HERMAN VAN DER LUGT HEIMWEE NAAR HAMAR Shell-SPSV: duel in degradatie-sfeer SCHAATSEN LUST EN ZIJN LEVEN Excelsior duelleert met DEH Jeugd-teimis Kring Schiedam op Van Vliet SFC DRZ oefenen FILMAVOND UVG Ledenvergadering SFC Vlaardingen Op oen hoven- huisje in Vlaardingen, op een miezerige avond dat de stad •verpakt lijkt in grote dotten natte watten, zegt Herman rvan. der Lugt op een. bede- vaartstoon: „Ik zou zö wel naar Hamar willen, ja, wat .denk je Hamar- Wat Mekka is voor de gelovigen, van Allah, dat is dit Noors plaatsje voor de aanbidders van. de Gouden schaats- En fin, vraag "het maar aan de jongens van de kernploeg. Ard en Kees, Jan en Eddy hebben onder Leen Pfrommer misschien iets van de „Hama- ritis" verloren omdat zij hun conditie en inspiratie meer en meer zochten op zogenaamde ,ssnelle banen" als Inzeil, maar bj de oude jongens leeft ieder jaar Hamar weer op als Koning Winter in het land komt. Herman van der Lugt is met zijn 27 jaar nog geen „oude jongen", maar hij voelt zich wel zo, als hij aan al die onbezorgde Hamarjaren terug dénkt bij elkaar zo'n stuk oftien! „AIS je mij maar niet de schuld geeftzegt 2ijn vrouw, die kleine Eric bedklaar maakt- Herman kijkt even op. „Nou ja, als je getrouwd bent,, hè - FLIEREFLUITER Voordat Herman van der Lugt op de Noorse verliefd werd en haar mee naar Vlaardingen nam, waar zij zich tussen haakjes uitstekend op haar gemak voelt en waar zij een aardig mondje Nederlands heeft geleerd voordat Amor het pijltjeswerk begon, was Herman een flierefluiter. Hij beoefent he'c ambacht van metselaar, maar tegen de tijd dat Koning Winter het land binnenkwam, legde hij de troffel terzijde en zei hij „ajuus" tegen zijn baas. Nou ja, de winter was voor hem 'toch geen ideaal werkseizoen. 'maar kleine Herman wachtte 'het vorstverlet niet eens af. *8chaatsen pakken, en weg we- •zen naarziin oude vrienden m •Hamar. tflVTaarzeggen we voor zichtig, omdat je nooit weet of je je niet vergist, „je was toch 'niet. hNee," zegt Herman, „ik ben 'nooit bij de kernploeg ge- weest. Nou ja, ik was er altijd •wel bij kijk, zo'n jongen was Herman. •Idolaat van de schaatssport, •ja, met 'n grate S. Als Kees •Verkerk met wie hij nogal •bevriend was hert ijs opging, dan reed Herman achter hem aan, Links - rechts, links - rechts. En maar kijken, studeren-. Herman van ,dep^ Lugt is een schaat®* voyeur. Hij heeft hen alle maal bestudeerd: Ard schenk. Nil Blatchford. Dag I De Vlaardingse rijder op de ijspisle van Hamar in tweede positie. Oudejaarsavond in Hamar betekent dolle pret. Fomaess. „Dag Fornaess heb ik groot zien worden „Hoe kan dat nou?", val't zijn vrouw hem in de rede. „Zo lang ken je hem toch niet?" „Als schaatser!" legt Herman geduldig uit. „Ik heb hem als jongen van veertien jaar zion beginnen-1' ZELF OOK Had Herman, die jaar-in jaar- uit de kernploeg schaduwde 'n Hamar, dan nooit het verlan gen zelf daarin door te dringenHij laa't de vraag voor wat zij is. „Ik heb wel gereden Herman strooit een paar tijden de ka mer in: zes en veertig - twee ze® eji twintig. Misschien te groot voor het servers, maar te klein voor het tafellaken. Hij heeft wei aan wedstrijden meegedaan. „Een leuk voor val- Met nog twee jongens Dick Maree en Piet Bakker (nog uit de b-ploeg) reden we eens met een autootje naar een Zweedse baan. En wie stond ons daar op te wachten? Anton Huiskes. Toen al trai ner van de Zweedse ploeg- En op de aanplakbiljetten stond: drie Hollanders aan de start. door Bart in 't Hout Me'c grote letters. Dat was wel leuk." „En -gewonnen?" Herman schudt eerlijk het ihoofd. „Nee, het ijs was niet best en het was liederlijk koud De wedstrijden zijn nog wel op de t.v. geweest, In studio Sport. Bob Spaak had er wa'c verwonderd naar zitten kijken en er aldus op gerea geerd: „Er rijdt ook een. zeke re Herman van der Lugt mee -„Nou", vertelt de oude Hamar-ganger, „dat viel bij mijn kennissentering niet in zo goede aarde." SCANDINAVISCH Doordat Herman als een soort trekvogel jaarlijks in