SCHIEDAMSCHE COURANT Rapport over o.a. sociale voorzieningen beveelt aan: Rapport als aanvulling „Stadserf" moet worden aangekleed Directeur Arbeids bureau naar Dordrecht Gorzenaren en GAR in protest bij gemeente Actie CAR tegen milieubelasting Stankoverlast Tankercleaning: Sectie wil gezamenlijke schoolkrant uitgeven Hoe Schiedams is het Rotterdamsch Nieuwsblad? Jongetje aangereden Man zwaar gewond bij botsing met vrachtauto lien meisje om te stelen voor bejaarden Ir. Nugteren: Het statusgevoeel heeft een rol gespeeld PSP kiest nieuw bestuur WOENSDAG 21 februari 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 4 pagina's 99ste jaargang no. 24647 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Binnenstad met eigen gezicht Schiedam Meer dan een aanvullende functie op so ciaal, cultureel en recrea tief gebied zit er voor de Schiedamse binnenstad in de toekomst niet in. Dat Is een van de conclusies uit het zojuist verschenen rap port hierover, dat dezer dagen aan de gemeente raad zal worden aangebo den en dat van belang zal kunnen zijn bij het bepa len van een plan voor de binnenstad. Ook op boven genoemde terreinen zal Schiedam volgens dit rap port rekening moeten hou- -den met de onmiddellijke nabijheid van Rotterdam en Vlaardingen, die in de afgelopen jaren een deel van de functie van de bin nenstad van Schiedam op sociaal, cultureel en re creatief gebied hebben overgenomen. Schiedam Als aanvulling op de reeds verschenen studies en rapporten over de toe komstige hestemmïng van de Schiedamse binnenstad is de zer dagen een rapport toege voegd over de sociale, re creatieve en culturele voor zieningen in de binnenstad. Het rapport is samengesteld door de heer L. F. Griffioen in samenwerking met de pla- noloog dr. "E*Wflr en'uit gaande van gegevens van reeds bestaande rapporten. Höt rapport, dat vandaag in onze krant voor het eerst wordt gepubliceerd, is be doeld als aanvulling op de gegevens die reeds zijn ver strekt over de toekomst van de Schiedamse binnenstad. Met name op sociaal, cultu reel en recreatief gebied wa ren er nog problemen. Het rapport wordt toegevoegd aan de stukken die al over de sanering van de binnen stad zijn verschenen en maakt "ook'"deel1-int van "de'1 discussies' daarover. In de komende dagen hopen we op bijzonderheden uit het rap port in te gaan. Hoewel er te hat rapport vamdt wordt gegaan, dat de Schiedam se binnenstad aan belang enigs zins heeft ingeboet, moet het be lang van een gesaneerde bin nenstad volgens het rapport toch bepaald niet worden onder schat. Juist met het oog op de buurgemeenten zal het zaak zijn, de Schiedamse binnenstad een „eigen" gezicht te geven, die ook zijn aantrekkingskracht heeft op Vlaardingen en Rotter dam. Hierbij wordt van twee dingen uitgegaanr in de toekomst zal het zwaartepunt van sociaal, cultureel en recreatief gebied te de directe omgeving van De Lindenhof aan de Lange Achter weg liggen, met als bijzonder heid twee tegengestelde uitlo pers: een „drukke" uitloper te de richting van de Passage en een „rustige" uitloper in de richting van de Grote Markt. In feite wijken de conclusies uit het rapport niet zoveel af van de al bestaande wensen, ai is de samensteller wat concreter als het gaat om het samenstellen van een wensenpakket. Dat pak ket komt er kort samengevat op - neer, dat: •voor museumactiviteiten aan vullend ruim1.000 vierkante meter moet worden gepland in de Noordvleugel en een deel van de voorzijde van de Linden- hof: •een gemeentelijk informatiecen trum zou moe een worden inge richt in de Zuidelijke vleugel van De Lindenhof en een deel van de voorzijde; •in de directe nabijheid van het stadskantoor