JOOP LUPKER OOK TEGEN MERWESTEIJN ONMISBARE SCHAKEL eo soepel langs Ocli GSS beter bestand tegen kou dan WOU DUBBELE WINST VOOR JUVENTUS PPSC-URSUS: NUTTIG DUEL WK OEFENT NAAR RUIM NEDERLAAG Martinit in Dordrecht naar kleine zege SCHIEDAMSCHE COUKANT WOENSDAG 27 DECEMBER 1972 Dordrectit-aanvoerder Joop Lupker is bg Martinit ze ker niet de jongste uit de ploeg. Met Köneman be hoort hij tot de voetballers die in de nadagen van hun sport levem Toch is kleine Joop een onmisbare scha kel in de roodwitte gelede ren. Een schakel die voor lopig zeker nog niet te mis sen is en voor de „jonkies" een voorbeeld is van wils kracht en energie. Als ver dediger gaat hij als dat moet mee in de aanval en ziet dan kans met zijn ak- tïes elke verdediging in verwarring te brengen. Verdedigend staat hij zijn man netje en menig aanvaller .gaat dan ook, na een. wedstrijd te gen hem gespeeld te hebben, mistroostig het veld af. Slim als een oude vos is Joop met zijn enorme routine, meestal in tal van situaties, wel mees ter gebleven, en een arsenaal van trucjes en intimidatie is daar niet vreemd aan. Kort om Joop kan bij Martinit niet gemist worden. Dat bleek ook zondag overduidelijk in de uit wedstrijd tegen Merwesteijn, door Martinit met 2—0 gewon nen, Pe Dordtenaren bungelen onder- aan de ranglijst en gezien de kleine overwinning zou men kunnen denken dat de thuis club bet Martinit bijzonder moeilijk heeft gemaakt. Zo is de cijfers geen duidelijker taal in het voordeel van Mar tinit spreken, moet vooral ge schreven worden op, ten eer ste de onkunde van de Schie- damse voorhoede om tot doel punten te komen, ten tweede aan vrouw Fortuna die deze keer beslist niet op de hand was van de Martinitters en ten derde aan het goede werk j dat doelman He ezels, na de j rust, in het Dordtse doel ver- richtte. Voor de rust was die goalie., wat onzeker maar htj I maakte dat In het tweede Ee- deelte van de wedstrijd weer goed en hij stopte toen mees terlijk schoten van o.a. Van der Horst, Quadt en Blom. J TAKTIEK Het spel van. Merwesteijn ken nende, alle spelers voor de pot om een doelpunt te voorko men, hadden de technische mannen bij Martinit een be paalde taktiek uitgestippeld. Men dwong de tegenstander te komen. Het middenveld werd totaal prijs gegeven en Merwesteijn trapte daar in. Ze mochten een veldmeerder- heid veroveren en pakten dat gretis aan. Helaas voor het team kwam het intelligentie te kort om die veldmeerder- heM in een doelpunt om te zetten. De meeste aanvallen strandden bij de zestienmeter lijn- Veelal werd er op rechts gespeeld en daar bleek dat Mol niet op kon tegen de slim me Joop Lupker. ZWAAR Martinit bepaalde zich bewust tot snelle tegenaanvallen, ten minste die hadden snel moe ten zijn. Het bijzonder zware en gladde veld stelde echter te hoge eisen aan de spelers en daardoor kwam het misschien dat doelman Heezels van de thuisclub pas na een twinitig minuten spelen het eerste moeilijke schot, van Blom, kreeg te verwerken. Tien nji- nuten later kreeg Köneman een opgelegde kans voorge schoteld van Quadt maar „de Kon" faalde, zoals hij de ge hele wedstrijd zou doen. VOORSPRONG Kort voor het einde van. de eer ste helft kon Martinit dan toch de leiding nemen. Lupker nam een „uitgekookte" vrije trap: Hoog kwam de bal voor het doel en de lange Van der Horst toomde boven alles uit. Met een kopstoot plaatste hij de bal over de vertwijfeld grijpende doelman. Net onder de lat verdween de bal in het doel; 0i. Na de thee een heel ander spelletje. Toen naan Martinit het initiatief en zonder grof te worden moest de thuisclub herhaalde malen naar de noodrem grijpen om de voorwaartsen van Martinit een halt toe te roepen. Toen ook kwam het goede spel van Ronny Brust tot zijn recht. Veelal was hij het die een aanval op kon zetten en het was een lieve lust om te zien wat een werk deze knaap kon en wilde verzetten. STRAFSCHOP De, tot dan toe, niet slecht lei dende scheidsrechter ging echter fouten maken. Zo ont- Odi i nederlaag. rde tegen het duidelijk sterkere Veo een verwachte Schiedam Ondanks de koude heeft GSS zaterdag toch een vlotte oefenpartij tegen WOB gespeeld