Foto- tentoon- Karsh van- geopend Muziek van Pink Floyd ais omlijsting van expositie AMATEUR TONEEL- VERENIGING BLIJFT IN DE RUNNING Wekelijks in Schiedam MARJOL FLORE. ACTRICE EN ZANGERES BRENGT TRY-OUT IN TEER STOOF „KOELE" TENTOONSTELLING IN STEDELIJK: Nieuw poppen spel in de Teerstoof 'I Scfetedamsehe Courant VRIJDAG 9 FEBRUARI 1973 Portretten, het woord foto of „plaat" Is In dit geval beslist niet op zijn plaats, van Yousuf Karsh, de beroemde Canadese fotograaf, zijn vanaf vandaag te bezichtigen in bet SStedelijk Museum te Schiedam. Karsh heeft figuren gefotografeerd die eens tot de groten der aarde be hoorden. Of zoals W. L. Brugsma in een in troductie in de catalogus van de expositie „Men who made your world" stelt: „Karsh werd groot in een periode waarin veel gewone mensen een buiten gewoon groot vertrouwen stel den in grote mannen (en vrou wen) die hen het gevoel gaven dat zij in een grote tijd leefden. Die tijd is voorbij. Daarom ge schiedt een rondwandeling door de fascinerende Karsh-exposltie het best op de tenen, zoals in een mausoleum. Veel van de grootheden zijn overleden, ande ren staan op het punt dat bin nenkort te gaan doen". Brugsma, hoofdredacteur van de Haagse Post, heeft vanmiddag een inleiding gesproken bij de expositie. Hij heeft een monde linge kritiek geleverd op de schriftelijke kritiek die in de ca talogus staat. De expositie werd geopend door de heer Charles P. Stone, eerste secretaris van de ambassade van Canada en is onder het hoge beschermheer schap geplaatst van zijne excel lentie Thomas Carter, ambassa deur van Chanada. Beelden van de fototentoonstel ling zijn vanavond te zien ln het NOS-joumaal. De expositie wordt gehouden onder auspiciën van de Peter Stuyvestant Foun dation en is eerst al In België en Frankrijk geweest, de ten toonstelling zal nog ba andere plaatsen in Nederland te zien zijn, Schiedam is de eerste plaats waar de portretten van Yousuf Karsh te zien zijn. Karsh is geboren in 1908 in Mar- din in Armenië, in 1924 vertrok hij naar Canada. Na zijn studie werd hij leerling van John Garo te Boston, toen een vooraan staand fotograaf. In 1933 open de Karsh zijn huidige studio in Ottawa, toen hij bekend gewor den was kwamen beroemde mannen en vrouwen, zoals be zoekende staatslieden en andere dignitarissen naar Karsh's stu dio. De fotoportretten die Karsh ge maakt heeft zijn niet gemaakt bij wijze van snelle reportage. Ze bedoelen een samenvatting te zijn van de gehele persoon lijkheid. Volgens de heer Brugs ma Is wat de beroemdheden-ga lerij van Karsh zo boelend maakt: „is dat het een breuk in de tijd illustreert. De tijd van de grote mannen Is voorbij, de laatsten sterven". ■BmrwareaaSa Twee begrippen, koel-abstract en Pink Floyd, worden tijdens een expositie in het Stedelijk Museum te Schiedam samen gevoegd. Van 14 februari tot en met 18 februari namelijk, wordt in de aula van het Ste delijk Museum een presentatie gegeven van het werk van een aantal koel-abstracte kunste naars zoals Peter Struycken, Ad Dekkers, Adine Engelman, Ad Struyk en Smits. Deze ex positie wordt muzikaal omlijst door muziek van Pink Floyd. De tentoonstelling is georgani seerd door Jan Garsthagen, sedert twee jaar stagiaire in het museum. Hij heeft dit ex periment opgezet als een on derzoek naar de invloed van muziek op tentoonstellingen. Jan Garsthagen: „Over dit on derwerp bestaat helemaal geen literatuur en ik wil ge- Harjol FJore, veelzijdige actrice en zangeres, brengt zater dagavond in het Zoldertheater in de Teerstoof een Iïedjes- ^-progrmma van Amerikaanse, nEgelse en Franse songs en chansons. Ook valt er werk van haar zelf te beluiste ren. De voorstelling die zij in de Teerstoof brengt is be- "doeld als een try-out van het programma dat op 14 fe bruari in het Shaffy Theater in Amsterdam in