mm Omgeving van De Lindenhof cultureel zwaartepunt Mevrouw Bleeker: 'Dat oeverbos wil iedereen' MAZDA ,5Handtekeningactie moet wel succes hebben MAZDA DEALER Garage LANDMAN Uitbreiding Stedelijk Musejum nood zakelijk Schiedamsche Courant VRIJDAG 23 FEBRUARI I97S De gemeenfe zal het historische gedeelte van De tindenhof aankopen en het bestemmen voor uitbreiding van het Stedelijk Museum, ruimten voor onder andere creativiteit en een gemeentelijk 'inforrr .itiecentrum. Het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat krijgt steeds meer een gebrek aan ruimte voor tentoonstellingen en ook andere activi teiten. Op dit pleintje tussen Stedelijk Museum en De Lindenhof zouden in de toekomst allerlei kunstuitingen tot hun recht moeten komen. Men wil het pleintje, dat nu nog een zeer vervallen indruk maakt, laten „aankleden" door onder onderen kunstenaars. Schiedam Uitbreiding van het Stedelijk Museum als één van de weinige culture le instellingen in Schiedam die zich in een grote be langstelling mogen verheu gen is een absolute nood zaak. Dit wordt gesteld in het rapport over sociale, culturele en recreatieve voorziieningen voor de Schiedamse binnenstad. Gewezen wordt op het steeds toenemende aantal bezoekers en de slceds toe nemende acitïviteiten van 'het Stedelijk Museum. Het ruimtegebrek in het Stedelijk Museum heeft volgens de sa mensteller van het rapport tot gevolg dat ale nog aanwezige grote of kleine, belangwekkende en soms kostbare objecten on mogelijk aleraaal tegelijk kun nen worden tentoongesteld, ter wijl er ook gebrek is aan ber gruimte en aan ruimte voor de in het museum werkende kunst klassen. Aanvullende ruimte zaf volgens het rapport moeten worden ge vonden in de directe omgeving van het museurhcomplex, liefst er direct op aansluitend. Dit in verband met het overbrengen van museumstukken, de moge lijkheid tentoonstellingen, expo sities en dergelijk aaneen te la ten sluiten alsook et beheer en toezicht. Verder zou naast de bestaande en aanvullende museumruimte het scheppen van een bescheiden expositïemogalijkheid voor plaatselijke en niet-plaatselijke amateurs wenselijk zijn. Het Stedelijk Museum vormt overi gens slechte een bescheiden on derdeel van het pakket aan voorzieningen, dat in de te sa neren binnenstad is gepland. UITGANGSPUNTEN Daarbij ordt uitgegaan van een aantal van zeven uitgangspun- ten die de raad heeft samenge steld voor het opstellen vün de bestemmingsplannen voor de binnenstad, Deze punten zijn: het zwaartepunt van de nieuwe winkelvoorzieningen zal komen in de omgeving an de Passage met krachtige uitlopers; aansluitend aan het Stedelijk Museum en aan de omgeving van de Lindenhof moet ruimte worden gereserveerd voor de uitbouw van cultuurbeleving; O de binnenstad zal weliswaar toegankelijk zijn voor het -ver* keer, maar toch ook voetgan gersgebieden krijgen die niet toegankelijk zijn voor auto's. Het sociaal-culturele zwaartepunt ligt in de omgeving van De Lin denhof en van het Stedelijk Mu seum. De gemeente zal De Lin- denhof nu nog voor een ge deelte in gebruik als tehuis voor jongens aankopen, nadat dit gebouw is vrijgekomen. Dit complex, dat overigens voor een gedeelte zal worden aangekocht, komt bij uitstek in aanmerking voor de uitbreiding van de cul turele activiteiten. Door middel van een pleintje nb- staat gemakelijk een verbin ding met het Stedelijk Museum. De thans nog aanwezige bebou wing tussen Lindenhof en Stede lijk, die in zeer sleche staat verkeert, zou moeten worden verwijderd. De noordvleugel van De Lindehof en een deel van de voorzijde. die samen een oppervlakte van ruim 1000 ivierkante meter heb ben, worden dan gereserveerd voor museumactiviteiten, waar bij ervoor wordt gepleit om an der meer de vormingsacitiviei- ten in De Lindenhof onder te brengen. De zolderruimten van ongeveer 185 vierkante meter kunnen en belangrijk gedeelte van de ber- gïngsproblemen tot een oplos sing brenengen. Van da reste rende opperlvlakte krijgen 850 vierkante meter in overeen stemming met de aan de aan grenzende open ruimten toege wezen functie, de bestemming van centrum voor vorming. creativiteit en vrije tijd, waarin zouden oeten worden onderge- hracht een kinderbewaarplaat3 of een kinderdagverblijf. Verder zou 70 m2 moeten worden gere serveerd voor de