's inzet plaatst PPSC voor problemen 1 GSS Voorzitter Schot ting: ,KNVB let op uw zaak' CEES DEEMOED MIST STR AFSCHOP VOOR KOUDEKERK asm B H wmw&m? a winnaar Nieuwjaarsbijeenkomst Scheidsrechters Vereniging GTB benut slechts één van de vele kansen SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 8 JANUARI 1873 Schiedam Twee momenten beslisten de wedstrijd PPSC Koudekerk, de blauwwitte treffer in de derde minuut en het missen van een aan de bezoekers toegekyende strafschop. Rond die twee sensationele momenten bouw den twee formaties aan een interessant en aantrekkelijk duel. Want PPSC won tenslotte met een kleinst mogelij ke verschil en mag daarmee oprecht tevreden zijn. Leek PPSC in een onstuimige openingsfase de ploeg van trai ner Boelé te degraderen tot een figurant, een verwar mende inzet van Koudekerk bracht ook de thuisclub her haaldelijk in moeilijkheden. Vaak volkomen onnodig, want Koudekerk's aanvalsgolven waren doorzichtig van opzet en alleen door een tomeloze inzet niet van gevaar ontbloot. J# En weer is Lodi Kalden enkele Koudekerk-verdedigers te snel af. Het zou echter ook deze keer geen treiter worden: Schiedam WK heeft jn de thuiswedstrijd tegen het onderaan bengelende GGK het juiste ritme weer te pakken gekre gen. Weliswaar brachten de Rotterdammers een zwakke ploeg op de grasmat, een feit is toch dat er leuk werd gecombineerd en wanneer de Schiedammers wat minder in de buïtenspelval waren getippeld, dan zou een overwinning in dubbele cijfers zeker bereikt zijn. Nu werd het 90 en ook dat is natuurlijk een uiterst duidelijke zege. Peter van Mil die kort voor het einde zou uitvallen scoorde drie keer, G err it van Mil en Leo Jacobs ieder twee, terwijl Kees Wijsbroek en-PietBijl de oyer... rige" doelpunten op hun naam^racHten."'Al m¥rarTëh^aahtrek^: kelijk duel, al bofte WK dat de wedstrijd kon doorgaan. De aangewezen scheidsrechter J. Klepper belde namelijk om kwart voor elf het Bondsburreau met de mededeling dat hij wegens griep niet naar Schiedam kon komen. Gelukkig kon men op het Bondsbureau nog bijtijds Schiedammer Gé Beek huis bereiken en prompt diens wedstrijd in Capelle „af-te pak- ken", en h la minuut naar Kethel te sturen. Gé Beekhuis leidde dit sportieve duel voortreffelijk. Het duur- de tot halverwege de eerste helft alvorens de gasten capi at, tuleerden. Aanvankelijk kon- w den doelman Groenhorst, ach- terspelèrs Ruter, v.d. Berg, ..--Jacobs en Copier en midden- velders Van Leeuwen en Me- lissen het nog wel aan, al werd.de druk van WK steeds groter. Ondertussen had Wil- lem van Puffelen onder de Schiedamse lat al enkele ^•- schoten te verwerken gekre- gen van De Haan, Lingen, Twiklen en. aanvoerder den f Ouden, die met zijn 48 jaren lang niet de zwakste speler "t was. Maar Van Puffelen deed .het goed en voorkwam een -achterstand. ''Toen de vermoeidheid bij de gastenal na een half uur een rol ging spelen, konden de -•"■ VVK'ers vrij gemakkelijk de :s*-score openen en die later op- voeren met de regelmaat van w'.een klok. Nadat in de 26ste minuut Leo Jacobs tegen de ^paal had geschoten, omspeel- /■vy••de Peter van -Mil listig twee .-Kv tegenstanders en scoorde ver- diend: 10. ■Drie minuten later had Gerrit van Mil wel een beetje geluk, ¥"v; toen hij een voorzet gaf, iW'WMrblj de bal tot ieders ver- fe-rassmg in het doel verdween '20), Enkele minuten voor rust benutte Kees Wijsbroek een door Gerrit van Mil geno- meD hoekschop (3—0). Dé man die het meest verrast .zou zijn met de einduitslag is ongetwijfeld trainer Gertie Baas. Gertie moest namelijk al na een half uur spelen weg en de stand was toen nog dub- bel-blank. Dat zijn formatie uiteindelijk met 0—0 zou zege- - vieren zal hij zeker niet ver wacht hébben. Maar de rood- hemden presteerden het toch en vooral het eerste kwartier na rust waren zij bijzonder produktief. PRODUKTIEF In de 50 ste minuut trapte doel man Groenhorst