première gaat. Marjol Fiore wordt in dit programma begeleid door Nico van der Lin- - de. Marjol heeft al een zeer ondernemende loopbaan a-chter de rug. Onlangs heeft zij meegespeeld in de film „Turks fruit", die birtnen- Kort uitgebracht wordt. Ook heeft zij optredens gehad met Ramses Shaffy en Beppïe Nooy. En passant vervulde zij ook nog een gastrol bij Het Rotterdams Toneel. Tevens heeft zij meegedaan aan het songfestival in Knokke. Nu gaat zij dan, met haar natuurtalent, een •jejgen show brengen, De leider van het begeleidende trio Nico van der Linde, heeft ook al de nodige muziek en cabaret-ervaring achter de rug. Allereerst stamt hij al uit een muzikaal gezin, hij' werd in 1950 geboren als zoon van de dirigent-componist Nico van der Linde senior. Op jonge leeftijd werd hij dus al geconfronteerd met de muziek. ïn 1971 heeft hij meegedaan aan het Holland Festival met een compo nist van Bernard van Beurden en verder begeleidde hij verschillen de cabaret-gezelschappen, zoals Tekstpierement en Sieto Hoving. Het trio bestaat verder uit René Mesritz, bas en Robert Meinema, drums. Zaterdagavond, negen ZoldertheateT in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam, Mat)» tilore, Amerikaanse, Engelse en Franse chan sons, try-out. Marjol Flore zingt Amerikaanse, Engelse en Franse liedjes. woon kijken of door die mu ziek de sfeer, die op de bezoe ker in werkt, sterker wordt. Het is over het algemeen zo dat de auditieve overdracht sterker is dan de visuele over dracht". In de aula zijn werken te 2ien die qua kleur en uitvoering koel zijn. Er zijn werken van metaal, werken met bepaalde koele kieuren blauw en van wit polyester. Öm het geheel nog koeler te maken is de aula ook helemaal ontruimd en is zelfs het tapijt wegge haald. De grijze tegels in de ruimte zullen de koele sfeer misschien nog wat accentue ren. De muziek van Pink Floyd is gekozen omdat Garst hagen deze muziek toch ook als koe! beschouwd. ,Ik vind het cleane, koele en angstjagende klanken. In hoe verre het werkelijk koel is, is natuurlijk ook een kwestie van persoonlijke opvatting, ik hoop dat er door die muziek een be paalde sfeer wordt opgeroepen bij de bezoeker. Ik heb dan ook nog het idee om een for muliertje met twee vragen of zo neer te leggen, of mis schien ga ik zelf wel in de aula zitten en met de mensen praten en vragen of ze de mu ziek in de ruimte vinden pas sen". Dat muziek een bepaalde sfeer verandering teweeg kan bren gen heeft men in het museum al ervaren. Vorig jaar Pasen namelijk heeft men in de aula een expositie gehouden van passie werken, daarbij werd toen een band afgedraaid met muziek van de Mattheus Pas sion. De band met muziek van Pink Floyd duurt ongeveer 80 minu ten, in de aula zullen banken neergezet worden. Belangstel lenden kunnen zo zitten luiste ren en zittend de twintig wer ken van de koel-abstracten be zichtigen. Sedert juni repeteert de amateur- toneelvereniging in een pandje aan de Sommelsdijksestraat 3 (Helaas konden wij geen repeti tie meemaken omdat het licht in de Gorzen was uitgevallen, toen er gerepeteerd moest wor den. Dit verhaal is dan ook bij zaklantaamlicht en kaarslicht opgetekend) daarvoor werd al tijd gerepeteerd in de Strijense- straat, eveneens in de Gorzen. Toch kan er ondanks veel gerepe- teer tijdens de voorstelling wel eens een kink in de kabel ko men, getuige een ander verhaal van Aad Korporaal: „We speel den toen „Pimmetje" en waren leuk bezig, het ging goed. Toen raakte iemand opeens zijn tekst kwijt. Iemand die nog niet op moest werd toen op het toneel gestuurd, maar hij kwam met zijn tekstboekje in zijn handen. Dat werd toen opgevangen, door het uit zijn handen te rukken en te zeggen, daar loop ik nu al de hele tijd naar te zoeken. Een andere keer moest er thee gedronken worden, maar dege nen die