'Conditie is niet mijn sterkste punt' m waarom ik weer moet trainen" ZATERDAG 10 FEBRUARI 1973 Von Eeden met zijn FC Den Haagycollega's. V.l.n.r. Bo Augustsson, Barend Hijkoop, Thor Fiiglief, Kees Bregman, Aad Kfla, Harald Berg, Aad Mansveld, Rob Ouwerhand, Joop Korevaar, Thijs Wijngaorden en Hans van Eeden. HANS VAN EEDEN De Vtaardingse voetballer, op de training. Vlaardingen/Schiedam In eens stond zijn naam weer in de krant, na de „kra- f toer" van FC Den Haag B tegen Feyenoord B (6~-<)): Hans van Eeden. Als één van de Haagse goatgetters, maar ook om zijn spel op de linksbuitenplaats. De jonge tal entvoHe V] aar- Ti-dingse voetballer, destijds in één adem genoemd met rrJohan Neeskens en andere "t sterretjes uit UEFA- en ^•Nederlands jeugdelftal, [•'was weer terug van wegge- ^weest. V; 2o goed terug dat .Teunissen «van FC Den Haag de jonge Hans daags na de „kra- door Bartin 't Hout ker" twintig minuten in Alkmaar, met 'het eerste elftal liet meespelen, niette genstaande hij negentig minuten van de zaterdag- wedstrijd in de benenhad. Hetgeen Hans weer als een hoopvol teken zag voor een „come back" in het eerste elftal. Misschien zondag al, tegen Haarlem thuis Terug van weg? Waar Is Hans van Eeden dan geweest? Onder andere in het zeehospitium in Kijkduin, waar dr. De Mol van Otterloo hem beeft geopereerd aan een scheurtje in zijn dij spier. „Een pijnlijke geschiede nis, want het zat dieper dan de eerste keer.....'* Twee jaar te rug was al hetzelfde gebeurd. „Een trap tegen dezelfde plaats?" „Nee, nee, het was niet wat iedereen dacht. Gewoon een gevoelige pJek. De laatste keer had ik misschien in 't trainings kamp te veel geforceerd...:." Hans van Eeden vertelt het rus tig, zonder veel emotie,'maar men kan zich de schrik van de jongen voorstellen toen hij toevallig in de eerste'wedstrijd tegen AZ'67 'weer die pijn voelde in zijn dijbeen. De dok ter probeerde nog met een in jectie de pijn; te verdrijven. Het hielp niet. „Ben je niet bang dat het weer terugkomt?" ;,Ais het nog een keer terugkomt, heeft de dokter gezegd, kan ik er beter mee stoppen." .- Nu ook geen zweem van emotie som wat toch even in het kan toor, waar ik Hans van Eeden had opgezocht, als een vonnis bleef hangen. Stoppen met voet ballen als je twintig jaar oud bent en het geluk je toelacht omdat je in de smeltkroes van het betaalde voetbal omhoog komt, pers en publiek je graag zien spelenDat is toch een nachtmerrie....? Hans van Ee den zegt rustig: i.Ik ben: niet ie- mand, die negentig minuten kah gaan. De conditie is niet mijn sterkste punt en ik hoop dat de vereniging mij wil steunen om mij niet al te rwaar in te span nen..." ASSURADEUR Hans van Eeden hoopt dus dat trainer en manager van FC Den Haag hem een beetje willen steunen, in de hoop dat hem toch nog het geluk, als voetbal ler, toelacht. Maar zo jong als hij is, laat hij niets aan het toe val over. Hij kan zich twintig jaar oud reeds assuradeur noemen, met een eigen kantoor in Schiedam en een wat hij noemt aantrekkelijke porte feuille. Vooral wanneer men in ogen schouw neemt,dathij zoal niet de gehele dag ('behalve de woensdag) dan toch een aantal uren in hei Haagse Zuiderpark doorbrengt. Hij heeft dit kan toor zelf gehuurd en ingericht, dankzij het geld dat hij bij de FC Den Haag met voetbal heeft verdiend. Hans van Eeden vindt dit een verstandige belegging, zoals hij :rr' in Vlaardingen ook nog een huis heeft gekocht, dat hij te zijner tijd met zijn aanstaande vrouw hoopt tè betrekken". „Kijk," zegt Hans van Eeden, „zo 21e ik m'n toekomst. Aan de ene kant mijn voetbal, aan de andere kant mijn zaak. Ik stu deer ook nog. Voor makelaar." „Wat ais FC Den Haag jè een vol profcontract aanbiedt