de bal slecht - uit en de attente Leo Jacobs retourneerde de bai recht- -streeks en via de handen van de teleurgestelde doelman in jy de touwen (4—0) Nauwelijks twee minuten later plaatste Gerrit van Mil dé bal voor het 'doelen nog net kon Peter van Mü er bij: .50. "Weer twee minuten werd het zes- hul toen Gerrit van Mil op links zich vrij speelde en zijn .voorzet fraai door Petèr van 'Mil werd ingekopt. VVK liet de teugëls even vieren, waar door GGK zowaar tot enkele uitvallen kon komen. Maar nu was het de beurt aan Piet Bijl, Aad Vlugman, aanvoer der Jaques Theuerzeit en Jan van der Meer om de buiten- spelval wagenwijd, open te zetten en spelers als Den Ou den,Lingen en Invaller Hen- driksen liepen steeds in deze val. SPORTIEF Het geringe overwicht van GGK duurde niet lang en WK kreeg weer doelpuntenhonger. Goed gestuwd door midden velders Hans Ouwerkerk, Hans Smits en Kees Wijs broek werd de voorhoede weer aan het werk gezet en Maar PPSC verzuimde hard nekkig een technisch over wicht koelbloedig te benutten. Na die eerste tréffe, Lodi Kal den trok vanaf rechts de bal haarzuiver naar Coen Winkel man die beheerst inkopte, miste de blauwwitte defensie simpelweg de rust om Koude kerks tegenoffensief beheerst de smoren. BETROUWBAAR PPSC daardoor minder sterk uit de verf dan in die verras sende openingsase. Statisch en moeilijk aanspeelbaar kon den Piet Van. Veen en Lodi Kalden zich met moeite ont-, worstelen aan de stevige greep van Boerewitz en Zwe- rls. En dat terwijl snelle ope ningen over de vleugels een wapen bleek waar Koudekerk zich vaak in vergiste- Maar. PPSC hield ondanks dat de situatie in handen, vooral dankzij stevig ingrijpen van Heinz van Katwijk en Hans van Loeneri, met als betrouw baar sluitstuk doelman. John Rost. Verdedigers Jan van Eijken Meindert van Veen gaven hun direkte opponenten weliswaar, weinig speelruim te, 'maar te vaa raakte deze wèl goed ingrijpende defensie uitverdedigend in paniek. door Hans Soeters Zomaar een spelsituatie uit de' wedstrijd WK—GGK. Een dueJ waarin VVK er „zomaar" negen induwde. dat moest wel tot doelpunten leiden. Een solo van Piet Bijl leidde in de 68ste minuut tot 7Q, nadat hij eerst de bal te gen keeper.Groenhorst schoot maar in tweede instantie raak ■knalde, Tien minuten voor het einde scoorde Gerrit van Mil met een diagonaal schot 80 en vijf minuten voor tijd was- het Leo Jacobs, die vrij voor Groenhorst nummer negen in het GGK-net schoot. Sportief reikten de spelers elkaar na afloop de hand. Het was toch een fijne wedstrijd geweest, goed geleid door arbiter Beek huis. STRAFSCHOP Daardoor ook kregen Koude kerk's spitsen Demoed en Vergunst onverwachte kan sen, slechts gecreëerd door stug volhouden. Na rust werd het tegenspel van de bezoe- kers zonodig nog agressiever, waartegen arbiter Boet uit D ordre cht_cons equent^optr ad -Se^pelërs1 in discussie ging. Hetgeen overigens ook weieens kalme rend werkte, want vooral Koudekerk's gemoederen raakten door de gehandhaafde 1—0 nogal eens verhit. Toch werd juist door die inzet PPSC-Koudekerk een boeiend duel dat niet verveelde. Met kansen over en weer al kroop PPSC door het oog van de naald toen Huib van de Lugt een direkt duel met Vergunst In zijn voordeel leek te beslis sen, maar een duwtje van zijn opponent wat al te hardhandig, beantwoordde. Scheidsrechter Boet spoedde zich naar de plaats des onheils. constateer de dat Vergunst binnen de be ruchte lijnen lag te kronkelen en wees prompt naar de witte stip. Een beslissing waar PPSC overigens terecht niet tegen protesteerde. Maar Koudekerk bleek ook déze kans niet koelbloedig té kun- nen benutten,' want Cees Dee moed frommelde de straf schop lang de verkeerde kant van de paal. INSPIRATIE Koudekerk probeerde daarna nog wel om alsnog die gelijk maker te forceren, maar ook PPSC putte inspiratie uit deze meevaller. Nogmaals onder streepte de thuisclub dat