ONGEKUISTE KRITIEK OP SBLO Leen van de Kraan: Illusies de grond ingestasni" I SVV gewijzigd naar Heerenveen PHH Lijst van aanvragen 4 Uitbreiding Sporthal Margriet op de helling... Centrali satie of decentra lisatie? gmÊÈ Open biljart kampioen schap Oefenduels j Schldaxn Weer wordt het {schiedamse sportwereldje luïd- riichtig dogenoot van pro- *"blemen rond de SBLO. Juist - terwijl het rapport van de herstructurerlngscommissie licht in de wat duistere situa tie moet gaan verschaffen, be dankt mevrouw Van Geloven als scrctaresse van de SBLO en stapt, nauwelijks een maand «a intreding, prompt «ok uit de sportraad. Hetgeen wordt afgedaan met een for meel bedankbriefje, zonder opgaaf van redenen. Maar waar de letters geen klare taal spreken, blijkt mevrouw Van .Geloven, drie jaar na haar eerste vergadering voor de"-SBLO, grif bereid een en ander te verduidelijken. Het geen niet wil zeggen dat de af getreden secretaresse pas nu elk laatste beetje terughou dendheid laat varen, want juist mevrouw Van Geloven had de helaas zeldzame ge woonte om zonder kulsing van woorden openlijk kritiek te spuien. Daarom ook nu geen onverwachte woordenvloed, maar eerder een oprecht be- doelde weergave van het hoe en waarom van haar vertrek. Reden van deze uiteenzetting is - het commentaar van SBLO- voorzitter Nico Mazee naar aanleiding van een eerder in onze krant gepubliceerd be- richt- Daarin werd gesteld dat interne problemen ïn de SBLO t aanleiding waren tot het on verwachte vertrek van me- vrouw Van Geloven, „Er zijn 1 geen interne problemen", al dus de beer Mazee, ,,de reden is dat ze geen kritiek kan ver- dragen. Bat en alleen dat is de reden en het heeft niets met problemen te maken". Commentaar van mevrouw Van Geloven: „Hoe kan Ma- zee dat nou zeggen? Er be- staat binnen die SBLO geen enkele samenwerking, er wordt totaal niets g'epres- teerd"- Xwee'beschuldigingen waarvan j* de een zich richt op éen per* soon, de ander richting een orgaan dat de belangen van de Schiedam se sportvereni- gingen dient te behartigen.' Daarom is het juist de laatste beschuldiging die de aandacht vraagt. Mevrouw Van Geïo- ven: „®fet was voor mij een duidelijke zaak dat ik op deze voet niet verder kon gaan. Neem de vergaderingen, ze zitten maar te miauwen. maar iets presteren, hü maar. Reeds bij aankomst hebben de meesten reeds duidelijk ge maakt dat het niet te lang mocht duren: ïk moet om tien uur weg hoor, ik maak het vanavond niet te laat, klonk het steevast. Ik snap die din gen niet, hetmoet toch moge lijk zijn zo'n avond vrij te houden. Het gevolg was dan ook dat er bijna niets aan de orde kwam, tenslotte begon- nenwe pas om half negen". Ook op de uitvoering van het e- sprokene uit mevrouw Van Geloven niet misteverstane kritiek: „Alles gaat zo laks, zo traag, dat iets rustig maan den blijft liggen. Zoals bij voorbeeld het huishoudelijk reglement en statuten. Bat zou een jaar geleden al naar een notaris worden gestuurd, maar als je er naar vraagt luidt het antwoord: wordt aan gewerkt. Ook heb ik maanden .gewerkt op een aardgasplan voor de sportcomplexen. Het ligt er nog, niemand brengt het in de sportraad. Of zoals tijdens de vergaderingen, als ik dan de ingekomen stukken voorlas, zat het merendeel er doorheen te kletsen". Heigeen zoveel wil zeggen als: geen aandacht voor brieven en pro blemen van de verenigingen. Duidelijke