en die verdiend met 3—2 gewonnen. GSS 2 bad te voren al het goede voorbeeld gegeven door de reserves van WOH met 30 te verslaan. Het eerste elftal had meer moeite met de met tien man spelende Rotterdammers, die al in de derde minuut de lei ding namen. Dat gebeurde toen aanvoerder Jan de Wek de bal in de vrije ruimte van Mellema kreeg toegespeeld en Marijnen hem niet bijtijds kon stoppen. De ver uit zijn doel gekomen Schnferm^nni feon niet verhinderen dat Jan de Wek de bal over hem heen Inhet doel schoot Twee minuten later had GSS het antwoord reeds klaar, want eén voorzet van John Wessel nam Aad Kerkhof in- eens op zijn schoen en keeper Lnnstro had geen kans <1—l). een kwartieV kreeg John Wessel een prachtkans om 2 —l op zijn naam te brengen, maar de zwak leidende arbi ter v.d. Reyden floot ten on rechte voor buitenspel. Dat deed hij daarna nog enkele malen en ook deze keren ten onrechte. GSS ondernam de ene snelle uitval na de ande- "re4, goed opgezet- door Chris van Gerven, Piet Versluis en Barend de Reuver, maar de plotseling in de vrije ruimte opduikende John Wessel of Ben v.d. D'riesche of Aad Kerkhof hoorden telkens weer het fluitje van de arbiter, die te weinig zelf de buitenspellijn in de gaten hield en teveel af ging op de zeer jeugdige grensrechter van de gasten, hoewel die niet alle keren vlagde. Laiet in de wedstrijd zou blijken dat de arbiter ook in zijn optreden tegen wange drag zwak was, want hij stond toe dat de VVOH-trainer Her tog dat te dol vond, vroeg hij de trainer het veld te verla ten. Na veel geprotesteer deed De Geus dat. maar bijna betekende dat het staken van dit toch sportieve duel. Trai ner De Geus riep zijn jongens toe „inpakken en wegwezen" en toen Chris Kramer (die ru zie had met GSS'er Van Wal- sum) en Aad de Groot rich ting kleedlokaal liepen, kon aanvoerder Jan de Wek hen met moeite bewegen verder te spelen. Gelukkig ging men verder en gebeurde er geen narigheid meer. Kort voor d thee scoorde Jan de Regt 1— 2, 20 minuten na de thee bracht Ben v.d. Driesche na goed aangeven van Chris van Gerven 2—2 op zijn naam en op dezelfde wijze kwam ook 32 tot stand. A.s. zaterdag speelt GSS om 33 uur thuis te gen Schiedam 2. Schiedam Zaterdag kon het micro-achttal van ODI tegen het goed spelende VEO geen stand houden. VEO speelt op het veld twee klassen hoger en het is dus niet verwonderlijk, dat de Schiedammers af en toe overspeeld werden. Het einde kwam met 04. Direct na het beginsignaal van Je goed leidende scheidsrech ter Laugcbrock werd één der Odi heren op een simpele wij ze gepasseerd en via een doorloper brachten de gasten de stand op 01. Aan de ande re kant liepen de Schledamse aanvallers zich te pletter op de hechte verdediging van VEO, die het ook niet al te moeilijk gemaakt werd. De aanvallen liepen te veel over Costïek Toussaint, die deze middag duidelijk aan schot- loosheid leed, en ook van zijn medespelers weinig steun on dervond. Een paar minuten voor het einde van de eerte helft bracht VEO met een schot vanaf de lijn de stand op 02. Vlak na de rust passeerde een van de VEO spelers zijn te genstander en bracht de stand soepel op 0—3. De tweede aan val van Odi draaide ook niet vlot en het plaatsen liet veel te wensen over. Zelfs twee strafworpen werden onbenut gelaten. Het makkelijk spe lend VEO hield alle aanvallen keurig in bedwang. Offensief liep het bij hen ook beter en het was eigenlijk verwonder lijk, dat zij slechts tot 04 uit liepen. Het tweede achttal heeft het er beter afgebracht. In een har de wedstrijd tegen stadgenoot Succes werd met 5—2 gewon nen. Woensdagavond speeltSchie dam om half negen in de Mar- griethal tegen Dubbel Zes. De Schiedammers staan met geen enkele verliespunt bo venaan en zullen ook tegen deze tegenstander we! de volle winst binnen kunnen halen. hield Wj o-a. Martinit een strafschop toen Blom In hel strafschopgebied werd ge vloerd. De verdediging van Merwesteijn kwam onder druk te staan maar doelman Heezels groeide naar grote hoogte. Een hard schot van Van der Horst dat werd goed gestopt. Hij ontnam Quadt een goede kans door op tijd utt te lopen en het de Schie dammer