Nel Oosthout Belcampo 's Grote Gebeuren in Stedelijk r Geluids apparatuur gestolen uit vormings centrum Niet opgelet bij achteruitrijden Bejaarden kiezen voor alternatief plan Stricklede Vlaardinger wijst chauffeur hardhandig terecht Instuif viert carnaval PSP vergadert over conflict in metaalsector Schiwïarnschc Courant VRIJDAG 2 MAART 1873 3 Schiedam Een leeg toneel allen een stoel, geen de cor, niets. Het licht gaat uit, in het donker schuifelt een kleine gestalte langs het toneel, klimt er wat moeizaam op, scharrelt nog wat rond en staat ten slotte achter de stoel. Het licht is aan, het publiek stil* Het blijft nog enkele seconden doodstil, een doodse stilte ge mengd met afwachting en scep- tisme. Plotseling begint de ge stalte met krachtige stem te spreken. Qf spreken; het is "voordragen. Melodieus komen de klanken, die tesamen een verhaal vormen, de zaal in. Het publiek wordt door één figuur meegesleept, het gelooft in het verhaal en het gelooft dat er meer dan een persoon op bet to neel staat. Op het toneel staat de vaordrachts- kunstenares Nel Oosthout. De impressie in enkele weken gele den opgedaan tijdens een van de voorstellingen die zij in het Amsterdamse Shaffy Theater gaf. Het verhaal dat voorgedra gen werd is "Het grote gebeu- - ren" van Belcampo. Vanavond staat dezelfde vrouw die deze meeslepend voorstelling in Shaf- fy bracht fin andere theaters trouwens ook) op het podium in de aula van het Stedelijk Mu seum in Schiedam. Ook van avond brengt zij dat surrealisti sche, vreemde verhaal van Bel campo dat handelt over de dag des oordeets in het stadje Rijs- sen, de geboorteplaats van de schrijver Belcampo. KUNST Nel Oosthout, een vitale oudere vrouw vol levenslust, Is een van onze beste voordrachtskunste naars en behoort tot de genera- tie van Charlotte Kohier en Al- bert Vogel. Over bet solo-toneel als kunst apart zegt mevrouw Oosthout: „Ik heb veel aan mu ziek gedaan, ik heb dus gevoel voor klank. De klank is en ele- ment dat fastineert. Een dan op een leeg toneel zonder decor met helemaal niets een voorstel ling geven dat het publiek blijft vast houden, dat vind ik leuk en dat is werkelijk kunst Het is kunst op een leeg toneel wat te doen, dat blijft boeien-'* Wij spraken Nel Oosthout in het Stedelijk Museum in Schiedam waar zij de ruimte voor haar optreden van van-vond aan het bekijken was. Voordat dit ge sprek eenmaal goed en wel be gonnen wasfachteraf vraag je je af of het Überhaupt wel be gonnen is) moest er nog heel wat gebeuren. Nel Oosthout, wat ongemakke lijk: „Waar zullen we gaan zit ten, laten we maar hier (in de aula^red.) blijven, ik moet nog even naar het licht kijken. Of "Ik hout van die onwerkelijke fantasie zullen we ergens anders gaan zitten". Ten slotte moet er voor de foto toch naar een andere gelegenheid gegaan worden. Het haar wordt gekamd, de neus ge poederd en Nel Oosthout is klaar voor de foto, wordt echter weer opgehaald voor het licht. Na enige tijd wachten roepen door Bernadelte Elias we haar maar weer en eindelijk kan het gesprek beginnen. Zij lijkt echter meer belangstelling voor de fotograaf te hebben en het schijnt of ze zo maar in de ruimte wat losjes weg voor zich uit praat. VESTZAKTHEATER Op zaterdag 21 april heeft zij ook nog een optreden in het Zolder theater in de Teerstoof. Het ge sprek begint daarmee: „Ja, In dat theatertje hier doe ik een ander programma dan vrijdag avond. Dan breng ik de Stille kracht van Couperus en de Rl- nocheros van Ionesco. Ik vind het erg leuk om in kleine thea tertjes op te treden, die zijn te genwoordig erg in trek en het is altijd gezellig. Het is leuk zoals die jongens dat doen. Helemaal niet commercieel". Nel Oosthout praat weer even met de fotograaf: „Ja, ik heb een erg expressief gezicht. Bij het optreden heb ik ook nooit sminck nodig." Men kan niets anders doen dan