverenigingen en bonden, waaronder van het Algemeen Nederlands Verbond van Volks tuinhouders, waren aan wezig om het bestuur geluk te wensen, De afdeling Plantsoe nendienst van de Dienst Ge meentewerken was vertegen- woorgidd door de heer W. C. Hoogeweij. Talrijke bloem werken en geschenken onder couvert vielen het bestuur ten deel, In zijn algemeen dan kwoord bracht voorzitter M. Bouwer de wens naar voren in het clubgebouw een bestuurs kamer te creëren. Hiervoor kan een voor de plantsoenen dienst gereserveerde lokaliteit goed worden benut .Hij bracht verder ..clank aan alle leden en zijn. 'medebestuur ders voor het vele werk wat in deze afgelopen tien jaar is verzet om van het complex te maken wat het nu is. Dit was onmogelijk geweest zonder de steun van de gemeentelijke instanties die ook in de toe komst onontbeerlijk blijft, al dus de voorzitter. Schiedam De heer A. F. van Dijk neemt vrijdag I decem ber afscheid van de rijksscho lengemeenschap aan de Hugo de Grootstraat 4, waar hij als conrector werkzaam Is. De scheidende functionaris ver trekt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef- tijd. Het officiële afscheid vmdt plaats op vrijdagmiddag om half drie in de aula van de school. Daarna is er een open. receptie, waarbij alle ouders van leerlingen en oud-leerlin gen welkom zijn. De receptie. Wui dt gehouden van vief tips tot half zes in de kantine, v'pri' de rijksscholengemeensehidli. Voor de leerlingen is er 's avonds een bijeenkomst, die zal worden opgeluisterd door het cabaret van Pim Peeters „Ik krijg je nog wel" en de discotheek van Martin <~reen. De heer Van Dijk is 47 jaar bij het onderwijs werkzaam ge weest, waarvan meer dan 20 jaar aan de Rijksscholenge meenschap. eerst als docent, de laatste jaren ook als con rector. Schiedam In toenemende mate wordt in Schiedam een beroep gedaan op de Wet Werkeioosheidsvoorziening en de Bijstandswet. Dit blijkt uit een overzicht over het derde kwartaal van 1972 van de Ge meentelijke Sociale Dienst. Zo is nu in het kader van de wet werkloosheidsvoorziening als keerd 2,4 miljoen) over de maanden januari tot en met spetember dan over het hele jaar 1971 1,5 miljoen). Het gemiddeld aantal Schiedam mers dat voor de uitkering krachtens deze wet in aan merking komt bedraagt over de eerste drie kwartalen 393, in 1971 was dat aantal 225. bijna 1 miljoen meer uitge- Ook het aantal mensen dat een periodieke bijstandsuitkering krijgt is toegenomen. In 1866 gevallen was over de eerste drie kwartalen sprake van zo'n uitkering. Vorig jaar lag dat aantal lager, toen kwa men gemiddeld 1980 gevallen in aanmerking voor de uitke ring. Het laat zich aanzien dat dit in 1972 hoger zal zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1