Hamar neerstreek, werd hij een halve skandinaviër. Behalve met de Nederlanders 'trok hij veel op met de Noren en de Zweden- "We doen maar een greep uit befaamde rijders met wie hij bevriend is geweest: Ivar Niisson, Jonny NiIs®on, Dag Fornaess, Johan Lind. Een een hele speciale vriend van Herman was Jos Thenmann, eertijds de trainer van de Noorse ploeg, nu de trainer van de Noorse profs. Een ge weldenaar, deze Jos Then mann, die behalve de schaat sers ook de Noorse roeier® en tennissers onder zijn hoede nam. Een man, die 24 uur per dag kon werken. Herman heeft wat met hem afgepraat, avonden, nachten. Zij kwa men nooit uitgepraat Herman klopt zich niet op de borst, maar hij is er wel een. beetje tro'cs op dat hij Thenmann heeft geïnspireerd om zijn trainingsmethode te verande ren, De Noren trainden eerst op harde grond, zelfs gewoon op straat en dat is erg slecht voor de beenspieren. Op aan drang van Herman van der Lugt is Thenmann overge gaan op zachiere grond. Her man heeft de Noorse trainer er ook van overtuigd, dat fiet sen nog beter is dan lopen en dan bijvoorkeur de cycle Schiedam De ontspannings- commissie van de R.K. Sport vereniging Excelsior organi seert komende, vrijdagavond weer een klaverjaswedstrijd. Tegenstander is DEH, aan vang 20 uur in Excelsior's clubgebouw De Toekomst. Ook op vrijdag 19 januari wordt er in die kantine gekla verjast, terwijl op vrijdag 28 januari een feestavond wordt georganiseerd onder leiding van disc jockey Johny Klop pers. aanvang 20 uur Schiedam De voetbalvereni ging SFC organiseert op don derdag 18 januari weer de halfjaarlijkse ledenvergade ring, Aanvang 20 uur in de kantine ap Thurledo Schiedam Morgenavond start ook voor de Schiedamse en Vlaardingse volleybalteams Jn de afdeling weer de competi tie. Een tweede helft van een tot nu toe teleurstellend verlo pen competitie. Nagenoeg alle teams hadden een sterke start, maar moesten reeds halverwege de eerste helft ver terug. Soms zelfs zo ver dat die strijd op het tweede plan gemakkelijk kan resulteren in degradatie. Vijf van dc afdc- iingstcams komen donderdag avond binnen de lijnen met de scmi-derby ShellSPSV als belangrijkste en tevens aan trekkelijkste ontmoeting. Zo wel het Vlaardingse Shell als de Schiedamse Politie Sport Vereniging zakten terug naar de rode streep en kunnen de pontjes dan ook best gebrui ken. Aanvang 21.15 uur, Shelï-sportpark De Vijfslui- In diezelfde 2e klasse wordt,ook de uitslag van de wedstrijd Hou StandJuliana 3 belang rijk voor de mindere goden in deze klasse. Lijkt het onder wijzersteam van De Poort in deze klasse reeds zeker van degradatie, het tweede team dat een stapje terug zal moe ten doen lijkt uit de vier ge noemde ploegen te moeten worden voortgebracht. In de 3e klasse hoeft Sunlight 2ich geen zorgen te maken voor degradatie, maar kan ook elke illusie omtrent een kampioenschap wel .vergeten. Evenals tegenstander NNPV dat morgenavond in de Vlaar dingse Sporthal Sunlight's te genstander is. Aanvang 20.39 uur. Geringe titelkansen nog wel voor de dames van Sunlight. Kansen die ook morgenavond niet in gevaar zullen komen tegen het zwakke Intermezzo 3 uit Middelharnis. Aanvang 19.00 uur in de Vlaardingse sporthal. Schiedam De jeugd-tennlskampioenschappen van de Kring Schiedam zullen dit jaar wederom op het tennispark Van Vliet plaatsvinden 'in verband met de lustrum viering van de Schie damse sportvereniging TSF. De kampioenschappen worden gehouden van maandag 8 augustus tot en met vrijdag 10 au gustus. Schiedam De voetbalclubs SFC en DRZ benutten het komende vrije weekeinde voor het spelen van een oefenwedstrijd. De wedstrijd begint om 2.30 uur en wordt gespeeld op het SFC-ter- rein op sportpark Thurlede. Schiedam De handbalvereniging UVG organiseert op woens dag 17 januari voor al haar jeugdleden een filmavond in de zaal achter de kerk, Mgr. Noiensiaan 90. Hoofdfilm: Danny Kay in „Afkloppen"., aanvang 19.00 uur. cross. Hij heeft voor hetn nog een film meegebracht. AFKIJKEN Zoals