SCHIEDAM ISCHE COURANT Etsen, grafiek, santons en recreatie op kerst-tentoonstelling in Museum Raadslidmaatscliap is niet gemakkelijk Ambtenaren krijgen lof van de raad Vakkenpakket blijkt veelal struikelblok RAADSLEDEN IN SCHIEDAM BEAMEN CONCLUSIES V.N.G.: 1 Kerstavond NCVB Nieuwland 2 kranten voor één prijs Met minister praten over duur Rijnmond „Gemeente heeft genoeg over voor de sport" Burgemeester: „Vacatures in top werken frusterend" Ontsparing bij Spaarbank anno 1820 Op beroependag voor mavo- leerlingen: Vrijdag 15 decemfcer 1972 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24593 Schiedam De Schiedammer John Hesselberth exposeert in het Stedelijk Museum te Schiedam tijdens de kerst- tentoonstelling. Hij stelt zijn droge naald etsen tentoon. Hesselberth (25 jaar) heeft het voorjaar 1972 eindexa men gedaan aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam en heeft aan het einde van zijn opleiding de Maaskantprijs gewonnen. Hesselberth werkt met uitge- sneden platen, waarmee p toonvlakken gedrukt kunnen worden en experimenteert door in zijn platen te zagen, te boren en te schuren, door het gebruik van meerdere platen, naast elkaar in één afdruk door te drukken met of zonder inkt. De inkt maakt hij zelf. Hij tekent de mens verbonden met of verstrikt in techniek en natuur. Die verbonden- heid blijkt uit draden, navel strengen, leidingen of wor tels. Zijn mensen zitten ge vangen in 'hokjes, zijn mis vormd en omzwachteld of aangevuld met protesen, In zijn laatste werk speelt de envelop een belangrijke rbl. Hesselberth heeft onder meer al geëxposeert in Galerie Zwart/Wit In Schiedam, heeft deelgenomen aan de Salon van de Maassteden en heeft werk getoond in Kunst zaal Zuid in Botterdam, in de expositiezaal Doelen, eveneens in Rotterdam en jn het Stedelijk Museum in Amsterdam. KATHE KOLLWITZ Op de kersttentobnstelling in het Stedelijk is ook werk te zien van de Oostduitse Kathe Kollwitz, die in 1945 is over leden. De tentoonstelling komt van het Deutscher Kunstrat im Institut für aus- landsbeziehungen in Stutt gart. Kathe Kollwitz' gra fiek, tekeningen en beelden handelen over het leed van anderen, de onopgeloste pro blemen van de arbeiders en de lagere sociale klassen. Kaar kunst heeft zich ontwik keld onder invloed van het naturalisme. In de laatste decennia wordt het accent in haar werk van het bijzonde re en tijdgebondene verscho ven naar het algemeen men selijke. Kiithc Kollwitz ge bruikt traditionele middelen om haaT gevoelens tot uiting te brengen. Op de kersttentoonstelling in het Stedelijk zijn ook nog santons te 2ien, werken uit de eigen collectie van het museum en werk van de kunstklas in het museum. Ook is er een tentoonstelling over de recreatieve moge lijkheden in het Rijnmondge bied. De expositie wordt morgenochtend om elf uur geopend. PvdA-woordvoerder Boschman: Schiedam PvdA/PPR-frac- tievoorzitter P. Boschman blijft het moeilijk hebben met de hoge bijdrage van bijna 500.000 die Schiedam dit jaar aan het Openbaar Li chaam Rijnmond moet gaan betalen. Als het financieel sta tuut voor Rijnmond niet wordt gewijzigd, zal het niet bij dit bedrag blijven, meende de heer Boschman. Hij toonde zich verontwaardigd over de wijze waarop het Rijnmond-dagelijks bestuur reageerde op de protesten, van Schiedam tegen de hoge bijdrage en meende, dat Schiedam zich dan maar tot de minister van binnenlandse zaken zelf moet wenden om zijn ongenoegen te uiten. Schiedam Oök Schiedamse raadsleden vinden het .lang niet altijd éenvoudlgj hun raadswelr1c te~kiiMen verricfe' ten. Ze onderstrepen hiermee de bevindingen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over de steeds moeilijker positie, waarin de gemeenteraadsleden in heel het land komen te verkeren. In Schiedam blijkt de situa tie weinig van de landelijke te verschillen: het lezen van stukken en bijwonen van vergaderingen is voor de raads- ledena die al een dagtaak