Bedrijf ontkent klamaar ingen CAR krijgen steun stuur naar de Botlek Schiedam gaat Ljarig bestaan voorbereiden woningen per jaar voor ooheffen womn Wethouder Colle in bouwnota: Voetgangers aangereden Portemonnee met 800,- gerold aangemerkt. com- SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 5 DECEMBER 1972 De vestiging van Tankercleaning aan de Havenstraat in Schie dam. Schiedam Is de NV Tankercleaning ia De Gorzen een vervuilend bedrijf, dat ais het even kan de Hinderwetbe palingen ontduikt? Wordt personeel aangeworven door middel van koppelbazen?'Worden er chemische afval- soorten in de Nieuwe Waterweg gedeponeerd? En ten slotte: houdt de gemeente Schiedam het bedrijf bij het overtreden van de Hinderwet de hand boven hef hoofd? Het Hinderwetdossier duldt an ders, zegt het CAR, Uit ver. pcheidene zaken zou blijken, dat de 'Hinderwetinstanties de zaak rustig zijn gang hadden laten gaan en dat het bedrijf "te soepel zou zijn aangepakt, hetgeen weer tot interne no ta's van B. en W. aan de be trokken instantie leidde. hi Schiedam-Zuid'Is men er niet zonder meer gerust op dat Tankercleaning zonder meer schoon en veilig is. Zegt me vrouw T. Krikke-Heln, Ge meenteraadslid en voorzitter van de bewonersvereniging Schiedam Op de Mareoni- weg is zondag een echtpaar, de 69-jarige A. W. en zijn 66* jarige vrouw C. A. W.-V., aan* gereden door een personenau to, bestuurd door de 61-jarige D. H- Het echtpaar stak de rijbaan over en werd aangere den toen beide echtelieden al bijna aan de overkant waren- De automobilist verklaarde, dat hij de voetgangers niet had gezien. De man is met een gebroken rechter onder been en de vrouw met een hersenschudding, door de GGD naar het Gemeente Zie kenhuis gebracht* Eén van de schepen, die bij Tankercleaning wordt behandeld. Roet en stank vormen veel overlast voor ons, zeg gen omwonenden. Deze vragen zijn voor khtaantal Schiedamse raadsle den reden geweest, om B. en W. schriftelijk vragen te stellen over de gang van zaken in dit bedrijf. Een - gang van zaken, die na de onthullingen van het CAR in onze krant, sterk de aan- dacht heeft getrokken van raadsleden, omwonenden en van andere belangstel lenden. Door zijn beschuldigingen aan het adres van Tanker cleaning heeft het CAR een sluimerend argwaan tegen het bedrijf weer opgevoerd tot volle kracht: omwonen den en raadsleden geloven nog niet veel van de perti nente ontkenningen, die Tankercleaning-directeur J. D. Winters naar aanlei ding van de open brief van het CAR heeft gedaan. De derde partij, de gemeente, - zwijgt voorlopig. Noch de' ge meentesecretarie, noch ge- meente-s^cretaris mr. M. J. Blok zagen veel heil in mentaar en ook •ij. Collé kon weinig gen over de inhoud van brief, dan dat hij de tegenwoordigers geen stemming had gegeven om het .Hinderwetdossier op de afdeling Openbare Werken in te zien. „Waarom lag het dossier dan klaar toen wij er kwamen?", vraagt CAR-biochemicus Breukelaar zich in een reactie daarop af. Bij een tweede be zoek zouden ambtenaren aan tekeningen van de CAR-leden in. beslag hebben genomen en kwam er zelfs de politie aan te pas om hen te verwijderen. FDit leidde vervolgens tot. een klacht wegens verduistering van eigendommen, die giste- ren door.Poppe en Breukelaar i/F bij de Schiedamse politie is T gedaan. Voor gemeente-secretaris mr. M: J. Blok was de zaak daan-' mee ,,sub judice". Met andere i - woorden: hangende het onder- ..'f- zoek geen commentaar. Voor lopig hebben vier tot vijf r