IN 1972: Schiedam „verloor 1.766 inwoners Kantonrechter Naaldwijker krijgt f 150 boete snelheids overtreders contactenmeer deelnemers Pand aan Lange Haven wordt kantoor ruimte •&P£K>N<»Ï 9? Brand in scheeps ruim kranten voor één prijs Inbraken opgelost Lijster in ratteklcm: eigenaar* krijgt boete 'f. 25.000-ste bezoekster voor Tuberova- scherm Zonder rijbewijs en zonder verzekering: Binnenbrand Herenstraat Protest verga' tegen Taniiér- cïeaning Samenzang in Grote Kerk i Schiedam De Jeugduitwisseling van de Schiedamse 'f Gemeenschap krijgt een andere opzet. Men wil van de uitwisseling meer gaan maken dan de gebruikelijke uitwisseling van jongeren die zich in een aantal weken op de hoogte stellen van een aantal toeristische be zienswaardigheden: De contacten zouden tevens moe ten worden uitgebreid tot verenigingen om zo te komen tot uitwisseling van sportbeoefenaars voor praktikan ten, vakantiewerkers, sociale werkers en werkende jongeren. In 1973 komen voor het eerst deelnemers uit Joegoslavië naar Schiedam en gaat een aantal Schiedamse jongelui naar Velenje. Algevaardigden van de organisaties die leder jaar de Internatio nale Jeugduitwisseling organiseren, hebben in het Duitse Essün- gen gecongresseerd over de toekomst van de internationale uit wisseling. Het Schiedamse voorstel, de bestaande jeugduitwisseling meer m- houd te geven, is door alle deelnemers toegejuicht. Besloten werd dit jaar al te beginnen met een programmaopbouw, waar m vier toeristische en vier informatieve dagen zijn opgenomen Deze informatieve dagen zullen ook discussiedoren zijn en aan de betrokken organisaties zal ongeveer twee maanden voor de uitwisseling materiaal ter bestudering worden rondgestuurd. Als mogelijke thema's voor deze discussiedagen worden aartge voerdmilieuverontreiniging, stadssanering, gastarbeidersprobl e- man, het vergelijken van schoolsystemen en arfteiderszelfbe' stuur. Dit laatste thema is voornamelijk voor de deelnemers aan de uitwisseling met het Joegoslavische Velenje. Om de keuze voor de deelnemers zo overwogen mogelijk te laten, plaats vinden zullen de verschillende steden ook hun basisprogramma reeds vroegtijdig rondzenden, nog uitgebreid met foldermateriaal, dia's .enzovoorts, In Esslfagen wordt op dit moment een plan uitgewerkt een studie reis naar de DDR te organiseren, voor deelnemers van. diverse nationaliteiten. De leeftijdsgrens zal echter hoger liggen dan 'voor de Jeugduitwisseling. Een meer doelgerichte vorm van Interna tionale Uitwisseling zal in de zomer van 1974 worden gereali seerd. Dan zal in één van de partnersteden een groot tenten kamp worden georganiseerd, waar de deelnemers lessen krijgen in een vreemde taal. De Club Leo Langrange uit VIenne (Frankrijk) heeft tijdens de conferentie contact gezocht met de vertegenwoordigers, uit Schie dam. Men wil graag in contact komen met een Schiedamse so ciëteit. De Club Leo Langrange is een opvangcentrum voor oudo re ongeorganiseerde jeugd. In de weekends kan men in het ge bouw van de club dansen, is er een donkere kamer ingericht en zijn er discussieavonden. Gedurende de eerste twee weken van augustus zullen de Joegosla- ven samen met een Duitse, Franse en Italiaanse groep Schiedam bezoeken. Belangstellenden kunnen op het kantoor van de VW/SG inschrijfformulieren halen vooreen uitwisseling met on der ander Velenje» Van één onzer verslaggevers Schiedam In precies een jaar is Schiedam er ruim 1.700 inwoners armer op geworden. Dat blijkt uit de gedetail leerde cijfers, die het bureau Bevolking heeft verstrekt over 1972. Het jaar werd begonnen met 82.967 Schiedam mers, op 31 december waren er nog 81.201. Ook in decem ber liep het aantal inwoners weer fors terug: namelijk «-met 223. Schiedam De Vlaardm- ger L. van L. stond woensdagmorgen voor de kantonrechter in Schie- l dam terecht omdat hij „de vogelstand in gevaar had gebracht". In de voor konijnen en ralten bedoel de klem op zijn volkstuin langs rijksweg 20 In Vlaardingen was per on geluk een zanglijster te recht gekomen. Het tot de beschermde vogels beho- TCnde dier was na de vangst aan de verwondin gen overleden. Hoewel Van L. tijdens de strafzitting verklaarde, dat van opzet in dit geval beslist geen sprake was, gaf hij de indruk toch niet zo erg met het ge beurde te zitten, aange zien de vogel volgens hem nogal wat schade aan planten in zijn tuin had aangericht. Kantonrechter mr, W. E. van Vloten veroordeelde de bejaarde man tot 15.