thee dronk verslikte zich en toen zat de souffleur he lemaal onder het vocht". Het poppentheater Bert P lach man geeft zaterdagmiddag in het 2oldertheater in de Teerstoof een voorstelling van een, voor het poppen theater Bert Plachman, splinternieuw poppenspel voor de kinderen. Het spel heet "Het jongetje en het meisje" en is pas een paar ke*r gespeeld. Er worden tij dens de voorstelling spelle tjes met kinderen gedaan en voor kinderen, het is wel de bedoeling dat de kinderen in de zaal ook meedoen met het spel. "Het jongetje en het meisje" is geen echt verhaal het 2jjn moer situaties die uitgebeeld wordm, bovendien zijn er stukken in die geïmprovi seerd worden met de kinde ren. Het spel wordt gespeeld met marionetten, die volgens Bert Plachman wat slungelig en houteerig zijn en beperkt in de beweging. Bert Plach man is vier jaar bezig met het poppenspel, hij speelt met Lot Blom en hij werkt vooral met zijn fantasie. Samenstelling: Bernadette Elias Vormgeving: Marijke Uilenbroek „Het Zuiden" geeft zijn uitvoerin gen meestal in gebouw Irene aan de Lange Haven. Op het ogenblik is men bezig met het stuk „Bij wijze van experi ment" van Marga ter Helde. Het gaat over partnerruil en er komen natuurlijk veel komische effecten in voor. De regisseur van het stuk is Jan van der Slot, verder spelen nog mee Harry Vos, Bruno Cauwe, Inge Noordijk, Kathy Korporaal, Miep Blauw en Sjaan van San ten en natuurlijk de voorzitter Aad Korporaal. Aan de orde komt dan ook nog waarom amateurtoneelvereni- gingen altijd zogenaamde „spannende thrillers" of „komi sche blijspelen" op bet repertoi re hebben staan. Regisseur Van der Slot zegt. bijgestaan door de ar.ere spelers: „Wij zijn echt amateurs en we moeten aan ons publiek denken. We moeten ge woon spelen wat de mensen leuk vinden. We hebben wel eens wat anders gespeeld, zoals „Korczac en de kinderen", maar daar keken de mensen heel vreerad tegen aan of snap pen het niet. We hebben ook ge woon te weinig mensen om wat anders te spelen, maar in eerste instantie moeten we aan de mensen denken die naar onze voorstellingen komen kijken". Het stuk waar nu voor gerepe teerd wordt zal over ongeveer twee maanden gespeeld worden. Maar eerst zal er morgenmid dag in de Sommelsdijksestraat 3 in de Gorzen, feest gevierd worden en wordt er van vier tot zes uur een receptie gehouden. Een scène uit; „Bij wijze van experiment", Aad De regisseur, Jan van der Slot, de secretaresse, foto boven. Toch nog even repeteren met de hele Korporaal en Kathy Korporaal, foto onder. V.l.n.r.i Sjaan van Santen en Aad Korporaal, voorzitter, cast, foto rechts. HET ZUIDEN BESTAAT 25 JAAR: 'cofecirei Wie beweert dat In Schiedam weinig aan cultuur wordt gedaan, kaft bedrogen uitkomen. Kan bedrogen uitkomen, want Schiedam is een groot aantal amateurverenigingen rijk. Een daarvan is de toneel vereniging „Het Zuiden", stammend, zoals de naam al suggereert, uit de Zuid-Schiedamse wijk De Gorzen. Deze toneelvereniging viert zaterdag haar 25-jarige bestaan. Toch wel iets om in het, over het algemeen zo grauwe Schiedam, bij stil te blijven staan. „Het Zuiden" is vijfentwintig jaar geleden ontstaan uit de CJV, de mensen die vanaf het begin bij de toneelvereniging zijn, zijn de se cretaris Henk van Santen en zijn vrouw, de secretaresse, Sjaan van Santen. De voorzitter Aad Korporaal, is vijftien jaar lid van het Zuiden. Hij kan putten uit een rijk arsenaal aan herinneringen en anekdotes bij de toneelvereniging, een verhaal: „We speelden een stuk en ik moest een bord vasthouden dat de pauze aankondigde. Het was een zwaar bord en nog tijdens de voorstellingen dondert het naar beneden, rakelings langs de spelers. Als het op de spelers was gekomen hadden ze gemakkelijk onthoofd kunnen worden".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3