kritiek, die tevens tot gevolg heeft dat mevrouw Van Geloven zegt: „Voor mij hoeft het niet meer, zoals het de laatste tijd ging leek het vergaderen van de SBLO meer op een oude-marmen- clubje. Als het dat is wat ze willen, gaan ze d'r gang maar, maar dan wel zonder mij**. Waarmee het vertrek van SBLO's secretaresse niet lan ger om verduidelijking vraagt. Wel echter de vraag: waarom enige officiële reactie vanuit de SBLO uitbleef? Op het zakelijk gestelde bedank briefje geen verdere vragen. Mevrouw Van Geloven: „Er gens heb ik er wel spijt van dat ik tevens heb bedankt voor de sportraad, maar het is misschien toch wel beter zo, want anders moet ik toch weer met dezelfde figuren sa menwerken".... Terwijl het rapport van de her structureringscommissie nog ïn studie is, klinkt ongekuiste kritiek richting SBLO. Be schuldigingen vanuit een hoek die nimmer openlijke kritiek heeft geschroomd. Niettemin trad mevr. v. Geloven recent nog toe tot de sportraad, waarin zij „van tevoren nog iets getemperd door een oudere collega" verfrissend van leer trok. „Zoals het nu Schiedam Het rapport dat do wenselijkheid aangeeft van uitbrei ding van de bestaande .sporthal Margriet laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Toch v geeft het rapport een onvolledig beeld, want niet alleen deze concre te gegevens zeggen iets over de noodzaak van meer speelruimte en aanvulling van het aantal beschikbare uren- Juist de groep - klagers onder de Schie damse sportverenigin gen vormt en meer derheid. Verenigingen die graag uren beschikbaar zouden hebben, maar in de we tenschap dat dit toch niet mogelijk is, geen verzoek hebben ingediend en de wens ver naar de achter grond hebben verscho. ven. De noodzaak van uit breiding op korte termijn is .zeker, want een qua op- .perylakte geschikte ruim- te.kan eenvoudig niet toe. reikend zijn in een stad ais Schiedam. Het knol- punt: centralisatie of de centralisatie lijkt juist eert zaak waarin de me ning van. de Schiedamse sportverenigingen verhel derend kan werken. Wat is de behoefte van die zwijgende meerderheid? Bestaat er behoefte aan sporthallen elders in Schiedam of gaat de voorkeur uit naar één groot sportcomplex? Het Sjkt een zaak waarin de Schiedamse sportvereni- gingen zeker zeggenschap -moeten hebben- Door een enquête bijvoorbeeld die hierover een duidelijk beeld kan vormen, los ^{.'van alle zakelijke aspec- f- ten. Gewoon een mening vanuit het Schiedamse t\ sportleven, Want al wordt ■V het vaak vergeten, daar "gaat het om.,—. HANS SOETEBS grift.1' Schiedam Nauwelijks enkele maanden geleden stapte Leen van de Kraan, sporthal Mar- griets immer actieve direc teur, vol trots door' de hal. Elke verwensing, gericht op de bestaande accommodatie, kon hij weer aan. Het steeds Weer „nee" verkopen aan huur-gegadigden hing hem el lenlang de keel uit, maar ook daar was hij weer tegen be stand, Reden van dit plotse ling incasseringsvermogen: geluiden die de verwachting rechtvaardigden dat de Sport hal Margriet binnen afzienba re tijd uitbreiding en accom modatie-verbetering zou on dergaan. Vandaar die trots, want Leen y. d. Kraan besef te dat de gecreëerde- plannen het Schiedamse sportleven tengoede zouden komen. Daarom ook ergerde hij zich niet langer openlijk aan de scheuren in de muren. Rea geerde hij op klachten betref fende de niet toereikende was