Jo van der Touw: „Amateurclubs gaan moeilijke tijd tegemoet'' Hans van èn Hans Lingen in finale om NTTB-cup Nieuwjaars dag: talloze recepties Ton Sybrands waardering voor Wim Vrijland Ursus binnen vijf jaar naar Woudhoek „Zoeken naar nieuwe basis" Overdekte tribune DHS komt van de grond Contactavond SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 2 JANUARI 1973 3 Schiedam-voorzitter Jo van der Touw, Op de achtergrond de damesploeg in de bloemetjes. i Receptie bij UVG. „Proost", op een handballend sue-cesjaar. Ook NOAD benutte nieuwjaarsdag om in de Korenbeurs tijdens een gezellige receptie weer hoopvol te starten. Söh'iedam Traditiegetrouw heeft Jo van der Touw, voorzit ter van de SV en HV „Schiedam" gisteren op de nieuwjaarsre ceptie van zijn club weer enkele b©hartenswaardige woorden gezegd. In zijn rede oefende hij een stevige kritiek uit op ihet subsidiebeleid van rijk en gemeente. Hij wees op de enorme verschillen tussen de subsidies voor de sport en de kunst, waarbij die voor de sport wel zeer ongunstig uitvielen. De heer Van der Touw wees ook op de grote verantwoordelijkheid van de pers ten opzichte van de sport en natuurlijk vergat hij ook de interne zaken bij zijn eigen club niet. Eoals gewoonlijk brak Jo van der Touw zijn nieuwjaarsrede in stukken. Ditmaal in vie- renm Verdrietig stond hij het dat hij moest beginnen met een goed lid te herdenken. Enkele dagen geleden werd namelijk mevr. Spruyt naar haar laatste rustplaats gedra gen. Daarom werd een mi- _«.nuut stilte in acht genomen- ^Het leven gaat door. Het is hard, maar ik weet zeker dat het de wens van mevrouw Spruyt zou zijn geveest ge woon door te gaan met de d:n- agen van dc dag," aldus de ^voorzitter. „Het is geen ge heim als ik u verte! dat ik geen voorstander ben van het betaalde voetbal. Toch mogen we onze ogen niet sluiten voor dat betaalde voetbal wanneer we het willen laten marche ren. Daarom vraag ik me af of die injektie van 25,000 gul den die het gemeentebestuur aan SW wil geven wel vol doende is." De heer van der Touw vroeg zich echter af: „Waarom geen subsidies voor de aktieve sportbeoefening in én bij de amateur clubs." De cijfers wijzen uit dat bij het betaalde voetbal 5.8 miljoen passieve recreanten betrokken zijn en bij het amateurvoetbal niet minder dan 10.5 miljoen. Wij trachten bij die aktieve re- kreatie een taak te vervullen en gezien het subsidiebeleid wordt dit werk van. ons onder gewaardeerd". Het gemeentebestuur heeft bij monde van wethouder me vrouw Verwey de Graaff een lans gebroken voor „Muitie- verenigingen" d.w.z. vereni gingen waar het gehele gezin sport kan beoefenen. Daar voor stak de heer Van der Touw een waarschuwende vinger op. „Het zou alemaal prachtig zijn en ik ben er di- rekt voor, maar het is in het huidige bestel niet te organi seren en niet uit te voeren. Ik voorspel u, dat zoals d© za ken er nu voorstaan, tal van amateurverenigingen een zeer moeilijke tijd tegemoet gaan. De overheid zal daarom meer waardering moeten gaan to nen voor het werk van die amateurclubs-" De heer Van der Touw sprak dan ook de wens uit dat in 1973 de overheid meer begrip zou tonen voor het werk van de amateur verenigingen, ook op financieel gebied. „Ik hoop ook dat we wat dat betrett de zo nodige steun van de pers zullen krijgen." Over het sub sidiebeleid van de overheid en de gemeente Schiedam in het bijzonder vroeg de heer Van der Touw zich af, of de