Piet van Miert, een vergeten voetballer van 30 jaar i VSSÊÊÊ^^^SSÊÊMÊXIÊÈMÈSÊÊSM^MÊStm Mh mm Schiedamse handbal- teams op winst uit ifer WMvX Pessimist 'ÊÊSSÊÊÊÊ^ÊS^SÊSÊÊSÊ^ÊlMÊ^ÊÊ^8ÊÊSÊÊSÊêÊÊÊSBSÊSi Vlaardingse leraar L.O, mUÊÊÊÊÊBÊÊKÊtlÊÊKMÊSSBÊIÊÊÊÊÊ ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 Ér" MBMi Vlaardingen -Nog maar drie Jaar geleden stopte Piet van Miert met voet ballen bij Fortuna Vlaar- dingen. Hij had lijn „tijd" (twee jaar con tract) kunnen volmaken, maar dat vond hij niet fatsoenlijk» De aanleiding beschadig de enkelbanden is vol doende om niet al te pret tig gestemd op zijn voet balcarrière en het voetbal in-het-algemeen terug te zien. Hoewel hij zijn werk als leraar lichame lijke opvoeding goed kan doen, wordt hij toch steeds aan zijn „erfenis" herinnerd. Maar er is meer waardoor Piet van Miert tame lijk pessimistisch op ko ning Voetbal en zijn tra wanten neerbllkt en het lijkt ons interessant ook eens d-e andere kant van de medaille te bekijken- Piet van Miert, leraar lichamelijke opvoeding en biologie ïn Vlaardingen, zit barstens vol kritiek. &AMV. Kopbal specialist Piet van Miert in zijn element in het Haagse Zuiderpark tegen Volendam. ylaardingen „Een interview met mij—?" De man aan de andere kant van de lijn is oprecht verbaasd. „Hoe komt :dat zo...?" De man aan de andere kant van de lijn is Piet ■•va» Miert, Jeraar lichamelijke opvoeding en sinds kort -ook biologie aan de Prof. Casimirschoiengemeenschap in - Vlaardingen. Maax... hoe lang is het helemaal geleden dat <>Ffet*van Miert nog voetbalde? Het laatst bij Fortuna Vlaardingen, daarvóór bij ADO, daarvoor bij Sparta en .Aveer daarvoor bij DHC, waar hij als jong Delftenaartje "zijn eerste schreden heeft gezet op voetbalschoenen. De herinneringen zijn nog kersvers, want het is nauwelijks drie jaar geleden, dat Piet van Miert een tweejarig con tract met Fortuna VI. verbrak omdat hij zich fysiek niet meer in staat voelde arbeid naar loon te leveren. „Er wa- -*ren wel mensen, die me een stommeling noemden, die zeiden: „De bad mijn tijd maar vol gemaakt met de zie- kenboeg en de reservebank", maar dat vond ik niet fat- soenlijk..." Drie jaar geleden hing Piet van Miert dus zoals dat dieet rijri:voetbaIschoe- nen aan de wilgen om ze af - en toe er nog eens af te ha len voor een wedstrijdje met de oer-Spartanen of de bud-intemationals. („Als ik dan naast Abe loop krijg ik er weer schik in..."). Maar i behoudens die' paar wed strijdjes per jaar, die hij hooguit voor de gezellig- "held speelt („dan gaat het gezin mee en rijn we een -'fijne dag uit"), is Piet van Miert op rijn dertigste jaar -"-een vergeten voetballer. Zo hélemaal verdwenen uit de publiciteit, dat de teen agers hem niet eens meer kennen. NIET ROUWIG Zoals Piet van Miert tegen over me zit comfortabel 5n zijn mooie Holy-huis in Vlaardingen een gym nastiekleraar, die bij de jeugd wel in de smaak zal vallen met zijn beatle-kap- 1 sel. zoals hij daar losies -en een beetje flegmatiek met me zit te babbelen, maakt hij niet de indruk, dat hij er rouwig om is. «Je J -komt wel eens oud-voetbal- --Iers tegen, die het voetbal jMvan nu maar zo-zo vinden, -V" doch die zijn dan ook ,',oud" in jaren. Maar Piet :van Miert vindt het met zijn drie kruisjes nu al zo-zo. Gaat nooit meer naar een wedstrijd toe en zijn enige - contact met Koning Soccer X 'Is (met een knik naar de hoek van de kamer) het kastje", dat hem dan nog ;maar matig plezier bezorgt. "„Als ik denk aan de wed- 1 -strijd BelgiëNederland heb ik daarvoor maar één X' :,woord: schande,.." Hoe komt het, dat een jonge kerelals Piet van Miert, die wé ons toch herinneren -fJ als een „kooltjes-dief' en -Tials een „spitsje" dat er van- rdaag nog mocht zijn, zo tdrastisch zijn oude liefde, die toch uit rijn prille 4 ijeugd dateert, de rug heeft V.' toegedraaid...? te zijn gescheurd en dat is nooit meer goed gekomen. Die tijd daarna bij ADO staat in zijn geheugen gegrift als een. martelgang. Ander hall jaar lang. Een tijd van vallen en opstaan, van dan weer eens proberen en dan weer hinkend uit het veld verdwijnen. Een tijd van doffe ellende. Het bestuur van ADO, met 2ijn lot begaan, heeft