Opvang van werknemers sterk Prima concert van Intertexta Bibliotheek wijzigt haar tarieven en openings- tijden Meer coördinatie in Rijnmond noodzakelijk Singel kwartier meepraten over Gastarbeiders laten het afweten op Kerst-Inn in lts intocht Nicolaas Kerstavond De Waag Natuurgenot in Huis houdt eontact- avond Jubilarissen bij Wilton gehuldigd PvdA houdt nieuwjaars bijeenkomst Activiteiten in De Ducdalf Per 1 januari: OPENINGSTIJDEN Zaterdag 23 december 1972 SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 4 pagina'ffder tantie 99ste jaargang no. 24601 dte~ SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De opvang en begeleiding van buiten landse werknemers in Schiedam is in dc laatste jaren sterk verbeterd Over heid, partikuliere instellin gen en kerken spannen zich. in om de opvang van de buitenlandse werkne mers zo goed mogelijk te doen verlopen. Verschillen de werkgroepen werden in geschakeld voor het bestu deren van allerlei proble men. Wel zal in de toe komst een meer gecoördi neerde aanpak van alle op vang en begeleidingspro blemen binnen het Rijn mondgebied dringend noodzakelijk zijn. Dit laatste staat in het jaarver-, slag van de Gemeentelijke So ciale Dienst over 1971. In het verslagjaar werd de organisa torische opzet verder uitge bouwd en uit de grote com missie voor opvang en bege leiding van de buitenlandse werknemers is een dagelijks bestuur gevormd. Vanwege taalproblemen, is het zeer moeilijk een vertegenwoordi ger uit de buitenlandse werk nemers zelf in de commissie op te ne men, hoe wel dit al'gé- geacht. In 1971 is eir een bespreking ge weest waar de makelaars en huiseigenaren in Schiedam door wethouder E. E. Collé van toen nog sociale za- Tcen en huisvestingsaangeie- genheden om medewerking en aandacht is gevraagd bij de Schiedam De sociëteit De waag houdt zondag een kerst avond in het pas opgeknapte Waag-gebouw aan de Nieuw- straat 36., De avond wordt op geluisterd door de nieuwe disc-jockey, over wie de socië teit sinds korte tijd beschikt. Om de kosten zo laag moge lijk te houden voor de bezoe kers, is de toegangsprijs drie kwartjes, de eerste consump tie wordt gratis verstrekt. De avond begint om half acht. De Waag begint het nieuwe jaar met een activiteit in de nieuw jaarsnacht, die om vijl over twaalf begint. huisvesting van buitenlandse werknemers. Een aantal on geschikte panden waarin bui-: tenlandse werknemers waren gehuisvest kon worden on truimd. De bewoners konden eldem. worden ondergebracht. Hoewel de opvang en begelei ding van de buitenlandse werknemers in Schiedam in het verslagjaar dus meer ge coördineerd wordt begeleid, bleven er toch enkele proble men, zoals het ontbreken van een goed sportveld je van Spaanse werknemers, die op een voetbalveldje in Blijdorp hun wedstrijden moeten spe len. Het bleek niet mogelijk eeii „officieel' veld- aan de buitenlandse werknemers be- schikbaar te stellen". Verder, ging de verhoging van het percentage van oe rijks subsidie voor instellingen; die zich met opvang en begelei ding van. buitenlandse werk nemers bezighouden,gepaard met een besnoeiing in de aefci- viteiten van het departement. De Stichting Opvang en Bege leiding van Buitenlandse Werknemers diende daarop opnieuw een subsidie-aan vraag bij de gemeente in. De aanwezige buitenlanders waren op drie na aan de school verbonden. Schiedam De Kerst-inn voor buitenlandse werknemers in de openbare lagere technische school aan de .Monseigneur Schiedam In de kantine van het hoofdkantoor van Wilton Fjjenoord zijn vrijdagochtend hegen. werknemers van dit be drijf gehuldigd wegens hun zilveren jubileum. Ze werden toegesproken döor directielid ir. B. Wilton, die hen een en veloppe aanbood en hen de J?