Directeur Van der Blij: Boe naar lezer toe brengen Ontwerp-normen verhinderen decentralisatie bibliotheek 'De VVV is er voor de toerist' Celstraf voor cargadoor 99 RKWIK- Fortuna Is de VVV er voor de commercie? Nee, zegt provinciaal directeur Burmeister i%£éh;::ï. Receptie Schie- dam.se Boys Wij kvereniging Nieuwland richt fotoclub op Mobiel lokaal voor de Groen van Prinsterer Vervoerspro blemen „De Ooievaars" SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 Schiedam Ontwerp-nor men voor het openbare bi bliotheekwerk van het Mi nisterie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk belemmeren Schie dams bibliotheek-directeur W. F. van der Blij in zijn streven het boek zoveel mogelijk naar de lezer toe te brengen. Het ideaal van de heer Van der Blij is vier goed geoutilleerde filialen in de wijken en een centra le voor de administratie, die tevens fungeert als ach tergrond-bibliotheek, waar zeer weinig gevraagde boe ken in voorraad zijn. Momenteel beschikt de Ge meenschappelijke Openba re Bibliotheek over een centrale en vijf filialen, stuk voor stuk kampend met slechte huisvesting, een tekort aan boeken en personeelsgebrek. Van het totale aantal boeken, onge veer 110.000, staat een groot deel in de centrale aan de Lange Haven, zodat de hier ingeschreven lezers in een sterk bevoordeelde positie verkeren ten op zichte van de wijkbewo ners, die hun lectuur in een van de filialen halen. Deze vorm van discriminatie acht de heer Van der Blij niet langer houdbaar. „Het filiaal moet in de behoefte van de wijkbewoners kunnen voor zien, Ik geloof, dat een collec tie van. zo'n 25.000 boeken al aardig representatief zou zijn voor alle terreinen. Een wijk- bibliotheek beantwoordt bo vendien aan de moderne ont wikkeling, men trekt hoe lan ger hoe meer naar (Te wijk centra. IsTa de reorganisatie moet een centrale als openba re leeszaal niet meer nodig zijn". Momenteel is alleen in de centrale sprake van een vol waardige bibliotheek. CENTRAAL Plannen, die bepaald niet pas sen in het kader van de ont werp-normen. Deze stellen, dat op een bevolking van 80.000 een centraal boekenbe zit aanwezig moet zijn van 104.000 banden. Daarbij kun nen in de wijken filialen ge vestigd v/orden met eik een boekenbezit, dat afgestemd is od het inwonertal, wat voor Schiedam zou neerkomen op 30.000 boeken per eenheid van. 20,000. In het totaal zou de Schïedamse bibliotheek vol gens de voorgestelde nonnen 224.oóo boeken moeten bezit ten. het dubbele van het huidi ge aantal. Bovendien moet volgens deze normen voor elke veertig boe ken een vierkaiffe" meter uitge trokken worden, wil de biblio theek een overzichtelijk ge heel zijn. De centrale zou dan over een vloeroppervlak van minstens tweeduizend vier kante meter moeten beschik ken, vermeerderd met de stu dieruimte voor de lezers, die in elke leeszaal aanwezig moet zijn. De normen achten een dergelijk boekenpaleis het best tot z'n recht komen in het hart van de stad, temid den van winkels. Gebleken is echter, dat dit nergens een haalbare kaart is, in geen en kel stadscentrum is ruimte voor een dergelijk gebouw. De heer Van der Blij is trou wens van mening, dat derge lijke grote bibliotheken het niet meer doen bij de men sen: „Zulke kolossale leesza len werken drempelvrees in de hand". Om zijn plannen verder uiteen te zetten, neemt de directeur de filialen een voor een onder de loupe, te beginnen bij het filiaal in de Lorentzlaan, dat sterk verouderd is. NIEUW Van der Blij: „Deze afdeling wil ik vervangen zien door een nieuw te bouwen onderko men in het centrum. Ik denk aan het Emmaplein. Hier zou den dan ook de lezers uit het centrum voortaan hun boeken moeten halen". Dan de wijk Nieuwland, waar momenteel twee filialen zijn, aan de Parkweg en op heit dr. Wibautplein. Een samenvoe ging van deze twee acht Van der Elij wenselijk en mogelijk in het filiaal op de Parkweg, dat hiervoor een uitbreiding zou moeten ondergaan. De slechtst bedeeld» lezers in Schiedam-West. waar hele