Rijnmondvolk krijgt inspraak, streekplan Konfronta tie XI in Stedelijk Japanse grafici breken met nationale traditie i O Pianorecital Gert Schuil VO ÜÉËf Kenteken bewijzen gestolen Glas fabrieken: kosten stijging opgevangen PPR vergadert msÉÊKSetmm Waar is mijn autobus Amsterdams Toneel en Telemann- ensemble in Vlaardingen Bedrijfsfilm Wilton in de Doelen Filmmiddag in De Kreek Posteegel- automaat opengebroken Vlsardingen/Schiedam De competitie van de te houder» vogeltelling in geheel Zuid-Hol land die in het komende voor jaar van start gaat begint al aardig op gang te komen. Het tellen geschiedt onder supervi sie van de Stichting Avifauna districtsgewijs. De vogelwerk groep van de KNNV, afdeling Voorne neemt het district Rot terdam voor zijn rekening. Hierin zijn 160 telgebieden in kaart gebracht waarvan er nu reeds 20 zijn bezet door kleine groepjes vogelaars waaronder aspirant-tellers. De laatsten bezochten de tweede avond van de cursus „vogeiherken- ning" met als onderwerp; ui len en stoorvogels (roofvo gels). De cursisten kregen te vens een inzicht over de stand van zaken op dit moment. Om ook de leerlingen van d ehoog- ste klassen voor MAVO en voortgezet onderwijs te kun nen inschakelen, is de toe stemming nodig van de wet houder van onderwijs in hun woonsteden. Een verzoek om deze toestemming te verkrij gen is reeds in behandeling. Verder moet nu reeds over probleemgebieden worden ge sproken waarin het moeilijk zal worden tellers te require- ren. Het zijn de gebieden van de Hoeks ewaard, rond de plaatsen Oud- en Nieuw-Beijer- land, Poortugaal en Rhoon (grienden) en de eilanden Put ten en Tiengemeenten, alles behorende tot het district Rot terdam. AGRARIëRS Er zal een beroep worden ge daan op agrariërs en jongeren alt deze gebieden. Een positief geluid is reeds gehoord van de zijde der verkennerij uit Schiedam. Het speuren zit de jongeren in het bloed. Het wachten is echter op de door de betrokken wethouders van onderwijs te verlenen toestem ming. Alle geregistreerde vo geltellers worden door je Stichting Avifauna regelmatig op de hoogte gehouden van de stand van zaken en resultaten van de telling. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar 20 pro cent van de 160 te tellen ge bieden af te werken. In 1875 moet alles rond zijn. De eerstvolgende cursusavond wordt op 23 februari gehou den, wederom in de Van Ho- gendorpschool in Vlaardingen. Dan worden de steltlopers be handeld en tevens informatie verstrekt aan eventuele nieuw komers. Schiedam/Vlaardingen De in spraakprocedure voor het nieu we streekplan voor bet hele Rijnmondgebied gaat binnenkort van start. Het Openbaar Lichaam Rijnmond wil d e bevolking zo volledig mogelijk informeren over de bestaande plannen. Men wil tevens ledereen de kans ge ven zijn stem te laten horen in op te richten ïdeine werkgroe pen, die in fasen verslagen zul len uitbrengen en tenslotte geza menlijk met een soort alterna tief streekplan of deelplannen op tafel zullen komen. Het dagelijks bestuur van Rijn mond zal in het nog te verschij nen voorontwerp streekplan de ideeën van de werkgroep zoveel mogelijk verwerken. De niet overgenomen ideeën komen wel ter discussie in de Rijnmond- raad, die het streekplan in het voorjaar van 1974 zal vaststel len. Voor Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland is er een openbare bijeenkomst over het streekplan op dinsdag 6 februari in de Kleine Zaal van De Doelen in Rotterdam. Aan vang 8 uur. Men kan zich dan ook nog laten inschrijven als lid van de werkgroepen. Schiedam De afdeling Schie dam van de PPR houdt woens