|^ende getuigschriften met de daarbij behorende insignes Uitreikte. jubilarissen zijn de heren A. Brugmans, A. den Dunnen,'T. van der Klink, W. C. Planken, F. Tibbe en B. de Waard uit Schiedam en B, E. Trooster, Wapen aar en K. Proost uit vlaardingen. khiedam De afdeling Schie dam van de Partij van de Ar beid houdt woensdag 10 janua ri een nieuwjaarsbijeenkomst ia het gebouw Christelijke So ciale Belangen, Lange Haven 73. De zaal gaat om zes uu: open Tijdens deze bijeen komst is de heer J. C. Kom brink als tafelredenaar aan wezig, »eden kunnen zich telefonisch opgeven bij mevrouw Huis man, tel. 7Q.D8.23, en bij de her A. Verlinde, tel. 26.74.55. Schiedam Het sympathieke kamermuziekgezelschap „Intertexta" gaf vrijdagavond in de aula van het Stede lijk Museum de traditie getrouw een concert bij kaars licht Evenals vorig jaar was er veel belangstelling en die was, gehoord de prestaties van dit amateurgezelschap, al leszins gerechtvaardigd. Ook nu had men weer een uit stekend programma samengesteld. Begonnen werd met de vertol king van vier Noëls uit 1735 voor drie dwarsfluiten en hobo. Al was het spel in Con cert voor viool, strijkers en ciavecimbel van Telemann niet geheel vlekkeloos, de mu- siceerdrift deed dit gemakke lijk vergeten. Het muzikale élan waarmee de diverse wer ken worden gespeeld maken het luisteren naar het ensem ble tot een genot. Van Johann Ghr. Srihictehardt hoorden we een concert voor vier alt-blok- fluilen en continuo een combinatie die niet zoveel voorkomt. Bijzonder goed werd het Tweede Branden- burgs Concert in F van Jo hann Sebastian Each vertolkt. De trompet hierin had men vervangen door een sopranino (een hoog sopraanblokfluitje) dat het in 't kleine gezelschap en de kleine ruimte uitstekend deed. Een trompet zou hier te veel hebben gedomineerd. Na de pauze werd Balletmuziek uit II BalI'o delïe Ingrate van Monteverdi uitgevoerd, waar in o.m. een tenorqüinton (een achttiendeëeuwse Franse viool met vijf snaren) voor komt. Een nie* met name ge noemde ah zong zeer verdien stelijk een Cantate voor alt, gamba, fagot en ciavecimbel. Na de weergave van vier goed klinkende miniaturen voor strijkers van Bob van der 'Vel werd het concert besloten met Concerto di Dresda voor vhol, twee dwarsfluiten, twee ho bo's, strijkers, fagot en ciave cimbel van Antonio Viva'di, die, als hij de vertolking door Intertexta had kunnen horen er zeker mee in zijn sahlk zou zijn geweest. W. P. VERHEUL. Schiedam Ket centrum Duc dalf aan de Rijnstraat in De Gorzen houdt allerlei activi teiten voor de jeugd tussen kerst en nieuwjaar. Op woens dag 27 december wordt een filmvoorstelling gegeven, die om twee uur begint. Er wordt een sprookjesfilm vertoond. Handenarbeid, sport en spel en creatief spel staan donderdag 28 december op het program ma. Kinderen van 4 tot 8 jaar kunnen 's middags van 13 tot 15 uur terecht, kinderen van 8 tot 12 jaar van 13.30 tot 17.30 uur. De kleuters kunnen te recht van 13 tot 15 uur. Op vrijdag 29 december is er een speurtocht voor ue oudere kinderen en 's middags is er een voorstelling van een pop pentheater. Het clubhuis is van 30 december lot 15 januari gesloten. In de Ducksoos draait vanavond de film Black Magic Woman met onder andere Tina Tur ner. Aanvang 8 uur. In dezelf de soos treedt zaterdag 30 de cember dc Schiedam;:'; band Black Spirit op, aanvang eveneens 8 uur. Op tweede Kerstdag treedt tijdens een gecombineerde feestavond de band Mysterious op. Nolcnslaan heeft vrijdag een teleurstellend resultaat opge leverd. Tijdens de 's morgens gehouden Inn was er maar één Turk van de vijftig uitge nodigde buitenlanders aanwe- .