gelegenheid met een optimis tisch antwoord. Optimistisch, vooral na de enke le dagen geleden gevoerde ge sprekken met het ministerie van CRM. Met da heren Jan sen en Brussé werd Leen van de Kraan daar nogmaals ge sterkt in de gedachte dat alles snel zou worden gerealiseerd. Zeifs Kwam een subsidie-mo gelijkheid ter sprake, waarbij een volledig dossier over de bouw van de sporthal de in druk vestigde, dat ook CRM zich ten zeerste in deze zaak had verdiept. Kansen op 25 procent subsidie bleven aanwezig, hoewel het niet gebruikelijk is bij verbou- wings-pr o jokten EMOTIONEEL Pes te begrijpelijker was de grote domper die Leen van de Kraan kreeg toegespeeld tij dens de laatste vergadering van de gemeenteraad. Want wat een hamerstuk leek, werd voor de hoopvol gestemde man op de publieke tribune een regelrechte lijdensweg: de raad hield het voorstel om een krediet te verlenen van 25.000 gulden aan. Geen tevre den. stichtingsbestuur, geen opgeluchte sportbeoefenaars, wel een nu nog emotioneel fel reagerende Leen van de Kraan. Desondanks gaat een eerder gepland gesprek met de architect en de stedebouw- kundige dienst normaal door. Want Leen van de Kraan, die twee jaar moest wachten om tenslotte te horen dat het nog langer gaat duren, wenst ook nu nog niet te buigen- Sterkt zichzelf met de woorden: „Het is tenslotte geen per soonlijke hobby van me, ik doe het niet voor mezelf". Leen van de Kraan gaat ge woon door met het realiseren van de plannen. Al lijkt de di recteur van de sporthal Mar griet bi zijn onwrikbaar ge loof op de goede afloop, toch wel wat geschokt. Het is gen gevoel van onmacht en machteloze woede dat zijn ,,Op puur zakelijke gronden wijs ik decentralisatie af. „Moet ik er dan aanvragers bij gaan verzinnen T' optimisme kraakte. Een twee jaar durend gevecht leek ten einde, maar met de zege voor ogen plaatste de „tegenpar tij" die laatste beslissende stoot, waardoor een „zekere" winnaar de triomf ontging. Een „tegenpartij", althans zo voelt Leen van de Kraan de gemeenteraad door het kre- dietvoorste! voorlopig te tor pederen, Hetgeen als onbe grijpelijk bij hem overkomt. De ontstane situatie be schouwt hij als het boksen te gen een medogenlcze over macht. ARGUMENTEN Leen van de Kraan heeft er dui delijk moeite mee. Zou zelfs nu nog z'n vuisten kunnen bal len bij de gedachte aan dat moment op de publieke tribu ne. „De wetenschap dat je niets mag zeggen tijdens zo'n vergadering was iets vrese lijks", motiveert hij zijn opge kropte gevoelens. „Als je dan hoort wat voor agumenten er worden aangevoerd. „Als je dan hoort wat voor argumen ten er worden aangevoerd. Dat juist een paar onbelang rijke dingen zo'n belangrijke rol gaan spelen. Juist door het uit zijn. verband rukken van onze motivering bleek het mo gelijk dat al onze argumenten onder hilariteit werden weg gestemd. Juist die taktiek be zorgde Leen van de Kraan de ook nu nog niet getemperde woede. VERKEERD BEELD „Als ïk maar wat had mogen zeggen", reageert Leen van de Kraan, „dan had ik hen duidelijk kunnen maken dat er een aantal dingen naar vo ren werd gebracht, die een to taal verkeerd beeld op de hele situatie werpen. Tijdens de behandeling heb ik me dan ook meermalen afgevraagd of de raadsleden de stukken wel hadden gelezen. Met uitzonde ring van een enkeling kan ik bijvoorbeeld met zekerheid zeggen dat de meesten nog nooit een kijkje hebben geno men in de sporthal. Hoe kun nen ze dan oordelen over een bepaalde wetenschap?" Ook de wetenschap dat Leen v.