raadsleden toch aanleiding gezien om vragen te stellen oyer de gang van zaken bij i; bet bedrijf in Schiedam-Zuid. F Directeur Winters zegt dat er. niets aan de hand is en dat alle beschuldigingen uit de .1lucht zijn gegrepen: „;Wij lo zen geen chemisch afval in het water/omdat we vaste op slagplaatsen buiten Schiedam hebben waar het afval heen gaat. Het. is mogelijk dat er van binnenschepen wat in het water terecht komt, maar dat is dan een kwestie van liters". T Hij vervolgt: „Van fosforlozïn- gen is geen sprake, evenmin als van het feit dat wij onze mensen via koppelbazen zou den betrekken. Onze appara tuur is goedgekeurd door de arbeidsinspectie en in tegen stelling tot wat het CAR be weert is er bij ons geen onvei lige verlichtingsinstallatie te vinden. We krijgen een twee keer in de veertien da gen bezoek van de Hinderwet en ook de havenarbeidsinspec- t»e en rijkswaterstaat komen bier controleren. Hetgeen door het CAR wordt gesteld, kan ik niet anders dan ontken nen". Schiedam-Zuid: „In de raad heb ik ook al vaak mijn gal gespuwd over dit bedrijf, dat duidelijk last veroorzaakt in onze wijk. Je kan bet ruiken ais ze een tanker ontgassen. In het begin belden we vaak de Centrale Meld- en ïtegelka- mer, maar ja, je hebt van al les te melden, maar niks te regelen. Het kan hier gruwe lijk stinken en het water raakt vervuild, maar wat doe je er direct aan? De enige oplos sing volgens ons Is, dat het bedrijf naar de Botlek ver huist". Dat is tevens één van de schrif telijke vragen aan B. en W,, ■die de raadsleden, onder wie mevrouw Krikke, zullen stel len. Het verplaatsen, van het bedrijf zal overigens geen simpele zaak zijn, want for meel mag Tankercleaning volgens een overeenkomst tot in lengte van jaren blijven zit ten waar het zit. Het CAR en de raadsleden vinden het een onjuiste zaak, dat een bedrijf als dit vlakbij een woonwijk is geplaatst, ook .al vanwege mo gelijk ontploffingsgevaar. Ton Huijssoon Het CAR beschuldigd de ge meente ervan, dat de ambte naren van de. Hinderwet hun komst van te voren aankondi gen. Dit wordt door wethou der Collé van Hinderwetzaken categorisch ontkend. Naar zijn mening is de controle - op het bedrijf' voor zover kan worden bezien afdoende en vindt die controle op onregel matige uren plaats, ook 's nachts. Ondanks alle maatregelen en ondanks de controles staat Tankercleaning nogal eens op d» klachtenlijst van de Meld en Regelkamer. Mevrouw Krikke: ,,We merken het ie dere dag dat het bedrijf er is, vooral directe omwonenden künnen er van meepraten. Zij hebben, last van roet en stank- En daar dat er heel wat zijn heb ik bezwaren tegen Tanker cleaning. Bovendien heeft Zuid geen direct nut van Tan kercleaning, want uit onze wijk werkt er vrijwel nie mand". Voorlopig lijkt het probleem, dat door de CAR-actie weer eens aandacht kreeg, niet gemakkelijk oplosbaar. Het bedrijf mag er blijven zit ten, de Hinderwet consta teert weinig o£ niets dat niet door de ambtelijke beugel kan én de directie ontkent ingebrachte be schuldigingen. Aan de an dere kant: beschuldigingen van het CAR dat het be drijf afval zou lozen, vra gen van raadsleden en klachten van omwonenden. Een oplossing op korte termijn zal dan ook moeilijk realiseer baar zijn.... j Schiedam De gemeenteraad heeft zich. gisteravond in grote lijnen akkoord verklaard met de nota van b. en w. over het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam in De woordvoerders van de diverse fracties meenden dat het vieren van het 