het op de fanatieke aanvalsdrift vanKoudekerk het juiste ver weer kon vinden. Het resul teerde in. enkele kansen die echter onbenut bleven. Een vrijeschop van Coen Winkel man ging rakelings naast en kele akties van Lodi Kalden konden pas dicht bij het doel van Teun Vergunst worden af gebroken, terwijl een kogel van Piet van Veen in het zij net belandde- PPSC bereikte echter met deze offensieve da- den dat Koudekerk ook weer niet te massaal de aan-val kon zoeken. Waardoor de formatie van trainer Boelé op de beslis sende momenten mankracht te kort kwam en PPSC ten slotte defensief de zaak be kwaam afgrendelde. Hei bleek voldoende voor een krappe- 1—0 zege. Waarmee PPSC wèl, maar Koudekerk eigenlijk niet die loon naar werken kreeg den het toch echt wel verdiende...... Piet van Veen's' „professionele" ingreep heeft geen succes, hoog verdwijnt de bal uit Koudekerk's doelgebied. Van onze sportredactie Vlaardlngen - De hengelafdeling van de personeelsvereniging Sunlight hield een onderling concours in de Marinehaven te Hellevoetsluis. De vangst bleef wel beneden de ver wachting, maar de deelne mers vingen bij elkaar toch nog 7980 gram. Winnaar werd F. Bangma, die 1370 gram voor zich liet aante kenen. Verder was het ver schil in vangst regelmatig iets minder. Goede twee werd B. v. Oever-en met 1230 gram en daarna volgden: C. J. v.d. Werif 1125; D. Seefat 1100; L. v.d. Velden 720; H. v.d. Krans 650; M. v.d. Lugt 515; M. de Jong 495; J. A. Vilijn 450; W. van Klooster 200 en H. Vilijn met 125 gram. Schiedam GSS is zaterdag' min of meer het slachtoffer gewor-, den van een sebeidsreeherlyke dwaling. Het lijkt wat kras uitgedrukt, maar een feit is toch dat het niet juist toepassen van de spelregels voor GSS een 21 nederlaag betekende. Tien minuten voor het einde Was de stand 1-1 en Herkingen mocht toen een vrije trap nemen. De GSS-muur stond nog geen negen meter van de bal (die net buiten de 16-mcterJijn lag) en arbiter Van Daalhuizen stuurde de GSS-*ers een stukje naar achteren. Intussen nam de Herkïngen-spcler al een aan loop en terwijl niemand oplette nam hij de vrije trap. Keeper Henk Schniermanni liet de bal gewoon gaan, want hij wist dat het teken voor het nemen ervan nog niet gegeven was. Tot ie ders verwondering kende de scheidsrechter dit doelpunt toe cn alle protesten van GSS baatten niet. Maar protesteren Is er sedert en kele jaren bij de KNVB niet meer bij, zodat GSS wel moest berusten ia dit doel punt en de daaruit voort vloeiende nederlaag, In de eerste helft toonden de Schie dammers onvoldoende inzet, ook al kwamen er wel enkele scoringskansen. Toch was Herkingen het eersft aan bod met doelpunten, want in de achtste minuut leidde een misverstand tussen aanvoer der Hertog en keeper Schnier manni tot 10, Tien minuten voor rust maakte de HePkin- gen-reehtsachter hands bin nen het strafschopgebied en Ben v-d- Driesche maakte geen fout (11). Na rust was de opbouw bij GSS beter en v. Diggelen, Hertog, v. Walsum en Marijnen kregen volop ge legenheid hun voorhoede aan- het werk te zetten en goed ge steund door Barend de Reu ver, Piet Versluis en Chris van Gerven maakten zij het de Herkingendefensie knap moeilijk. Aad Kerkhof, Ben v.d. Driesche en Camper dé den alles om de Schiedam mers op winst te zetten, maar met kunst- en vliegwerk bleef het doel van de gastheren, voor doelpunten gespaard. Leen Schott:ng „een fatsoenlijk, 1973" Schiedam Even maar verga ten de talrijke bezoekers tij dens het traditionele nieuw jaarsfeest van de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging dat ze gekomen waren om feest te vieren. Een moment je, tijdens de openingsrede van voorzitter Leen Schotting, klonk een serieuze noot. „On willekeurig denk ik terug aan vorig jaar, toen we het met el kaar hadden over 1972. We ke ken toen naar dat maagdelijk blanke jaar dat voor ons lag. We zaten toen barstensvol goede