„Ik weet nietwaarom mensen 0111 me lachen 1 Wekelijks in Schiedam Grotesk In wereld oorlog II Ongehoorzaam aapje in poppentheater Hans Otjes: 99 'M Pikant blijspel Orgel concert I !os fe komen „!fc heb zelf nog doen". met bepaald hoe ik dat moet Het is geen cabaret. Het is geen show. Het is geen toneel. Toch wordt er een tekstje gesproken, een liedje gezongen en wat geacteerd. Er wordt fanatiek en losjes gerepeteerd. Er staat een wat mager, slungelachtig mans persoon op het toneel en zo na en dan moet je achtereenvol gens glimlachen, grinniken, la chen, gieren en brullen. Het is geen cabaret. Het is geen show. Het Is geen toneel. Het Is de Amsterdammer Hans Otjes, die donderdag, vrijdag en zaterdag in het Zoldertheater in de Teer- stoof een „Cabaret" (zoals in de aankondiging staat) pro gramma brengt. Sedert vier jaar is Hans Otjes, zijn hele leven lang al een ty- Hf§| pisch clownsgezicht met zich |||ÉM|g| meedragend en vlot en gemak- kelijk pratend, bezig met iets dat met cabaret te maken heeft. „Het is geen gestroomlijnd ca- baretwerk, dat ik maak. Ik ga uit van een andere benadering. Het lijkt geïmproviseerd wat ik doe, maar dat is helemaal niet zo". Als Otjes over cabaret praat, lijkt het soms of hij alleen voor zich zelf zijn theorieën aan het ont wikkelen is. Hij kijkt pratend de hoogte in, gaat even gemakke lijk op een bank liggen, steekt een sigaret op en zegt: „Ik pro beer uit het traditionele cabaret- raam los te komen. Ik heb zelf nog niet bepaald hoe ik dat moet doen. Het is verschrikke lijk ingewikkeld. Om precies die tussenweg te vinden voor een groter publiek dan het kleine cabaretpublxek. Je moet iets meer wagen op het toneel. De mensen moeten daar nïèt zitten en louter en alleen maar klap pen. Herman van Veen heeft die balans wel gevonden". De naam Herman van Veen is ge vallen. In eerdere recensies gedachten gaan uit naar clow nerieën en alles wat daar mee verband houdt. („Het is zo, dat de meeste clowns pas toen zij 40 of 50 jaar waren tot grote bloei zijn gekomen. Ze hebben dan vee! meegemaakt en kun nen het voor de mensen herken baar maken. Het is gewoon een bepaald geheim, wanneer de mensen bijvoorbeeld gaan la chen als een clown een lucifers doosje oppakt. Ik heb me ook wel eens afgevraagd waarom de mensen om mij lachen als ik in een toetert je knijpt. Het kan een gek gezicht zijn, een intona tie of een gebaaar. Ik weet het eigenlijk niet). Toch is Otjes in de loop der jaren bewust bepaalde dingen op het toneel gaan doen. „Ik wéét nu dat ik de beest wil uithangen. Ik doe nu bewust idioot. Ik vind het dan ook heerlijk". In een grijs verleden was Otjes bouw kundig tekenaar. „Ik zat op een architectenbureau. Maar ik wil de teruggrijpen. Op school was ik echt zo'n zielig jongetje dat buiten het groepje werd gehou den. Dat ging over zodra Sk een grapje maakte. Ik voelde me dan weer opgenomen bij de an dere mensen. „Het kleine wereldtoneel", een niet eens zo hoogdravende benaming voor een poppentheater, komt zaterdagmiddag in het Zoldertheater in de Teerstoof in Schiedam. Zij brengen voor de kinderen de voor stelling „Het ongehoorzame aapje". Het verhaal gaat over een bru taal aapje dat door een baron is meegenomen uit Afrika. Nadat het aapje is weggelopen en in de bossen rondzwerft, blijkt dat er een heleboel mensen zijn, die het aapje graag willen hebben. Allerlei gekke verwikkelingen rond het aapje gebeuren dan tijdens de voor stelling. Ik ben ook erg introvert. Ik lijk wel een open boek, op het to neel en privé, maar dat is niet waar. Ik deed altijd wel iets Tevens waar acceptatie aan vast zat. In het begin