SCHIEDAMS C HE COURANT „UITBREIDING VAN POLITIEKORPS HARDE NOODZAAK' zusterflat is in studie Kritiek op bouwnota bïeef mild GEMEENTEBESTUUR - ZONDER RAAD? ■Eerste fase van brandweerkazerne wordt aanbesteed 1 Rijk maakt het gemeente moeilijk Burgemeester: Criminaliteit neemt verontrustend toe 2 kranten voor één prijs Weinig kans op subsidie aan Zieken omroep Gemeente ziekenhuis doet het goed ATEKIWG* Martinuskerk G S. keuren bouwplannen snel goed Wethouder Colïé kreeg het niet moeilijk ZUSTER ALS SPUITGAST? Inbraak in platenzaak m Auto in brand - "s'l Donderdag 14 december 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD" Broersvest S - telefoon administratie 268091 - redactie 282566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24592 Burgemeester Roelfsema: Schiedam Het voeren van een v goed beleid wordt er voor de gemeentebesturen door allerlei oorzaken niet eenvoudiger op. Dat was gisteravond de con clusie die burgemeester H. Roelfsema trok bij het beant woorden van opmerkingen uit de raad tijdens de algemene beschouwingen. Een steeds verdergaande invloed van het lijk en een uitholling van de bestuurskracht van de ge meente zijn volgens de burge meester direkte oorzaken van het feit, dat de gemeente het als overheidsorgaan steeds moeilijker krijgt. De toenemende centralisatie van bet bestuur raakt de ge meenten direkt, meende de burgemeester: ,,De vangar men van het rjjk slaan ge woon om de gemeente heen.' Gemeenten plegen vaak al leen nog maar een mede-be- leid, aldus de burgemeester, Aydle ook de wijze waarop het de gemeenten financiert, als „direkt voelbaar" karak teriseerde. Al met al dus een vrij sombere balans over de positie van de gemeente: ,,De bestuurs kracht van de gemeenten wordt naar vele zijden uitge hold. Er ontstaan functionele raden, soms over hele regio's. De bedoeling daarvan is zeer lofwaardig en men brengt de bestuurden dichter bij het be stuur, maar het betekent wel dat de bestuurskracht inteer» wordt getrokken. In theorie lijkt het namelijk nog, of het bestuur nog bij de gemeente ligt." Zijn oordeel baserend op erva ringen uit de praktijk meer-de de burgemeester dat het uit waaieren van de bestuurs kracht niet altijd goed hoeft te zijn. „De diverse bestuursla gen zijn door het publiek wei nig gekend. Men spuit zijn on genoegen wel bij de gemeente want dat is een- begrip da- 5*-, voor- de burgerij nog- wel grijpbaar is." Ondanks de vele problêmen die de bestuurlijke wijzigingen geven, hield de burgemeester de raadsleden toch voor do ontwikkelingen te blijven vol gen: „De bestuursrust komt terug. Wees daarom niet bang, want de ontwikkelingen op dit gebied blijven wel boeiend Schiedam Uitbreiding van de personeelssterkte van de Schiedamse politie is zeer noodzakelijk. Dit zei burge meester H. Roelfsema gisteravond tijdens zijn antwoord op de algemene beschouwingen van de raadsleden over de gemeènte-begroting voor 1973. De burgemeester meent, dat het huidige korps van 140 man dringend moet worden uitgebreid met ten minste drie man om de steeds toenemende werkzaamheden enigszins te kunnen opvan gen. Als belangrijkste argument voor de uitbreiding van het politiekorps voerde de bur gemeester de toenemende stijging van de criminali teit in Schiedam aan in de periode 1967 tot 1971. Alle misdrijven zijn met bijna 50 procent toegenomen, terwijl de sterkte van het bijstandsverlening door de Schiedamse Dohtie aan an- burgemeester meende op een vraag van. WD-fractievoorzit ter G."P. Verhulsdonk dat de reserve-politie niet is opgeleid om de werkzaamheden van het beroepspersoneel in alle vormen op te vangen. Boven dien heeft het gros van de re servisten een dagtaak in de burgermaatschappij. politiekorps van 138 op 340 man is gebracht. Hoewel Schiedam onder het lan delijk gemiddelde van toene mende criminaliteit zit, is de situatie er volgens de burge meester niet minder zorgwek kend om: „De staging is In procenten uitgedrukt en. niet in de ernst van de delicten". Burgemeester Roelfsema meen de dat de politie het werk bij na niet meer aan kan, mede