If ik SCHIEDAMSCHE COURANT Kinderen schilderen wensen voor binnenstad op schutting Kinderen buitenlandse werknemers volgen meer voortgezet onderwijs Een duur zakje (.PEKING* 2 kranten voor één prijs Goedkope juridische adviezen voor Schiedammers Zwart kijken beboet Aarzelende prognose arbeidsbureau Einde van De Lindenhof is in zicht Crèche in De Reling voortaan op dinsdag ^Donderdag 11 januari 1973 Deze ban Fn apen envelop, 20nder postzegel, sturen naaf Rotterdamse* Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam sluur m.i.v.: d« SC en RN 14 dagen gi«1f» naar: If pagina'.* f SSsic jaargang no. 24613 straat waoftpl. teteioon Profiteer rtü van het unieke asnljod 2 kranten te ontvangen voor de prijs v één: de Sehiedamse Courant nrer nieuws uit uw stad er» omgaving. en ftetl Rotterdamse* Nieuwsblad met het 'laatste binnen- en buitenlandse nieuws. I Geef ons nu opdracht ook bij o 1« dagen gratis, zonder enige verplichting, 1 de SC en RN te bezorgen 8n ontdek zelf da vele pluspunten. Dankzij Rotterdams initiatief Schiedam „Een tfuur zakje patat," aldus offi cier wan justitie mr. 4. Borgart, die vjoensdafa tijdens een strafzitting van het kantongerecht ïn Schiedam tegen me vrouw J. de L. uit Vlaardingen een boete eiste van vijf. gulden, omdat zij een patatzak- t; je op straat zou hebben gegooid. De dame in kwestie was iiet daar helemaal niet mee eens. ,,Ik liet het vallen en voordat ik ge legenheid had om het zakje weer op te rapen, stond er al een agent naast me om proccs-ver- ;*t>aal tegen me op te ma ken", zo luidde het re laas van mevrouw De L. .„Dus u gooide het zakje weg met de patat er nog in? Dat is een nog grotere vervuiling" ant woordde de officier. Mevrouw werd conform de eis veroordeeld. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566. - tehuis ïoopt namelijk op z'n achterste benen, v.,: omdat er een onvoldoen- de aatihod van kinderen Ir is.' Het gebouw heeft een capaciteit van 48 jongens, terwijl er slechts 24 jon- - 'Igens in het tehuis zitten. Hierdoor Loopt 'het tehuis #j duidelijk kans dat de V subsidie verminderd wordt, omdat de geldelij ke steun van het rijk ge baseerd is op het aantal jongens. Bovendien is het gebouw oud, er zijn geen i t trainingjsmogelijkfreden en een groot deel van het personeel wordt overbo dig. In elk geval tot I juli blijft het tehuis voor wat het nu is. Daarna zal beslist moeten worden hoe de 'V toekomst er uit moet zien. Intern wordt over- wogen om de jongens op kamers onder te brengen en hen op die manier nog te coachen. „Ik ben hang", aldus de directeur v::/:yan het arbeidsbureau, „dat de hele groep perso neel. f dan voor ontslag wordt voorgedragen". Een begin is al gemaakt. Ir. J. P. Nugteren: „Moeilijk mensen aan het werk. te krijgen". CHIN. IND RESTAURANT v 1 met afzonderlijke gelegenheid voor afhalen van diner». Volop parkerruimte aan voor- en achter zijde. TELEFOON 70 75 42 Schiedam'VI aardingen Het Openbaar Lichaam Rijnmond verwacht, dat er meer kinderen van buitenlandse werk nemers zijn die straks voortgezet onderwijs willen volgen. Onderwijsgecommitteerde drs. L. van Leeuwen verwacht, dat het aantal kinderen dat de-lagere school verlaat en geen of slecht Nederlands spreekt, aanmerkelijk hoger zal zijn in 1973 dan in het jaar daarvoor. NiEUWLANDPLEIN 19 Zoals bekend heeft de minister van onderwijs en wetenschap pen goedgevonden dat een aantal scholen voor lager be roepsonderwijs in Vlaardin gen en Rotterdam faciliteiten heeft gekregen voor de opna me van kinderen van buiten landse werknemers. Tot nu toe weet men nog niet veel van de resultaten van dit on derwijs, maar wel Is al een enquête ingesteld. Drs. Van Leeuwen deelt dit mee in het tweede .exemplaar van het - Rijnmondonderwijs Nieuws, een door het Open baar Lichaam uitgegeven blad over het regionale onder wijsbeleid. Eris inmiddels ook voortgang geboekt met de vorming van een regionale, raad van over