dagavond een extra ledenverga dering in gebouw Irene Nw. Ha ven 15. Op de agenda staat de be handeling van de stukken voor het PPR-eongres dat op 10 fe bruari in de Junusbof in Wage- ningen wordt gehouden. Men kan die beïnvloeding van west naar oost duidelijk aflezen uit dc grafiek van zeven heden- -r- daagse Japanse kunstenaars, y die in het kader van de tentoon- -~i stelling „Konfrontatie XI" is te zien in het Stedelijk Museum 'a van Schiedam. Er blijkt ook uit, dat de wisselwerking, die tussen de westerse cn dc Japanse kunst tot stand was gebracht, in het land van dc rijzende zon tot een volkomen breuk met de na tionale kunsttraditie heeft ge leid. Althans bij dat deel van de jenge generatie, dat hier is ver tegenwoordigd. Var. hen, die tegen het eind van de vorige eeuw die tradities hebben willen beschermen "tegen de toen ai opdringende westerse invloeden (Tomioko Tessai en Hishida Shun so) is een aantal houtsneden geëxposeerd. Er. als men die vergelijkt met de houtsneden en zeefdrukken van de representanten van de Ja panse grafici var. nu, dan con stateert men dat niets meer verleden en heden bindt. Wat deze Japanners laten zien ver schilt eigenlijk in niets van wat door JAN H. OOSTERLOO op het terrein van de grafische kimst in de westerse wereld de aandacht vraagt. Zelfs do heel bijzondere regen boog-prenten van Ay-O zouden van een kunstenaar uit het wes- «a kunnen zijn. Hij heeft trou wens langer dan tien jaar in de Verenigde Staten gewoond. Sinds 1969 is hij terug in Tokyo, waar hij ruim twintig jaar gele den aan de Tokyo Kyoiku uni versiteit studeerde. Hij wordt beschouwd als een van de in ventiefste kunstenaars van de jonge generatie en zijn „tactile rainbow room" was een van de grootste trekpleisters van de Expo 70 in Tokyo. Dat laatste kan ik me tevendig voorstellen! Gefascineerd heb 'tk at/#» tien hoogst merkwaardige bladen grafiek stuk voor stick bekeken en de uiterst goraffi- neerde techniek ervan bewon derd. In de 9malle kleurige ba nen, die regenbogen vormen, zijn figuratieve voorstellingen gevlochtenzoals The Cornell farm (26), die opvallend veel fi guratie bevat wat me, bif deze tedinick, biisonder moeilijk lijkt. De artistieke waarde ervan? Niet zo heel groot. Maar boeiend zijn oe prenten wel. Op een hoger artistiek niveau staan de kicu- renhoutsneden van Vo-Dinh (zoals de naara al zegt een Viet namees). Knap 2ijn z'n Dream of a kite(4) en Phoenix and buf- fa.o (5). Uitzonderlijke composi ties, die op plattegronden ijken, zijn de prenten City (6 t/m 12) van Risaburo Kimura. Enige -WS--J t -*W|tJJ I Dolf van Leggelo: Winterlandschap. Stedelijk Museum, Hoog straat 112; Konfrontatie XI (Grafiek van zeven Japanners, collages-multi ples van Tom Mostey en schilderijen, aquarellen en tekeningen van Dolf van Leggelo. Open van 1D 17 uur; op zondag van 12,30 17 uur. Tot 12 maart. Van een onzer verslaggevers Schiedam De Schiedammers P. B. heeft aangifte gedaao van diefstal van een autobus, die hij niet afgesloten op de Maasdijk had geparkeerd. Het kenteken van de bus is VB 71-13. van de kleurige zeefdrukken van Kyohei Inukai verrassen door de optische effecten; in het bijzonder Concentrum (33). Met metaalglanzen experimenteren niet zonder succes Marilyn Sica en de in Taipei (Chinese volks republiek) geboren Shiou-Ping Liao. In de zeefdrukken van Yoshiharu Higa is de kleur pri mair in de vrij simpele compo sities. De grafiek kon worden geëxposeerd in samenwerking met Suzuki Graphics, galerie voor hedendaagse kunst in New York. In het grafiekzaaltje zijn colla ges-multiples van de Engelsman Tom Mosley