Bouwstop wegen: wapen tegen groeiend autoverkeer Provinciebestuurder Eijsink?9Beperking wegenaanleg niet alleen door geldgebrek Dat griezelige veertje Brievenhoekie Het sneeuwklokje De nieuwe puzzel Hallo allemaal Wie schrijft eens? Schiedams che Courant ZATERDAG 3 FEBRUARI 1973 er komtri stadiumJ; Dr. R. Eijsinkwapen Boskoop De scherpe bezuiniging op de aanleg van wegen, zowel door het rijk als door de provincie, is niet alleen een gevolg van een tekort aan geld, maar moet tevens ge zien worden als een symptoom van een fundamentele ver andering in het gevoerde beleid, die niet ongedaan zal worden als er weer geld beschikbaar komt. Dit is de mening van het lid van de dagelijks bestuur van de provincie, gedepu teerde dr. R. Eijsink, die een causerie over de we gen in Zuid-Holland hield in een gemeenschappelijke vergadering van de ge meenteraden van Boskoop en Waddinxveen in het Boskoopse raadhuis. Op de achtergrond van deze ont wikkeling staat de groeiende weerstand tegen het steeds toe nemende particulieren autover keer. Een meerderheid in de provinciale staten wil een eind maken aan het voortdurend aanleggen van weer nieuwe-we gen en geeft duidelijk voorrang aan het openbaar vervoer. basis moeten worden van een verdere ontwikkeling en dat be tekent een omkeer in het beleid, die de plannen van veel ge meenten doorkruist Zij immers hebben zich gericht naar de plannen voor rijks- en provin ciale wegen, zoals bijvoorbeeld Gouda de ontwikkeling van zijn nieuwe wijk Bioemendaal ba seerde op de nu geschrapte pro- vmcialeweg 25. Provincie: liever minder auto's en meer openbaar vervoer. DRASTISCHE SANERING De drastltsche sanering van het wegenbouwprogramma betekent voor de provincie dat zij, naar -dr. Eijsink verwacht, in 1975 weer wat financiële ruimte zal hebben voor wegenbouw, waar mee dan bijvoorbeeld in 1977 begonnen zou kunnen worden. Een belangrijk punt wordt dan echter het vaststellen van wat het eerst aan de beurt komt. Dat zal dan niet afgemeten wor den aan aantallen, auto's, maar op basis van de functie die een bepaalde weg heeft in de ruim telijke jmienrgg. ZOETEMfEER In die ruimtelijke ordening zal het railvervoer een hoofdrol moeten spelen. Zo wordt een nieuwe spoorlijn aangelegd tussen Den Haag en Zoetermeer maar het provinciaal bestuur is niet hele maal gerust op het goed functio neren daarvan. Zo'n verbinding kan. slechts tot zijn recht komen ais onderdeel -vaa eea „randstadssteem", dat een binnenring vormt langs de omliggende woongebieden en zo het groene midden afschermt» Om dit te bereiken zijn politieke beslissingen nodig, die fouten voorkomen, zoals bij.de metro- bouw ai zijn gemaakt. Voor een goed functioneren van het hele systeem zouden de verschillende steden eender metromaterieel moeten gebruiken, zodat een werkelijk geheel tot stand had kunnen komen. De Zoetermeerlijn dient in de vi sie van dr. Eijsink gekoppeld te worden aan de Schiphollijn) zoals er nu gewerkt wordt ko men overal kiene stukjes tot stand en daarme valt het pro bleem niet op te lossen. STREEKVERVOER Het streekvervoer is een apart on derwerp. Dat s nagenoeg ge heel een monopolie van de Ne- derlandse. poorwegen gewor den; de provincie heeft daar niets over te zeggen. Dit streek vervoer moet, zo meent dr. Eij sink, geheel opnieuw georgani seerd worden en daarbik moe ten er ook afzonderlijke banen voor komen. Van rijksweg 3, de nieuwe verbin ding tussen Rotterdam en Am sterdam, die vooral als een Am sterdams belang gezien moet worden, zei -de niet te geloven dat die er tenzij in een veel later Dat zal dan zijn als blijkt, watS het laten vervallen van dezt!; weg betekent voor de bestaande weg tussen Den Haag en Am sterdam. Die moet 'dan nemeüjl^ voor een heel groot deel toP twaalf rijstroken verbreed wo; den en dat wordt zo'n aanta: ting van het plassengebied, men dan toch mogelijk de v aan.'rijksweg. 