leg voor onderwijs en vor ming. Deze raad krijgt tot taak het gevraagd en ook on gevraagd adviseren van het dagelijks bestuur van Rijn mond over onderwijszaken voor zover die betrekking heb ben op het Rijnmondgebied. Uitgangspunt bij de totstandko ming van de regionale raad is het plan hiervoor een aantal secties te laten werken aan deelproblemen. Volgens drs. Van Leeuwen waarborgt dit ook een deskundige inbreng van buiten. Üe in te stellen secties zijn: één voor het participaiieon- derwijs aan werkende jonge ren, één voor - het buitenge woon Onderwijs, en voor de planning van voortgezet on derwijs en één voor het sehoolbegeleidingswerk. Een aantal instituten, organisaties en instellingen is uitgenodigd, oin in de afzonderlijke secties deel te nemen. Het ligt in de bedoeling de secties afzonder lijk bijeen te roepen in de tweede helft van februari. Uit de steden Vlaardingen, Maassluis en Schiedam neemt ook een aantal organisaties deel aan de secties. De Ge meentelijke Sociale Dienst in Schiedam zal zijn vertegen woordigd in de sectie buiten gewoon onderwijs, de ge meente Maassluis voor de sectie planning voortgezet on derwijs. Verder hebben voor de sectie sehoolbegeleidings werk het Overlegorgaan voor Katholiek Onderwijs in het Rijnmondgebied te Schiedam en het Gewestelijk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord te Vlaardingen een uitnodi ging ontvangen. Het Openbaar Lichaam Rijn mond is verder toegetreden tot het Centraal Orgaan Ge meentelijk Voortgezet Onder wijs namens de 23 Rijnmond- gemeenten.Als eerste taak ziet Rijnmond zich in dit ka der gesteld voor het opstellen van een deelplan voor het ge- ■i meentelijk voortgezet onder wijs. Dit deelplan voor het ge- wijs.. Dit deelplan voor Rijn mond wordt ingebracht in het scholenplan 1976 tot en met 1978. Volgens de nieuwsbrief wil Rijn mond duidelijk streven naar betere faciliteiten voor het schooljaar 1973-1974. Een prio riteitenlijst wordt thans uitge werkt. Een enquête op de ba sisscholen in het gebied is al gehouden. Het verwezenlijken van partiële leerplicht voor werkende jongeren stuit nogal op problemen. Rijnmond wil daarom het initiatief nemen om op korte termijn over te gaan tot een bundeling van alle activiteiten ten behoeve van de werkende jongeren in het Rijnmondgebied. Van de drie Waterwegge meen ten heeft de gemeente Maas sluis zich gemeld voor het deelplan voortgezet onder wijs.-In Maassluis zouden moeten komen in de periode 1SÏ6-1978 een openbare l.t.s., een openbare school voor la ger huishoudelijk en nijver heidsonderwijs en een openba re school voor lager hulshou- SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen/Schiedara',Tien procent van de beroepsbe volking heeft in het afgelopen jaar bij het Gewestelijk Arbeids Bureau Nieuwe Waterweg-Noord ingeschreven gestaan. Er vielen meer ontslagen dan in het jaar daar voor. Het aantal passeerde zelfs de duizend. Thans is tweeëneenhalf procent Van de mannelijke en bijna an- :#ferhalf procent van $c vrouwelijke beroepsbevolking .werkloos. Verwacht wordt dat dit percentage in 1973 ta melijk stabiel zal blijven. Het vrij hoge niveau van de werkloosheid handhaaft zich, aldus een aarzelende prog nose. voorlopig. Direkteur arbeidsbureau voorspelt Schiedam Bij het Gewes telijk Arbeidsbureau ziet men de toekomst van het tehuis De Lindenhof in Schiedam zeer somber in. Dertien van de vijftig mensen die ln of rond het tehuis voor moeilijk op- voeöbare jongens werk- dsaam zijn, zijn al voor ontslag voorgedragen bij het GAB. Het arbcidsbu- re au vreest dat de hele groep binnen ..niet' al te r;. lange tijd het zelfde lot moet ondergaan. De arbeidsmarkt zal voor dit jaar niet meer mogelijkhe den bieden dan in het voor gaande jaar, omdat diverse bedrijven besloten niet meer uit te breiden of zelfs inkrompen. Nieuwe plaat singsmogelijkheden kwa men er in het afgelopen, jaar nauwelijks bij- Men vermoedt