SCHIEDAMSCHE COURANT GRIMMIGE STEMMING BIJ GUSTO Gemeente aarzelt over subsidiëring m Voordrachts- kunstenares Nel Oosthout in Schiedam Nieuwe korpschef komt in april Adviescommissie vergadert voor het eerst ar*** Kif ling gestolen Ttiberova besluit onderzoek De mooiste tegel Kinderdag verblijven voldoen niet aan normen Stakingen op Schiedamse werven l'«fWtë 2#ilp Spreekuren Sociale Dienst Rotterdammer beboet voor botsing STANDPUNT B. EN W.: Spreekuur vervalt VRIJDAG 2 maart 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 26S091 - redactie 262568 - Idachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 99ste jaargang no. 24655 t Schiedam - Bijde Schiedamse werven Gusto en Wilton Feijenoord is vanmorgen gestapt. Bij Gusto kwam het tot schermutselingen tus sen stakers en werkwilligen. (Mensen die de werf op wilden, werden in hun gezicht [getrapt. De stakers hadden een oplegger voor de poort neergezet. Mensen die wilden werken en over de wrfegger wil- den klimmert werden er aonder meer afgeduwd. De direklieleden van Gusto konden met de grootste moeite [binnenko men. Ook zij moesten over en onder de oplegger doorkruipen. De di rectie van de IHC Gusto toonde zich volgens een woordvoerder ver baasd over de grimmige houding van de stakers. Gisteren nog heeft de ondernemingsraad beloofd dat de werkwilligen zonder meer de werf op mochten. Toch werd er bij Gusto, onder meer door het kantoorpersoneel en de afdeling staalbouw gewerkt. Via een achteringang konden de men sen van staalbouw de werf op. Het was vanmorgen nog niet bekend ol de dlrektie van Gusto bepaalde stappen tegen da stakers zal on dernemen. Bij Wilton Fijenoord mochten de werkwilligen zonder meer ide werf op. Hun werd geen strobreed in de weg gelegd. De sfeer bij Wilton was ook duidelijk gemoedelijker en minder grimmig dan bij Gusto. De dlrektie van Wilton Fijenoord heeft de werknemers van haar be drijf wel per brief laten weten dat de niet gewerkte «ren niet wor den uitbetaald. ?j„ a Eén van de kamers van kinderdagverblijf Katja aan de Lange Haven. Sluiting bedreigt kinderdagverblijven Schiedam De beide Schie damse kinderdagverblij ven Katja en Bambi wor den op korte termijn be dreigt met sluiting. Ze heb ben grote financiële proble men: Katja heeft een te kort van f 3.000, Bambo een tekort van 15.000. De directies van beide kinder dagverblijven hebben nog oop-om/tech.-de-.slui ting tevoorkomen: subsi die van de gemeente. Dat is voorlopig nog niet zeker: in een voorstel aan de so ciale adviescommissie heb ben B. en W. laten weten dat ze "aarzelend" staan tegenover toekenning van die subsidie. D'G6raadslid Vincent Broeke komt daarom in de gemeente raadsvergadering van ZB maart met een initiatiefvoorstel tot subsidiëring van de kinderdag verblijven. Dit voorstel houdt een directe uitkering van ƒ50.000 in als voorlopige maat regel en een definitieve subsi diëring nadien. De beïde leidsters van de kinder dagverblijven, de dames Goede rend van Katja en Dijkstra van Bambi maken er geen geheim van dat het water hen tot de lippen is gestegen. Ze zijn, om de tekorten nog niet groter te maken, zelf al lang onbezoldigd in de kinderdagverblijven werk zaam, Mevrouw Dijkstra is er in januari mee gestopt, omdat het salaris van haar man aan het kinderdagverblijf opging. Ze verdient nu "bij" als kleuter leidster. "Ik heb de raak nu op de spits gedreven. We nemen nu geen nieuwe kinderen meer aan en per I juli moeten we sluiten", zegt mevrouw Dijkstra. Haar kinderdagverblijf draait sinds 1968. Om de grote toeloop te beperken worden in Bambi geen onzindelijke kinderen meer op genomen, omdat dit teveel tijd en mankracht vergt. BEHOEFTE Mevrouw Goederend heeft ais leidster van Katja dezelfde pro blemen. Ze verdient zelf niets en het personeel werkt volgens haar tegen heel lage salarissen. Gediplomeerde kinderverzo ra sters krijgen er maar f 400 tot 500 per maand. Ondanks de slechte financiële situatie staat Schiedam Bij een inbraak in een kleding- en schoenenmaga zijn aan de Mariastraat is voor 1.200 aan kleding gestolen. Er verdween een groot aantal broe ken, broekpakken en jurken. De inbrekers zijn binnengekomen door een stuk board weg te ne men dat voor een gebroken raam was geplaatst. Schiedam.