— boete en eiste bo vendien, dat de klem in beslag wordt genomen. Reactie van Van I..: „Dat is niet zo erg, het ding was toch versleten." Ook in december 1972 was ér weer sprake van een groot vertrek-overschot Er ves- ..tïgden zich 257 personen in Schiedam, maar er gingen er 486 weg. Er werden vo rige maand verder 86. kin deren geboren en er over leden 80 mensen. Een groot aantal echtparen heeft de laatste maand van 1972 ge bruikt om op het Schiedamse stadhuis in het huwelijk te tre den. Er werden 134 huwelijken voltrokken. Van de 134 echtpa ren vestigden er zich na het hu welijk 32 buiten Schiedam, be trokken er 68 een eigen woning, moesten er. U bij ouders, fami lie of in onderhuur gaan wonen en bleven 32'echtparen afzon derlijk van elkaar wonen. In december werden verder l(i echtscheidingen uitgesproken. De verhuizingen naar elders waren ook fa december weer voor een niet onbelangrijk deel verhuizingen naar plaatsen die bulten Rijnmond liggen.Vooral Noord-Brabant en Gelderland bleken goed fa de markt te lig gen. lc i r.'i 1 1,t Hef pand bange Haven 103 Van een onzer verslaggevers. Schiedam Eèn van de leeg staande panden aan de Lange Haven zal worden gerestau reerd. Het is namelijk de be doeling, dat de handelsonder neming Den Otter en De Boer uit Schiedam eind1973 het pand aan de Lange Haven 103 in gebruik zal nemen als kan toorruimte. Het pand heeft enige üijd Ieegge- staan. Als. Monumentenzorg de verbouwingsplannen goedkeurt wil de handelsonderneming met de verbouwing beginnen. De Rotterdamse architect H. Rottger heeft de plannen voor de verbouw ontworpen. Don Otter en De Boer is thans gehuisvest aan de Weststraat Deze kantoorruimte zal als de endemem ing is verhuisd naar de Lange Haven door de AM- RO-bank dn gebruik worden genomen. In wij klok a al Bethelkerk: Van een onzer verslaggeef sters Schiedam Mevrouw G. L. van de Brug-Touw uit de Hagastraat is woensdag middag ais 25.000-ste voor het röntgenscherm van de stichting Tuberova ge gaan. De niets vermoeden de bezoekster werd na het onderzoek opgewacht door de heer W. R. A. van der Kaaïj, technisch leider bij Tuberova, die haar een kaars met een kristallen kandelaar op èeh zilveren voet overhandigde ter gele genheid van het jubileum onderzoek. De 38-jarige mevrouW: „Eigenlijk maar goed dat ik gisteren niet ben gegaan, alleen jammer dat -.ïVjjr^jn Jiaat.;zoslordig; rit, :1k ben zo van het werk weggelopen". Het onderzoek vond plaats fa het wijkgebouw van de Bethel kerk fa Schiedam-Zuid, waar het Tuberova-onderzoek tot 31 januari zal worden voort gezet. De laatste standplaats van Tuberova in Schiedam is de F;nse Schoof fa de Dr. Zamen- hofstraat. Hier kunnen de bewo ners van het Singelkwartier zich tot 7 maart laten onderzoeken. Schiedam De politie heeft in de Boerhaavelaan twee mannen aangehouden, die ervan worden verdacht een sportfiets te heb ben gestolen. Het zijn de 21-jari- ge W.V. en de I8-jarige E. de G., beiden uit Schiedam. Schiedam „Met het uitde len van boetes gaan we met de verhoging van de WA-premie en de geldont waarding mee," aldus offi cier van justitie mr. A. Borgart, nadat hij een boe te van 150,geëist had tegen de nog jeugdige. N.T.A. van der V. uit Naaldwijk, die zich in een onverzekerde personenauto op de weg had begeven. De officier vroeg woensdag tij dens de strafzitting van het Schiedamse kantongerecht bo vendien drie maanden voor waardelijk ontzegging van de rijbevoegdheid met de proeftijd van een jaar.' Ook wilde hij de auto in beslag laten nemen. Kantonrechter mr. W, E. van Vloten wilde de jongen aanvan kelijk geen grote schadepost be zorgen en hem de auto terugge ven, wat echter niet nodig bleek, toen aan het licht kwam, dat de jongen helemaal niet over een rijbewijs beschikte. Van een onzer .verslaggevs Schiedam Op het m.s. Angela Vezel os, dat bij de werf Nieuwe Waterweg een reparatiebeurt ondergaat, is dinsdagmiddag een brandje ontstaan in één van de ruimen. Vermoedelijk heb ben olieresten vlamgevat, toen werknemers er met snijbran ders bezig waren. De bedrijfs brandweer kreeg het vuur, later geassisteerd