hebben beslist geen eenvoudige opgave en vergt veel van hun vrije tijd. De Vereniging voor Neder- Het onderzoek van de Verenl- idse Gemeenten Schiedam Volgens de heer P- Boschman, fractievoorzitter van de PvdA/PPR in de Schiedamse gemeenteraad, heeft de gemeente voldoende over voor de sport, dit in te genstelling wat velen wel eens beweren. „Als ik alles optel trekt de gemeente ruim 1 miljoen voor de sport uit en daar staat een opbrengst van 66.CC0 tegenover- Verhoging van huur van sportvelden met 5 procent vind ik dan ook niet onredelijk", meende hij. Schiedam Geef de gemeente ambtenaren, met de komende feestdagen in het vooruitzicht, wat extra's. Ze hebben hard gewerkt in het afgelopen jaar en ze kunnen het met oog op werk van de ambtenaren. Die lof werd onderstreept door wethouder mevrouw G. D. Verweij-de Graaft en later door burgemeester H. Roeif- sema. ai die prijsstijgingen, ook goed De burgemeester meende, dat gebruiken"- Dit zei het CPN- raadslid Th op 't Ende woens dagavond tijdens de begro tingsbehandeling van de raad aan het adres van b. en w. Ook de andere fractiewoord voerders hebben tijdens de begrotingsbehandeling laten het personeelstekort met name in de technische sectar in het afgelopen jaar wat is verminderd, maar dat er in de administratieve rangen nog heel wa't open plaatsen zijn, die moeilijk te bezetten lijken. weten vol lof te zijn voor het De burgemeester wees de wat landse Gemeenten heeft becijferd dat van 1970 tot 1972 in totaal 113 raadsle den uit 14 gemeenten zijn opgestapt. De gemeente Schiedam zou het in dit rij tje i niet slecht hebben ge daan, want tot nu toe be dankten ruim 15 van de 37 raadsleden om verschillen de redenen voor de eer Voor hen moesten opvol gers worden gezocht- De kleinere fracties hebben het in de Schiedamse raad het moeilijkst „Je moet bijna al les alleen -doen en je hebt als raadslid dat in 1970 in de raad gekomen is geruime tijd nodig om je in te werken. Daar naast heb je zo veel onderwer pen en zo veel te lezen, dat je vrije tijd erbij inschiet. Vrije uren heb ik dan ook eigenlijk niet meer", verzucht het raadslid Op 't Ende van de CPN. Ook de grotere fracties hebben er problemen mee. De voorbe reiding van de begroting voor 1973 kostte met name de frac tiewoordvoerders veel tijd. Ook buiten de begrotingspe riode ervaren de raadsleden hun functie overigens beslist niét als een sinecure. „Zo maar een erebaantje is het al lang niet meer", vindt mev- vrouw Y. de Waard-Siljee van de PvdA-fractie. Mét haar mede-fractielid mevrouw A. J. Tijssen-Jonker vindt ze dat het lezen van raads- en com- ftiissóe stukken en andere vak literatuur vele uren in beslag neemt, wil men als raadslid bijblijven. lik heb vorig jaar twee dagen verlof genomen om de begro ting voor 1972 voor te berei den", zegt PCG-raadslid S. J, Bosman, die beaamt dat het raadslidmaatschap een tijdro vende zaak is. Van D'66-er Vincent Broeke is bekend, dat hij pleit voor de instelling van raadsleden die gedeelte-lijk of volledig met hun raadswerk bezig zijn. tHe gedachte vindt bij veel raadsleden overigens nog wei nig weerklank. Ze betwijfelen of dat een haalbare zaak zou zijn. CPN-fraeiïeiid op 't Ende ziet het meest in een fractie-; assistent, die de raadsleden bijstaat in hun taak. Dat daarvan de financiële conse quenties zouden zijn, is niet bekend. ging voor Nederlandse Ge meenten gaat zich richten op vrijwel alle facetten van het raadslidmaatschap, zoals bij voorbeeld de hoogte van het presentiegeld en de hoeveel heid werk dat het raadsllc- maatschap vereist. Het Schie damse presentiegeld Is 50 per vergadering, commissie vergaderingen worden niet vergoed. De fracties hebben daarnaast recht op een toela ge, die wordt toegekend naar de grootte van de fractie. Om van deze toelage een bezoldig- j de fractie-assistent aan te stellen Is echter niet mogelijk. Wegens Sinterklaas-inkopen Schiedam In verhand met de