700-jarig bestaan een juiste zaak is en dat het goed is, hiervoor alvast geldmiddelen te reserve ren. Het feest zelf gaat f 100.000 kos ten. terwijl 1 500.000 zal wor den uitgetrokken voor eea blijvend gescbenk aan volklng. Als voorbeeld hier voor hadden b. en w. in hou nota de verbouwing van het Passage Theater genoemd, doch hiermee waren de mees te fracties niet erg Ingeno men. Hun standpunten va rieerden van een absoluut „te gen" (Knipscbeer, SGP) en een „akkoord, maar HET mo nument is het niet" (mevrouw Taverne-van Campen, KVP> tot een algehele instemming (Boschman, rvdA). In zijn antwoord haastte burge meester Roelfsema zich mea te delen dat de verbouwing van het Pasrage Theater al leen maar een suggestie was. De heren P. Poot (PCG) "en E. de Brabander (VVD) zétten ook hun vraagtekens achter het verbouwen van het thea ter ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest. Schiedam Om de woningnood in Schiedam volledig te doen opheffen, zullen er tot 1976 minstens 700 woningen per jaar moeten worden gebouwd. Dit zegt wethouder B. E. Collé van volkshuisvesting in zijn vrijdag verschenen persoonlijke bouwnota. De wethouder vindt daarnaast, dat veel zal moeten worden gedaan aan renovatie van het oudere woningbezit. Realisering van de woningen in Woudhoek zal volgens wethouder Collé de gemeente fi nancieel wel voor grote problemen zetten: als het rijk niet over de brug komt, zullen ook de nieuw te bouwen huizen in Schiedam zeer hoge huren hebben. Wethouder Collé spreekt zich in zijn beleidsnota niet uit over de vraag of het bouwen van deze woningen, wel verant woord zal zijn. Naast de nood zaak tot het verkrijgen van nieuwe woningen, staat de on vermijdelijke'hoge huur. Ook de individuele huursubsidies halen In Schiedam weinig uit. Ondanks verzoeken van de ge meente om een bijdrage in de hoge grondkosten aan het mi nisterie, is tot op heden geen antwoord ontvangen. Om tot een aanvaardbare huur te komen, zullen regerings maatregelen noodzakelijk zijn, zoals een bijdrage in de hoge grondkosten, beschik baar stellen van leningen vopr sociale woningbouw tégen lage rente én een verlaging van het BTW-tarief tot 4 pro. cent. De wethouder meent, dat voor een deel van de bevolking ex tra subsidie nodig zal zijn om aan een aanvangshuur van ƒ150 te komen. Indien deze maatregelen uitblijven, is vol gens wethouder Coilé een ver antwoord woningbeleid. waar bij alle f roeperingen uit Schiedam behoorlijk gehuis vest worden, te enen male on mogelijk. ':c. totaal 2.051 huizen zijn ir. Schiedam op het ogenblik fei telijk ongeschikt voor bewo ning. Van dit aantal zijn er 139 woningen die als crepeerge- Ook het oude woningbezit dient volgens de wethouder alle aandacht te krijgen. In de al gelopen. jaren zijn met name in het zuiden van de stad al blokken woningen gereno veerd en de restauratie van overige woningen in deze wi.ik is ln voorbereiding. Zolang de woningr.qod nijpend blijft, zal het noodzakelijk zijn om in Woudhoek met grote voortvc- rendheid nieuwe plannen ter hand té nemen, ook om stag natie in de woningbouw te voorkomen. Als uitgangspunt- zou daarbij kunnen dienen het rapport van het door het zoge naamde Wageningenieam ge houden ecologisch onderzoek Behalve een aantal stedebouw- kundige aspecten, komt voc al ten aanzien van de woning bouw duidelijk de behoefte naar voren die bestaat aan eengezinswoningen. Slechts een kwart van de bevolking wil in een flat of een portiek woning. De gedachten van wethouder