3. Ronnie is acht jaar en toch duimt hij nog. Jij hebt misschien ook een broertje of zusje die 's avonds in bed de duim of de vingers in de mond stopt. Meestal ne men ze er dan ook nog een zakdoek of een lapje bij. Ronnie duimt met een veer. Die wrijft bij dan onder zijn neus terwijl bij duimt. Moeder vindt het ei genlijk een beetje vies, zo'n veer. „Neem een scho ne zakdoek", zegt ze. O nee, Ronnie zou nog geen tien schone zakdoeken wil len hebben. Hij heeft een veertje, dat is lekker zacht. Zijn grote zussen la chen hem wel eens uit. Maar dat mag niet van moeder „Jullie hebben vroeger ook geduimd", zegt ze; „Anneke plukte baar onderkleed helemaal kaal, dat weet ik nog goed". „Nou, dat vind ik nóg gekker", lacht Ronnie. „Och, jij met je veertje", bromt Anneke boos. „Hoe moeten we hem dat nu toch afleren", zucht moe der 's avonds tegen vader. „Dat gaat vanzelf wel", meent vader. Moeder ge looft het niet. Maar vader krijgt toch gelijk. Het gaat eigenlijk niet zo maar van zelf hoor. Tante en oom op de boerderij zijn er voor nodig en Ties de knecht niet te vergeten. En één van de kippen Ronnie mag bij oom en tante logeren. Vader brengt hem vrijdag na schooltijd met de auto weg en hij zal hem zondagavond weer komen halen, Ronnie is nog nooit uit logeren geweest. ,Je moet wel goed slapen hoor", zegt moeder be zorgd, „anders word je te Eens In februari, kwam er héél voorzichtig een kopje boven de grond. Het was een sneeuw- klokjt Met z'n mooie/witte kleur viel het helemaal niet op: want er lag een dik pak sneeuw. Het etuge wat het sneeuwklokje zei was bim-bam. (Annette v. d, Bosch, 9 jaar) moe". Zo'n vreemd bed Is niets voor Ron. „O, Ik slaap wel hoor mam", knikt Ronnie, ,Jk heb nijn veertje toch bij me". Tante Suus en Siep de hond staan al op de uitkijk als Ronnie aankomt. Hij drinkt eerst limonade en dan speelt hij een poosje met zijn neefje Arjen, die nog maar net kan lopen. „Eigenlijk moet hij In de box", zegt tante, „want hij zit overal aan". Dan gaat Ronnie met Hes de knecht de boerderij bekijken. Er zijn koeien, varkens, scha pen, twee paarden en wel tweehonderd kippen. „Kijk, een mooi kippe- veertje", zegt Ronnie en hij raapt het op. „Spaar je die?" vraagt Ties. „Ik duim er mee", zegt Ron nie, Duimen met een veer tje, daar heeft Ties nog nooit van gehoord. „Wil je een mooie?" vraagt hij, „wacht maar". Ronnie denkt dat Ties ergens losse veren bewaart maar Ties jaagt een paa. kippen op. Daar heeft h«j er één, Het beest kakelt en klapt met zijn vleugels. Ties trekt zo maar een veer uit de kip. „Tódóóóóóókkkk l" schreeuwt de kip. „Alsje- blifet, een mooie veer. Ron nie is er erg van geschrok ken. Er zit nog een dropje bloed van de kip onderaan de veer. „Ik wil hem niet", roept hij, en holt huilend weg. Ties begrijpt er niets van. „Ik duim nooit meer met een veer. Dat vind ik griezelig, er zit bloed aan", snikt hij. 's Avonds legt tante zijn ei gen oude veertje klaar als hij naar bed gaat. Maar Ronnie wil geen veren meer zien. Hij krijgt een zakdoek van tante. Daar kun je ook mee duimen. Het duurt wel lang voor hij in slaap valt Ronnie heeft ook thuis nooit meer met een veertje ge duimd, Het is In het begin wel even wennen. Maar als hij aan dat druppeltje bloed denkt, griezelt hij weer en pakt gauw zijn zakdoek. ANKE Tot en met zes komt er een letter bij en daarna gaat er een letter af. Je moet steeds dezelfde letters gebruiken. Maar tot en met zes komt er dus elke keer een andere letter bij. Dat begrijp je wel he? Daar gaan we. 1 begin van sprookje, 2 draagt zwarte Piet altijd bij zich, 3 landbouwer, 4 doe je met een boor, 5 meervoud van brood, 6 de vogels moeten hun eieren uit ander komen er geen jongen uit, 7 Eén bord, twee,8 ik bood, hij bood, wij9 gisteren deden we zo'n leuk spei, dat we van daag weer, 10 ik hij doet. li muzieknoot. De oplossingen verwacht ik weer voor donderdagmiddag vier ttur. Denk aan naam, adres en leeftijd onderaan de brief of oplossing. Zet er ook bij of je een jongen of meisje oent PETRA WISMAN Fijn, dat