<3. Kraan met meer argumenten moet komen om het krediet- voorstel opnieuw in de raad te brengen, maakt hem onzeker. door Hans Soeters „Wat moet ik dan, moet ik er dan aanvragen bij gaan ver zinnen, is de lijst van wach tenden nog niet groot ge noeg?" Leen van de Kraan ziet het duidelijk somber in. Houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat de uit breiding van de sporthal Mar griet een niet haalbare kaart zal zijn. EXPLOITATIE Plannen voor decentralisatie, bijvoorbeeld een extra sport hal elders in Schiedam, wor den bij hem begrijpend maar ook afwijzend ontvangen. „Wat heeft het nou voor zin om ergens anders een tweede sporthal neer te zetten? De gevolgen zijn onmiddellijk een duurdere exploitatie, want ook in die hal moet voltallig personeel worden geplaatst. Komt die hal echter bij de sporthal Margriet, dan is het slechts een kwestie van een. gering aantal personeelsleden toevoegen aan de personen die er nu reeds werkzaam zijn". Ook het feit, dat er bijvoorbeeld in Scbiedam-Oost een urgent zalentekort is, wordt door Leen van de Kraan nog niet dïrekt als een argument ge zien om dan ook daar een sporthal te plaatsen. Van de Kraan: „Als daar zo'n tekort is aan gymnastieklokalen, dan moeten ze die daar bouwen en geen sporthal. De sporthal Margriet ligt centraal, voor iedereen gemakkelijk bereik baar. Een tweede hal elders betekent alleen maar een ver plaatsing van de spe afgele genheid, want natuurlijk zul len er ook mensen uit andere delen van de stad gebruik van maken. Nee, jk zie geen enkel voordeel in. decentralisatie, terwijl ik die op puur zakelij ke gronden afwijs". GUNSTIG Leen van de Kraan heeft in dat opzicht enig recht var. spre ken. Dit is tijdens het onder houd op het ministerie van CRM onderstreept, want ten opzichte van gelijksoortige hallen o.a. Deventer en Haar lem, draait Schiedam met een gunstig exploitatietekort. Van de Kraan: „Andere steden ,,De meesten hebben nooit een kijkje genomen in de sporthal" „Laat ze maar komen kijken hoe noodzakelijk uitbreiding hier is". Leen van de Kraan: „Hier moet meer accommo datie komen hebben een exploitatietekort dat zeker het -dubbele is. Zou er dan ook nog eens uitbrei ding van de bestaande accom modatie komen, dan wordt dat tekort uiteraard nog gun stiger. Het is toch zo, hoe de uitbreiding ook zou worden gerealiseerd, het betekent al tijd meer speelgelegenheid en dus meer mensen. Ook hogere inkomsten uiteraard. Hogere exploitatiekosten weliswaar, maar altijd nog beduidend la ger dan' in het geval er een tweede hal zou komen, waar ook weer een volledige bezet ting in moet worden ge plaatst". ONDERZOEK Teleurgesteld dat de aangehaal de argumenten niet het ge wenste resultaat bereikten, ontlokte een en ander hem een emotionele reactie: „Deze hele gang van zaken - heeft niets meer te maken met een zakelijk stadsbestuur". Toch hoopt de directeur van de sporthal, dat de raadsleden de moeite zullen nemen om de huidige situatie eens aan een nader onderzoek te onderwer pen. Zegt hij, twee jaar nadat de zaak voor 't eerst aan de orde kwam: „Ik zou willen dat ze eens naar het schema kwamen kijken, zelf eens met eigen ogen aanschouwen hoe groot de noodzaak van uitbrei ding eigenlijk wel