tentoongesteld. Uit gangspunt voor zijn oeuvre zijn geometrische figuren. In zijn collages herkent men dan ook I cirkels, vierkanten, driehoeken en gedeelten daarvan. De geëx poseerde bladen zijn in -enige series onder te brengen op grond van de gekozen kleuren combinaties, Er Is één serie aangezien ze gescheiden zijn op gehangen zouden het er ook twee kunnen zijn met de kleuren zwart, licht- en donker blauw en groen, een serie met licht- en donkerbruin, roodbruin, zwart en wit en ten slotte een serie met zwart, wit en grijs. Naast deze collages toont de kun stenaar nog drie objecten en een paneel in acrylverf. De kleuren zijn hier wit, zwart en grijs en de composities hebben een directe binding met de bla den in die kleuren. De objecten zijn gevormd uit drie Jagen van in hout uitgezaagde vormen. Van Dolf van leggelo, geboren in Indonesië en al o pjónge leeftijd in contact gebracht met de kunst van Oost-Azlë (Chinese en Japanse tnkttekeningen), 2ijn aquareilen, penseeltekeningen en enkele schilderijen geëxpo seerd. De aquarellen en tekenin gen en dan speciaal de figura tieve zijn het belangrijkst. De invloed van de inkttekeningen uit het Verre Oosten is heel dui delijk aanwijsbaar in zijn bo men. Het lijkt wel of Van Leggelo door de boom is geobsedeerd. Steeds weer ontmoet men die In zijn werk. De titels liegen er niet om: De grote eik (5), Populie ren f en II (9 en 10), Boomstu- die (II), Sparren. (14). En zo zijn er nog wel enige ie noe men. De bomen domineren ook in de landschappen, zoals Ardennen (2) en Byzantijns kerkje (3). In het laatste zijn de cypressen vuurrood, want het gaat bij Van Leggelo kennelijk j»«et om de natuurlijke kleuren, maar om het oproepen van een bepaalde Sfeer. En dat lean hij. Ook in zijn olieverven, die voor mij Griekenland hebben doen herle ven. De abstracte aquarellen en teke ningen hebben de boom als uit gangspunt. Zij zijn echter niet tot een bestaan gekomen dat van zijn recht daarop getuigt- Schiedam De groeiende belang stelling in het Westen voor het zenrboeddhisme leidde ertoe, dat tegen het eind van de jaren vifftig Kyoto voor tal van kun stenaars een Mekka was gewor den. Het contact tussen oost en west werd. hierdoor In niet ge ringe mate verstevigd, vooral nadat de Amerikaanse kunste naar Mark Tobey tijdens zijn verblijf in het Verre Oosten verborgen krachten van de oos terse calligra/ie meende te heb ben doorgrond en daarvan wist te getuigen. Hij oefende een gro te invloed uit bp de jonge gene ratie schilders in zijn land. Uit die beïnvloeding kwam een nieuw beeldend belijden voort van een groep kunstenaars die op haar beurtniet alleen in vloed op het overige westen, maar (gelukkig wisselwerking) ook op de jonge generatie van kunstenaars In het Verre Oosten heeft gehad. De kleuren spelen een rolmaar niet de belangrijkste. Het gaat in deze collages voornamelijk om de rangschikking van de knipsels, die uiteenlopen van vierkanten en rechthoeken tot smalle strepen die of verticaal of horizontaal zijn aangebracht. Door het verschuiven van die knipsels vormt Mosley uit het evenwicht getrokken beelden, waaraan echter toch de geome trische opzet ten grondslag ligjL :-'V. Collage-multiple van Tom Mosley Vlaardingen/Scbiedam In de Vlaardingse Stadsgehoorzaal wordt op donderdag 8 februari een voorstelling gegeven van „De Meid" van Herman Heljer- mans door het Amsterdams To neel. Aanvang 20.15. De voor stelling vindt plaats onder aus piciën van het Vlaardings Kunst Centrum. De regie is in handen van Jules Croiset. De medespelenden zijn Nell Koppen, Sigrid Koetse, Mimi Boes na ch, Elly