Bent u ook broodbewust? 1 Vet verboden in bedoeïenen en pelsjagers van Maasland* hakker Van Meerten probeert zn klanten om te turnen Maassluizenaar wereldkampioen met zijn tropische vogels Meer personeel voor Sociale Werkvoorziening Herman snel terug ONTSTOPPEN RIOLERING IN VEENLANTSTR.: Natuurgenot in Huis bestaat 35 jaar Ook subsidie voor niet- Schiedammers Brandweer mul meet apparatuur en pers- luchtmaskers SehiMamseiiè Courant WOENSDAG SI JANUARI 1973 Maasland ,,U bent milieu bewust. Bent u ook brood- bewust?" Die vraag legt de broodmagere Maasland- se bakker Kees van Meer ten (38) sinds enige tijd in woord en geschrift aan z'n klanten voor. Hij wil ze er mee tot nadenken stemmen :over de kwaliteit en sa menstelling van wat hij noemt „volksvoedsel num mer één"; het dgeüjks brood. Een toornige flikkering is te zien in z'n ogen als hij constateert: „De mensen vreten maar raak. Zonder dat ze weten wat er al lemaal in dat brood zit. Hoe gro ter de sneeen hoe liever. Soms man, soms maak ik me ver schrikkelijk giftig. Hier, neem nou de voorlichting aan de bak kers zèif, de recepten voor brood, het is toch verschrikke- lijk". Maasland* Bakker Van Meerten heeft sinds er.keie jaren de strijd aangebonden tegen de verkeerde eetgewoonten die de menselijke gezondheid bedrei gen. En, zoals het de schoenma ker past bij z'n leest :e blijven, zo heeft Kees van Meerten z:jn bakkerij gekozen ais bakermat voor een gezonder produkt voor broodetend Nederland. Het begon twee jaar geieden. Ar tikelen over voedingsleer van erkende wetenschappers, een toenemend aantal hart- en vaat ziekten. deden Maaslands bak- ker besluiten ten aanzien van het dagelijks brood experimen tele wegen in te slaan. Waf, zo vroeg hij zich af, zouden nou bijvoorbeeld de jagers in Ame rika vroeger hebben gegeten?' Geen witbrood, dat is duidelijk Wat dan we!? Zijn antwoord op die vraag heeft hii gegeven met de ontwikkeling van wat hij noemt het ..pelsja- "gerbrood", een produkt bereid uit puur natuur, zoals halve tar wekorrels, volkorenmeel, gedis tilleerd water en gist. Het TNO-instituut voor Graan. Meei en Brood in Wageningcn kwali ficeerde het als een uitstekend consumptiebrood. Kees grist een „pelsjager" van de stapel broden die op de tafel is uitgestald. Zet er het mes in en ruikt de natuur hé?". ..Knij- komt er niet aan te pas. „Alle maal rotzooi", oordeelt hij. ,,Ik wil de mensen leren gezend brcod te eter,. En ze mogen we ten wat er ir. zit". Maaslands bakker heeft een plan de campagne uitgewerkt, dat voorziet in de introductie van één nieuw gezondheidsbrood per maand. „Met brood is alles te doen", zegt hij. „Laatst heb ik nog een heel brooddiner ver van Groningén Mooslonds berkker brengt, met pelsjager- en bedoeïerbrood "puur natuur" op de merkt voor broodetend Mederiond. Bakker Kees van Meerten ...op mijn brood moet je kaüwen ken", commandeert bij. ,,Je ruikt de iiatunr hè?".; „Knij pen", beveelt hij. „Vers hè?" Dit brood blijft minstens drie. tot vier dagen vers. Dat garan deer ik. Kersvers, zonder al die rotzooi erin". Hij glimlacht ver genoegd èn werpt de halve pels jager achteloos naast de Nieuwe Voedingsleer van prof. dr. C. den Hartog.' 11 Op de ontwikkeling van hét pelsja gersbrood volgde bet bedoeïen- brood, een produkt, harder dan het eerste, waarin hele tarwe korrels zijn verwerkt. Kees heeft het vernoemd naar de Be- doeïenenstammen, omdat dit exemplaar hun voedsel zeer dicht benadert. In Kees van Meerten's experi mentele, broden, waarvan hij er .wekelijks zo'n honderdvijftig tot tweehonderd aan de man brengt, is vet een verboden be standdeel. Het meet dat hij ver- werkt is ongebleekt en suiker zorgd. Geweldig. Ik zeg maar zo: voor iedereen is er het brood dat-ie nodig heeft". Kees van Meerten iaat hel niet bij de introductie van