en je twee keer per dag moet komen trainen?" ,'s Morgens en 's middags trai nen....?" zegt de jonge Schïe- damse assuradeur, „Daar moet ik niet aan denken. Alleen al de gedachte maakt me ziek.,.." Het komt er spontaan uit. weer zonder pathos. Hij gaat ook rus tig en weloverwogen verder, hij een contract voorleest: „ik zie ook niet In waarom ik nog meer zou moeten trainen dan ik nu al doe en hoe ik daarmee mijn spel zou kunnen verbete ren". HANS YAN EEDEN niet te zwaar inspannen... Hij drinkt maar snel van zijn kof fie om het schrikbeeld van" de „voetbal-dwangarbeider" 's morgens om tien uur op het veld dan gauw even naar huis in Vlaardingen, eten en. rusen en daarna weer terug naar het veld, van drie tot vijf te verdrijven. „Dt houd van voetbal", laat hij erop volgen. „Zo'n wedstrijd als vorige week zaterdag tegen Feyenoord-b vind ik heerlijk, daar ga ik he lemaal in op. Ik wil het gewoon fijn houden." BETREKKELIJK Er is ook nog iets anders, behalve de gedachte aan „dwangarbeid" en zijn been. Zo jong als Hans van Ecdcn Is heeft hij al mee gemaakt dat sportroem maar betrekkelijk is en vluchtig als rozenolie. Tot twee keer ei genlijk drie keer, want hij heeft ook nog een auto-ongeluk gehad werd hem die gedachte opge drongen, als hij alleen in het ziekenhuisbed lag. Niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk«en beetje verlaten van de voetbalwereld, die alteen maar belangstelling hecjt voor een voetbalter die voetbalt en niet voor een voetballer die iff een bed ligt „En ook de pijn, die je hebt na zo'n operatie, moet je in je eentje verwerken. Daar hebben je mede-spelers, pers en publiek niet mee te maken." Het is weer zo'n quote die van deze jonge Vlaardinger met het uiterlijk van een jonge Be doelen, zonder emotie over zijn bureau komt. Hij zegt het zoals even later door de telefoon: „gaat het over de ziektekosten verzekering van meneer de Vries?" „Ik bekijk het dus alle maal nogal nuchter. Hoe lang kan ik als ik geluk heb mee als voetballer? Vijf' - zes jaar? Dan wil ik, mede door mijn voetbalverdiensten, een zaak hebben opgebouwd waar van ik goed kan leven." Dat zullen de bestuurders van Fortune—Vlaardingen .ook niet hebben gedacht toen Hans van Eeden toen nog Hansje als een jongetje van een jaar of tien bij de pupillen liep te pil len. Natuurlijk zagen de ken ners toen a! dat er wat in het tengere ventje school en was het misschien een teleurstelling toen hij r - vijftien jaar oud naar Den: Haag verhuisde. Aan de hand van Piet van Miert, die toen nog in ADO speelde en dia toevall ig ook zijn gym nasti ekle» raar was, op de school in Vlaar dingen. SCHOOL „Van Plet heb ik veel geleerd" bekent Hans van Eeden die glimlachend terugdenkt ami de tijd dat hij op school meneer van Miert tegen hem zei en on derweg naar het Zuïderpark „Piet". Ernst Happel was toen nog trainer bi] ADO, maar W- nusLoof heeft het wervelwindje uit Vlaardingen „ontdekt" en ervoor gezorgd dat hij een b- contract kreeg. Hans van Eeden was toen zestien jaar oud en de jongste van ADO-b. Toen hij zestien was maakte hij ook al zijn debuut In het eerste eiftal, tegen Fortuna Sittardia Combinatie in het Zui derpark, onder Rtnus Loof, want .Ernst Happel was inmid dels naar Feyenoord -gegaan. In de vier jaar dat hij bij de 'Haagse' voetbalt heeft Hans van Eeden al de nodige „ups" en „downs" gehad. „Ups", die onder anderen werden, beloond met een plaats in nationale teams, „downs" in het zieken huis. Maar Hans van Eeden hoopt vurig dat hem au; einde lijk het geluk beschoren zal zijn om door te stoten naar de top. Hans van Eedeit zoekt het ge luk, al doet hij het op zijn eigen rustige manier.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3