uitga ve van een 50.000 gulden wel ke wellicht geddan zullen wor den om het Passagetheater od te knappen niet beter besteed kunnen worden aan o.a. de sport, ,,Ts het wel de wens van d© Schiedammers een re presentatief theater te bezit ten. Dat zou ik wel eens willen we ton. Het argument van. geen geld. kan dan ook niet meer opgebracht worden." Het is van Schiedam een goede gewoonte elk jaar iemand uit de vereniging te benoemen tot sportman of sportvrouw van het jaar. Dit jaar bleek de bP- noemina terecht gekomen te zijn bij een groepje van harde werksters. De dames «J. Eb ben. S. v.d. Na gei. A. v-d. Lin den. F. en J. v.d. Touw. Rie- kwel en Verwey vormde de groep. ,.Wat deze dames doen en hoe. dat weten we niet. We zien alleen maar de resulta ten- Het schoon houden van onze gebouwen. Elke dinsdag, weer of geen weer wordt wat wil* zaterdags en zondags vuil hebben gemaakt. wij man nen zijn smeerpoetsen door deze dames weer schoon ge maakt en daarom komt hen deze titel toe." Dat de aanwe zigen het daarmee eens waren bleek wel uit het langdurig applaus dat de aankondiging oogstte. De heer Van der Touw vond dat de voetbalafdeling bijzonder goed draaide. „Hefc eerste team is herfstkamploen, Al en BI gaan ook aan de kop van hun ranglijst en laten we trachten dit alles tot een goed einde te brengen. Denk er echter wel aan, dat de weg tot het einde nog zeer lang is. Het, doet me echter een groot genoegen u te kunnen mede delen dat we verder doorgaan onder de kundige leiding van de heren Nico van Huet en Koen Groen, die weer voor een seizoen bijgetekend heb ben en daar zijn wij geluk kig mee. Dit alles is voor de vereniging een goed uitgangspunt voor het jaar 1973 en ik wens voor u allen, maar in het bijzonder voor SV en HV „Schiedam", een voorspoedig 1973. Piet Bul Schiedam Onder de aamvezl- 'gen op de nieuwjaarsreceptie van „Schiedam" was ook het gemeenteraadslid en lid van de sportraad de heer A, Vcr- liide. Het was niet meer dan normaal dat hij de toegewor pen handschoen opnam. Hij deed dat zeer diplomatiek. „Mijnheer dc voorzitter, u .hebt een klap met dc hamer f gegeven en ik ben u daar .dankbaar voor. Ik mag niet „zeggen dat ik een deskundige ben op het sportgebied, maar ik tracht mijn steentje bij te ^dragen om alles zo goed mo- gelijk en naar wens te doen t verlopen." De heer Verlinde vond het ook wat vreemd, dat er landelijk meer subsidie ge geven wordt aan de kunst dan aan de sport, D-ver de subsidie aan SVV: „Als er subsidie gegeven wordt dan moet men met tonnen komen maar niet met 25.000 gulden." Dat de sport in zijn totaliteit meer subsidie moest krijgen, daar was hij het roerend mee ^eens, „maar," aldus de heer Verlinde, „weet u dat de ge meente tot nu toe 98% voor naar rekening neemt en het rijk maar 2%. Het is daarom noodzakelijk dat we tot een Nationaal sportbeleid ko men." 3ver de SBLO: Bij de SBLO is •ruzie in eigen huis en wat Wordt er nu eigenlijk aan ge daan. Ik zeg u, daar moeten wij met ons allen wat aan doen. Via die BLO kan er .pen vuist gemaakt worden. Er ifvordt wel beweerd, sport en politiek gaan niet samen 'piaar, bedenk wel dat via de politiek wel over de subsidies jwordt beschikt. Daarom hoop ik dat wij met ons allen tot een nieuwe basis kunnen ko men, want denk wel, via die oBLO kunt u zelf tot een be groting voor de sport komen. Daarom, laten wij ons positief bpstellen". Natuurlijk waren ér ook de beste wensen voor het