je het boek leuk vond. Dat was opeens nog een verrassing voor je. Je ziet, het feomt toch wel voor dat je meteen een prijs wint. Gelukr kig had je het boek nog niet. FROUKE VAN DUVENBOODE Ik vond het leuk dat je ook meepuzzeldeDoe je nu weer mee? Puzzelen is een leuk werkje en je kunt tr een fijn boek mee winnen. Je hebt een mooie Friese voornaam. Ben je in Friesland geboren HEIXEN AALBREGT Nu maar proberen nog eens een boek te winnen. Ik heb een kast vol mooie boeken staan. Dat van de Rommelpot is wel leuk he? Ik heb het ook gelezen. Voor jou was het boek een goed besluit van het oude jaar. JACQUELINE GIELESEN Woont je zus nog fn Den HoornSoms is het wel moeilijk steeds weer een andere puzzel verzinnen maar het Is tot nu toe elke keer gelukt. Jfe vind eike weefe een verhaaltje verzinnen eigenlijk n6g moeilijker. Maar dat lukt ookEr gebeuren dagelijks to veel dingen waar ik een ver haaltje van kan maken. ANJA VOORBERG Jullie kregen een brief thuis. Die heb je denk ik inmiddels wel ontvangen. Als je je naam niet in ons hoekje ziet dan krijg je een brief per post. Ik moet wel even zeggen dat ik de brieven niet in de week dat ik ze ontvang beant woord. maar de week daarop Ik werk namelijk altijd een week vooruit LEONT1NE VOORBERC Je hoef- Marjan Bellersen, Gerard van Heemskerkstraat 19 in Naald wijk zoekt een correspondentie vriendinnetje van acht of negen jaar. Zelf ts ze 8%. Haar hob bies zijn schrijven, pony rijden en postzegels verzamelen. 'de het puzzeljiguur niet na te tekenen hoor. Dat is zo lastig. Schrijf alleen de woorden maar op- Dat had je ook al gedaan. De oplossing was helemaal goed. ASTRID DE JONG Je had de puzzel keurig nagetekend. Knap hoor. Want het was nogal moei lijk met al die puntjes. Je kan ook gewoon de woord/es op schrijven. Dat zie Ot ook wel of het goed is. Puzzel je deze week ook weer mee? ANNETTE V.D. BOSCH Bedankt voor je leuke tekening van d» w'sbanh. Koop je er wel een* vis? Het gedichtje vond ife ooit leufe. Misschien ban het deze week In ons hoekje. Ik zal het proberen. MARJAN BELLERSEN Ife zal berichtje in ons hoekje zetten. Ik hoop dat je er reacties op krijgt. Meestal lukt het wel. De, verhalen bedenk Ife zelf. En' vaak zijn ze ook echt gebeurd met een beetje fantasie er bij dan hoor. Vind je ze leufe? BIRGITTE BELLERSEN Als j* de puzzel niet weet mag je het gerust aan vader of moeder, vragen hoor. Leuk he, zo'n pojr per-huis. Zijn er vier hamertje» 'in? Ife denfe dat jullie er oofe nog wel mee speten. Zouden jul lie nog we! «ens een groter huis ferijgert? Of wordt er niet veel gebouwd. Dit waren nog niet alle briefjes. De andere brieven beantwoord Ife weer per post. Dag allemaal, veel groeten van ANKE. ,,Kom eens kijken, ik geloof dat er ratten of muizen in de kelder zit ten", zei mijn buurvrouw, „ik hoorde gepiep en toen zag ik Iets wegrennen". Wij op onderzoek uit. Toen we de kelderbox inkwamen hoorden we een hoge fluittoon. Dat is het geluid van een cavia, wist ik. En ja hoor, daar zat een kleine cavia. Gelukkig bijt of krabt een marmotje (of cavia) niet zo gauw dus we konden hem gemakkelijk pakken. Heel toevallig had ik net een aardig hokje in de opruiming gekocht en (ook toevallig) een krop sla en een struik andijvie bij de groenteman genomen, De kleine verdwaalde cavia had meteen een huisje en een lekker hapje. Het is me alleen een raadsel hoe het diertie zo moederziel alleen in die kelder kwam. De winnaars van de puzzel van 20 januari zijn: Jotanda van Dijk, zeven jaar, Margreet Steenbeek acht jaar, Miranda van Esschoten, Theo van der Ble, Astrld de Jong, elf Jaar, Michel Hulspas negen jaar. Jullie krijgen een boek thuis gestuurd. De oplossing was: Rond om het wiel: Koba, Abel, lade, eten, naad, drie, eter, raak. Op de spaken: karn, amen, laan, even, nein, Daan, eten. Riem. Peter Labrle tekende deze dure auto. een super-de-luxe model ht dit nieuwe jaar. a

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3