dit beamen want een van de grote krachten van de voordracht van Nel Oost hout is haar gezicht, vol ex pressie, dat van het ene op het andere moment weer een ande re figuur kan uitbeelden. De voordrachtskunstenares heeft op haar repertoire verhalen staan van Bernard Shaw, Paul Gallico, Belcampo, Kipling en Kiabund. Of zij nooit Russi sche schrijvers zou willen voor dragen: „Ja, die vind ik gewel dig. Ik zou het wel willen doen Teun de Vries heeft trouwens een verhaal geschreven "De re bel in de ketenen" en dat gaat over Rusland ten tijde van de veldtochten van Napoleon". Nel Oosthout begint het verhaal te vertellen en even sta je in twij fel of ze nu aan het voordragen is of gewoon aan het vertellen. "Dit stuk heb ik ook in Amerika voorgedragen", eindigt ze het verhaal. Amerika, Engels, En geland. Nel Oosthout is de enige Nederlandse voordrachtskunste nares die in het Engels voor drachten heeft gegeven. Om alte plaatsen van deze aardbol op te noemen waar Nel Oosthout heeft opgetreden zou te lang voeren, maar een kleine greep, New York, Washington, Bom bay, Jeruzalem, en Coventry. met voordrachten in de Engelse taal, hoewel ze het verhaal over hoe het gekomen is toch al hon derden malen verteld moet heb ben, lijkt het alsof ze toch nog even moet nadenken en haar gedachten meet ordenen. „Ja, dat was in 1946, of eigenlijk kwam het zo. Iemand zei dat de "Krijtkring" het beslist goed zou doen in het Engels. Ik heb het toen laten vertalen. In 1946 heb ik het toen voor het eerst gedaan in Coventry ten bate van de opbouw van gebombar deerde hospitalen. Als ik toen gedacht had dat er pers in de zaai zou zitten had ik het niet gedaan. Maar er waren enkele zeer belangrijke kranten, zoals de Manchester Guardian, en in alle kranten ook in die, kreeg ik prachtige kritieken. Toen was mijn Engels zelfs nog niet eens zo goed. Dat is nu wel steeds beter geworden". Praten met Nel Oosthout betekent dat zij vertelt, wat zij wil ver tellen, de illusie om het gesprek in een bepaalde richting te voe ren kan je wel snel vergeten. Ze stapt moeiteloos van het ene on derwerp op het andere over, het duurt zelfs even voor je door hebt dat het begin van het ver haal dat ze vertelt over iets an ders ging dan waar ze mee ein digt. Maar Nel Oosthout is niet alleen boeiende voordrachtskun- stenares, ook is zij een boeiend vertelster. ENGELS In 1946 Is Nel Oosthout begonnen Toch willen we voor de goede orde even weten hoe ze met so lotoneel begonnen is: „Ik heb kort op de Amsterdamse toneel school gezeten, daar na ben ik naar Münohen gegaan, heb daar rollen gestudeerd en kwam toen weer naar Nederland. Ik heb toen vijf jaar bij het toneel ge zeten, bij het gezelschap van Eduard Verkade. Ik kreeg nooit wat bijzonders te doen, toen ben ik maar alleen begonnen. Ik vind het bij het toneel echt zo'n struggle for life". Je moet zo veel met je ellebogen werken. Ik wil ook niet met een masker op lopen. Er zouden meer men sen zonder masker op moeten lopen. En soms kom je dan nog wei eens iemand tegen die ook zonder masker loopt en dat zijn dan aardige mensen". Over de grote toneelman Verkade zegt ze: „Ach ik was nog jong, maar Verkade was echt een fijn mens. Hij blies toen al een mo derne adem door de toneelwe reld." SOLO-TONEEL Na vijf jaar bij het grote toneel is Nel O05thout dus alleen begon nen. „Ik ben geloof ik gewoon geschikt voor solo-toneel, voor dit spel. Ik ben er gewoon het type voor. Bijvoorbeeld als ik Saint Joan doe, denken ze eerst dat ik toch nooit dat onschuldige gezichtje kan uitbeelden, maar 't lukt toch. Ik kan ook mannen uitbeelden, met mijn stem. Ze denken wel, wat een manwijf, maar dat is toch helemaal niet zo en dat is niet waar. Voor mij geeft het helemaal niets, voor vee! vrouwen wel", zegt ze een beetje naif lachend. In het "Grote Gebeuren" moet ze ook een man uitbeelden. Nel