van Wekelijks in Schiedam Moord, doodslag en spanning in Passage Dimitri van Toren met luisterliedjes in Zoldertheater Aardige aardman" Japanners exposeren m Muziek door jonge mensen Vrijdagavond- concert Hl Jpiledamschft C»ra»t DONDF *DAU 25 JANUARI S873 Ik vind mime veel cleaner „We geven een een voorstelling, die semi-professioneel aandoet. De opleiding die we hier geven is behoorlijk en als zodanig een unicum. Het klinkt misschien wat ijdel of hoogdravend, maar het 'is toch echt zo. Vooral ia vergelijking met de profs. „Pe ter Beekman, een'van de min of meer leiding gevende figuren bij het Rotterdamse amateur mime gezelschap „Kruimels", spuit deze stelling, zeer snel pratend, bijna over zijn eigen woorden vallend en zo nu en dan lettergrepen inslikkend. En thousiast over mime en „Krui- mels", dat .vrijdagavond op- treedt in het Zoldertheater in de Teerstoof, Is hij zeer zeker. Echter, soms ontaardt dit in een van de hak op de tak sprin gen (dan weer heeft hij het over het programma dan weer over de spelers, en plotseling gaat hij over tot uitleg van een nieuw programma) en dat maakt hetgesprek soms erg onsamenhangend... Uit de mond van Peter Beckmans tekenen wij toch nog het volgen de op: „De meeste mensen blij ven wel vijf of zes jaar bij Kruimels. Dit iserg lang voor een mime-gezelschap. De men sen die hier komen staan ook heer erg open voor allerlei din- gen. Er kan iemand komen die niets van mime weet, dan gaan we gewoon improviseren. We hebben hier ook work-shop toe standen en zo. Het is ook zo, dat degene die het idee levert voor een bepaalde sketch' of een bepaald, nummer, dat gaat regi- seren". „Kruimels" is een jaar of tien'ge- leden ontstaan uit een werk groep van Frits Vogels (direc teur van de mime-afdeling van de 'Amsterdamse theaterschool) en Jan Bronk (directeur van het Nederlands mime-centrum) Peter Beekman heeft indertijd e'en mimeopleiding bij Jan Brorik gehad en men is toen met vier mensen uit;deze werk groep, begonnen met „Krui mels". Beekman is de enige overgeblevene. Hoe de naam „Kruimels" ont staan is, weet Beekman niet meer zo precies: „Kruimels zal toen wel gekozen zijn, omdat we klein zijn. Het heeft waarschijn lijk ook te maken met de uit-, werking van de inhoud. Het is voor ons niet mogelijk om alle theatertechnieken te doen. We moeten het kort houden. Maar hoe! korter, hoe heter. Al die nummers achter elkaar, doen. wat denken aan kruimels". Hetprogramma dat „Kruimels" in de Teerstoof brengt heet „Majeur, mineur". 2e hebben dit al èen jaar op hét repertoire staan. Beekman: „Het zijn een aantal gekke toestanden. Een paar dingetjes zou je geënga geerd kunnen noemen. We heb ben bijvoorbeeld een nummer „Plastiek people". Het is een kreet tegen de huidige maat schappij waar alles eigenlijk van plastiek is. Er is ook een nummer „feest", dat een persi flage is op een party. Iedereen vreet wat er te vreten valt. Het is toch van een ander". Het mimegezelschap bestaat uit elf menseni Die of in het onder wijs werkzaam zijn, studeren, op de kunstacademie zitten, of in het vormingswerk zitten. Peter Beekman ïs de enige die een kantoorhaan heeft. Of er nooit over gedacht is om beroeps te worden: „Eigenlijk hebben we daar nooit over gesproken. Wel ben ik geschrokken van de sfeer die er in de beroepswereld heerst. Bovendien is dit werk nu een uitlaatklep. Je doet wat an ders dan je gewone werk, Je kan andere dingen ter zijde schuiven. We doen het gewoon