maal geen filiaal is, zouden een elzen afdeling krijgen, die tevens bestemd zou zijn voor de lezers in de Gorzen. Wel wil de heer Van der Blij van het in te richten filiaal in West een uitloop naar de Gor zen: „Wanneer deze gereali seerd is, kan het filiaal Dr, Wibautplein opgeheven wor den". Het huidige filiaal in Scbiedam- Noord aan de De Biestraat moet volgens de plannen ver vangen worden door een huis vesting in het geplande wijk centrum aan het Bachplein. Van der Blij weet te vertel len, dat hierin reeds een bi bliotheek is geprojecteerd. VIJFTIEN JAAR Met het uitwerken van de plan nen zal zo'n vijftien jaar ge moeid zijn, meent Van der Blij. Als eerste ziet hij een fi liaal voor Oost en het Cen trum gerealiseerd, namelijk binnen de vier jaar. Noord zal wat langer duren, zes k zeven jaar, en het filiaal voor West en Zuid tien jaar. Tussendoor zou het pand aan de Parkweg uitgebouwd moeten worden. Wat de financiële aspecten be treft is in het Investeringspro gramma 1972-1976 van de ge meente Schiedam in het totaal f 1,275.000.- opgenomen voor de verbouwing van de centra- Ie en het filiaal Oost, dat komt te vervallen, wanneer de plan nen van Van der Blij uitge voerd worden. Het nieuwe beleid is vooral be doeld, om de lezers zoveel mogelijk tegemoet te komen. De vier filialen zullen dan ook nauw moeten samenwerken om zo weinig mogelijk „nee" te verkopen. De basis van het boekenbezit moet in de vier afdelingen gelijk zijn, dat geldt voor ongeveer 15 dui zend boeken, de rest wordt af gestemd op de smaak van het publniek in de wijken, die we! degelijk verschilt. De heer Van der Blij heeft zijn plannen nauwkeurig omschre ven in een rapport aan. het college van burgemeester en wethouders, dat daar welwil lend tegenover staat. Gewacht wordt echter op de goedkeu ring van de normen, die een sta in de weg zijn voor het in voeren van het nieuwe beleid. De heer Van der Blij: „Wan neer de inspectie van het mi nisterie van CRM de plannen op grond van de normen af wijst, hoop ik, dat b. en w. het zullen voorleggen, aan de be leidsafdeling van CRM, diens probleem is het eigenlijk. Dan verwacht ik, dat het rapport het wel zal halen. Als het een maal zo ver is, zijn de plan nen binnen vijftien jaar ge realiseerd". Momenteel is de Schïedamse bi- bliotlheek druk aan het onder, handelen over een nieuw on derkomen voor de centrale van de jeugdbibliotheek aan de Dam 8, die op 15 april dicht moet. Voor de ruim 850 lezende kinderen, die daar ge regeld komen, moet nu een nieuwe leeszaal gevonden worden. Dat de bibliotheek bij het voeren van het beleid zich niet blind staart op het al of niet goedkeuren van de plan nen. bewijzen de nieuwe maatregelen, die in de lucht hangen. W. F. van der Blij: „Nieuwe opzet binnen vijftien jaar rond". vier weken niet telefo nisch, schriftelijk of mon— deling verlengd is. Van der Blij: „De boete moet zo hoog zijn, dat het voor de mensen een reden wordt om het boek terug te bren gen. Van een dubbeltje ko men de mensen niet meer onder de ndruk. Boetes uit delen doen we beslist niet uit winstbejag, maar om de boeken goed te laten circu leren, moeten we een stok achter de deur hebben". Hoewel de accommodatie en het assortiment van boeken in de filialen te wensen overlaat, mag de biblio theek zich verheugen in een groot aantal lezers: ruim 11.000 Schiedammers bezoeken regelmatig een van de afdelingen van de bibliotheek, dat is 13,2 pro cent van de totale plaatse lijke bevolking, een zeer gunstig percentage, lande lijk gezien. TARIEVEN Van der Blij heeft bij het ge meentebestuur een voorstel ingediend, om de tarieven te wijzigen. De directeur wil jon gelui tot en met zestien jaar gratis laten lezen, boven die leeftijd zullen de kosten 3,50 bedragen, personen van 26 tot 65 jaar betalen na het invoeren van het nieuwe tarief 7,50 en de overige leden uit het gezin f 2,50, 65-plussers betalen per echtpaar eveneens 3.50. De boetes gaan omhoog van een dubbeltje naar ƒ0,50 per week per boek, wan neer de