sinterklaas-aankopen in vember heeft de Spaarbank anno 1820 die maand een gro ter bedrag terugbetaald dan werd ingelegd, namelijk f 11.066.860,92 tegen f 10.703.699.30. Dit houdt een ontsparing in van f 363.161,92. Vorig jaar november was er een inlegoverschot van f 191.924,36. Over het geheel genomen is 1972 ■wat betreft het inlegoverschot tot nu toe aanzienlijk gunsti ger dan 1971. Het Inlegover schot bedraagt op het ogen blik ongeveer ƒ6,8 miljoen, terwijl dat bedrag in 1971 over dezelfde periode 5,8 miljoen bedroeg. Op 30 november hadden de geza menlijke spaarders een te goed van 105.240.744,19, ver deeld over 67.654 rekeningen, eind november 1971 was het tegoed 94.925.395,33, verdeeld over 63.954 rekeningen. Eind november waren de door de spaarders toevertrouwde middelen en de reserves voor ƒ45,1 miljoen belegd in effec ten, voor ƒ9,8 miljoen in hy potheken, voor ƒ47,2 miljoen in onderhandse leningen aan gemeenten en dergelijke, ter wijl de onbelegde en de op korte termijn belegde gelden 10,1 miljoen bedroegen. In vele lokalen traden de leerlingen in discussie met de voorlichters. Schiedam Zoln twaalfhonderd mavo-leerlingen uit Schiedam en omstreken hebben donder dag tijdens een beroependag op de Willem' de Zwijger- school voor mavo in Schiedam kennis kunnen nemen vain de verschillende richtingen, die zij na het behalen van hun di ploma kunnen inslaan. Velen echter moesten tot de teleur stellende conclusie komen, dat hun vakkenpakket niet beantwoordde aan de voor waarden, die het door hun ge kozen beroep stelt. Vakken als wis-, natuur- en. scheikunde blijken achteraf vaak gemist te worden, aangezien de leer lingen bij het samenstellen van het vakkenpakket meest al de weg van de minste weer stand kiezen. De vakken, die hun het minst liggen laten ze het eerst vallen, daarbij geen rekening houdend met de ei sen, die de maatschappij stelt. Vooral bij de meisjes kwam een gemis aan wiskunde duidelijk naar voren. Zij hadden er na melijk niet op gerekend, dat wiskunde onontbeerlijk is voor de cursus kleuterleid ster. „In dat vak moet je ruimtelijk inzicht hebben", voerde een doorgewinterde kleuterjuf, die op de beroe pendag informaties verschaf te, daarvoor als reden aan. leerlingen zelf de verschillen- tot een technisch beroep ver- de lokalen af, waar informatie schillende malen afgesloten te werd gegeven over een aantal worden door een gebrek aan beroepen, uitgekozen aan de wiskundige kennis, hand van de wensen van de Kantoorbanen bleken eveneens leerlingen. Ook de organisator van deze dag, de heer W. Meinen, was tevreden: „De lee'rlingen lieren uit Den Briel, Rozen burg, Spijkenisse en Helle- voetsluis maakten op de be roependag ruimschoots van de gelegenheid gebruik om zich te oriënteren op de toe komst. Voor da microscoop van de analistenschool was het af en toe dringen geblazen. drukken van misschien toe komstige collega's. Sociale beroepen zijn ..in". De stands van de ziekenhuizen en de huishoudscholen kregen vele, vooral vrouwelijke be langstellenden te verwerken, die 't naadje van de kous wil den weten over verpleegkun de, de Inas, de vormingsklas en de opleidingen vodr kinder verzorgster en diëtiste. 's Avonds zette de school de deuren behalve voor de leer lingen ook voor de ouders open. minder goed geworden con junctuur als belangrijke oor zaak aan voor het teruglopen van het aantal vacatures in de technische sector. Reagerend op een aantal woord voerders, dat zich enthousiast had getoond over de nieuwe personeelsadvertenties van de gemeente zei burgemeester Roelfsema dat het maar de vraag is of. die inderdaad al resultaten hebben afgewori pen. Ookhij vindt de adver tenties een verbetering, maar het kon nog niet worden vast gesteld of de advertenties ook 'Inderdaad sollicitanten opleverden. De burgemeester meende, dat men met de nieu we methode moet voortgaan. Tenslotte meende de burge meester, dat het aantal vaca tures in de