inrichting van het gemeentelijk informatiecen trum. Over dit laatste centrum merkt de samensteller van het rapport op dat vestiging daarvan in het brandpunt van de binnenstad de gelegenheid geeft het daar sa menkomende of passerende pu bliek beter voor te lichten en daajmee te betrekken bij be stuur en beleid. Het amenbren- gen van een grote verscheiden heid aan vormings-, voorlich- Van een onzer verslaggevers, Vlaardingen De handtekeningenactie voor het „Bosplan" langs de rechteroever van Het Scheur is eigenlijk nog niet begonnen, maar initiatiefneemster mevrouw H. A. Bleeker- van Styrum is nu al erg optimistisch. „De bevol king moet nu warm lopen voor het bosplan. Nou, en dat doet ze wel, als je ziet hoe iedereen staat te trappelen van ongeduld. Overal hoor ik: konden we maar alvast be ginnen". Zij ziet zichzelf in een gastvrouwfunctie, als een soort bemiddellaarster voor de mensen „die er vat aan willen doen". „Ik noem het zelf geen protestac tie", zegt zij, „dat zou mij niet zo liggen, ik neem ook het ini tiatief beslist niet over. Daar is het Comité Vlaardingen 700 im mers voor. Dat Comité heeft al een uitgewerkt plan voor de oe verstrook. Ik wi! alleen maar helpen, aanvullen. Beschouw mij maar als een breekijzer in de beslissingsprocedure. Ieder een is het eens; het plan is ge heel in stijl van CRM, provincie en regi)o". Het gaat er mevrouw Bleeker om, dat Vlaardingen niet langer in onzekerheid wordt gelaten. „Zeg dan wanneer de subsidie komt en of die komt. Da staatssecre taris moet de impasse doorbre ken. En die subsidies, als die komen, moeten niet tijdelijk zijn. Ook dat moeten wij zeker weten, dat subsidie blijft ko men. Het geld moet zeker zijn. zdan kunnen wij( liefst nog in 1973, vast beginnen. Tot nu toe was er af en toe wat over te doen, kwam het plan weer bo ven. Maar daar bleef het dan hij, er gebeurde niets". MET BIJ LATEN Dit keer wil mevrouw Bleeker het er niet bij laten. Er is 1 enkele malen geld bij elkaar gebracht voor bomen in de betreffende toekomstige groenstreek. Eind 1369 blijkt er al een plan ge weest te zijn, een „plan uit aar digheid" dat regelrecht een idee vanuit de bevolking was. Iedereen wil, daar komt het op neer. Mevrouw Bleeker wil door haar actie straks niet meer „zo maar een mevrouw" zijn. Nee, straks Is de handtekeningen lijsten 'iich pstapelen is het de bevolking die het wil. Vlaar- Mevrouw BleekerVan Styrum op de plek, waar het oeverbos moet komen en waar "iedere Vlaardlnger" het wil hebben. dingen wacht op de toezegging van CRM, dat er geld is. Gewa pend met handtekeningen van Vlaardingers wil mevrouw Blee ker, vrouw achter de actie, straks wat meer haast zetten achter die toezegging. „Als CRM alleen al zegt dat een mit- joentje voor die bosstrook los komt, kunnen dö acties voor bo- komt, kunnen de acties voor bo men daar ook weer op gang ko men. Dï ebomen komen er dan wel, liefst spontaan uit de bevol king". Zij heeft het volste ver trouwen dat het oevereiland niet zo kaal blijft als het nu is. Ook van grote instellingen heeft zij al adhesiebetuigingen binnen. MAAR 2 MILJOEN De oeverstreek vormt een nder- deel van het 700 ha. grote re creatiegebied De LIckebaert, In geklemd tussen Maassluis-Oost en VIaardingen-West. De hele oeverstrook (wij schreven op 27 mei vorig jaar al uitgebreid over het plan) omvat 62 ha. Toen was er sprake van een plan compleet met wandelpa den, ontsluitingswegen, parkeer plaatsen, uitkijkposten, een bowlingbaan, restaurant, boule vard en trampolines. Dat oe ver-bosplan werd toen begroot op totaal ongeveer 60 miljoen gulden. Waar mevrouw Bleeker voor vecht is een „planklaar bos" can twintig hectare, met uitslui tend bos en paden om er te wandelen n te fietsen, plus en kele ontsluitingswegen. Zo zou er niet veel meer dan twee miljoen gulden nodig zijn: voor CRM in feite en schijntje. Zo'n goedkoop plan heeft uiter aard meer kans op succes. „Wij moeten nu niet spelen op dat grote plan, dat nu tussen haak jes bij CRM ligt. Wij mogen blij zijn als het hele plan De Licke- baert in deze generatie gereali seerd kan worden. Het gaat ons om èèn stukje wat wij eruit lichten. Daarvoor vragen wij prioriteit. Tenslotte is dit een plan wat kant en klaar is, en niet groot en duur. En dat geldt niet voor veel andere, grotere en duurdere