««rifcv's .-middags waren-er-dri gastarbeiders. Een dergelijk slechte opkomst had de school niet verwacht. De buitenlandse arbeiders, die de organisatie tijdens be zoeken aan verschillende pen sions had benaderd, hadden zich zeer enthousiast getoond ,;U/- over het idee. Niettemin liet^T'v de opkomst te wensen over. Een van de organisatoren: „He! is voor ons een grote flop ge worden. Van verschillende ge- nodigde buitenlanders hebben S we al gehoord, dat we de .iV? Kerst-Inn beter op zaterdag» hadden kunnen houden» omdat de meesten vrijdag moesten werken. Anderen brachten de dag voor een groot deel liever op bed door, omdat ze nacht dienst gedaan hadden. Toch is de Kerst-Inn door de jongens van onze school wel op prijs gesteld. Vooral het Turkse or kest, dat de drie Kerst-Inns opluisterde, trok veel bekijks. De kerstkransen, die we on der de gastarbeiders hadden voor de lts-ieeriingen was de Kerst-in toch een succes. wiilen uitdelen, hebben we maar naar de pensions ge bracht. Tijdens de Inns werden er ver schillende Sims vertoont over het wei en wee van de buiten landse arbeiders. Ook de ma nier, waarop ze meestal -door de Nederlanders worden be handeld, werd naar voren ge bracht. Dat deze niet zo best Is, wat onder andere bleek bij de rellen in de Rotterdamse Afrikaanderbuurt was een van de redenen van de schooi om een Kerst-Inn te houden met de bedoeling de gastar beiders gezelligheid te bieden. Ook hield de directeur van de school de heer T, Bos, een toe spraak. De Inns werden beslo ten met. een gezellig samen zijn, compiaat met Turkse en Marokkaanse thee en Neder landse kerstkrans. Schiedam De aquarhimvor- eniging Natuurgenot in lluis houdt maandag 8 januari de eerste contact a vond in hei nieuwe Jaar in het gebouw C:>r'slelijk Sociale Belang:cc., die om ucht uur begint. Op het programma slaat onder andere een lezing door de heer W. A. Tomcy. die tevens een aantal dia's zal vertonen. Schiedam De wijkverenlging Singelkwartier wil in decem ber 1973 Sint Nicolaas in eigen wijk ontvangen. Hoewel dit evenement nog wel even. duurt en de intocht van de Sint in 1972 eigenlijk nauwe lijks achter de rug is, is naai een discussie losgekomen over de wijze waarop Sint Ni colaas de Oosterwijk zon moe ten bezoeken. De wens van de wijkverdnïging is, dat de officiële intocht van Sint Nicolaas ook door het Singelkwartier gaat en dat in 1973 wordt afgeweken van het tot nu toe gebruikelijke pro gramma. De directeur van de Schiedamse Gemeenschap, de heer R. H. Pillard, heeft de wijkverenl- ging meegedeeld, dat de in tocht van Sint Nicolaas zich in, hetstadscentrum dient af te spelen, omdat dit er dc ge schiktste piaats voor is. De wijkvereniging is het niet v d|t aVgumctnt en - "vfaagï 'iïcfial' of" het westen van de stad en NïeüWland meer aantrekkingskracht heb ben bij de Schiedamse Ge meenschap. Het bestuur hoopt verder, dat de gemeente iets zal kunnen doen aan de toe stand van het speeJierreintje aan de Ruijs Bailotsingel naast de Prinses Beatrixschool. „Het terrein is niet afge maakt. In 1971 kregen wij een speelterrein naast de Prinses Beatrixschooi. Tot onze stom me verbazing is het nu bijna 1973 en dit speelterrein is één grote modderpoel", aldus jy?t bestuur, dat verlangt dat er;op korte termijn wordt ingegre pen. Schiedam Bij de Gemeen schappelijke Openbare Bi bliotheek in Schiedam wor den per 1 januari wijzigin gen van kracht in de con tributie-, de boete- en de re reserveringsregeling, ook