voornemens", opende voorzitter Schotting zijn on dertussen traditioneel gewor den nieuwjaarsrede. Maar wat is daar allemaal van. terechtgekomen? Ik zou dan ook aan alle scheidsrechters willen vragen: hebben we in derdaad strakker gefloten? Zijn al die goede voornemens nog weieens teruggekomen? Hebben we nog wel eens een moment van bezinning ge had?" Voorzitter Schotting haakte ook in op, wat weieens „zijn stok paardje" wordt genoemd: de spelverruwing. „Ik heb frn maart '65 al gewaarschuwd tegen deze verruwing. Acht jaar geleden heb ik al gezegd, als we op deze weg voortgaan, gaan we naar het einde van de sport die ons zo na aan het hart ligt". SENSATIE Waarmee voorzitter Schotting niet doelde op het einde van de voetbalsport, maar wel dat het een sport voor sensatie zoekers dreigt te worden, „want", aldus Leen Schotting, „de werkelijke liefhebber komt niet meer". Ook de laatst gehouden bijeenkomst van oefenmeesters in Zeist, met als onderwerp: de terug loop van de publieke belang stelling, werd door Leer Schotting op de korrel geno men. „Ze hebben daar een dag 2itten praten en allemaal ideale punten op papier gezet, maar het belangrijkste zijn ze vergeten; dat het karakter van het spel moet verande ren", WAARSCHUWING Deze ontwikkeling en de huidige gang van zaken vormden voor Leen Schotting aanleiding om een waarschuwing te laten ho ren:,,KNVB let op uw zaak. Kijk naar wat er gebeurt, want niet alleen het aantal, maar ook het type strafzaak is gewijzigd. Daar moeten we ♦Sfeer kenmerkte de traditio nele nieuwjaarsviering van de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging. wat aan gaan doen, de voet? balsport moet weer dat ni veau krijgen dat zij ver dient". De oplossing? „Met el kaar de handen in elkaar slaan om dat tegen te gaan wat de voetbalsport verziekt"; aldus Leen Schotting, die in zijn slotwoorden inhaakte op een uitspraak van scheids rechter Frans Derks: „Wij wensen u een fatsoenlijk 1973..." Schiedam Egelantier Boys— GTB werd het 1—1, maar wanneer de Schiedammers de kansen nog eens overdenken, die zaterdagmiddag voor hat opscheppen lagen, dan zin/ej? zij nu nog niet begrijpen aki de punten gedeeld moestent worden. Het bad zelf nog er ger kunnen zijn, want het was Egelantier Boys, dat hoe wel zeer zwak spelend het eerst scoorde en nog maar net kon GTB deze achterstand wegwerken. En wat die kansen betreft: Koos Hoek, die in de derde minuut al vrij voor doel kwam, maar naast schoot. Twee minuten later namAr ie Zwep een hoekschop en Koos Hoek schoot de bal ineens richting doel, maar ook nu aan de ver keerde kant van de paal. In de achtste minuut brak Vel- heuer goed door, maar hij had pech dat de bal tegen de lat kwam. Arie Zwep kogelde de bal via de lat over het doel en het leek wel of de geel-zwar- ten geen doelpunt mochten maken. In de 21ste minuut ging Killestein op rechts mee nar voren, hij plaatste de bal voor het doel, Koos Hoek schoot hard in, maar weer werd een doelpunt voorkomen doordat de staander voor de thuisclub redding bracht. In de 25ste minuut kreeg de na zijn blessure weer van de par tij zijnde Hans van Dongen een kans, hij omspeelde enke le tegenstanders en toen hij ook de Rotterdamse doelman wilde passeren nam Velheuer de bal van hem over en schoot tegen de keeper aan. Janson zag daarna zijn voorzet door Velheuer gemist en nadat John de Man onder de GTB- Jat een kogel van de rechts buiten van de Boys had ge stopt kwam .de rust met nul nul. Arie Zwep kogelde in de tweede helft de bal via de lat over het doel, Koos Hoek le pelde de bal na een kwartier over de uitgelopen doelman, maar helaas ook over'de lat en een kwartier voor tijd werd het. zowaar 1—0 voor de thuisclub, die profiteerde van een defensiefoutje bij GTB (10). Twee minuter, na dit doelpunt kon Koos Hoek toch 11 inkoppen na goed voorbe reidend werk van Janson.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 5