bijzonder moeilijk te maken. Een vrije trap van Blom werd goed tot corner ge tikt. Toch moest hij capitule ren. Köneman speelde op het middenveld de bal richting doel. Daar miste de bikkel hard spelende Rozier de bal en zo kwam het leer bij Quadt. Van hem kreeg Blom de bal te pakken en toen het de scheidsrechter ontging dat Blom de balln buitenspelposi tie kreeg was het geen moeite het leer in het door Heezels verlaten doel te trappen: 02. KANSEN Deze voorsprong is niet meer in gevaar geweest. Het was zelfs zo dat de voor Quadt ingeval len De Nijs drie opgelegde kansen kreeg om de overwin ning in duidelijker cijfers uit te drukken. Het mocht echter niet lukken want ook De Nijs faalde bij de afwerking. Het gladde en zware veld had veel van de spelers geëist. Het laatste fluitsignaal zal dan ook wel als een verlossing hebben geklonken, hoewel de conditie van Martinit heet wat beter bleek te zijn dan dat van de tegenstanders. AI met al sloot Martinit het jaar 1972 goed af. Het blijft in de kophroep maar gezien het spel van zondag lijkt het toch geen serieuze kandidaat voor een kampioenschap* In het belangrijke duel tegen Taveno reikte Juventus hoger. Schiedam De Juvcntus-heren speelden zaterdagavond ïn de sporthal Margriet tegen Tave no uit Utrecht. Een belangrij ke basketballwedstrijd voor de Schiedammers omdat de Utrechters met evenveel winstpunten dezelfde positie innamen op de ranglijst. In de beginfase maakte de Juvcu- tus-ploeg een nerveuze in druk. Doordat de Schiedam mers teveel de bucket opzoch ten en door de kleine zone- verdediging van de Utrech ters hadden de Juvenlus-spe- lers onvoldoende ruimte om tot scoren te komen. De af standschoten van de Schie dammers misten in deze fase van de wedstrijd nog de ver eiste zuiverheid, waardoor Taveno een kleine voorsprong kon nemen: 68 in de zesde minuut. In een time-out van Juventus playing coach Jan- Wlllem Engelsman gaf deze zijn ploeg de opdracht de aan val ruimer op te zetten en zo doende kansen te creëren voor hun pivot Rob Mark. Dit bleek een succesvolle tac tiek te zijn en Juventus nam een kleine voorsprong 1916 in de dertiende minuut. De Schiedam Zowel DOS als WK worden door Gertie Baas ge traind. Welnu, acht doelpunten mogen een bewijs zijn dat er aanvallend voldoende is gepresteerd, maar hoe zat dat defen sief? DOS won met fr2 en VVK moest een half dozijn treffers toestaan. Het klasseverschil kwam in ieder geval duidelijk tot uiting, al is de 6—2 uitslag wel geflatteerd. In de vierde mi nuut werd het 10 door Kees Mizzelmoe. Peter van Mil was weer van de partij en hij was het die na een slechte uittrap van de DOS-defcnsie de bal ineens in het Rot terdamse doel joeg< 11). Edward de Jong profiteerde van een foutje van Willem van Puffelen door 2—1 op zijn naam te brengen. Het werd zelfs 3—1 toen Jacques Theuerzeit met een sliding net geen redding meer kon brengen na een schot van Wout Roest. Met een beheerst schot trof Mizzelmoe in de 35ste minuut wederom de roos (4—1), waarna een fraaie combinatie tussen Kees Ham en Peter van Mi! door laatstgenoemde in een doelpunt werd omgezet (1—2). Kort voor rust zou het nog 5—2 worden. Willem van Puffelen moest na een kans van De Jonge ver zijn doel uit en hij probeerde de bal met de punt van zyn schoen nog uit het doel te trappen. Dat gelukte de Schiedamse doelman, maar hij kon daarbij niet voorzien dat Jan v.d. Meer in de baan van dat schot stond, waardoor v.d. Meer min of meer in eigen doel schoot. Vijf minuten na de thee was het Mizzelmoe die het halve dozijn vol maakte (62). Schiedam PPSC en Ursus hebben zaterdag eikaars krachten gemeten op een goed bespeelbaar terrein Thurlede en de 32 zege van PPSC was minder belangrijk dan het grote nut van deze oefenwed strijd. Met fris spel kregen de toeschouwers een vlot duel voorgeschoteld, waarin PPSC halverwege de eerste helft op 1—0 kwam door Lodi Kalden na goed aangeven van Koen Winkelman, PPSC bleef ster. her, maar zag geen kans de uitstekende doelman Kees Campen. te passeren. Defensief speelden Hogeveen, Verschoor, Nagelhout en v.d. Pol zeer sterk, zodat L. Kal den, de weer van de partij zijnde