door arbeidstijdverkorting voor het personeel. Een ver dergaande automatisering staat daar wel tegenover, maar de burgemeester geeft aan., de^jQuderwetse :^tr lance te voet'of met de fiets toch do voorkeur boven de surveillance met patrouille wagens. y,In feite wordt wei nig ruimte meer overgelaten voor het voorkomen van mis daden", vond hij. Het systeem van de rayonagen ten voldoet volgens de burge meester goed, al maakte hij zich wel zorgen over de toene mende jeugdbaldadigheid. De de Schiedamse politie aan an dere korpsen is het vrijwel af gelopen. Aan Amsterdam worden geen politiemensen meer geleverd en op dit mo ment wordt er slechts één man in paraatheid gehouden voor eventuele moeilijkheden- met Ambonezen in Moor drecht. De burgemeester hoopt dat het nieuwe kabinet straks gehoor zal geven aan het verzoek van de Vereniging van Nederland se Gemeenten om de sterkte van de gemeentepolitie aan te passen aan de gestegen crimi naliteit en de daaruit voort vloeiende werkzaamheden. Vlaardingen Keurig verpakt In een beleefde vraag heeft me' vrouw J. Vermeule-van Dijk (fractievoorzitster voor de PvdA) gisteren het bestuurscollege op haar vestje getikt. Ze deed dat in het kader „overheid-burgerij" toen ze vroeg wat het college van burgemeester en wethouders 'eigenlijk precies verstaan 'bnder „het gemeentebestuur van Vlaardingen". Het was de PvdA gebleken dat brieven, geadresseerd aan „het gemeente bestuur" de raad "hi et bereiken. Speciaal, doelde de PvdA-frac- ..f beleidster op brieven van de stichting voor Muziekheilkun- de en Bewegingsleer. Brieven waarin gevraagd werd om subsidie. „Ik wil me nu niet uitspreken omtrent ja of nee subsidie, het gaat me alleen om de vraag „is het juist dat bij een dergelijke adressering de raad onkundig blijft van .dat schrijven?". „Al vaker", aldus mevrouw Vermeule, „is in deze raad gesproken over binnenkomen de correspondentie en voor wie deze bestemd zou zijn". Precies wilde ze daarom we ten welke maatstaven burge meester en de wethouders hanteren bij een adressering zoals „aan het gemeentebe stuur". Burgemeester Heusdens deed het in zijn antwoord allemaal uit de doeken. „Gemeentebe stuur is raad en college en aan het college is alleen aan burgemeester en wethou ders", verduidelijkte hij. De' stichting Instituut voor Mu- ziekheükunde schreef in haar eerste brief aan het gemeen- tebestuur en op het antwoord stuurde de stichting een brief gericht aan het college. „Van daar dat de raad geen weet kreeg van deze subsidie-aan vrage", vond mr Heusdens. Profileer nii van hat unieke aanbod 2 kranten ta onlvangen voor de prijs van I i één: do Schiedamse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving» en hetj Rotterdam sch Nieuwsblad met het 'laatste binnan- en buitenlandse nieuws, H O Be» ons nu opdracht ook bil u 14 dagen grati9. zonder enige verplichting, y da SC en RN te bezorgen en ontdek zeil de vale pluspunten. Deze bon in open envelop, zonder postzegel, «uren nasr Rottardamsch Nieuwsblad, antwoordnummer B34, Rotterdam j stuur do SC Bn RN 14 dagen gratis naam atraat vroor?)!. .telefoon Schiedam De wijkverenigïng Groenoord houdt zaterdag avond 23 december een volks- kerstzangfeest In de Martinus kerk aan de Willem Andries- senlaan. Aan deze samenzang, die om kwart over acht begint, verle nen de volgende koren mede werking: het gereformeerd kerkkoor Kefchel, het her vormd kerkkoor Groenoord, het hervormd kerkkoor Ke thel, het rooms-katholieke pa rochiekoor Sint Jan, het be jaardenkoor Spalandia en het rooms-katholiek kinderkoor. De commissie voor het Gemeente-iZekenhuis gaat zich buigen over vde pasjesregeling. Schiedam De zïekenhnis- commissie zal zich moeten buigen over de zogenaamde pasjesregeling voor bewoon sters van de zusterflat van. het Gemeente-Ziekenhuis. De vragen die drie raadsle den over deze pasjesregeling hebben gesteld'haar aanlei- ding_ van en artikel in de Schtedamsehe Courant, zul len aan deze commissie wor-, den toegezonden. Dit deelde burgemeester H. Roelfsema gisteravond mee. jHij meende uit voorlopige