hem na die anderhalf jaar wel een vrije transfer ge geven, maar daarop rustte ook geen zegen. Want hoewel hij een klasse lager ging spe len bij Fortuna 'Vlaardin gen bleef hij hinder onder- door Bart in 't Hout vinden van zijn handicap, zo dat hij, zoals gezegd, er maar zelf en vrijwillig een einde aan maakte. K COMPLEX - •-* tilt het gesprek blijkt, dat er niet één reden is aan te wij- "zen, maar dat zijn „aversie" 2- jeén gevolg is van een complex I", fvan factoren. Daar ls in de ff- - eerste plaats de herinnering T aan die noodlottige dag in het 1:1 JZtiïderpark. van Den Haag, De "C eerste wedstrijd van het nieu- seizoen '66-'67. Harry Hey- ¥- vnen van ADO had tegen de lat A^geJmald. Piet van Miert rebde 'nfoè, om de bal in te knallen, lat--verstapte zich, maakte zoals 'i.*:>5)ii het zelf noemt een „foutie- I've landing" en brak zijn kuit- heen.-Dat was het ergste nog bWioiet, want toen hij na .acht we-1 |fgips stapte, bleken iêiyal izJjn enkelbanden. VERVREEMD Hoewel zo'n „erfenis" voldoen de is om aan een oude liefde een hekel te krijgen, blijken er toch nog andere factoren in het spel. De volgende heeft betrekking op wat wij zouden kunnen noemen: het milieu. Hoewel van jongsaf opge groeid in voeibalkringen, heeft hij zich toch nooit hele maal daarin thuis gevoeld. Zelf een jongen die studeerde, eerst voor zijn akte leraar L.O'. en later voor zijn akte biologie, ergerde hij zich vaak aan de oppervlakkigheid, waarmee velen van zijn speel kameraden door het leven gingen". Zelfs als we bij el kaar thuis kwamen, werd er alleen maar over voetbal ge sproken..." Hij was ook niet de jongen, die na een training of een wed strijd ging „stappen". „Ik had er de tijd niet voor, om dat ik moest studeren. Maar ondanks dat was ik liever thuis..." Het biertje drinken, het eindeloos geklets over voetbal en het eeuwige ge kaart waren een doom in. zijn oog. Het gevolg hiervan was, dat hij eigenlijk maar weinig echte vrienden had, wat wel bleek toen zijn voetbaltijd voorbij was, Hij ging met nie mand meer om. Nou ja, op één uitzondering na: Pietje de Vries. ilMiiiteiiiMBWWi Piet van Miert contra FC Den Bosch.spits toen hij bij Fortuna speelde. FILOSOFIE Dat brengt hem aan het filosofe ren over de existentie van de voetballer èn. van de prof voetballer in het bijzonder. Zelf semiprof geweest zijnde, vindt hij het volledig "beroep als voetballer „hoogst ris kant". „Nou ja, er zijn "uitzonderingen, zoals 'n Cruyff, 'n Keizer en misschien 'n Van Hanegem, Zij zijn misschien als hun - voetbaltijd voorbij is, „bin nen". Maar de rest, de grote groep van naamlozen, hoe zal het daarmee gaan? In de eer ste plaats krijgen ze finan- Piet van Miert op weg naar een doelpunt met ADO tegen toenmalig Holland Sport. cieel een vreselijke klap, wanneer ze niet meer kunnen voetballen. Die klap hebben ze misschien al eerder gehad, wanneer ze van een „grote" naar een minder grote vereni ging moeten verhuizen. Maar wat moeten ze gaan doen wanneer ze niet meer kunnen voetballen? Ze hebben niets of heel weinig geleerd. Een siga renwinkel, een slijtertijtje, is dat hun ideaal? Nee, Ik vind het beroepsvoetbal hoogst ris- - kant en ongezond." VERWORDING Nu Piet van Miert op zijn praat stoel zit, wil hij ook wel kwijt waarom hij tot de laatste krasse uitspraak komt: onge zond, voetbal mag best be taald worden hij heeft er zelf aangename herinneringen aan (zijn huls) maar het mag'in zijn ogen geen puur commerciële zaak worden, met een mooi woord „profes sioneel" genoemd, Want dan gaat, volgens Piet van Miert, de commercie overheersen en komen de sport en ook de re creatieve waarde daarvan op de tweede plaats. ,Je ziet het toch aan de wed strijden, waarbij het resultaat (plaats, geld) meer en meer op het eerste plan komt. Men voetbalt niet meer om het spel zelf, maar om de knikkers. Kijk eens naar zo'n wedstrijd als BelgiëNeder land in Deurne, waarin ik de' sterren van Ajax," Johan Cruyff en Piet Keizer, nog nooit zo slecht heb gezien. Keizer liep er maar wat bij en Cruyff meende als aanvoerder meer te moeten praten dan te voetballen. Maar het zal hen een zorg zijn. Over een jaar of drie k vier hebben zij de