is. Juist nu de Rivièrahal in Rotterdam aan de sport wordt onttrok ken, lijkt onze sporthal meer een streekfunktie te kunnen gaan vervullen". VERZOEKEN Daarom ook kwam enige tijd geleden de mogelijkheid ter sprake om de Schiedamse sporthal te bestemmen voor de uit de Rivièrahal verdre ven bokssport. Een knaller als Urtain-Van Duivenbode be hoorde tot de mogelijkheden. Ook ander verzoeken bereik ten de sporthal-directie. Zoals van de zijde van de KNVB die de mogelijkheid polste om in Schiedam de z a al voetbal com petitie te laten spelen. Hier door zouden de deelnemende Schiedamse clubs in de gele genheid warden gesteld thuis wedstrijden ook echt in eigen stad te spelen. Of zoals het verzoek van de Koninklijke Landmacht om de sporthal op bepaalde uren af te huren. Stuk voor stuk mogelijkheden die onderstrepen dat ook bui ten het competitie-seizoen de hal rendabel kan worden ge maakt. Maar ruimte en vrije uren ont breken en de kans dat hier op korte termijn verandering in komt, lijkt voorbij. Hetgeen aan Leen v. d. Kraan de uit spraak ontlokt; „Dan moeten de raadsleden de boel maar eens komen runnen op de mo menten dat de aanvragen om uren aan de orde zijn, Ik ben echt benieuwd of ze dan nog zouden tegenstemmen"... Schiedam Voor SVV wacht zondag de return tegen Hee renveen. Een duel dat tevens geldt als het laatste van de tweede periode welke zowel Heerenveen als SVV kansloos afsluiten. Na Wageningen werd De Graafschap de twee de promotie-gegadigde, iets waar SW ver bij achter blijft. Daarom ook lijkt de tweede editie van SW's duel tegen Heerenveen eerder ccn test voor de volgende periode. Een periode waarop SVV zich niet richt, want juist de vierde periode wordt op Harga als „kansrijk" getipt. Dit naar aanleiding van het aantal thuisduels waar SW's hoop op is gevestigd. Blijft echter het bestist niet overweldigen de totaal van de koplopers, waar SVV ondanks matige prestaties slechts tien punten op achter staat. Als tussendoortje wipte SVV tussen de laatste zestien be kerclubs, maar boekte tegen Heerenveen op Harga zijn achtereenvolgende gelijke spel. Hetgeen min of meer een gevolg is van een wat be houdender s'rijdwijze, waarin de defensie gesloten moet blij ven en dan pas de aanval telt. Met goedkeuring \-an oefen- meester Rmus Goscns, „om dat", verklaart hij, „de ploeg zo wenst te spelen". Juist uit de mond van de immer aan vallend voetbal predikende oefen meert er Klinken dce woorden on wit a r** h ïj n m k maar -zijn verklarng is e\ en log!seh 'i's c'p gedochienga \e van de spelers. ONDERAAN Gosens: ..Het Is niet moeilijk om dictator te spelen en te zeggen: Met wat jullie willen heb ik niets te maken, ik be- pan' hoe er wordt gevoetbald. Als je ploeg bovenaan staat wni'I dat helemaal makke lijk, dan slikken ze alles wat er -ogen hen wordt gezegd. Maar ze staan onderaan en dan ligt de situatie wel wat anders. Dan redeneren ze: het gaat nu juist - zo lekker". Waarbij Gosens doelt op re sultaten tegen Vitesse en Roda J.C, GEWIJZIGD Voor de wedstrijd tegen Heeren veen doet de roodgroene oe~ fenmeester weer een beroep op Jan Rijkuiter, die de door griep gevelde Wout vin Mee- teren vervangt. Ook drfens'ef een omzeiling: geschorte Piet Romeijn mnet plaatsma ken voor MunvVn van B'-^k wiens plaat? op het mirl'1- ve'd door Leen "Warnsar. Opstc1"*r>r': 1 Velden; vd Kor- put. Ostrrholt. Steenbergen, v