ru'm 5,000 vierkan te meter moet werden gereser veerd voor de maatschappelijke en gezondheidszorg. Dit zal te nieuwbouw moeten verrijzen op de terreinen rondom het stads kantoor; •er een praktijkruimte voor de algemene medische zorg moet worden ingericht in het huidige pand van het Gemeente-Archief aan het Oude Kerkhof 5; ook het Passage Theater ont komt niet aan een nadere be schouwing. Het rapport gaat er van uit dat een bioscoop in Schiedam zonder meer bestaans recht heeft. Wel zal het theater moeten worden omgebouwd: Er moet een 500 tot 600 zitplaatsen tellende zaal komen voor muziek toneel en ang en er zal behoefte zijn aan 200 plaatsen tellende bioscoopzaal. Nog wat andere wensen tot slot: Het verhuizen van de week markt aan het Broersveld naar de Lange Kerkstraat, een uitge breid voorzientegencomplex op het stadserf (de directe omge ving van het Oude Kerkhof). Meer over het rapport elders te deze krant. Schiedam Het stadserf, de directe omgeving van het stadskantoor, moet worden aangekleed. Voorzieningen VOOr GG en GD, sportvoorzienlngen, bibliotheek, sport en parkeren rijn opgenomen te het zojuist verschenen rapport pver de so ciale, culturele en recreatieve voorzieningen in de Schiedam se binnenstad Actueel is daarbij vooral de toekomstige vesti ging van de Gemeentelijke Sociale Dienst en de GG en GD. Voor deze vestiging, waarvoor al geruime tijd plannen wor den'ontwikkeld, blijkt het in nemen van Oen plaats aan de Broersvest het meest In overeenstemming met de ge stelde eisen. Grond, aanslui tend aan het stadskantoor; is bestemd voor het huisvesten van het centrate geb°uw voor sociale dienst en GG en GD, en tevens voor de huis vesting van organisaties op het gebied van maatschappe lijke hulp en diensten. In het rapport wordt bena drukt, dat do plannen voor een gezamenlijk gebouw voor sociale dienst en GG en GD absoluut noodzakelijk rijn. De ÖjdeBjke huisvesting van de sociale dienst te en kele pandn aan. de Nieuw- straat is slechts van tijdelij ke aard, aldus de samenstel ler. Zeer belangrijk wordt de func tie van het huidige pand van het gemeente-archief aan het Oude Kerkhof geacht. Dit pand is, zoals elders in deze krant aangegeven, bestemd voor de algemene medische zorg. De verwachting Is, dat de bevolking van de binnen stad zal toenemen en dat ook de slecht voorziene randge bieden van de binnenstad tot het verzorgingsgebied zal kunnen worden gerekend. Het huiiEge gemeente-archief biedt volgens het rapport plaats aan een huisarts, die er zowel een woning als praktijkruimte in gebruik kan nemen. De situering wordt gunstig geacht, omdat er achter het pand woningen zullen worden gebouwd en er voldoende rust verzekerd is. Voorwaarde is wel dat cfe arts en minder valide patiën ten het pand via het Oude Kerkhof of de achterliggende woonwijk per auto kunnen bereiken. Ook een groeps- praktïjk in het pand wordt mogelijk geacht- Belangrijk Is, dat de samen steller van het rapport er wel van uit gaat, dat te de huidige omstandigheden bet pand niet geschikt is voor rijn toekomstige bestem ming. De eindconclusie blijft niettemin gehandhaafd, dit te afwachting van een eventueel nadere bestemming van de omgeving van het Oude Kerkhof. Vlaardingen De directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau Nieuwe Waterweg Noord (Vlaardingen), ir. J.P.Nugteren, wordt per 1 maart directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Dordrecht. Omdat de sollicita tieprocedure voor de opvolging in Vlaardingen nog op gang moet komen, zal de heer Nugteren (38) voorlopig de beLangen van zowel Vlaardingen als Dordrecht behartigen. W' Ir. J. P. Nugteren. 