top van het ambte lijk apparaat af en toe frus trerend op het ambtenaren corps werkt. „We moeten on$ best doen hen niet meer werk te geven, dan uiterst noodzake lijk is" waarschuwde hij, „hun belasting nadert de .grens van de mogelijkheden". Schiedam De afdeling Schie- dam-Nieuwland van de Neder landse Christen Vrouwenbond houdt woensdag 20 december ln de benedenzaal van de Op- statodingskerk aan de Burge meester Honnerlage Grete- laan een kerstavond. Op het programma staan onder andere een kerstmeditatie en een kerstverhaal, dat me vrouw E. Smïlde-de Groot vertelt. De avond begint om acht uur. Dinsdag 9 januari is er voor de dames van deze afdeling weer pen rondleiding in het mu- spum Boymans van Beunin- gen in Rotterdam. Inlichtin gen hiervoor zijn verkrijgbaar bij mevrouw Keetbaas, Wil lem de Zwijgerlaan 18, tele foon 268020. Dp afdeling komt In het nieuwe jaar voor het eerst bijeen op woensdag 24 januari. Deze avond wordt verzorgd door de Walra Weverijen in Waalre. SUCCES De beroependag in deze nieuwe opzet bleek een groot succes. Werd vorig jaar voorlichting gegeven door middel van le zingen, ditmaal konden de kunnnen zich nu een beter beeld vormen van wat er alle maal te doen is. Ze kunnen vragen stellen en folders be kijken, terwijl ze vorig jaar aan tijd gebonden waren. Toen hield iemand een lezing, waarna gedurende vijf minu ten Vragen gesteld konden worden, dan stond de volgen de spreker al weer voor de deur. De jongelui zijn wel ge voelig voor de manier, waar op de voorlichting overkomt. De stands krijgen veel meeï aandacht dan de tafeltjes met mappen". De technische beroepen spraken het manvolk van de scholen vooral aan. Veel jongens had den er plezier in, zich prak tisch bezig te houden met de apparatuur, die leerkrachten van een mts en een analisten- school daar hadden neergezet. De eilanden waren eveneens Maar ook hier bleek de weg goed vertegenwoordigd. Scho- in de gratie bij de mavo-leer lingen, in tegenstelling tot functies bij het bank- en effec- tenwezen, dat een ruimte M y deelde met de middelbare u_ landbouwschool in Dordrecht. Deze had het in de ochtendu ren erg stil, toen er alleen maar leerlingen uit Schiedam en Vlaardlngen kwamen. Wel verklaarbaar, daar het enthou siasme voor het boerenleven bij de stadsjeugd niet zo groot is. „De weinige stadsmensen die bij ons op school komen, hebben de natuur vaak als hobby", wist een docent te vertellen, 's Middags kreeg de man het a inzien lijk drukker, aangezien het schoolgebouw ln die uren voornamelijk werd lokaal waar de defensie de be langstelling van de school jeugd opwekte. De meesten kwamen echter geen aanmel dingsformulieren halen, maar inlichtingen inwinnen over de verplichte dienst en wat je te wachten staat als je weigert; pacifisten voelden zich geroe pen om met de vertegenwoor digers van land- en lucht macht en marine in discussie te treden. Toch bleken er wel enthousiastelingen te zijn om 's lands belangen te gaan ver dedigen. bevolkt door mavoleerlingen uit de omtrek, onder andere Ook de stand van Hermandad uit Maassluis en Hoek van trok de aandacht. Rl":s- en Holland. SPIJKENISSE gemeentepolitie deden voor vele geïnteresseerden de ver schillende aspecten van hun werk uit de doeken en namen bij toeVbeurt, tot groot plezier van de leerlingen, vingeraf- Pfoliteer nu van het unieke aanbod 2 kranten te ontvanger» voor da prijs v één: de Schiedamse Courant mat nieuws uit uw stad en omgeving, en betfl Rotlerdamsch Nieuwsblad met hat 'laatste binnen- en buitenlandse nieuws, f Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enigs vorptltbtlng, f de SC en RN te bezorgen en ontdek zeil de vete pluspunten. i Daze bot» in open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rotterdamse!» Nieuwsblad, antwoordnummer B34. Rotterdam stuur m.t.v,:de SC en RN 14 dagen gratis naar: naam straat woonpl leletoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1