Beek: v Diippen, Mulder, Warnaar, vd Spek; Rijkuiter en Groeneweg. gaat is het niet In 't belang van de Schiedamse sport", luidt haar motivering. Zij deed prompt een stapje terug en maakt van haar hart geen moordkuil. Maar juist dat laatste is niet nieuw, dus blijft de vraag of het voldoende op valt. Er wordt haar zelf een gebrek aan kritisch incasse ringsvermogen verweten. Die vraag komt nu ook aan de orde voor de SBLO, Nu wordt ook de wens: het openbaar maken van het herstructurc- ringsrapport, steeds dringen der. De Schfiedamse sportver enigingen wachten In span ning. want hoe de ontwikke ling van de wederzijdse be schuldigingen ook zal zijn..., de urgentie tot klare taal is nogmaals overduidelijk bewe-, zen.— 1 HANS SDETERS De voetbalvereniging PPSC zou per week over 12 uur willen beschikken. Slechts twee uur is be schikbaar. De SC en HV .„Schie dam" vraagt vier uur per weck. Niet beschikbaar. TSF vraagt twee keer zoveel uren als ter be schikking zijn. De basketbalverenigmg Juventus vraagt meer speelruimte en een verga derruimte. Keep Smiling vraagt meer uren dan beschik baar zijn. Los Bigotes kampt met hetzelfde probleem: ech ter niet beschikbaar. UVG's grootste wens: meer uren. Toekenning niet mogelijk. Ntgoco, Spieringshoek en Maasland (tennis) kun nen slechts gedeeltelijk worden geholpen aan het gevraagde aantal uren. De sectie muziek van de Schiedamse Gemeen schap vraagt tevergeefs om enkele avonden. Gymnastiekvereniging DOK: geen ruimte voor drumband. Een aanvraag via hel dagelijks bestuur van de sportraad om tijd be schikbaar te stellen voor het trimmen moest wor den afgewezen. Schooltoernooien kunnen alleen -worden gehouden ten koste van de officiële gebruikers. Een aanvraag van de Koninklijke Landmacht voor het trainen van mili tairen, gelegerd in het Westland, moest zonder meer worden afgewezen. Een aanvraag van de KNVB om de zaalvoetbal competitie in de sporthal Margriet te laten spelen moest worden afgewezen (ca, 120 wedstrijden). Een twïntigtla particu- re aanvragen om te ten nissen moest worden af gewezen. De invaliden-sportver eniging „De Ooievaars" vraagt behalve ruimte voor sportbeoefening om een bescheiden recreatie ruimte (de Stichting Len tefeest is bereid ca. 75.000 gulden bij te dragen in de verbouwin gskosten) 9 Gebrek aan tijd en ruim te maakt het organiseren van sportinstuiven onmo gelijk. (In de discussieno ta '71 inzake recreatie sport in Schiedam werd hiervoor gepleit). Vlaardingen In januari van het komende jaar wordt in Vlaardingenvoor de vierde achtereenvolgende maal het open kampioenschap biljarten van Vlaardingen gehouden. De wedstrijden hiervan wor den gespeeld in bet café De Waal waar drie jaar geleden dit bïljartevcnement zyn oor sprong vond. De loting voor de samenstelling van het wed- strijdschema is op 9 januari- De eerste wedstrijden zijn op 16 januari. Vlaardingen Behalve Zwalu wen, flat vandaag bij het Rot* terdamse Excelsior oefent» blijven ook andere Vlaar- dingse KNVB'ers in de run ning. Derdeklasser Vlaardin gen ontvangt tweedeklasser RVV If. die vorige weck n ng rw l-*or M. mi'it l—O ver- sh i i». Daarom kan asm de M.if 'l'-omw-g een aantrekke lijk duel worden verwacht. Aanvang 14.30 uur. Het Maas- lamlso MVV*27 gaat op bezoek bij derdeklasser De Zwerver in Rotterdam-Zuid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4