dat het grote ver schil tussen vraag en aan bod blijft bestaan. BEZUINIGING Het beeld van de arbeidsmarkt is in de loop van 1972 ingrij pend gewijzigd, zo blijkt uit het jaaroverzicht. De gereser veerde stemming,, die in 1971 al heerste, is sterker gewor den. „De kansen om dé men sen aan het werk te krijgen zijn minder geworden'1, aldus GAB-diiecteur ir. J. P. Nugte ren. Als werkloosheid daar het resultaat van is, zullen de, oudere werknemers en de vrouwen daarvan ïn eerste In stantie de dupe worden. Ook is in het afgelopen jaar dui delijk bezuinigd op de functies zoals werkvoorbereiding, re clame, acquisitie, research en leiding. In die teleurstellende •berichten ziet het arbeidsbu reau één lichtpuntje: zestig procent van de mensen die een of twee maanden werk loos waren, kon op eigen kracht weer aan het arbeids proces deelnemen. Ondanks dat gelooft het GAB niet dat, al zouden de tewerkstelBhgs- mogelijkheden „herstellen", het werkloosheidsniveau tot het oude niveau van '70 of *71 zal terug zakken. Devraag naar personeel biedt de ingeschrevenen in het alge meen maaT weinig concrete mogelijkheden omdat de ver langens van vraag- en aan bodzijde meestal nogal uit el- Het noodgebouw van het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg-Noord. Voorlo pig moet het GAB het er mee doen. kaar liggen. Gedurende de laatste maand van 1972 is het' niveau van de werkloosheid in het gewest niet noemenswaar dig veranderd. GAB-directeur Nugteren noemt het. „vTij sta biel", Voor de beroepen in de metaalsector blijft echter nog steeds weinig animo. Het is bijzonder moeilijk om hak kers, branders, stellingma- fcers en zwaar transport per soneel aan te trekken. Daarbij speelt de vrij strenge medi sche selectie ende beloning een grote rol. Ook in de bouw en de metaal stijgt het aantal ingeschreven werkzoekenden In de handel en de kantoor sector ziet het er niet zo som ber meer uit. Naar part-time werkers is daarentegen bar weinig vraag. Van de twee honderd mensen die een part-time-baantje 'willen kun nen er misschien, vijf ge plaatst worden. In totaal zoeken er thans 1863 een baan. Meer dan vijftien honderd zijn mannelijke werknemers De rest zijn vrouwen. De vr/aag van de werkgevers staat thans op bij na 1600. Van de 1863 werkzoe kers zijn 141G mannen werk loos, terwijl er 77 inmiddels tijdelijk een baantje vonden. Van dit totaal zijn er bijna honderd jonger dan negentien jaar. Bij de vrouwelijke werknemers is er een arbeidsreserve van 276, terwijl meer dan tachtig vrouwen graag een part-ti me-baantje zouden willen. In het verdere aantal zijn er 23 academici werkloos en vier chemici.. Een ongrijpbare fac tor noemt het arbeidsbureau de buitenlandse werknemers. De indruk bestaat dat hun aantal enigszins teruggelopen In het jaar 1972 bleven Intern op het arbeidsbureau wensen on vervuld. De huisvesting van de afdeling beroepskeuze ver beterde weliswaar, maar bleef gescheiden van het bu reau aan de Van Slingelandt- straat. Ook bleef de beperkte huisvesting een knelpunt. Er was nog steeds geen sprake van uitbreiding of nieuwbouw. Voorlopig moet het GAB het nog doen met het noodge bouw- Schiedam De kindercrèche in het centrum De Reling aan de Overschiesestraat 42 is met ingang van volgende week van woensdag- anaar dinsdag morgen verschoven. De crèche op vrijdagmorgen blijft gehandhaafd. Ook de openingstijden blijven onge wijzigd, namelijk op beide morgens van half tien tot half twaalf. delijk en nijverheidsonderwijs en een openhaar atheneum, de uitbreiding van de openba re havo. De. heer W. Lourens, het hoofd van het Instituut Raadslieden Rotterdam, meent dat er voor Schiedammers met proble men op juridisch gebied straks een goede gelegenheid zal bestaan om met die pro blemen op het bureau voor rechtshulp voor de dag te ko men- Volgens hem kan dit bu reau best een regionale opzet hebben, wat inhoudt dat ook niet-Rotterdaramers er van