nieuwe broden alleen. Bij elk brood le vert hij in de toekomst een kaartje af, waarop de samen stelling is aangegeven. „En als de klanten denken dat ik ze be lazer, dan mogen ze zo'n brood ■op mijn kosten opsturen naar TNO iri. Wageningen. Weten ze precies wat er ia zit". Wie Kees van Meerten verdenkt van een commerciële stunt dient z'n mening te herzien. Want, zegt hij zelf, commerciële bedoelingen zijn verre van hem. „Voor mij is het 't belangrijkste de mensen gezond te leren eten. Ik wil er geen geld aan verdie nen. Daar gaat het me niet om". „Ik vind het verschrikkelijk die reclames, waarin ze brood aan prijzen dat zó goed is dat Japie uit z'n broekje groeit.Dat is toch de bedoeling niet, van daag de dag? We weten dat het. slecht is. Wat moet je er aan ;i doen? ^Demonstreren,; zoals- te— gen Rijnmond? Of alleen maar ouwehoeren? Kijk, ik ouwehoer ook natuurlijk, maar ik probeer ook een alternatief te geven". Ons dagelijks bróód is èen dage lijkse aanslag óp onze gezond heid, vindt Kees. En met die onheilspellende wetenschap is hij aan het wérk gegaan. Moti veert zijn dadendrang als vólgt: „Als je een meisje in het water ziét vallen, wat zeg je dan? Laat maar -gaan? -Weer :>èen paar vierkante meter ruimte èr- bij? Nee, natuurlijk niet. Je gaat dat meisje redden- Nou, zo zie ik die zaak met dat brood nou bok. De m ertsen moeten we ten wat ze eten. Weten dat ze een hoop rotzooi eten. Weet u hoeveel vet er op een baal meel gaat van vijftig kilo? Nee? Tien tot vijftien procent. Op mijn brood moet je kauwen, natuur lijk, Is dat erg .dan? Het lijkt wel of de mensen, alleen .maar. deeg willen vreten". Niet alleen de samenstelling van Kees' experimentele gezond heids broden is nieuw, ook de manier van bakken vereist vól gens hem uiterste zorgvuldig heid. „Je kan dat deeg niet zo maar in de oven smijten", do- ceert hij. „Je moet dat heel nauwkeurig bekijken. Deeg moet soms nog wel eens even rijpen, hè. U vreet toch ook geen rauwe appels?" Een enkele keer heeft de Maas- landse bakker geprobeerd een arts voor zijn pelsjager- en be doeïenbrood te interesseren, maar ze volstonden met de mededeling „dat het lekker was". Dat matige oordeel heeft hem niet in het minst uit het veld geslagen. „Weet een dokter eigenlijk wat eten is?". Voorlopig is Kees van Meerten voor broodetend Nederland nog een roepende in de woestijn. De omzet van gezondheidsbrood („Wij bakken het overdag voor iedereen. Behalve voor Japie z'n moeder, die eet brood wat *s nachts vers gebakken wordt", aldus een advertentietekst) is nog zo onbeperkt, dat Maas lands idealistische bakker voor lopig nog gedwongen is om ook de minder gezonde-produkten te. levéren. „Van het natuurbrood kan ik niet bestaan". „Maar", vergoelijkt hij zijn door de com mercie afgedwongen toegeeflijk heid op dit punt, „ik' doe maar heel weinig vet in dat andere brood"-- Kees van Meerten, die z'n bakke-» rij aan het Kerkplein „Wiliy's Brood Boetiek" doopte, vindt het maar een treurige zaak dat de mensen wel milieubewust zijn, én prijsbewust, maar nog •niet broodbewust. „Maar", glimlacht hij, „de zaak Is nog niet verloren. Laatst •werd er hier ïn Maasland een supermarkt geopend, waar ook brood werd verkocht. Ik raakte daar een grote klant door kwijt» Maar weet u wat er gebeurde? Twee kinderen uit dat gezin ko men bij mij toch dat gezonde brood halen. Z'.o je: er zit be weging in". Wie voornemens is om, ten aanzien van het dagelijks brood. Van Meertens ge zondere koers te gaan va ren, moet nog dit weten: „Van U^verjee oyerscha- keleni'f^aöt als jé' alleen bedoeïenbrood neemt,- vreet je je een kick. Daar kan je maag niet tegen"* Schiedam De Schiedamsè aquarium- en terrariumvereni ging Natuurgenot in Huis be staat 35 jaar. Dit jubileum zal worden gevierd met een feesta vond op 16 