— De gemeentelijke So ciale Dienst houdt voortaan elke donderdagmiddag van twee tot drie uur spreekuur in het dien stencentrum „De vier molens" »an de Nieuwe Damlaan 766. Hiermee is het aantal spreeku ren in de wijben van de dienst uitgebreid. In gebouw De Ark aan het Hargplein 101 kan men reeds elke dinsdagmiddag van twee tot drie uur aangelegenhe den betreffende de Sociale Dienst bespreken, in de centrale yestiging aan het Broersveld 144 Is dagelijks spreekuur van half negen tot twaalf uur. het voor de directrices van bei de kinderdagverblijven vast dat er wel degelijk behoefte is aan deze voorzieningen. Een conclu sie, die overigens door de werk groep kinderdagverblijven vol ledig wordt gestaafd. Raadslfld Broeke vindt dat rijn initiatiefvoorstel mets met par tijpolitiek te maken heeft: „We zijn hier bij toeval tegenaan ge lopen. Van mij mogen B. en W. morgen ons voorstel overnemen. "Ane-^raterd' parti^^l^iieïFgp 'amendementen'' aan toevoegen, maar dan wel als het doel blijft dat Katja en Bambi financieel moeten worden geholpen", BELANGSTELLING Gebrek aan belangstelling hébben beide dagverblijven tot nu toe niet gehad,. Bij Katja komen in de twee panden aan de Lange Haven wekelijks 120 kinderen en Bambi ontvangt er rond 45 aan de Swammerdamsingel. Naar Broeke's mening zijn alle kinderen-er jn de crèches of op "ime'dTsche7'indicatie ""of-^'bp so-: ciale indicatie: „Achter bijna alle gevallen zit wel een schrij nend verhaal. Er zijn geen kin deren daar omdat de moeders ■willen werken voor een tweede auto of een kleurentelevisie. Zo draaien de betaaldagen gewoon lijk uic op een spreekuur voor maatschappelijk werk". De moeders bespréken dan de pro blemen van hun gezjn nogal eens met de leiding daar, vooral als het gaat om de tarieven. Er be staat bij velen schaamte om naar de bijstand te lopen. Hélemaal" nieuw is het pröblêem voor de kinderdagverblijven niet. Katja heeft al sinds 1970 een verzoek om subsi-die lopen en. aanvankelijk was directrice mevrouw Goederend optimis tisch gestemd over die subsfdie: "Er kwamen en gingen ambte naren, zodat we dachten: nu zal het wel gauw lukken. Ik hoop dat h-et dit keer wei hukt, want er is echt behoefte aan kinder dagverblijven In Schiedam". Tot die conclusie komt de werk groep eveneens: er is behoefte aan uitbreiding en financiën 'Vóórkinderdagverblijven in Schiedam. Meer daarover el ders op deze pagina. Schiedam De stichting Tubero- va besluit het bevolkingsonder zoek donderdag 8 maart 's avonds om acht uur fn de Finse school aan de Dr. Zamenhof- straat. Het onderzoek, waarmee op 28 september is begonnen, Is volgens de opkomsteïjfers een succes geworden, tienduizenden Schiedammers hebben eraan deelgenomen. Wie geen oproep heeft ontvangen kan zich tot de sluitingsdatum alsnog voor een onderzoek aart- melden in de Finse school. Tu- berova verzoekt degenen, die wel een oproep hebben gekre gen maar niet aa» het onder zoek deelnemen, de oproepkaart aan het bureau terug te zenden en daarop te vermelden om wel ke reden, men wegblijft. teletikker ÜSchïedam De tegel van Pauline de Bie was het mooist: ze won er de straatteke- ningwedstrijd mee op Koningin nedag 1972 was georganiseerd in