informaties te hebben begre pen, dat de pasjesregeling zou zijn gevraagd door de leerling-verpleegsters zelf en dat ook de medezeggen schapscommissie de rege ling zou hebben goedge keurd. Hangende het onderzoek van de commissie kon de burge meester gisteravond geen veerdere mededelingen doen over de pasjesregeling. Schiedam Binnenkort kan de aanbesteding plaatsvinden voor de bouw van de eerste fase van de nieuwe brandweerkazerne aan de Breedstraat, Burgemeester H. Roelfsema deelde gis teravond in de raad mee, dat Gedeputeerde Staten de bouw plannen voor de eerste fase hebben goedgekeurd. Met de raadsleden was de heer Roelfsema bijzonder verheugd over de goedkeuring, die bet einde betekent voor de ruimteproblemen van de brandweer over geruime tijd. Het gereedkomen van. de eerste fase van de nieuwe kazerne maakt de Schiedamse brand weer ook voor het aantrekken van nieuw personeel aantrek kelijker omdat nu een goede huisvesting zal kunnen wor den geboden. Ondanks de blijdschap over de huisvesting, is de personeels- situatie van de brandweer nog niet zodanig, dat alle taken naar behoren kunnen worden vervuld. De burgemeester zei, dat met name de brandpre ventie door de personeelsbe zetting nogal eens te kort moet schieten. Er bestaan plannen om een afdeling brandpreventie te scheppen, maar dit zal 250.000 van de begroting vergen en. dat moet volgens de burgemeester eerst maar eens worden on- derzocht. Personeelsproblemen zijn er bij de brandweer ook in de week einden. Zowel hoger als lager personeel hebben volgens de heer Roelfsema steeds meer bezwaren tegen de weekend diensten in de kazerne. Over een nog in gebruik zijnde lad derwagen uit 1936 deelde hij mee, dat deze moet worden vervangen. Er is 'n nieuwere, maar voor burgemeester Roelfsema was het de vrdag of één zo'n wagen voor gen stad als Schiedam wel vol doende is Aanschaf van een tweede wagen zal echter financiële proble- opleveren. PvdA-fractievoor- zitter P. Boschman vroeg daarom of het niet mogelijk is, een tweede ladderwagen samen met "Vlaardingen te ge bruiken. Schiedam 'Burgemeester B. Roefsema ziet weinig in eén subsidie aan de Stichting Zie kenomroep Schiedam. Hij meende dat de werkelijke be hoefte aan zo'n ziekenomroep niet zo groot is. De ziekenom roep zou meer voor langduri ge patiënten zijn geschikt, die in de plaatselijke ziekenhui zen geen-meerderheid zouden vormen. Over de kwestie sub sidieregeling aan de Zieken omroep krijgt de raad bin nenkort een nota. Als de raad werkelijk subsidie wil, moet ze het dan maar zeggen, vond de burgemeester, vasthou dend aan zijn standpunt, de Ziekenomroep niet van subsi die te voorzien. Schiedam Wethouder B. E. Colïé van Volkshuisvesting ken gisteravond na afloop van de raadsvergadering gerustgesteld naar huis: de verwachte storm van kritiek over zijn bouwbe leid werd niet meer dan een briesje, dat hoogstens tijdens het betoog van KVP-woordvoerder mr, M. J. M. van Kinderen op een klein stormpje ging lijken. Toch was ook mr. Van Kinde ren niet al te scherp in zijn uitlatingen tegenover de wethou der, naar eigen zeggen onder de Indruk van het naderende kerstgebeuren. Hoewel een merendeel van de raad wethouder Colïé tijdens de algemene beschouwingen fors de mantel uitveegde over zijn bouwnota en zijn bouwbe leid, was die kritiek na de mondelinge verdediging van zijn bouwnota toch aanzienlijk minder geworden. Pvd A-fractievoorzitter Bosch man, die gelijk een onderwij zer zijn leerling Collé goed gunstig een 6-min op zijn rap port had gegeven, was door lang je weet dat ze moeilijk te verhuren zijn", hield hij wet houder Collé voor. Voor de suggestie uit de beleidsnota, die later door wethouder van stadsontwikkeling Bolmers werd verdedigd, vier vlekken plannen op te stellen met in totaal: 1.600 tot 1-800 wonin gen in Woudboek, voelde hij evenals PvdA-fractlevoorzit- ter Boschman weinig- Hij had meer behoefte aan één groot vlekkenplan. Burgemeester is vol lof: Schiedam Met het Gemeen te-Ziekenhuis is alles in orde. Dit hield burgemeester H. Roelfsema gisteravond de ge- meenteraad voor bij het beantwoorden van vragen over deze instelling, die bij de» raadsleden tijdens de algem»- fc.ne -beschouwingen. - zijn gere?s.