februari in het dien stencentrum- De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan. Het ensemble De Euromasters ver leent muzikale medewerking. De vereniging houdt de maande lijkse contactavond op maandag 5 februari in gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven, aanvang 8 uur. Schiedam Ondanks de be zwaren van de heer J. C. J. de Ruijter tegen de wij ze, waarop dgemeente in 1970 een riool in de Veen- Iantstraat heeft ontstopt, menen b en w dat de toen gevolgde werkwijze toen toch de juiste was. Dit de len ze mee in een voorstel aan de gemeenteraad, om de bezwaren die de heer De Ruijter tegen de werk wijze en later tegen de om slag van de kosten heeft aangetekend, ongegrond te verklaren. Sociëteiten Schiedam De gemeente keert éen dezer dagen de subsidie over 1972 uit aan alle Schiedam- se jongerensociëteüen. In de be dragen zijn inbegrepen de subsi die voor de niet Schledamse le den. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat dit in tegenstelling tot voorgaande jaren niet zou gebeuren, wat met name voor de Instuif Schiedam en Green's Society een grote klap zou heb ben betekend. Het is de laatste keer, dat de sub sidiëring volgens de oude rege- br.g geschiedt. Hoe over 1973 gesubsidieerd wordt hangt af van het advies van de Schie- damse Raad voor Jeugd en Jon geren, waar om burgemeester wethouders gevraagd heb ben. De heer De Ruijter meent dat hij onnodig teveel heeft moeten betalen voor het ontstoppen van de rio lering en dat bovendien de werkzaamheden slordig zijn uitgevoerd. Omdat bij een andere bewoner eén riool moest worden ont> stopt en tegelijk het gehele gemeenschappelijke riool ook die behandeling kreeg, vindt hij het onjuist dat de kosten hoofdelijk zijn om geslagen. Een dwangbevel tot betaling van de door de gemeente gemaakte kosten zou hem dermate laat zijn uitgereikt, dat hij nauwe lijks tijd kreeg om hiertegen zijn verzet voor te berelden- In een brief aan de gemeenteraad van 21 maart 1972 protesteerde hij tegen de werkwijze van de gemeente. De raad verwees de zaak naar de gemeentelijke be roepscommissie, die tenslotte tot de conclusie is gekomen dat De Ruijter ongelijk heeft. SPOED Werkzaamheden aan riolering, al dus de gemeentelijke beroeps commissie, zijn vrijwel steeds spoedeisend en waarschuwing van of overleg met de bewoners is daarom niet steeds mogelijk. Ook zijn de werkzaamheden soms vrij ingewikkeld. Het vast stellen van de individuele aan sprakelijkheid is soms een moeilijke zaak, waardoor de ge maakte kosten aanzienlijk hoger zouden worden. ïn het onderha- vige geval is in het belang van alle bewoners de meest econo- mische manier gevolgd, aldus: de commissie. ONTVANGST Ook de bezwaren van de heer De Ruijter inzake de ontvangst van het dwangbevel worden niet om- vankelljk verklaard, omdat daartegen binnen de ruimste termijn geen verzet is aangete kend. De commissie komt tot de conclusie dat aan de wensen van de heer De Ruijter slechts met onevenredig hoge kosten te gemoet kan worden gekomen. Het voorstel aan de raad luidt dan ook, zijn bezwaren onge grond te verklaren. Uitspraak 5 februari, tijdens de raadsverga dering In het stadskantoor. Vlaardingen/Schiedam Aan de wereldtentoonstelling van vogels, die tot 4 februari in Rotterdam wordt gehouden, doen ook vogels mee van mensen uit Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. De heer W. F. M. Verkley, lid van de vereniging „Vógeilust" uit Maassluis, heeft op de tentoonstelling de wereldtitel veroverd in de groep exo tische vogels. De vogel die de titel kreeg is een Pagodespreeuw. Het dier werd bij de keuring met 92 punten gehonoreerd. I Hermon van Veen is binnen kort weer terug in Vlaardin gen. Een snel weerzien van de Nederlandse liedjeszan ger) die tijdens zijn optre den in oktober een