jaar 1973. fp monde van voorzitter L. Schotting werd doorbroken de traditie dat op de nieuwjaars receptie van Schiedam alleen de heer van der Touw aan het woord kwam. In een bijzonder geestig praatje uitte hij de Yerbondenheid tussen „Schie dam" en de SSV. Een. unicum ïn Nederland noemde dc heer Schotting het. Als dank voor file gastvrijheid bood hij na mens de SW niet alleen de oeste wensen aan maar ook een nieuw bord voor de prij zen achter het buffet. „Als we kleine oogjes gaan krijgen kunnen we altijd zien wat ons de consumptie kost." Volendam De Schiedamse tafeltennissers Hans van den Broek en Hans Lingen hebben zich op fraaie wijze geplaatst voor de finale van de N.T.T.B.-Cup. Om deze trofee wordt jaarlijks in een achtkamp door Nederlands sterkste speters gestreden. De achtkamp wordt op zondag 14 januari in Vlaardingen ver speeld. Hans van den Broek en Hans Lingen plaatsten zicb afgelopen za terdag voor dit topevenement via de vóór-achtkampcn die in Volendam werden gehouden. Van de Nederlandse top-elite in het tafeltennis streden daar 32 spelers om de acht finale-plaatsen. De 32 spelers waren ge groepeerd Lr 4 groepen van acht, waarvan dc nummers 1 en 2 zich kwalificeerden. De Bruynzeel-spelers hebben zich in Volendam uitstekend ge weerd. Hans Lingen werd in zijn greep eerste. Hij won zes partijen en verloor alleen zijn laatste partij tegen Sanocel/Scylia- speler Gerard Bakker, die ook doordrong tot de siotronde. NQAD-speler Jan Knikkenherg wist de finale niet te holen, maar zijn derde plaats was oen welverdiende beloning voor zijn goede spel, dat hij op deze middag vertoonde. In de groep waarin Hans van den Broek was ingedeeld viel de grootste verrassing te note- waaruit ook Bert Schoofs van Delta Lloyd zich plaatste. Van Koetsveld moest met oen mid denmoot plaats genoegen ne men. Hij neeft echter allo kansen gehad op meer succes. Na een nederlaag tegen Leo Lucas en twee overwinningen *tond hij tegen Hopman in de derde game met 2016 voor, maar liet zich de winst toch nog ontnemen. Anders had hij zich, misschien dan extra geïnspireerd, via Ed van den Berg kunnen binnendringen in de finale. ren. Had eerst de veelbeloven- Buiten de reeds genoemde spe- TT-lTTTvT A "D A TTJf de IDUNA-speler René Hijne de Nederlandse kampioen Bert van der Helm in een grandioze partij geklopt. Hans van den Broek presteerde daarna hetzelfde. Nadat beide spelers één game gewonnen hadden, ging de strijd in de beslissende derde game gelijk op. Van den Broek legde het accent op een verdedigende speelwijze, maar scoorde op de juist ge kozen momenten ook veel punten met fraaie aanvals- smashes. De Bruynzeel-spe- ler kwam met 1614 voor, maar verloor toen 6 pun!en achter eikaar aan Van der Helm. Het ongelooflijke ge beurde want de volgende punten kwamen weer op Van den Broeks debet zodat met 2022 ook hij zich plaatste voor de eindstrijd, Bert van der Helm bleef ontgoocheld achter. Hij had zich niet bij de laatste acht weten te plaat sen, iets wat de Nederlandse kampioen de laatste jaren niet meer overkomen was. Het was trouwens helemaal een voorselectie met tal van ver rassingen.. Naast de uilschakeling van Bert van der Helm wist ook zijn teamgenoot Nico van Slobbe zich niet onder de laatste acht te rangschikken. Een trieste dag voor het topt earn van TEMPO-TEAM, dat alleen via Herman Hopman in de eind strijd vertegenwoordigd is. Hopman speelde in dezelfde groep als Cas