van Steke- lenburg, Maya Kunst, Wim de Haas, Jan Bundling en Dolf Laaschier. Eveneens onder auspiciën van het VKC is er op donderdag l maart in zaal Harmonie een concert door het Te!emann-en- semble dat eveneens om 20.15 uur begint, öp het programma staan werken van Bach, Scar latti, Albioni, Gluck en Stamitz. Schiedam De bedrijfsfilm van Wilton-Fvenoord over het jaar 1972 zal op maandagmiddag 12 februari om half twee vertoond worden in de grote zaal van de Doelen in Rotterdam. Deze mid dagbijeenkomst wordt belegd voor oud-werknemers met echt genoten. De heer ir. B. Wilton, lid van de directie van Wllton- Fyenoord, zal een openings woord spreken. Na de pauze wordt er de speel film: „Sissle, keizerin en moe der" vertoond. Hetzelfde pro gramma, alleen met een speel film wordt gegeven op maan dagavond 12 februari en maan dagavond 19 februari. Deze avondvoorstellingen zijn bedoeld voor de leden van het personeel met echtgenoten of verloofden en zullen beide worden geopend door de heer ir. O. J. van der Vorm. Beide avonden zal de Harmonie Wilton-Fyenoord van zeven uur tot kwart voor acht muziek ten gehore brengen. Schiedam In de nacht van za terdag op zondag is ingebroken bij autobedrijf Content aan de Overschiesestraat. De inbrekers hebben uit een la een geldkist met kentekenbewijzen meegeno men en uit de garage hebben zij een auto gestolen. De auto is la ter op de Schiekade teruggevon den. De braakschade bedraagt 40, Vo-Dinh; Phoenix and buffalo {kleurenboutsnede) Schiedam Slechts één werk stond op het programma voor het pia norecital dat Gert Schuil zondagmiddag in het leader van de tnu- bleaux d'une Exposition (Schilderijen van een tentoonstelling) van riek confrontaties In de aula van het Stedelijk Museum gaf: Ta- de Russische componist Moessorgski (18391881). Vooraf gaf de pianist leerling van het Rotterdams Conservato rium een uitvoerige toelich ting op de tien schilderijen die in dit werk muzikaal worden behandeld. Weinig hoort men deze compositie in zijn originele gedaante (voor piano), meestal wordt ze uitgevoerd in de versie van Maurice Ravel voor orkest. Ofschoon de orkestratie haar voordelen heeft het orkest heeft nu eenmaal een uitgebrei der kleurenpalet kan een ver klanking op de piano ('moeilijke opgave) toch bijzonder interes sant zijn. En interessant was de weergave van Gert Schuil zeker: de taferelen geschei den door promenades die tel kens weer anders waren ge kleurd werden boeiend „ge schilderd", zodat het ruim een half uur durende werk geen ogenblik verveelde. Jammer was het dat de piano niet overal even goed meewerkte: sommige tonen kwamen niet erg mooi over. Gert Schuil heeft zich met dit recital in ieder geval een pianist getoond die in de toe komst zijn doel waarschijnlijke wel zal bereiken. W. P. VERHEUL Schiedam In Centrum De Kreek aan de Lange Haven 92 is er morgenmiddag een film voorstelling voor scholieren van alJe klassen van de basisscho len. Vertoond wordt de film „Zwarte zweep van Zorro". Aanvang 2 uur, toegang 0.75. Essssm Schiedam Op het Stationsplein is het afgelopen weekeinde een postzegelautomaat opengebro ken. Het geldbakje met ƒ66 is verdwenen. Schiedam NV Verenigde Glas fabrieken heeft 1972 dankzij een omzetstijging met circa 1 pet (1971: ƒ132 min) de kostenstij gingen kunnen opvangen. Het bedrijfsresultaat voor bijzondere baten en voor belastingen zal naar verwachting niet belang rijk afwijken van dat over 1971 (ƒ6,1 min) terwijl'de bijzondere baten voor 1972 van relatief ge ringe betekenis zijn, zo .dealt het bedrijf mee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3