volle "bak" haaide in de Stads gehoorzaal. Aon een ent housiast publiek beloofde een even geesldriftïge Her man snel terug te komen in Vlaardingen. Met zijn com bo onder leiding- van Lau rens van Rooijen maakte hij de belofte snel waor. Het optreden in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal is op za terdag februari. De heer Verkley is ook nog in het bezit van een Alpenklauw, deze is eveneens op de tentoonstel ling te zien en kreeg 90 punten als kwaliteitswaardering, Twee clubgenoten van de winnaar, de heren Brouwer en C. M. Es- senberg hebben eveneens een fraaie collectie vogels ingezon den, echter zij zijn buiten de prijzen gevallen. Brouwer kreeg spreeuw 86 punten en voor een voor zijn Purperbusspreeuw 90 punten, voor zijn .Andamen- Langstaartglasspreeuw 88 pun ten. Van de heer Essenberg zijn op de tentoonstelling een Geelpootsui- kervogel, een Diksnavelorganis?, een Geelbuikorgamst en een Harwiks Blad vogel te bezichti gen. De vogels kregen respec tievelijk 90, 86, 87 en 87 punten. Vlaardingén was op de tentoon stelling vertegenwoordigd door mevrouw J. Wapenaar. Zij heeft negen verschillende Tangara's ingezonden. De Geelrug Tanga ra kreeg 89 punten, evenals haar Rodefluweelrug Tangara. Haar stadgenoot P. O verlinde deed mee in de 'groep tropische zaadeters. Hij laat zijn Zeebra- vinken zien met bruin- en zwartmasker. De heer H. J. R, Bentjes deed mee voor Schiedam. Zijn blau we, opaal kleurige kanarie kreeg 87 punten. In de groep zang kanaries (Harzers) stelt de Schiedammer W, A, J. v. d. Most een aantal vogels ten toon, Bij de keuring kwamen vier van zijn vogels samen aan 248 punten. De wereldkampioen be haalde 312 punten. Schiedam De gemeentelijke brandweer zal worden uitgerust met stralingsmeetapparatuur en beschermende kleding om bij branden of auto-ongevallen waarbij radio-actieve stoffen zijn betrokken toch doeltreffend te kunnen optreden. De kosten hiérvan zijn 8.500. Verder zal ook het aantal pers lucht maskers moeten worden uitgebreid. Dit is noodzakelijk, omdat het aantal gediplomeerde perslucht maskerdragers steeds groter wordt. B, en W. hebben de raad dan ook voorgesteld 7.200 voor 4 van deze maskers beschikbaar te stellen, alsmede j 8.500 voor de meetapparatuur. Maasland Morgen en overmor gen boudt da Maaslandse har* mooieverenigïng Euterpe" tn het kader van baar 75-jarig be staan een wïnteruitvoering. Tijdens deze uitvoering zal naast het gebruikelijke muziekpro gramma van de harmonie een blijspel ten gehore worden ge bracht. „Het witte paard" naar de gelijknamige operette „lm j Weise Rössl". Beide avonden worden met een j bal besloten, verzorgd door de j „Melody Makers". De uitvoerm- I gen worden gehouden in het1' Trefpunt aan hei Kerkplein en I beginnen om half acht. Schiedam Het leidinggevend team van de Sociale Werkvoor ziening zal worden uitgebreid, omdat in de komende jaren steeds meer werknemers in het kader van de Sociale Werkvoor ziening worden verwacht. Bij het zogenaamde „werkverband buiienobjecten" zullen twee werkmeesters en een assistent- werkmeester worden geplaatst, bij bet „werkverband hoofdar beiders" één werkmeester. Bij de buuenobjecten is het aantal werknemers van 86 op 1 maart 1972 gestegen tot meer dan 90, terwijl het aantal leidinggeven de krachten gelijk bleek. Ook. het aantal hoofdarbeiders is met 20 toegenomen tot 57. Het lei dinggevend team bestaat hier uit 2 personen, van wie er èèn ook nog een endsre functie heeft. B. en V. stellen de raad dan ook voor. 72.000 uit te trekken voor het aanstellen van deze functionarissen. Hiervan is;: 4.00(1 bestemd voor de inrich ting van hun kantoor. De overi ge kosten zijn voor salarissen en dergelijke. Het rijk neemt een zelfde bedrag voor zijn re kening.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3