Oosthout heeft haar kleding voor deze voordracht aangepast, zij draagt tijdens de uitvoering een bruin fluwelen pak met een schillerkraag. Door deze kleding en door haar stem, weet zij de voordracht visueel te maken. Over de stem zegt zij: „Een stem schilder je. Je moet de klank beheersen. Je moet ook een goede ademhaling hebben daar heb ik trouwens altijd voor gezorgd". Om in conditie te blijven doet Nel Oosthout ook aan yoga: „Ik heb het gedaan en doe ik het nu nog. Lessen heb ik niet mer no dig want die oefeningen, die ik doe ken ik nu wel. Het is goed dat yoga steeds meer hierheen komt, de mensen hebben het no dig voor hun rust". SURREALISTISCH Het verhaal dat vanavond voorge dragen wordt had Nel Oosthout al enige tijd in boekvorm thuis. Echter door haar drukke werk zaamheden kwam zij er niet toe om het uit te werken. "Het gro te gebeuren", is zoals gezegd een wat surrealistisch verhaal. Iets waar Nel Oosthout veel van houdt. „Otto Dijk heeft eens een verhaal voor mij geschreven "De bekentenis", dat was echt wat surrealistisch. Dat vond ik erg fijn om te doen. Ik houd van de onwerkelijke fantasie". Dat Nel Oosthout nog zeer vitaal is, hoeft geen betoog. Het blijkt wel uit het feit dat zij zegt: „Ik doe altijd alles door elkaar, dat is gekkenwerk zegt mijn im- pressario, maar tat nog toe is het goed gegaan". Enige jaren geleden heeft zij 2eifs nog haar rijbewijs gehaald. „Maar ik ben maar weer gestopt met autorij den want dat is toch eigeniijk niets voor mij. Al di lui bij de garages, die ja afzetten en zo. Toen ben ik een keer aangere den en was ik bijna dood, toen ben ik er helemaal mee ge stopt", zegt ze wat kinderlijk. POLO Iets wat Nel Oosthout buiten to neel dolgraag doet is praten met haar poes: „Ja, ik weet niet, hij praat terug ook. Ik be grijp niet dat er mensen zijn die niet van katten houden". Een wat vreemde opmerking voor mensen die Nel Oosthout nooit ontmoet hebben, maar heb je haar ontmoet dan past deze laatste opmerking volledig in het patroon en geloof je werke lijk dat haar poes terug praat. Vanavond in het Stedelijk Museum, Nel Oosthout, "Het Grote gebeuren" van Belcampo, solo-toneel, kwart over acht- Schiedam In het Vormingscen trum aan de Louis Raemaekers- straat is de afgelopen nacht In gebroken. Er verdween voor een aanzienlijk bedrag aan ge luidsapparatuur. De Inbrekers hadden het geluk in een van de bureaus die ze openbraken de sleutels van de kasten te vinden. Zij konden daardoor vrij gemakkelijk hun slag slaan. Uit het vormingscentrum verdwe nen een stereobandrecorder met twee boxen, drie cassetterecor ders, zes grote geluidsbanden en twintig cassettebandjes. De dieven konden binnenkomen in het gebouw door een niet goed. afgesloten tuimelraam te force- Schiedam Ongeveer tachtig be jaarden hebben zich deze week tijdens een voorlichtingsmiddag in het dienstencentrum „De vier molens" uitgesproken voor het alternatieve plan Stricklede. Zij verkiezen een gedifferentieerde begroeiing van de omgeving van de bejaardenflat Stricklede boven uitgestrekte grasvelden, zoals de gemeente voorstelt. In elk geval wensen de bejaarden geen speelplaatsen In het be doelde gebied. Aad Sprong, een van de ontwer pers van het alternatieve plan, leidde de voorlichtingsmiddag in, waarna de aanwezigen vra gen konden stellen aan een fo rum. Hierin hadden behalve Sprong ook Wilma Plooij en Lex Fenders zitting. Met behulp van aan de muur opgehangen foto's, tekeningen en krante-artikelen konden de bejaarden zich een beeld vormen over hoe het ter rein er ongeveer uit zou kunnen zien als het plan Stricklede ge realiseerd zou worden. Na de pauze werden dia's vertoond over soortgelijke praktijkgeval len, zoals die in Heerenveen, Delft en Ommoord te vinden zijn. Schiedam Zeer zelfverzekerd deed de Vlaardinger L. W. woensdagmorgen voor de kan tonrechter in