Zuid-Hollandse plannen. Door het bosplan wordt de polder erachter ook di rect al meer waard". Vanavond kan er over de handte keningenactie gepraat worden. Mevrouw Bleeker heeft zelf een zaal in De Triangel gehuurd. En ra vanavond is ook bekend, hoe de actie wordt aangepakt.. Mevrouw Bleeker: „Mijn droom is een droom van veel meer mensen een bos tussen Vlaar dingen en Maassluis. Dat leeft bij iedereen. Er moet dan ook haast wel succes inzitten". tings- en andere activiteiten in dit deel van de binnenstad wordt door de samensteller van het rapport van groot belang geacht. PLEINTJE Het pleintje tussen Stedelijk Mu seum en De Lindenhof zou voor at moeten worden bestemd voor de cultuurbeleving, waar ook niet-musejmbezoekers met be paalde vormen van kunst kun nen worden geconfronteerd. Kunstenaars en gez-n)eresseer- de binnenstadsgebruikers zou den het plein kunnen „aankle den". Daarbij ligt dan wel een eigentijdse aankleding in de be doeling. De binnenplaats van De Linden hof en de aan de Hoogstraat grenzende ruimte krijgenpri- mair de bestemming van ont moetingsruimte. Ontmoeting, verpolzing en mogelijkheden tot uitwisseling staan daarbij cen traal. Bij dit laatste wordt naast de uitwisseling van ge dachten en meningen ook meer den van antiek-, kunst-, bloe men-, postzegel- of hohbymark- ten. Er komen banken, bloem, hakken, een waterpartijtje, een kiosk en natuurlijk de nodige groenvoorzieningen. Het plein zou daardoor een eigen krakter kunnen krijgen. Verder zouden ook de plannen, om ge bruik makend van het niveau verschil tussen Hoogstraat en de ruimten rond De Lindenhof door aanleg van brede treden een amfitheater te scheppen, positief moeten worden bena derd en te worden verwezenlijkt als het maar even mogelijk is. Zo'n voorziening zou de functie van de vrijwel nooit gebruikte SG-schelp aan de Plantage kun nen overnemen. AMFITHEATER Voorstellen om de wekelijkse markt rond of bij De Lindenhof te houden worden afgewezen. De redenen daarvoor: het plaatsen van de markt aar houdt in dat voertuigen op de open ruimten op ruimteproble men zouden stuiten en laden, lossen en parkeren niet om de smalle binnenstadsring kan ge schieden, die voor het toeverend verkeer al worden aangelegd; 1 het houden van de markt aan de Lange Kerkstraat wordt he- ter geacht dan in de door e~ bouwing omgeven pem ruimten. die sneller vervuild worden. De rechte Lange Kerkstraat zou eenvoudiger zijn schoon te hou- - den; plaatsing van de markt aan de Lange Kerkstraat en aanslui tend op de Grote Markt kan die- nen ter ondersteuning van de aan dit gebied toebedeelde func- ties en de daarbijbehorende sfeer. PAUZECEBIED In tegenstelling tot de zeer vele 1 activiteiten die in en om De I Lindenhof zullen moeten plaats- J vinden moeten historie en rust j de bestemming en het karakter Zijn van de Grote Markt, de Lange kerkstraat en het Oude 'j Kerkhof. Aan dit gedeelte van de binnen- t stad worden de volgende unc- ties toegekend: rustpunt en pauzegebied; recreatiegebied; wandel-, com municatie- en speelruimte ten behoeve van binnenstadsbewo ners (grenzend aan de nieuwe binnenstadswoonwijk); toeristengebied: aansluitend op het historische karakter van Grote Kerk, Stadhuis, Grote j Markt n de gevelwand van de 4 Lange Kerkstraat en het Oude| Kerkhof, objecten In te brengen a die teruggrijpen op het verre en j in het bijzonder recente verle-J den vón Schiedam; -js 1 marktplaats. Tenslotte wordt nog opgemerkt dat de aankleding van de Grate Markt het stadhuis houdt de representatieve en de trouw- functie door het aanbrengen van bloembakken en bankjes moet worden verbeterd. Ook Lange Kerkstraat en Oude Kerkhof zouden hiervan moeten worden voorzien. Grote historische voor werpen zouden een plaats kun nen krijgen op de Lange Kerk straat, Ook wordt in het rapport nog aan- dacht besteed aan de Schie- dam-promotion. Aan de Grote Markt zou een vestiging moeten 1 komen van een expositie- en verkoopgelegenhcld van de In Schiedam gevestigde distilleer derijen en/of glasindustrie. An dere voorzieningen als horeca bedrijven, boetiekjes en een an tiquair komen eveneens voor realisering in aanmerking. Als U denkt aan ca.f 115ÖÖ.*t type 1B00 £11495.- Noord mol erts tra at 17 Telefoon 266233 - 265607

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3