uitleentermijn van Vlaardingen Fortuna Vlaar dingen. dat vrij is, omdat het raakte uftgebekerd tegen Veendam, speelt zaterdag middag om 12 uur een oefen wedstrijd tegen zondag derde klasser RKVVIK. Die op het ogenblik, na een zwakke start, zich in de subtop van 3B heeft genesteld. De wedstrijd in park *t Nieuwelant begint om 1 12 uur. Vlaardingen De kreet duikt met de regelmaat van de klok op: de Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer is er ten behoeve van de commercie. Heeft geen ander doel, dan ten faveure van de plaatselijke nering doenden, de toerist naar stad en land te lokken. Kier meer en ook niet min der. >ie opvatting over de taak van de VVV heeft in het verleden ai ettelijke keren geleid tot conflictsituaties. Want de be stuurders van de in ons land gevestigde VVV's zijn het cr door Cor van Groningen roerend mee oneens dat ze slechts „toeleveringsbedrijf" zijn voor de middenstand, e opvatting over de „commer ciële taak" van de VVV kwam nog onlangs tot uitdrukking tijdens de jaarvergadering van de VVV van Hoek van Holland. Een van de leden po neerde als zijn nadrukkelijke overtuiging, dat de vereniging er uitsluitend is ten behoeve van de middenstand en hij zou als zodanig gehandeld willen zien. De directeuT van de Provinciale VW voor Zuid-Holland de heer B. Burmeister kon zich met zo'n uitgangspunt aller minst verenigen. Hij onder schrijft weliswaar nadrukke lijk het belang dat de plaatse lijke middenstand heeft bij de activiteiten van de VVV, maar houdt zich, voor wat het uitgangspunt betreft, vast aan de algemene statuten, waarin de doelstelling als volgt wordt omschreven: „De Vereniging heeft ten doel de bevordering van het vreemdelingenbezoek aan ons land." Hoe je dat dient? „Door op zo objectief mogelijke wijze be kendheid te geven aan aan je gebied en aan de dienstverle ning die er wordt gegeven," Heel nadrukkelijk stelt hfl: „De vereniging is er om de belan gen van de toerist in de gaten te houden. Tal van maatrege len die een gemeente bijvoor beeld kan nemen, kunnen voor die betrokken gemeente wel interessant zijn, maar de toerist zou er de dupe van kunnen worden. De logeerbe- lasting bijvoorbeeld, of par- keermaatrcgelen in het cen trum van de stadDe Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer is er in die gevallen om de belangen van de „onbe kende toerist" in de gaten te houden." BETALEN Het feit dat niet zelden wordt aangenomen dat de WV er is ten behoeve van de commer cie, rechtvaardigt de veron derstelling dat de direct be langhebbenden dan ook wel een fiks bedrag zullen investe ren in de activiteiten van de WV. Die veronderstelling strookt echter bepaald niet met de werkelijkheid. Over dr hele provincie Zuid-Hol land genomen dragen de di rect belanghebbenden by het toerisme 2o'n twintig procent bij in de kosten die de VVV moet maken", zegt dc heer Burmeister. „En dan taxeer ik het nog aan de hoge kant." De overige inkomsten bestaan uit overheidssubsidies (rond vijftig procent) en uit eigen inkomsten die men weet te verwerven door het verrich ten van allerlei dienstverle ningen voor derden, bijvoor beeld kaartverkoop enz. „Een goede verdeling van de in komsten zou zijn", aldus de heer Burmeister, „als belang hebbenden overheid en VW elk voor eenderde deel zouden zorgen." Het toerisme levert jaarlijks een kapitaal bedrag op. De toe risten investeren gezamenlijk in hun bezoek aan stad en land vele miljoenen, waarvan de middenstand in eerste in stantie profiteert. Zou het niet beter zijn als het werk van de VVV een volledig door de overheid gefinancier de taak zou worden? „In het buitenland is het al voor 99 procent een overheidstaak", zegt de provinciaal WV-di- recteur. „Als we naar zo'n vorm gaan, zal men goed moeten begrijpen dat toeris me een politieke zaak wordt en niet meer een toenstisch- technische. Ik heb daar toch wel grote bezwaren tegen". KRITIEK De WV is een vereniging. Ie dereen kan dus lid worden en iedereen kan zijn stem laten horen. „Daar