Siem Bosdijk en Ar ie Goedendorp geen kansen kre gen gevaarlijk te worden. Arie Goedendorp zou Jater uit vallen en door Jan van Eyk worden vervangen. Drie mi nuten na de rust slaagde Koen Winkelman erin om Piet van Veen een vrije kans te bieden en aan Van Veen was het toen wel toevertrouwd 20 op zijn naam te brengen, al ging kee per Kees Campen hierbij niet helemaal vrijuit. Na een kwartier nam Jacques Nieuw- straten op links een hoek schop voor de rood-witten en juist toen de uitstekende doel man John Rost de bal wilde pakken kopte Aad den Held fraai 2l in. Piet van Veen kreeg daarna een kans in vrije posixie, maar hij schoot de bal In handen van Campen. In de 38sle minuut plaatste Plet van Veen de bal in de vrije ruimte naar de snel sprintende Stem Bosdijk; Siem legde aan, maar Cam pen dook de bal uit de rech- PPSC en Ursus oefenden en maakten er tevens een aan trekkelijk duel van, terhoek. De Ursusdoelman liet de bal evenwel los en in tweede instantie schoot Bos dijk raak (3—1). Ursus kwam goed terug, Hans Campen en Arie v.d. Ende zetten hun voorhoede aan het we'rk en na enkele voorzetten van de ra zendsnelle Siem van Loenen op rechts was het Aad den Held die vier minuten voor tijd 32 scoorde, nadat John Rost zich eerst voor de schoe nen moest werpen van Jaques Nieuwstraten, die wilde sco ren. De bal kwam daardoor bij de vrijstaande Den Held, die beheerst inschoot (32). Verder kwam het niet in deze sportieve wedstrijd,, die uitste kend werd geleid door stadge noot Jo Mast. man-to-man verdediging, waartoe de Schiedammers in deze minuut over gingen stel de de Taveno-aanval voor gro te problemen. Doordat Juven tus via Rob Mark en Willem Weeda regelmatig kon scoren was Tevano bij het rustsig- naai na een duidelijke 30—21 achterstand gespeeld. Na rust ging Juventus onmiddellijk fel van start- Door goede afstand schoten van John Heilker en Otto Vonk bouwden de Schie dammers hun voorsprong uit tot 3825 in de zesde minuut. Dit was blijkbaar teveel voor de duidelijk geïrriteerde Utrechtse pivot Schalk, die in de zesde minuut zijn vierde persoonlijke fout kreeg toege kend. De scheidsrechter kon zich niet verenigen met de wijze, waarop hij op deze be slissing reageerde en dat had tot gevolg dat de Utrechter met zijn vijfde diskwalifice rende tot het velid kon verla ten, Door enkele merkwaardi ge scheidsrechterlijke beslis singen liet Taveno zich c uit het spel brengen. Juventus bleef geconcentreerd, en met een hoog tempo en een excel lerende Bas v.d. Meer werd Taveno van het veld gespeeld. Eindstand 82—50. Scores: B. v.d. Meer 0—18; J. W, Engels man 4—11o Vonk 4—10, DAMES De dames van Juventus reisden dit weekend naar het koude Noorden waar de strijd werd aangebonden met het Gro ningse Olympïa. Verwacht werd dat deze wedstrijd geen al te moeilijke opgave zou zijn voor de Scïiicdamse dames, gezien de ruime overwinning die Juventus in Schiedam reeds op Oiympia had be haald. Het zag er aanvanke lijk niet naar uit dat Juventus een gemakkelijke overwin ning zou behalen. De 2—P-2 zone-verdediging sloot rede lijk, maar in de aanval werd dr onzorgvuldig passen her haaldelijk de bal verspeeld. Doordat Oiympia zich geen in spirerende tegenstandster toonde en slecht op schot was kon Juventus de matige eer*' ste helft toch in haar voordeel afsluiten ruststand 21—25* In de tweede helft zouden de Schïedamse dames zich her stellen. De man-to-man verde diging gaf de Groningse da mes weinig kansen om te sco ren. In de rebound toonde Ju ventus zich de meerdere van Oiympia en ook de afstand schoten hadden weer de juiste richting. Hierdoor keken de Groningse dames na zes mi* nuten spelen tegen een 23—35 achterstand aan, Olympics coach Kanman trachtte dit verschil nog d.m.v. een man- to-man verdediging te verklei nen. De Schiedamse dame5 toonden zich echter indivi dueel veruit de meerdere van hun Groningse tegenstand- sters, hierdoor werd Oiympia via aantrekkelijke aanvalsac- ties naar een ruime 37—66 ne* derlaag gespeeld. Scores: Syl via Cordeman 10—15, Tilly ,v* Schijn.de! 84m J 't Hart 1—7*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1972 | | pagina 4