reeds gezegd Is Herman van der Lugt een echte schaa'tsvoyeur, met een wijze raad van Herman van 't Hoff, de bokstrainer: zien, denken, en doen. „Dat is", zegt Her-* man „sport". Oftewel: onder zoek alle dingen en behoud het goede, schaatsers moeten, ook van elkaar afkijken, doch. moeien niet klakkeloos dingen van elkaar overnemen. Alleen maar wat bij hen. past- Jos Thenmann heeft eens aan Huiskes gevraagd of Dag For. naess achter Kees Verkerk mocht aanrijden om te zien. hoe hij alles deed. Aan de hand van Kees of nog van andere scjhaatsgrocrtheden. h*»efi Thenmann eens dras tisch de stijl van. Fomaess veranderd. Zo in de geest van: d'r op of d'r onder. NOU het was eronder. „Imiteren", zegt Herman, „is het gevaar van deze sport- Je ziet het al aan de jeugd. Schenk is hun idool, dus wil len ze allemaal kleine Schenk- jes zijn. Maar ze vergeten dat Ard Schenk Ard Schenk is en zij Henk Jansen heten of Klaas Pietersen. 's Zaterdags in de begeleiding van de Vlaardingse schaatsjeu&d op de Uithof in Den Haag wordt Herman, van der Lugt niet moe zijn. filosofie op de jeugd over te brengen. Je kunt ook schaatsen niet leren uit een boekje, zegt de Vlaardinger. Het i* meer begeleiden dan onderwijzen. AAN DE WIEG VAN DE PROFS Hoe Herman van der Lugt denkt over de profs? Goed. Hij heeft in Scandinavië te veel achter de schermen ge keken om er anders over te denken. Jongens, die nog geen veertig kronen reisgeld in re kening durfden te brengen uit angst voor hun amateur-sta tus en. anderen, die goochel den met reclame voor limona de en aanverwante zaken. Herman vertrouwt mij toe, dat hij om zo te zeggen aan de wies van de I.S.S.L. heeft ge staan, drie jaar geleden toen. er al over werd gesproken in het hoge noorden. Wedstrijden voor profs vindt hij dus uitste kend, maar ze moeten geen „fratsen" gaan uithalen, zoals hij onlangs in een krant heeft gelezen, zoals „estafettes" of „afval-races". Want dat cir- cus-gedoe wordt de dood voor de sport- „Een schaatser, die pas de vijfduizend meter heeft gereden, kan niet nog eens toegiftjes gaan geven, want dan kan hij de volgende dag geen poot meer verzetten! zegt Herman van der Lugt. is zur i "Vlaardingen Op de Uithof in Den Haag scharrelt bij tijd en wijle een jongeman rond voor wie sehaatscn zijn lust en zijn leven ïs. De ingewij den kennen hem wel: het is Herman van der Lugt uit "Vlaardingen, die zaterdag ochtend en zaterdagavond de Vlaardingse schaatsjeugd traint. Nou ja, niet in zijn. eentje, wamt daar zijn ook Corrïe Dijksma, Anna Schouten, Dïna Booy, maar van het groepje is Herman van der Lugt toch wel zo'n. beetje de denker". AI zo'n jaar of tien hij is 27 verdiept hii zich in deze sport. Eerst nog met andere sporten. Hij heeft gevoetbald bij VFC (tweede elftal). Hij heeft aan boksen gedaan, bij Luc van Sinderen en Herman, van \t Hof (niet .te veel, „ik was geen killer"), aan wiel rennen bij de Vlaardingse Coureur (niet slecht: één keer deelgenomen aan de Nederlandse kampioen schappen), maar tenslotte is het schaatsen toch overge bleven als zijn lieveiings- sport, zijn lust en zijn leven. Getuige wel de talrijke win ters, een stuk of zeven, die hij in Hamar heeft doorge bracht. Zo maar uit pure liefhebberij om bij de groot sten onder de groten te zijn, hen te leren kennen en voor al ook om van hen te leren. „Op schaatsers en schaatsen", zegt Herman van der Lugt, „raak ie nooit uitgestu deerd". DROOM Is het een wonder dat iemand als Herman van der Lugt, ervan droomt cm. nog eens alleen maar IN en VAN de schaatssport te kunnen le ven? Wat hij er nu voor doet, is nog pure liefhebbe rij. Maar binnenkort gaat hij een cursus volgen en mis schien dat er daarna nog eens voor hem in de schaats sport een boterham is weg gelegd. Het is zijn vurigste wens, zoals hij ook graag in Hamar het schaats-Mek- ka zou willen wonen. Maar of die twee wensen met elkaar te combineren zijn7 B. m 't H. Herman van der Lugt heeft heimwee naar Hamar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3