de diverse straten in Schie- dams'wijken. Pauline zag haar prestatie bekroond door de offi ciële onthulling gistermiddag van „haar" tegel in de Oranje Nassauschool aan de Francois ÜaverschmidÜaan, waar de te gel officieel werd ingemetseld en onthuld. Schiedam Nel Oosthout, een van Nederlands beroemdste en beste voordrachtskunstenaars, treedt vanavond op In de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam. Zij vertolkt dan op haar eigen meeslepende wijze „Het grote gebeuren" van de Nederlandse schrijver Belcam- po. Met een mate*'.ze fantasie be schrijft Belcampj de afrekening der mensheid ,n het stadje Rijs- sen. De meest absurde en fan tastische gebeurtenissen komen in het verhaal voor, de fijnen worden wat op de hak genomen evenals het verschil tussen goed en kwaad. De hoofdpersoon in het verhaal is een vrijgezel die in Rijssen woont. Deze is bevriend met een onderwijzer die correspondeert met de na- tuurhistoricus -Tac. P. Thijsse, Beiden ontdekken zij plotseling vreemde kleverige wezens die uit de lucht lijken te komen. Dit blijkt de aankondiging van de jongste dag te zijn. Nel Oosthout draagt dit verhas1 fascinerend vo^r. Door de keus van dit verhaal, komt ook haar voorliefde voor het bizarre en bovennatuurlijke tot uiting. Een uitgebreid verhaal over Nel Oosthout vindt u op pagina 3, van onze krant. Sliedrec'ht De nieuwe inspecteur-korps chef van politie in Sliedrecht, de heer B. C. M. Malipaard, treedt op I april in dienst. De heer Malipaard zou aanvanke lijk een maand eerder in zijn nieuwe functie beginnen, maar de goedkeuring van de minister van Binnenlandse Zaken liet op zich wachten. De nieuwe korpschef is 31 jaar oud, gehuwd en va der van een zoon van zestien maanden. Op dit moment werkt de heer Malipaard nog bij de poli tie in Schiedam. Hij ging in 1961 naar de School voor Politie-officieren in Hilversum. Na vol tooiing van zijn studie werd hij in 1964 aange steld als adjunct-inspecteur van politie in Schie dam. Thans is hij daar chef van de afdeling Re cherche in de rang van inspecteur. De heer Mali paard zal zich vestigen in Sliedrecht. Schiedam Da sociale advies commissie houdt woensdag 7 maart de eerste vergadering In de kantine van het stadskan toor. De nieuwe commissie, een samenvoeging van het bij standscollege, de raadscommis sie voor het maatschappelijk werk en do commissie sociale coördinatie stads sanering, krijgt al tijdens de eerste vergadering een forse agenda te behandelen. Op deze agenda staan als belang rijkste punten de aanstelling van een sociaal raadsman in volledige dienst en het subsidië ren -van kinderdagverblijven. Een aantal be'angrijke punten is naar de volgende vergadering verschoven. Hieronder vallen de inrichting en het gebruik van de torenflat In Woudhoek als ser vice-flats voor bejaarden, het aanstellen van een opbouwcon- sulent voor de stadsvernieu wing, het behandelen van de stand van zaken rond da samen levingsopbouw, bet rapport over sociale, recreaf5eve en culturele voorzieningen in de binnenstad en de eventueel instelling van een subcommissie voor wijk- en buurtzaken. De commissievergadering begint woensdag om acht uur. Schiedam De Rotterdammer N. de V. is door de Schiedamse kantonrechter mr. W. E. van Vloten woensdag veroordeeld tot 73 gulden boete voor het veroor zaken van een botsing op de hoek van de Vlaardingerdijk en de Westvest, een voorrangskrui sing. Volgens de officier van justitie had de Rotterdammer met te grote snelheid de kruising gena derd, „bovendien heeft hij al twee keer eerder een boete ge had voor te hard rijden". Zij eiste honderd gulden. „Die andere auto reed zelf ook met forse snelheid. Bovendien miezerde het wat. zodat mijn auto bij het remmen door