9 Schiedam Het Centraal Actie comité Rijnmond zal binnenkort ook te Schiedam actie gaan voe ren tegEO het bet alm van de milieubelasting. In Vlaardingen en Maassluis wordt een dergelij ke actie al gevoerd. Gisteren heeft een Schiedammer zich uit zich zelf al in verbinding met het CAR gesteld, omdat hij geen milieubelasting wü beta len. Schiedam De Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren heeft maandagavond tijdens een openbare vergadering in De Kreek een voorlopige sectie scholen in het levCn geroepen, die zich ed komende weken gaat bezighouden met het uitgeven van een schoolkrant voor en door de gezamenlijke scholen voor voortgezet onderwijs te Schiedam. De ongeveer vijftien aanwezigen op de vei^adering waren van mening door samenbundeling van krachten te kunnen komen tot een goede schoolkrant. Het is de bedoeling, dat binnen de zes weken een ontwerp-school krant uitkomt, die ter beoorde ling zal worden voorgelegd aan de leidingen en teerlingen van de betrokken schoten. Via de re dactie van de nieuwe school krant wordt een vertegenwoor diger van de sectie voor het ai- gemeen bestuur van de SRJJ aangewezen. Nou, voor mij is het Schiedams genoeg. Ik wil me dan ook graag abonneren en betaal als volgt: per week 2,10) o per kwartaal (f 26,60) Naam: Adres: Als motieven voor zijn vertrek noemt de heer Nugteren, die bijna drie jaar te Vlaardingen werkzaam is geweest, onder meer betere ontplooiingskansen in Dordrecht, de grote schaal waarop daar gewerkt wordt en de streekfunctie die het Dordtse bureau inneemt. Onder het Dordtse gewest behoren de plaatsen Dordrecht, Zwijn- drecht, Papendrecht, Sliedrecht,; Hendrik Ido Ambacht, Ridder kerk, Alblasserdam, Nieuw Lek- kerland en BarendrechL „De gewesten zullen niet veel van elkaar verschillen. Ik geloof wel dat Dordt meer een eigen plaats inneemt, zich qua karakter dui delijk .onderscheidt van het Rijnmondgebied. Vlaardingen, f Schiedam- en "Maassluis 'zijn op Rotterdam georiënteerd, terwijl Dordrecht ten opzichte van de omliggende plaatsen een geheel eigen positie heeft", aldus de beer Nugteren. „Al moet ik zeg gen dat Vlaardingen zich onaf hankelijk van Rotterdam erg geëmancipeerd heeft". De scheidende directeur zegt in het gewest Dordrecht honderd duizend meer mensen "onder rijn hoede" te hebben. „Je werkt in groter verband. Het status gevoel heeft toch wel een rol gespeeld bij mijn beslissing. Ik moet er wel an toevoegen, dat Ik in Vlaardingen nooit met tegenzin heb gewerkt". Op pagina drie méér over het vertrek van GAB-directeur ir, Nugteren. Woonplaats: Telefoon: .Giro: Schiedam Bewoners van de Gorzen en leden van het CAR zullen een delegatie vormen en handtekeningen aanbieden en e! sen stellen aan de gemeente Schiedam. Men wil op deze ma nier daadwerkelijk protesteren tegen de voortdurende stank die het schoonmaakbedrijf voor tan kers, Taukcleaning, in de Gor zen veroorzaakt. De eisen zijn: het stopzetten van een illegale lozing; een hinderwet die een etede maakt aan alle vervulling van Tankcleanlng; een veilig bedrijf voor de werknemers en de omgeving en een werkelijke controle op alle punten. Men wil dat deze eisen binnen het half Jaar ingewilligd worden en dat men daar door middel van publicaties van op de hoogte wordt gehouden. Zou dit niet ge beuren dan wil men over zes maanden een hardere actie voe ren. Gisteravond hebben Gorze naren dit besloten op door het Centraal Actiecomité Rijnmond belegde protestvergadering in het Centrum de Dukdalf. Remy Poppe en Gert Breukelaar van het CAR legden er tijdens de protestvergadering de na druk p dat Tankercleaning na tuurlijk niet het enige bedrijf Is dat water en lucht vervuild. Het CAR is echter van mening dat Tankercleaning schon en veilig moet worden voor de omgeving. „Wij zijn niet tegen de indu strie, want wij weten veel te goed dat er mensen hun brood mee verdienen. Tankercleaning is in de Gorzen een bedrijf dat duidelijk vervuild. Het bedrijf det dingen die tegen de hinder wetsvergunning zijn. Het kwalij ke is ok dat er dingen gebeu- VJ /t «f- A.