keek ik enorm tegen artiesten op. Maar toen ik een maal ïn die wereld was gestapt, bleek er niets veranderd te zijn. Alles bleef precies hetzelfde, toen ik de volgende dag wakker werd". Jan Nelissen is in feite de leider van het poppentheater „Het kleine wereldtoneel". Ook is hij directeur van het Amstelveen» Poppen- thater. Het poppentheater heeft al twee keer een prijs gewonnen, op poppentheaterfestivals in Mechelen en Leuven. heeft het poppentheater opgetreden tijdens het Interna tionaal Poppenspelfestival in 1971. Toen gaf „Het kleine we reldtoneel" voorstellingen voor volwassexten. liedje heb ik twee jaar lang her schreven. Het is een bepaald proces. Het is iets aparts en ook daar moet je je weer in bekwa men". Het liefst zou da clown- achtlge cabaretier teksten schrijven die op zijn fantasiewe reld betrekking hebben. Gaste in het programma in de Teerstoof is Marty Degens. Zij zingt een paar liedjes en treedt samen met Hans in een paar nummers op. Marty heeft begin van dit jaar een eerste prijs ge wonnen in het programma i.Haal het doek maar op". wordt Hans Otjes vergeleken „Mijn ideeën put ik uit dingen die .Zoals beeld een ontmoeting, of iets dat mijn vrouw heeft meege maakt En verder uit mijn fan tasie. Maar dat is moeilijk, want het moet gewoon erg dui delijk zijn. Ik durf het ook nog niet zo goed. Ik zou veel meer met mijn fantasie willen doen, maar het moet op de mensen Donderdag, vrijdag en zaterdag, slaan". negen uur. Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, met Van Veen: „Het is geen vergelijking. Er zijn natuurlijk altijd punten van overeenkomst. Ik ben ook nogal springerig op het toneel en ook worden er wel met het uiterlijk vergelijkingen getrokken. Maar Herman is bij voorbeeld een uitstekend zan- ger, dat ben ik niet". In oktober heeft Otjes al een voorstelling in het Zoldertheater in de Teerstoof gegeven. Het theater was toen koud een week open en er was, oxn het zachtjes uit te drukken, erg wei nig publiek. Het programma dat hij nu brengt is Iets anders en nog meer uitgebalanceerd. Een aantal repetities in het Zolder theater, waarbij tot *s avonds laat doorgewerkt werd, is aan de voorstelling vooraf j Ik gevoelsmatig beleef. Bijvoor- pisch heeft Otjes een ty- clownsgezichL Ook zijn Schiedam, de Hans Otjes. Amsterdammer Het gros van de teksten, die wat poëtische trekjes hebben, schrijft Hans zelf: „Het kost me ontzettend veel moeite om een tekst te schrijven. Mijn eerste Jan Nelissen is een telg uit een artistiek gezin. Zijn vader was dirigent en concertzanger. Vaak ging Jan mee naar de repetities in Amsterdam, na afloop ging hij met zijn vader naar de Dam om poppenkast te kijken. Dat vond hij toen al iets gewel digs; „Vooral die dood van Pierlala, met zijn twee dragers, de galg en de beul". Op achtja rige leeftijd kreeg Jan Nelissen van zijn vader een stel hand poppen. Zij moeder maakte er Weertjes voor en met behulp van stukken spee3goed van zus jes gaf hij voorstellingen waar veel kinderen kwamen kijken. Zijn eerste „min of meer profes sionele optreden, was in de eta lage van Vroom Dreesmann tijdens de Sint Nfcolaastijd. Hij werkte daar als etaleur. Later startte Jan Nelissen samen met een vriendin een reizend thea ter: „Professor Janjekies pop- pentheaterbedrijf". Het zou het begin worden van een lange zwerftocht die tijdens de tweede wereldoorlog in Maastricht be gint met een eerste echt eigen theatertje. In 1984 wordt ten slotte in Amstelveen het zeven de theater geopend. Poppentheater „Het kleine we reldtoneel" met het „Ongehoor zame aapje" in het Zolderthea ter in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Lachen om een ondeugend ver haaltje kan morgenavond, vrijdag, gedaan worden in het Passage Theater. Bob de Lange, Hetty Verhoogt en Paul Cammermans spelen dan namelijk het pikante .