de openingstijden en de uitleentermijn zijn veran derd. Jongelui tot en met zestien jaar mogen voortaan gratis boeken lenen, personen in de leeftijd van zeventien tot en met 23 jaar moeten voortaan j .3,50 per jaar of 1,75 per half jaar beta len, voor volwassenen van 24 jaar tot cn met 64 jaar geldt voortaan een contri butie van 7,50 per jaar of 3,75 per half jaar, elk tweede lezende lid in een gezin betaalt 3,50 per jaar of 1,75 per half jaar. Deze prijs is ook van kracht voor 65-plussers, zo wel voor alleenstaanden als voor echtparen. De boete wegens het te laat te rugbrengen van boeken wordt verlaagd tot vijftig cent per wrok. De vergoeding is ook zonder voorafgaande waar schuwing verschuldigd en gaat in op de tweede dag van de termijn-overschrijding. Dc maximale vergoeding per hoek kan nie» meer bedragen 'lim vijftig procent van de b.- blioth eek waarde van het be trokken boek. De boeterege ling geldt voor aile leden. De uitleentermijn wordt met in- gang van 1 januari van drie op vier wekeri gesteld. De reserveringsmogelijkheid wordt beperkt tot de studie boeken, romans kunnen alleen worden gereserveerd wanneer de betrokkene aannemelijk maakt, tie romans voor stu diedoeleinden nodig te heb ben. Deze regeling geldt ook voor de jeugdafdeling. Voor elke reservering is een bedrag van 0,25 per titel bij vooruit betaling verschuldigd. Bijko mende portokosten komen «veneens voor rekening van de aanvrager. In hel nieuwe jaar zijn de vol gende openingstijden van kracht. Centrale Bibliotheek, Lange Haven 131, maandag van 18.30 tot 21 uur, dinsdag van 9.31) tot 17 uur en van 18.30 tot 21 uur, woensdag van Ö.30 tot 1.7 uur, donderdag van 9.30 tot 12.30, vrijdag van SJ.30 tot 1? uur en van 13.30 tot 21 uur, zaterdag van 9.30 tut 16.30 uur. Jeugdbibliotheek, Korte Dam 8. maandag van 15.30 tot 17 uur, dinsdag van 18.30 tot 21 uur. woenKtk.g van 13,30 tot 17 uur, vrijdag van 15.30 tot 17 uur en van 18.30 tol 21 uur, za terdag van 9.30 toi 12.30 uur. Filiaal Jacques Urlusplein, voor volwassenen en jeugd: maan dag van 13.30 tot 17 uur, dins dag van 13.30 tot 17 uur, woensdag van 13.30 tot 17 uur, vrijdag van 13.30 tot 17 uur en van 18.30 tot 21 uur (alleen volwassenen), zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur. Filiaal Lorentzlaan 6, maandag van 13.30 tot 17 uur, woensdag van 13.30 tot '17.00 uur, vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 21 uur, zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur. Filiaal A rchim edesstraat, al leen voor de jeugd: maandag van 15.30 tol 17 uur, woensdag van 15.30 tot 17 uur, vrijdag 18.30 tot 21 uur. Zaterdag van 9.30 tot 12.30 uue. Filiaal Parkweg 218, voor vol wassenen en jeugd: maandag van 13.30 tot 17 uur, dinsdag van 13.30 tot 17 uur en van 18,30 tot 21 uur, woensdag van 13.30 tot 21 uur (alleen volwas senen}, zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur. Filiaal Dr. Wibautplein 129, voor volwassenen en jeugd: maandag van 18.30 tot 21 uur, dinsdag van 13.30 tot 17 uur, woensdag van 13.30 tot 17 uur, donderdag van 9.30 tot 12.30 uur (alleen voor volwasse nen), vrijdag van 18.30 tot 21 uur (alleen voor volwassenen) en van 15.30 tot 17 uur (alleen voor de Jeuugd). FUiaal Leliestraat 10, voor vol wassenen en jeugd: maandag van 13.30 tot 17 uur, dinsdag van 18.30 tot 21 uur (alleen voor volwassenen), woensdag van 13.30 tot 17 uur, vrijdag van 18.30 uur tot 21 uur en zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. In alle jeugdafdelingen wordt op woensdagmiddag voorge lezen van 13.30 tot 14 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 1