puur voor ons plezier". Toch zijn er in het verleden men sen geweest die van „Krui mels" naar de prefessïonele we-, reld zijn overgestapt. Zij von den onder meer werk bij „Het Nederlands Danstheater". Om het semi-professionele aan te stippen vertelt Beekman ook nog dat „Kruimels" mee zal gaan draaien in het mime-festi val, dat in mei in het Shaffy theater in Amsterdam zal wor den gehouden. Bovendien heb ben zij ook gespeeld op festivals in het buitenland onder meer in Duitsland en Ierland. Waarom Beekman (35) zich nu zo fanatiek op de mime geworpen heeft: „Het is de kunstvorm op zich die me boeit. Ik vind het heel erg mooi. Het ïs het naar je toe halen van de dingen, zonder te vervallen in pietluttig- heidjes. Het hangt eigenlijk te gen* het verbalende ballet aan. Dat houdt natuurlijk op een ge geven moment op, omdat er hij ballet veel te veel franje is. Ik vind dit eerlijker. Mime is clea- nér". Vrijdagavond,; om negen uur is het mime theater „Kruimels".te ,'zïen in het Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Dimitri van Toren, zanger van veel Nederlandse luisterliedjes, kómt v zaterdagavond in het Zoldertheater in de Teerstoof. Dimitri. treedt sedert'drié jaar niet meer voor televisie of radio op. Hij vindt het leuker en prettiger om voor publiek te spelen, een mooie gelegen heid dus om deze zanger te beluisteren. De ;eerste keer dat Dimitri van Toren van zich liet horen was tijdens eéritsóngfestival in Oostenrijk in 1965, hij behaalde toen een tweede prijs. Dit resultaat.effende voor hem de weg voor proefopnamen en een persoptreden in Henk Elsink's Koopermolen. Van Toren, in 1940 in Breda geboren, heeft; ongeveer 20 3Ö_ eigen liedjes geschreven. Qua onderwerp zijn ze meestal toegespitst op het. nieuws van alle dag, op de verhóuding God/mens, op deliefde en! op jeugdidealen. Zijn liedjes hebben een duidelijke poëtische •'rgrondslag. U- indertijd wérd Dimitri geïnspireerd door een gitaarspelende broer, fpf-i-' skiffle en de songs van'Jim Rodgers. Toen hij op de academie yrije éo kunst ra Breda zat heeft hij-het trio „De Headlines" geformeerd, "p^Tlat later in een enigszins „gewijzigde bezetting „The Lettersets" werd. öp het ogenblik is zingen geen hoofdzaak meer voor Dimitri van To- ren. Hij is nu free lance etaleur. Hij zegt hierover: „Ik heb dit vak •r, gekozen, omdat ik eigenlijk, snel iets hebben móest. Maar het trekt ■r5 me steeds meer aan, het is een fijn vak. Je probeert iets te ereë- v ren, iets fijns te maken met kleuren en licht. Al blijft het reclame, je kunt er creatief mee bezig zijn". Jn het kader van de serie „Muziek door jonge mensen" in de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam, wordt op zondagmiddag 4 februari weer een concert gegeven door een leerling van het Rotterdams conservatorium. Gert Schuil zal van vier tot kwart voor vijf een piano concert geven. Uitgevoerd wordt de Schildertijenten- toonstélling van Moessorgsky Het blaaskwintët „Aulos-Am- sterdam" geeft op vrijdag 26 januari een concert in de aula van het Stedelijk Mu seum. Er worden werken ten gehore gebracht van Danzi, Hindénith en ïteicher. iïot concert begint om kwart óver acht en wordt georga niseerd door de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Het marionettentheater Lucas Goudzwaard komt zaterdagmiddag voor de vierde keer in het Zolder theater in de Teerstoof. Hij brengt voor de kinderen de voorstelling „De aardige aardman". Het verhaal gaat