door de gemeente lijke brandweer, vrij snel onder controle. CH1N.IND. RESTAURANT-»* rf" me' Wonderlijke jj| gelegenheid voor l'J afhalen van diners. ,Wj" Volop parkerruimte aan voor- en achter zijde. jè TELEFOON 70 75 42 NIEUWLANDPLEiN 19 Schiedam Het kantongerecht in Schiedam heeft woens dagmorgen de Vlaardinger C. de B. veroordeeld tot hon derd gulden boete. De man had zich als automobilist schuldig gemaakt aan het overtreden van de maximum snelheid. De man was aangehouden op de mr, L. A. Kesperweg in Vlaardingen, toen hij 82 in plaats van 50 kilometer per uur reed. De officier van justitie, mr. A. Borgart, nam de overtreding extra zwaar op, omdat De B. op de brommer dezelfde fout Dé B. werd f 125,— geëist Een andere Vlaardinger was door de mand gevallen op de Kesper weg. Hij had met zijn auto 65 kilometer per uur gereden. Hoe wel hij dat toegaf, achtte hij de beschuldiging toch niet hele maal gerechtvaardigd. „De poli tie noteerde mijn snelheid toen ik net beneden aan de hol, on der het viaduct, was gekomen. Die helling is zosteïl, dat je zon der gas te geven al de snel heidslimiet passeert." Kanton rechter mr. W. E. van Vloten: „Niettemin is deze overtreding de eerste schrede op het glibbe rige pad." Verdachte werd con form de eis tot veertig gulden boete veroordeeld. KABEL Een breuk In de snelheidskabel was er de oorzaak van dat de Rotterdammer L. W. woensdag morgen terecht stond. W.: „ik kwam net uit het industriege bied in Vlaardingen toen de ka- bel brak. Om toch een beetje de hand te houden aan de regels ben ik met mijn bestelauto maar achter een andere wagen aan gaan rijden. Na 150 meter was ik de klos. Mijn voorganger ging vrijuit." W. kreeg dertig gulden boete. Van een onzer verslaggevers Schiedam In een pand aan de Herenstraat is een forse binnen brand ontstaan, door nog onbe kende oorzaak. De brandweer heeft het vuur met 20 mensen onder leiding van hoofdbrand- wacht J. Nome bestreden met 5 stralen. Door de grote rookont wikkeling moesten ook pers luchtmaskers worden gebruikt. De schade is nog onbekénd. Profit eer nti vjn hal unleKo aanbod 2 Kranten la ontvangen voor da prijs vaal één: d« Schiedam» Courant mat nieuw# uit uw stad en omgeving, en hetH Rotierdamsch Nieuwsblad mat tiat "laatste binnen- en buitenlandss nieuws. Gael ona ou opdracht ook bij g 14 dagen gratie icndar enigs verplichting de SC «n RN te bezorgen en ontdek zeil da vela pluspuntan. Deze bon In open envelop, zonaar postzegel, sturen naar Rolterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam «uur m.i.v.:da SC en RR.l4dajjen gratis naar: naam straat woorpl telefoon Van een onzer verslagge- Schiedam Binnen twee weken wordt in Schie dam-Zuid een protestver- gadering gehouden tegen de aanwezigheid van de N.V. Tankercleaning fa de onmiddellijke nabijheid van Schiedam-Zuid. De protestvergadering, waar voor nog geen exacte da tum is vastgesteld, 2al vermoedelijk worden ge houden fa het centrum De Ducdalf aan de Rijn straat. Het organiserend comité hoopt, dat mèt name wethouders en raadsleden op deze verga dering aanwezig zullen zijn. In Schiedam-Zuid is gister avond een vergadering gehouden óver de moge lijkheden om. tegen de N.V. Tankercleaning te protesteren. Volgens het Centraal Actiecomité Rijnmond loost het be drijf gevaarlijke afval fa de Nieuwe Waterweg, Schledman De Schiedamse poli tie heeft een aantal inbraken, die zijn gepleegd fa de HEMA- vestlging aan de Broersvest én fa een Cash en Carrybedrijf aan de Van Deventerstraat opgelost. De twee verdachten van de In braken, H. S. en J. F, K,, zijn voorgeleid voor de officier van justitie. Bij de HEMA werd voor 250 2.050 geluidsapparatuur gesto- bij de Cash en Carry werd voor aan allerlei artikelen gestolen, len. Schiedam De commissie vpöf het Open Deurwerk houdt zater dagavond een zamenzang fa de Grote Kerk. Het. thema van deze dienst, die om zeven uur begint, is „Zingend geloven".,. Medewerking verlenen de organist Jacq P. Bekkers, de christelijke harmonievereniging Harpé Da vids onder leiding van de heer A. L. G'Mzbach en het Rozen- burgs Mannenkoor onder leiding van Aad van der Hoeven, dat onder Sanctus, Memoria, Die Nacht en het Tnitzlied ten beho- re zal brengen. k- '1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1