-trf-J, -• ren waarover niet gesprken wrdt in de hinderwet. Vijvr- beeld men mag tankwagens cleanen, maar bij Tankcleaning ledigt men ze". Ok zei Remy Pppe dat veel lier es ten tegen de gloiteg van de dijk opdrijven: „Dat is pre cies de richting waar het nieu we zwembad zal komen. Nou, dan zit je daar lekker in het zonnetje, waardoor die olie gaat smelten, in je blote bast in de olielucht". Het bleek dat bewoners van de Gorzen ook al naar de gemeen te en Tankcleaning waren ge stapt in verband met de stank- veriast. Een bewner verklaar de: „Ik ben p een gegeven mo ment naar de burgemeester ge stapt en heb gezegd dat het ver schrikkelijk stonk, hij zeij toen, „Ik ruik op d e Burgemeester Knappertlaan niets, gaat u maar naar Rijnmond". Bij Tankcleaning kreeg dezelfde be woner te horen dat de stank kwam doordat er een watergor dijn (dat stank tegen houdt) stuk zou zijn of dat het defect zu zijn. Bij de leden van het CAR is echter niets bekend ver een eventueel watergordijn bi Tankcleaning. evenals zij met zekerheid kunnen stellen dat er bij dit bedrijf geen neutra lisa- tieinat alia tie vor de stank is. Schiedam De 6-jarige Edwin Poot is gisteren bij het overste ken van de kruising Broers- v est/Huis te Riviere weg aange reden door een personenauto. Hij is met een lichte hersen schudding in het Gemeente-Zie kenhuis opgenomen. Het jonge tje rende zonder op te letten een voetgangersoversteekplaats op. Een automobilist kon hem toen eiet meer ontwijken. Schiedam De afdeling Schie dam van de PSP houdt maan dagavond 26 februari baar jaar lijkse vergadering ia het ge bouw van Christelijke Sociale Belangen an de Lange Haven 73. De vergadering begint om acht uur. De acht punten tellende vermeldt onder andere een be stuursverkiezing. Het huidige bestuur, dat er al heel wat ja ren heeft opzitten, heeft beslo ten in zijn geheel af te treden De heren G. Hogenbirk, E B'aauw, J. van Rosmalen en H J. Geeratz, stellen zich herkies baar, de heer G. Jungens niet. Voorts wordt gesproken over de op 3 maart in Rotterdam te houden vergadering waarop de ophef fi ngsvoorste I Ie n van het partijbestuur inzake de secties vertegenwoordigende lichaamen en de gewesten aan de orde ko men. Het bestuur van de afde ling Schiedam wil op deze ver gadering zijn bezwaren tegen centralisatie naar voren bren gen. Tevens zal de op de vorige verga dering opgerichte werkgroep Gemeente Politiek haar werk zaamheden nader toelichten. Schiedam De 22-jarige automo bilist E. B. is vannacht zwaar gewond geraakt toen hij op de Noordvest door nog onbekende oorzaak met zijn auto tegen een geparkeerde Duitse vrachtauto opreed. Hij is met een zware hersenschudding, inwendige kneuzingen en wonden aan het gezicht in het Gemeente-Zieken huis opgenomen. Vlaardingen De Algemene stichting Vïaardingse Bejaar denzorg houdt op 21 maart een toneelmiddag In de Stadsgehoor zaal. Opgevoerd wordt het blij spel Een meisje om te stelen, de spelers behoren tot het ge zelschap Utile Duld uit Schie dam. Knarten zijn op woensdag 28 fe bruari in het dienstencentrum aan de Emmastraat 71 van tien tot twaalf 's ochtends en van twee tot vier 's middags ver krijgbaar. De kaarten kosten een. gulden op vertoon van de deelnemerskaart '73.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1