van Koetsveld, Iers zullen in Vlaardingen. ver der aantreden: Peter Over- bosch van het Delftse Phoe nix en Jan Suiskens van Maasbree, die in hun groep Van Slobbe en Bert Onnes achter zich lieten. Maasland De Maaslandse Vo gelvereniging start het nieuwe jaar met een ledenvergade ring op donderdag 4 januari, waar tevens de prijzen van de onlangs gehouden tentoonstel ling worden uitgereikt. Op de agenda sta~t ook een be stuursverkiezing. In zijn voor woord voor 1973 memoreert voorzitter J. Voogt het feit dai het een jubileumjaar wordt in verband met het tienjarig be staan. Dit zal tijdens de jaarlijkse ten toon stelling worden herdacht. De heer Voogt meent dat het ledenbestand een piek heeft bereikt met een aantal dat schommelt tussen de 70 en 80, hetgeen hij voor een gemeen te met ruim 5000 inwoners meer dan voldoende acht. „Al zijn er wat negatieve punten aan de orde geweest", aldus de heer Voogt (er was o.a. een vrDe hevige „prijzen slag") „wij mogen 1972 toch als een goed verenigmgsjaar zien", meent aldus de voorzit ter van de vogelvereniging. „Belangrijk is ook dat het en thousiasme bij onze jeugdle den groeit". Schiedam Nieuwjaarsdag, per traditie een dag van vele goed bedoelde wensen en talloze recepties. Elke dag ook waarop voorzitters van sportverenigingen eens „pittig" kunnen uithalen en op gevatte wijze bestaande proble men extra aandacht geven. Bijna elk clubgebouw stond open en werd binnen een dronk uitgebracht op dat nieu we, nauivclijks begonnen jaar. Gevoetbald werd er ook. zoals gisteren door Hermes DVS waar de blauwwitte ve teranen onder leiding van Henk van der Veer een „ge- truckt" partijtje speelden. Wie er won? Hermes DVS na tuurlijk.... Winst ook voor een aanzienlijk jeugdiger PPSC dat het verschil In jaren uitbuitte door de vetera nen van SFC met 4—2 te kloppen. Ook Ursus duelleerde onderling. Tja, nieuwjaarsdag vraagt van de receptie bezoeker een ijzersterk gestel al moet ook hij op deze eerste dag van het nieuwe jaar volstaan met slechts en kele recepties, want daarvoor gaan teveel deuren van clubgebouwen tegelijkertijd open. Het versterkt Echter het gevoel dat er behoefte bestaat aan een „gemengde" sportsoos. Een „receptie" waar alle Schiedamse sportverenigingen terecht kunnen. Een grootse instuif, naast de talloze intieme recepties die zich voornamelijk afspelen in de clubsfeer. Honkballers, voetbaliers, handballers, wielrenners, tennissers, gym nasten, basketballers, enz. enz. massaal bijeen om een dronk uit te brengen op dat-pas begonnen nieuwe jaar. Een evenement waarop alle Schiedamse sportbeoefena ren zich even verbonden zullen voelen. Dat was het wat wc misten op die eerste dag ia 1973 Wethouder van sportzaken mevrouw G. D Verweij-De Graaff doet de openingszet aan he. bord van Wim Vrijland. Ton Sybrands {tweede van links) „verdiept" zich reeds in de juiste tegenzet. Schiedam Achttien minuten had wereldkampioen Ton Sy brands in de laatste ronde van hei Suskerlocmooi nodig om via de Rus Andreiko de zege en een leuk bedrag te verdie nen. Op dezelfde avond had 's-wcrclds beste dammer In Schiedam per tegenstander slechts een vierde gedeelte van die achttien minuten no dig om een kwart van zijn „Suikerprijs" te winnen. Op uitnodiging van Hermes DVS bonden een twintigtal leden van dp Schiedamse Damclub samen met 19 Herme.s-dam- mers de strijd met Sybrands aan. Na drie uur simultcren, waarbij een verbluffend snel spelende