over een aardman,, die, zoals de titel al zegt, aardig is, In de grot waar hij woont ontmoet hij een meisje^ dat een prin ses blijkt te zijn. Een tovenaar die ook in de grot ronddoolt neemt het meisje gevangen. De prinses zint op een list, om te ontsnappen. Na veel ingewikkelde situaties gebeurt dit ten slotte. De Aardige aardman van het marionettentheater Lucas Goudzwaard komt zaterdagmiddag in het Zotdertheater in de Teerstof, Schie dam. De voorstelling begint om half drie. De tentoonstelling „Konfrontatie XI" in het Stedelijk Museum te Schiedam wordt zaterdagmiddag om half vier opengesteld door Hans Paalman, directeur van het museum. Tijdens „Konfrontatie XI" worden de bezoekers weer geconfronteerd met verschillende kunstvormen. Er zijn onder meer schilderijen, aquarellen en tekeningen te zien van Dolf van.Leggelo. Van Tom Mosley zijn collagemultiplres te bezichti gen en tevens exposeert een groep Japanse kunstenaars, de Suzuki- Graphics, 47 grafiekbladen. In het kader van „Konfrontatie XI" is er van 10 februari tot en met 11 maart een tentoonstelling onder het motto „Men who made your world". Dit is een expositie van de fotograaf Yousef Karsh, die in 1908 in Armenië is geboren, hij heeft de groten der aarde op de ge- voeiige plaat vastgelegd. „U. spreekt met uw moordenaar" (Dial M for murder), een thril ler van Frederick Knott In de vertaling van Gerard Rekers» wordt dinsdagavond gespeeld in het Passage Theater. Het stuk gaat over de reconstructie van een poging tot moord. Alles loopt anders dan In eerste in stantie gepland werd. Echter, het publiek kent de omstandig heden waarin de moord ge pleegd is. Toch blijft er een voortdurende spanning om hét schaakspel tussen dader en poli tie. „U spreekt met uw moordenaar" ïs een aantal jaren geleden ook al eens uitgebracht door de Ne derlandse Comedie met Guus Oster in de hoofdrol. Guus Os- ter heeft nu de,regie op zich ge nomen en het stuk is een pro ductie van René Sleeswijk. De acteurs zijn TonLensink, Yoka Berretty, Bob Goedhart, Tom Yoka Berretty, Ton Lenssink en Bob Goedhart, in "U spreekt mei uw moordenaar". van Beek en Wim van den Brink. Dc onvermijdelijke inspecteur ïn het stuk is Wim van den Brink, Hij speelde tien jaar lang bij CorRuys. en vertolkte creaties zoals' De Koning in de Wijze Kater én Rembrandt in Spinoza. Bod Goedhart- speelde twaalf! jaar bij de Nederlandse Come die en in „U spreekt met uw moordenaar" speelt hij de "rol van Max Halliday. Eerder heeft' hij in klassieke stukken ge- Samenstelling: Bernadette Bios Vormgeving: Marijke Uilenbroek speéld zoals Elckerlyck en de Gijsbreght. Tom van Beek heeft bij de Neder landse Comedie en bij Ensem ble gespeeld in de meest uiteen lopende rollen. Hij speelde on der meer In werken van Vondel, Shakespeare, Heyenmans! en Pirandello. Yoka Berretty is via teken- en pianostudie, toneel- en mimelessen en film ïn Rome bij het toneel in Amsterdam terecht gekomen. Haar eerste toneelrol was bij Nederlandse Comedie In „Het ei", In deze productie die dinsdagavond ïn Passage Is,Tis zij de figuur waar alles om draait. Over Ton1 Lensink, ten slotte; hoeft weinig meer gezegd te ;- worden. Hij begon zijn carn& re bij het Volkston eek en is ïn „U spreekt met uw moorde naar" ook. een van de beléng.- 'V. rijkste pèrsohnages. -r Dinsdagavond 30 januari? kWafï óver acht; Passage Theater, ;;U spreekt, ra et uw moordenaar"..!:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3