- blijspel „De Kleine Hut". ^JJet-jstukis jn 1948 geschre- - ven door de Fransman An- dré Houssin. Een man die zich voornamelijk onledig houdt met het schrijven van stukken voor het boulevard- theater. Dit luchtige blijspel, een soort huwelijkscomedie, valt dan ook onder de categorie „bou- levardtoneel". Enige jaren geleden Is het stuk verfilmd. In deze film speelden onder meer Ava Gardner en David Niven. De Kleine Hut, vrijdagavond, kwart over acht. Passage Theater. De organist Addie de Jong be speelt zaterdagmiddag van drie tot vier uur het oude Hess-orge! in de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam. Samenstelling: Bernadette Ellas Bijdrage: Plet Ruivenkamp Vormgeving: Marijke Uilenbroek. Schiedam De Amerikanen blijven het frekwentst te ruggrijpen op oorlögsgege- vens om daar films over te maken. Vroeger ging het een uitzondering daarge laten om een heroïeke havertelling. Het strijdveld kon hard zijn, maar er viel echte mannelijkheid te be leven aan de oorlog. Er is gélukkig al sinds enige ja ren een verruiming in be nadering opgetreden. Een succesfilm als „MASH" zou vijf jaar geleden on denkbaar zijn geweest en nu zelfs deed het Ameri kaanse leger er eerst boos over. ^iet dat men nu zonder meer in een anti-oorlogssatire van Richard Altman mag geloven. Met evenveel re den is er recht op de con clusie dat de uitwerking, van „MASH" is: de oorlog is een vuile zaak maar voor een gis se jongen is er nog wel gelegenheid er een grotesk plezier aan te bele ven. ■ok de film Kelly's Heroes", deze week in PASSAGE, neemt een loopje met het Amerikaanse ocriogsinstituui, zij het op een wat minder inteüeotueel plan. Maar deze film strijkt minder hard tegen de haren in. Dat is snel verklaard, want „MASH" zoekt een vlucht binnen de oor log als serieuze zaak. „Kelly's Heroes" trekt het absurde over alle linies door en de toeschou wer krijgt er minder snel een laffe smaak bij in de mond. Do handeling verplaatst ons naar de zomer van 1944, toen het Amerikaanse legsr Nancy na derde. Van de eerste ellende in Normandië hebben de strijders zich kennelijk hersteld en dan gaat de Amerikaan liefst op zijn beproefde levensgewoonte over. Mag dat zich toevallig vroeger in het gangsterwezan hebben ontwikkeld, dan is er ook in de nieuwe situatie wel wat te stun ten. Bovendien, de oorlog maakt ieder tot beest, zelfs een kapi tein heeft een zeilscheepje in de wacht gesleept, dat hij probeert weg te voeren. Daardoor komt het, dat sergeant Big Joe een troep lakonieke mannen aan voert Onder hen is de tot sol daat gedegradeerde Kelly, die bij het uithoren van een Duitse officier verneemt, dat er achter het front in Nancy zestig miljoen gulden puur goud voor de lief hebbers ligt te wachten. De klusjesmannen, die in zijn voor overwerk buiten de diensturen, melden zich spontaan voor een gevaarlijke raid. Er gebeurt veel onder regie Jf van Brian G. Hutton in ruim twee uur film. Men heeft het avontuur breed aangepakt, de gepeperde dialogen, de cynische hu mor, de adembenemende spanning, de karikaturale situaties strijden om de voorrang. Telly Savalas is de sergeant met een meer dan levensgroot overwicht. Clint Eastwood speelt het brein, maar Donald Suther land klopt iedereen met een voorbarig hippie in een tank... P. Ruivenkamp Donald Sutherland In „Kelly's Heroes": een voorbarig hippie in een tank.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3