buit binnen. Aan hen, die na hen komen, de puinhoop. En dat Is allemaal de schuld van langlopende contracten. Zij hebben maar één doel, de bo ter eruit braden", TRAINERS Het is niet mis wat Piet van. Miert allemaal hardop zit te denken. Maar hij is nog niet aan het eind van zijn latijn. De trainers krijgen oog een veeg uit de pan. Piet van Miert heeft er heel wat meegemaakt. Goede en min der goede trainers, voetbal- technisch gesproken. Maar pedagogisch, zuiver mense lijk? Een enkeling, die nog over iets anders kan praten dan alleen maar over voetbal, die in moeilijkheden, buiten het-veld om, kon bijsoringen. De beste was nog de (veel verguisde) Brit Bill Thomp son, de man die hem Cnotabe- ne) bij Sparta op de trans- ferlijsit heeft gezet. „Maar dat was een beetje mijn eigen schuld, want er waren interne spanningen en ik dreigde met weggaan zodra ik mijn aktei had Denis Neville? Een aardige vent, met wie je ook nog wel, zij het oppervlakkig, over iets anders kon praten. Ernst HappBl? en geweldige trainer, de beste, die ik ooit heb gehad, maar die je niet meer zag zitten als je geen waarde meer had voor het eerste elftal. Bovendien een autoritair persoon, die geen tegenspraak duldde. DE JEUGD Hoe denkt Piet van Miert over de jeugd, waarmee hij toch als leraar lichamelijke opvoeding dagelijks te ma ken heeft? Ook niét zo opti mistisch. Nou ja, spelletjes met binnen- en buitenspor ten doen de jongens wel graag, maar als Van Miert een jongen, die het één of het ander gemakkelijk af gaat, aanraadt om het ho- ger-op te zoeken, in een vereniging te gaan, dan" klopt hij meestal op een ge sloten deur. Ze zien tegen' de vermoeienissen op, zit-; ten liever op een brommer. En bij het voetballen apen ze de t.v. na, ze trekken ook aan shirtjes en leggen een tegenstander neer, on der het motto van „dat hij-of-hij toch ook Piet van Miert heeft zijn hart gelucht. Een vergeten voet baller van dertig jaar, die toch nog zijn sport niet is vergeten. Als hij opstaat zie ik hoe even zijn gericht vertrekt en dat hij moeilijk loopt. Wat zeg ik? Hij wordt er nog dagelijks aan herinnerd. Schiedam het dienen van de Schiedamse handbal-belangen wordt ook zondag weer een ui terst serieuze zaak. Belangen» welke op twee fronten (hoog en laag) een winstgevend zaakje dienen te worden. "Winst, om uit de gevarenzone te komen, of aan de kop van de ranglijst te blijven. Zo zon winst voor de dames van DWS een fikse stimulans kunnen betekenen nu de eerste slag met degradatiekandidaat Kwiek Sport een teleurstelling opleverde. De Schiedamse da mes treffen het echter niet dat uitgerekend koploper Her cules er op nlt zal zijn do ÖWS-herstelwerkzaamheden grondig te vernielen. Hierdoor lijkt een blauwwitte zege uiterst twijfelachtig. Winst is ook voor de heren een noodzakelijk iets, nu plotse ling werd verloren van Dyna mo. oZndag komt daarvoor het Westlandse Quintus opdra ven, dat reeds eerder in de veld-competitie de Schiedam mers een duidelijke 159 ne derlaag liet incasseren. Daar staat echter tegenover, "dat DWS sindsdien in staat blijkt een duel te kunnen maken en het tempo te dicteren.'In het voetspoor van Quintus en Schutters moet DWS wederom kunnen meetellen. Met Duinoord en Union Sport wachten ook de dames van. Wilton nog steeds op het eer ste winstpuntje. Duinoord kampt met aanvallende pro blemen, terwijl Wilton defen sief te aarzelend opereert. De confrontatie tussen deze twee ploegen maakt voor één van beiden in elk geval een eind» aan die hatelijke nul. De heren van Wilton ontmoeten zondag koploper Meeuwen 2. Ook het tot nu toe behaalde resultaat slechts één punt lijkt geen al te stevig uit gangspunt voor Wilton. Niet dat Wilton kansloos is, maar de zwakke start die iedere wedstrijd te zien geeft, lijkt de grootste oorzaak van de te genvallende prestaties. Wan neer Wilton terugslaat, is het dan meestal reeds te laat De dames van UVG bewezen afgelopen zondag, dat 2ij heus wel weten hoe de handbal moet rollen. Met de „vrije" heren als publiekelijk steun tje, kan dit van doorslagge vende betekenis zijn tegen het nagenoeg gelijkwaardige Hol- ïandiaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4