is niks op te- Provinciaal directeur WV B. Burmeister. gen" vindt de heer Burmeis ter. „De inspraak van de be langhebbenden is van veel be lang en zeker met onjuist. Het gaat er wet om hoe van dat recht van inspraak gebruik wordt gemaakt. Het is een slechte zaak dat er nogal eens ongemotiveerde kritiek wordt gegeven. We zijn er voor <1? toeristen. Dat is duidelijk. Als de bc- 1 lang hebbenden daar de vrueh- 1 (en van plukken, is dat prach- tig. Maar Ik vind het in hoge mate onredelijk wanneer in een bepaald seizoen het toe risme slecht gaat, bijvoor beeld door de weersomstan digheden om dan de VVV de schuld te geven. En dat ge beurt nogal eens." Tenslotte: de provincie Zuld- Holland telt 36 plaatselijke VVV's. één streek-VVV (Oost- voome) en een provinciale VVV. De uitgaven van de ge zamenlijke WV's bedragen zo'n twee miljoen gulden. Schiedam De voetbalvereni ging Schïedamse Boys opent zaterdag 9 december het nieu we clubhuis op Harga, Ter ge- lpgenheid van deze opening zal een receptie worden ge houden van 14.00 tot 16.00 uur. Schiedam De Wij kvereniging Nieuwland wil nog dit jaar be ginnen met een foto- en dia club. In samenwerking met <le SUchtmg Jeugdhaven Nieuw land wordt hierover zaterdag 9 december de eerte bespre king gehouden m De Jeugdha- ven, Albardastraat 69, naast de Magnaha Deikerk. De be sprekmg begint om half elf. In het clubgebouw is een ruimte beschikbaar voor de foto- en diaclub. Den Haag De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag de 44-jarige cargadoor J. S. uit Vlaardingen wegens verduis tering in dienstbetrekking van 100.006 veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden en twee weken, waarvan drie maanden voor waardelijk. De officier van - justitie had een straf van acht maanden, waarvan drie voor waardelijk geëist. S. was mede-oprichter en later 1 werknemer van het Haagse f cargadoorsbedrijf, waar hij in zes jaar tij'ds een ton verduis terde. Hij maakte het geld op aan drarak, taxiritten en aan rondjes in café's, waar hij cargadoorscontracten afsloot. BHre week hield hij een paar honderd gulden achter, die hij van cliënten ontving^ maar Riet aan de boekhouding af droeg. Maassluis De Groen van Prinstererschool in Maassluis krijgt één van de drie mobiele schoollokalen aan het Dennen- dal. Het gemeentebestuur hoeft dat besloten omdat de school met ruimtegebrek had te kampen. Ook was het nodig om een ze vende leerkracht voor de schooi aan te stellen. Het mi nisterie heeft behalve hier voor, ook toestemming gege ven om aan de openbare kleu terschool De Blokkendoos aan de Oleanderstraat l een twee de leidster aan te trekken. Burgemeester en wethouders hebben hiervoor mejuffrouw L. C. J. Verkaik uit Hoek van Holland benoemd. Schiedam De Invaliden Sport Vereniging „De Ooievaars" kampt nog steeds met een* vervoersprobleem. Hierdoor kan het gebeuren dat leden van deze vereniging hun we kelijkse training moeten mis sen. Een tijdelijk probleem overigens, want tn de toe komst hopen de niet in het be zit van vervoer zijnde leden gebruik te kunnen maken van een van particuliere zijde toe gezegd busje. Tot dat moment staat de commissaris van ver voer, mevr G. M. Etman voor de taak belangstellenden te vinden die bereid zijn leden van en naar de sporthal te brengen. Waarvoor elke maandag vóór 16.00 uur tel. 26.21.47 de aanmeldingen ge noteerd kunnen worden. Loterij Vogellust Maassluis De uitslag van de loterij, gehouden dbor de Maasslulse Vogelliefhebbers- vereniging Vogellust, ziet er als volgt uit: de hoofdprijs, een cassette-recorder, is ge vallen op het nummer 1623. de boorset op nr. 2102, het da meshorloge _op nr. 908 en de poef op nr. 519. Eveneens een prijs winnen de houders van de nummers: 2658. 751, 2999, 4924, 2385. 2192, 4932, 261, 2537. 1763, 2893, 3005. 4118, 281, 860, 3696 568 2463, 2084., 3796 en 1068. De prijzen zijn af te ha len ten huize van de heer A. van Eendenburg, Prinsenkade 33, te Maassluis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 3