Sybrands zijn legen- standers nauwelijks tijd tot overpeinzing gunde, was alles voorbij. Met een ongelooflijk knappe 100°/o score liet het resultaat nio's aan duidelijkheid te wensen over. De langste vol houders waren (in volgorde); P. Bastiaunse. J. Sla en J. v.d. Senatk, die in het eind spel uiteindelijk toch nog een paar stenen tekort kwamen. Dit in tegenstelling tot de 73- jarige M. den Houting die ais enig een remise-stand wist te bewerkstelligen, maar op het allerlaatste ogenblik toch nog in een gemeen valletje trapte, maar desalniettemin de mees te waardering oogstte van het samengedromde publiek. Waa roering die van de kant van Ton Svbrands vooral uit ging naar de aan bord één spelende Wim Vrijland; „Ja, Vrijland speelde erg slim en vooral tegen hem heb ik erg mijn best moeten doen". Dat laatste leed trouwens geen twijfel, want ondanks de vrpes van de organisatoren voor een uitgebluste Sy brands leverde de wereld kampioen gave waar voor het geld. Schiedam "Ursus wellicht binnen vijf jaar naar een nieuw sportcomplex in de Woudhoek. Dat was het grote nieuws dat voorzitter Piet Mouthaan gisteren in zijn nieuwjaarsrede kon vertellen tijdens de gezellige nicuwjaarsinstulf van zijn club- Als het op sportlef gebied goed gaat, gaat het de gehele ver eniging goed. Dat was gistermiddag in de kantine van Ursus wel te merken. Oud en jong waren aanwezig en dat tekende wel de sfeer die er bij Ursus heerst. Voorzitter Mouthaan memoreerde dat Ursus een goed Jaar ach ter de rug heeft en de toekomst ook veelbelovend is. De eerste drie teams staan boven aan de ranglijst en vooral van het eer ste is dat een prestatie omdat het debuteert in de KNVB, aldus de heer Mouthaan. Ursus is al heel lang bezig1 om te komim'tot een nieuw clubgebouw en de mededeling van de heer Mout haan dat Ursus de aanbieding heeft gehad om binnen vjjl jaar naar een nieuw complex te gaan was voor een ieder een ver rassing van de eerste orde. In het bestuur en met de leden is over het voorstel nog niet gesproken, het nieuws is pas enkele dagen oud, maar de heer Mouthaan zijn persoonlijke mening is, het voorstel te accepteren. „Daar hebben we immers de toekomst. Nieuwe terreinen, twee, en een geheel nieuwe accommodatie en de zekerheid dat geen nieuwe voetbalclubs opgericht kunnen worden omdat zij geen speelveld kunnen en zullen krijgen." Natuurlijk dankte de voorzitter alle leden die zleh het afgelopen jaar verdienstelijk hebben gemaakt. Met dit alles voor ogen kan het niet anders of Ursus gaat een goed 1973 tegemoet. o Schiedam DHS» het afgelopen jaar veelvuldig in het nieuws, startte gisteravond het nieuwe jaar nogal luidruchtig. Het was dun ook een drukte van belang in dc kantine in Ketliel waar Gré Krommenhoek zijn bijnaam (de Johan Bodegraven van DHS) eer aan deed. In een geestige toespraak dank te hij alle leden die zich het afgelopen jaar hadden ingezet \oor het slagen van de plan nen van DHS. Reeds 3920,34 was bijeen gebracht voor de bouw van een overdekte tri bune. maar nauwelijks een uur later was dit bedrag al weer danig opgevoerd door spontane giften afkomstig van de diverse afdeling en commissier, met honderden guldens tegelijk. Daarnaast ook aandacht voor FYans Wolthuis die zyn 25-jarige verbondenheid met DHS be loond zag met de zilveren speld- Voorzit er J. Boer sprak de wens uit dat DHS een goed jaar tegemoet zou gaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3