Collé gaan dan ook uit naar het maken van vlek- kenplannen, die dan kunnen worden uitgewerkt door teams van architecten, aanne mers en woningbouwvereni gingen. Voor wethouder Coüê is het wel de vraag of, dr woningbouwverenigingen in Schiedam een dusdanig groot plan zullen kunnen realiseren. Hierover zal nog een gesprek worden gevoerd. De heer Kn ipse heer kwam na mens de SGP met princiëpile bezwaren. Met name het vie ren van het eeuwfeest op een zondag in 1975 riep bij hem bezwaren op. Burgemeester H. Roelfsema was het met zijn principiële bezwaren niet eens. Enkele raadsleden hield hij verder nog voor, dat iedere cent die voor het feest wordt uitgege ven door de raad zal kunnen worden gecontroleerd. Öve'r de verbouwing van het Passa ge Theater zei de burgemees ter te hopen dat die al voor 1975 een feit zou kunnen zijn. Het kiezen van een blijvend mo nument zal volgens de heer Roelfsema niet eenvoudig zijn. Hij wees de suggestie van de heer Broeke (D'66) af, om via de voorlichtingspagi- na's in het Nieuwe Stadsblad suggesties te werven voor een blijvend monument. Nu de raad de nota heeft goed gekeurd, kan er verder wor den gewerkt aan de jubileum viering. Er zal een commissie moeten worden gevormd die zo ruim mogelijk een 'repre sentatie van de bevolkingssa menstelling zal moeten zijn. "et PCG-raadslid Poot had nog een bedenken: „Is het gezien de ontwikkelingen in de rich ting van een stadsgewest nog wel zeker dat Schiedam er in 1975 nog wel is als stad?" zo vroeg hij zich af. „Zo lang houden wij die zaak wel op", aldus PvdA-fraetievoorziiter P. Boschman geruststellend, daarin bijgevallen door de burgemeester. Kuren die, zoals de wethouder in zyn beleidsnota zelf aan toont, voor het gros van de Schiedammers niet betaal baar zijn. Op het ogenblik staan 280 woningen leeg met een. huur van 340 en ook de 196 eengezinswoningen ln voorlopige huur van 353. Daar bestaat Wei veel belang stelling voor. vallen worden - zijn er 426 woningen die 7.eer slecht zijn en onmiddellijk on bewoonbaar zouden moeten worden verklaard en 1.486 wo ningen, die nog niet direct rijp zijn voor onbewoonbaarver klaring, meer wè! van eer. slechte kwaliteit. RENOVATIE Woningen ais deze aan de Parallelweg zuilen in tie komende jaren verdwijnen. Schiedam telt zo'n 2.000 woningen die rijp zijn voor de slopershamer. Voor vervangende woongelegen heid moeten tot 1976 700 woningen per jaa. worden gebouwd De voorgestelde werkwijze biedt ids voordeel een grote re flexibiliteit. Ook de in spraak kan beter tot zijn recht komen en de intensieve bemoeïng van de stedebouw- •kundige diensten zal geringer zijn. Mochten de woningbouw verenigingen niet in staat zijn de plannen uit te voeren, dan zal de gemeentelijke wonvng- dienst dit dienen op te van gen, aldus de wethouder. Itlel enkele cijfers toont de wet houder verdep aan, dat vol gens hem het stelsel van aan vullende huursubsidies In Schiedam niet werkt. De bouwnota, die alleen een per soonlijk standpunt van de wet houder weergeeft en niet door de overige leden van b. en w. wordt ondersteund, komt bij de komende begrotingsbehan- deJing aan de orde. Schiedam De 36-jarige make laar J, K. uit Vlaardingen heeft aangifte van diefstal ge daan van zijn portemonnaie met 800. Hij was ln de sport hal Margriet aan het trainen en in zijn kleding, die in da kleedkamer hing, had hij de portemonnaie laten zitten. Na het sporten bemerkte hij dat zijn beurs weg was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3