kunnen profiteren. Voor bij voorbeeld échts chéi dingen, huurkwesties, arbeidsgeschil len, geldvorderingen, schade vergoedingen en strafzaken zal men bij het bureau terecht kunnen, dat vanaf 1 februari zitting houdt op dinsdag-, woensdag- en donderdagmid dag -tussen 13.30 en 16 uur'aan de Noordsingel 117 in Rotter dam. Niet alleen diegenen; die prö-deo willen procederen, maar bok diegenen die over juridische zaken- advies willen Schiedam Het kantongerecht in Schiedam heeft woensdag morgen tijdens e«n strafzit ting mevrouw M. N. uit Vlaar dingen veroordeeld tol een boete van 20. Bovendien loopt zij de kans f 55 te moe ten betalen, wanneer zij bin nen de twee jaar er nog eens op wordt betrapt, naar de büis te kijken, zonder daarvoor be taald te hebben. -UiNrvr nniNtvauidiv i/rtvj-QUfw klachtendienst 376792 Schiedam Ook Schiedammers zullen in de toekomst gebrnik kunnen maken van een goed kope gelegenheid otn juridi sche adviezen te krijgen,- bij het Bureau voor Rechtshulp dat op 1 februari ïn Rotter dam start. Dit bureau, dat on der andere in samenwerking met het Instituut Raadslieden Rotterdam is opgezet, zal een nieuwe vorm zijn van rechts kundige voorlichting en hulp, in een opzet die zo gekozen is dat de burger betere moge lijkheden biedt zijn recht tb verkrijgen dan tot nu toe het geval is geweest. Schiedams' raadsman Cor Bijl kan evenlueée! bezoekers doorsturen naar het Bureau voor Rechtshulp, zodat mep ook in Schiedam kan gaan profiteren van gratis juridi sche adviezen. In het bureau hebben zitting advocaten, deurwa arders en een adviseur op het gebied van het maat schappelijk werk. "Voor een toevoeging van een advocaat of déurwa arderiis het wel vereist een zogenaam de verklaring van onvermo gen, te hebben. ***-''■ Het Instituut. Raadslieden,, dat raadsman Bijl aan Schiedam „uitleent" is in zijn bestaan al veie malen geconfronteerd met juridische vragen. Uit de aard van de problemen die'de heer Bijl behandelt, blijkt ook dat daar juridische moeilijk heden ónder vallen. ,De Noordsingel", roept bij veel mensen drempelvrees op, zodat de medewerkers aan. het bureau ook zitting houdèn in de bureaus Froveniersstn- gel 57 {maandag van 14—16 uur en van 18—20 uur) én Afrïkaanderplein 5 {donder dag 14—16 uur). Tegelijk met de juridische deskundigen is er dan ook iemand van het In stituut Raadslieden aanwezig voor de beantwoording van andere dan juridische vragen. Mevrouw N. verklaarde tijdens de zitting dat zij wegens om standigheden niet in staat was geweest, kijkgeld te betalen. Zij wees er nadrukkelijk op, dat er geen sprake was van onwil. Tegen haar was 45 boete geëist. De jeugdige sdhill-ders en schilderessen, aan het werk met toe stemming van Mawex en .gemeente, maakten er wat moois van ap de kale schutting, die tot tuu toe aledhts was behan gen met inmiddels al weer versleten .pamfletten voor de ka merverkiezingen. De leiding van duWhuis De Kreek had van te voren -met de kinderen gepraat over de saneringsplannen. Ze kwamen dus een beetje beslagen ten ijs. De sahilderpartij trok grote •belangstelling van de voorbijgangers, de kinderen zelf von den het kliederen met verf bijzonder plezierig. Schiedam De kinderen van (het centrum De Kreek aan de Lange Haven moefhten gistermiddag -op de schutting van de toekomstige winkelpanden van de N.V. Mavex aan de Hoogstraat schilderen wat ze wel en wat ze niet willen in Schiedams nieuwe binnenstad. De Werkgroep Schiedam, bestaande uit een aantal mensen die zidh bezighouden met de saneringsprobtemen rond de binnenstad, had dit samen ■met de loidmg van 'het centrum De Kreek. Wat wil je als je het voor -het zeggen 'hebt op zo'n schutting en wat wit je niet? Het laatste werd snel duidelijk: er moest in de nieuwe stad geen fabrieken en. niet te veeiï auto's en warenhuizen komen. Woonhuizen en speelplaatsen en groen daarentegen wel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1