- - zen. De burgemeester roemde het Gemeente-Ziekenhuis ais één van de weinig ziekenhui zen in ons land die zichzelf kunnen bedruipen en waarbij de gemeente niet financieel hoeft bij te springen. De ongerustheid van sommige raadsleden iver de stijgende tarieven van( het ziekenhuis deelde de burgemeester enigs zins, maar hij wees er op dat voornamelijk externe factoren die stijgingen bepaler^ zoals loonkosten en de stijgende kosten van. de dure appara tuur die in de ziekenhuizen, moet warden gebruikt. De suggestie van het WD« raadslid G. P. Verhulsdonk om eens te onderzoeken of een regionale opzet van specialis men in de ziekenhuizen niet mogelijk zou zijn, wilde de burgemeester met wat voor zichtigheid behandelen. De taakverdeling in de regio Is volgens hem niet eenvoudig en hoeft niet volautomatisch kostenbesparing in te hou den. Zouden gewone specialis men regionaal worden aange pakt, dan zou het Gemeente ziekenhuis volgens hem kun nen worden tot een verpleeg inrichting. De burgemeester besloot zijn betoog over het ziekenhuis, waarover hij ditmaal opval lend veel goede dingen' mee deelde met: „Ik heb vertrou wen in het ziekenhuis. Beide ziekenhuizen in Schiedam ver richten prachtig werk". De fractiewoordvoerders gingen in tweede instantie vrijwel niet op het behandelen van ziekenhuisaangelegenheden in. het „mondeling examen" er- D>65„er vincent Broeke tenslotte van overtuigd geraakt dat de kandidaat toch iets van de zaak wist en deelde nu een 7- min uit. „Ik ben wel erg onvoldoende door de wethouder beant- bleef de bouwnota een slechte nota vinden. Zijn waarschu wing aan de wethouder: „Die nota Is te vaag. Als u zo door gaat, krijgt u het erg moei lijk". Wethouder Collé (rechts) niet al te moeilijk bij de kritiek op zijn woningbouwbeleid. Schiedam Om eventuele branden in ziekenhuizen, ver pleegtehuizen en bejaarden centra snel de kop in te kun nen drukken heeft FvdA-frac- tievoorzitter P. Boschman gis- V teravond gevraagd of het niet mogelijk is verpleegsters en andere personeelsleden van deze inrichtingen elementair onderricht in het bestrijden van branden te geven. olgens de heer Boschman Is het nuttig als de personeelsle den weten hoe ze met schuim- blusser, brandslang en em mers zand te werk moeten gaan. Burgemeester Roelfse ma zal vrijdagavond antwoor den of het mogelijk is, ver pleegsters c.a. als spuitgasten te kunnen laten optreden. woord" vond mr. Van Kinde- pe wethouder mag vrijdag- ren gisteravond. Hij meende avond zijn bouwnota en zijn dat de wethouder onvoldoende bouwbe.eid voor de tweede heeft belicht welke invloed maal verdedigen, door hem in zijn nota genoem de factoren nu werkelijk op de woningnood hebben. Hij nam het wethouder Collé kwalijk, dat dit er ook na dien» monde linge beantwoording niet is uitgekomen. Mr. Van Kinde ren wilde weten of men aan de hand van de genoemde fac toren inderdaad op een ge middeld aantal te bouwen wo ningen van 500 per jaar te recht komt. Teveel bouwen was naar zijn mening onjuist: „Bouw alsje blieft geen woning teveel zo- CMN.INO.RESTAURANT V» jf>- mot afzonderlijke J'i gelegenheid voor fJ «'halen van diner». VgT Volop parkerruimte aan voor- en achter- zijde. Jtjt TELEFOON 70 75 42 NIEUWLANDPLEIN 19 Schiedam In de Free Record Shop aan het Broersveld is in - de nacht van woensdag op donderdag weer ingebroken. De inbrekers zijn aan de ach terzijde van het pand naar binnen gegaan, na een plaat hardboard te hebben verwij derd. Er worden een verster ker en 60 langspeelplaten ver mist. \§l till vir Schiedam Gisteravond is op de parkeerplaats bij het Ge meenteziekenhuis een auto in brand gevlogen. De auto is van de heer W. v. W, uit Utrecht. De brand is vermoe delijk ontstaan toen er benzi ne, die uit een toevoerslang lekte, vlam vatte. De eigenaar kon de brand zelf blussen. De uitgerukte brandweer behoef de geen dienst te doen. li»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1