gleed", zo verdedigde de Rotter dammer zich. Schiedam Hoewel er een drin gende behoefte is aan uitbrei ding van net aantel kinderdag- verbijven in Schiedam is, staan B. en W. op zijn minst aarze lend tegenover subsidiëring van de kinderdagverblijven- Het mo tief: de beide kinderdagverblij ven voldoen njet aan alle nor men om voor subsidie in aan merking te komen. Het college heeft dit de sociale adviescom missie meegedeeld. Een even tuele subsidie zou volledig ten laste van de algemene middelen van de gemeente komen en daardoor de gemeente In zijn mogelijkheden ander werk in de welzijnssector te financieren be perken. Het raadslid \incent Broeke (D*66) is het ni-Jt met de opvat tingen van het college eens, dat Katja en Bambï niet voldoen aan de normen. Ook de directri ces van deze bedrijven ontken nen 't: Onze crèches voldoen aan de eisen die bijvoorbeeld in De nemarken warden gesteld wat betreft ligging en voorzieningen. Ook heeft de brandweer de brandveiligheid verschillende malen getoetst en In orde be vonden.". Inmi'ldals beveelt de werkgroep kinderdagverblijven het instel len van een overkoepelend or gaan voor deze verblijven sterk aan, als ook ean meer perma nent team van deskundigen, dat zich met deze problematiek kan gaan bezighouden. Zo'n team zou zich onder meer moeten be zighouden met de planning en de differentiatie van voorzienin gen. VERORDENING De werkgroep meent met het oog op kwaliteitsbewaking, planning en spreiding van voorzieningen dat bet tevens noodzakelijk is dat er een gem?entelijke veror dening op de kinderdagverblij ven wordt vastgesteld. Aan deze verordening zou een stelsel van vergunningen moeten woróen vastgekoppeld. De gemeente zou aan het overkoepelend orgaan, dat in vorm van een stichting kinderdagverblijven moet wer ken, kunnen deelnemen, maar noodzakelijk is dit volgens de werkgroep niet. De werkgroep vindt de financiële situatie van de huidige kinder dagverblijven beslist onvoldoen de voor 't voortbestaan op lan gere termijn. In afwachting van een subsidieregeling en dus eigenlijk min of meer in over eenstemming met het voorstel van D*66 vindt de werkgroep daf er een speciale regeling moet worden getroffen voor die ge vallen, waarbij sprake Is van kinderopvang op duidelijke me dische of sociale indicatie. In dergelijke situaties zou van de ouders alleen maar een bijdra ge naar draagkracht moeten worden gevraagd. De beoorde ling van de Indicaties 2ou in handen van het te vormen per manente team kunnen worden gelegd en de gemeente zou in deze gevallen de overige kosten voor haar rekening dienen te nemen. CONCLUSIE Slotconclusie van de werkgroep is, dat er in Schiedam nog on voldoende opvangmogelijkheden bestaan, ook al .s or omtrent de werkelijke behoefte aan kinder dagverblijven weinig aan exacte gegevens bekend. Stimulering tot het oprichten van één of meer nieuwe voorzieningen zou zeker zijn gerechtvaardigd. De werk groep vindt over eg met vele in stanties zoals st holen, vrouwen organisaties, bedrijfsleven, wijk- verenigingen, maatschappelijk werk, sodaal-cuiturele instellin gen en de inste'hngen vertegen woordigd irt de werkgroep nood zakelijk. Financiële steun aan de kinder dagverblijven door de gemeente is er voorlopig dus nog niet. Er zullen nog heel wat besprekin gen, rapprten en infoormaties noodzakelijk zijn, voordat de uiteindelijke beslissing valt. De sociale adviescommissie bijt op woensdag 7 maart het spits af, terwijl de raadsfractie var, D'66 op 26 maart de gemeenteraad om een uitspraak over deze zaak vraagt. Schiedam Burgemeester H, Roelfsema is verhinderd op maandag 5 maart het wekelijk se spreekuur te houden in het stadskantoor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1