Schiedam uit de doeken, hoe hij op de rijksweg 20 in Maasland een mede-weg gebruiker tot de orde had geroe pen door hem met zijn auto in de berm te dirigeren en hem had belet verder te rijden door de sleutel uit het contactslot te nemen. Later had W. de man in kwestie, de 50-]arige H.T. uit het Zeeuwse Nleuwerkerk, ver schillende malen op de weg naar Vlaardingen op hinderlijke wijze gesneden. „Bijzonder ver werpelijke praktijken", vond of ficier van justitie mevrouw mr, C. J. Vaags. Een stelling waarmee W. het be- hij in de mening verkeerde vol gens zijn plicht* gehandeld te hebben. Dat hij de al wat oude re Zeeuw getracht had uit zijn auto te trekken, vertelde hij er niet bij. Toen hij woensdag voor de kantonrechter stond kwam het gebeuren W. weer voor de geest. Zeer geëmotioneerd be gon hij zijn versie van het ver haal te vertellen, hoe hij op de rijksweg nog maar net een on geluk had weten te voorkomen door een midden op de weg stil staande auto te ontwijken en daarna om wille van de veilig heid maatregelen had genomen. W".: „Toen we die wagen daar za gen staan, dachten we eerst aan een ongeluk. Later bleek, dat de man daar midden op de weg op z'n zoon zat te wachten, die la ter zou komen in een andere wagen. We hebben toen onze ei gen wagen in de berm gezet en zijn naar die man gegaan. Die was zich van geen kwaad be wust en begreep ook niet, dat hij een enorm gevaar was op de weg, een normaal mens zou zoiets niet doen. Daarom heb ben we hem toen in de berm geduwd en de sleuteltjes uit het Een passagiere van W. gaf de man zijn sleuteltjes weer terug waarop deze direct vertrok, om dat hij zich bedreigd voelde door W„ die nog steeds ophelde ring wilde hebben. Om de heer T. alsnog te kunnen spreken was hij deze gaan snijden met het doel hem tot stilstand te brengen, wat niet lukte, W.: „Ik had zijn naam en adres willen noteren om aangifte bij de poli tie te doen". Het was T. die van de zaak melding maakte bij de politie. Volgens T. was van stilstaan geen sprake geweest „Ik reed wel langzaam, veertig kilometer, omdat ik de vrachtwagen ach ter me, die ik had helpen opla den, in de gaten wïtde houden. Deze had namelijk moeilijkhe den met de verlichting. Boven dien wachtte ik op mijn zoon. Opeens wilde die meneer W, mij in de berm hebben, trok mij bijna uit de auto en ging zo te keer, dat ik werkelijk even bang werd. Later bracht hij mij op de weg in ernstige moeilijk- eden door me steeds te snij den". Tijdens het verhoren van de ge tuigen bleef W. overtuigd van zijn eigen gelijk. De nog jonge Vlaardinger Het op zeer eigen gereide wijze weten, dat hij het volstrekt niet eens was met T. en nog minder met het kanton gerecht, dat hem veroordeelde tot f 100 boete en drie maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met de proet- tijd van een jaar. „Is dit nu rechtspraak?", was zijn reactie. Kantonrechter mr. W. E. van vloten vonniste conform de eis. Schiedam De kantonrechter heeft de Schiedammer W.P. veroor deeld t~t 65 gulden boete, omdat hij bij het achteruitrijden met zijn auto in de Zadelhof straat niet voldoende heeft uitgekeken. Een brommer reed daardoor ach terop de auto. De negentienjari ge bestuurder J.B. uit Rotter dam viel op zijn kin en bleef daardoor een kwartiertje buiten westen. „Die jongen kon er nog gemakke lijk om heen. Hij zat niet uit te kijken", betoogde P, De rech ter: „Dat hoefde hij ook niet. U moet uitkijken bij het achteruit rijden, U maakt een afwijkende beweging." De bewering van P. viel daarna in het water door de getuigenis van een verpleegster die het on geluk gezien had vanuit het raam van een woning. „De brommer probeerde op het laatste moment nog te remmen en uit te wijken. Maar toen was het al te laat. De jongen lette beslist wel op", zo verklaarde zij. De officier eiste 65 gulden boete. Schiedam De sociëteit Instuif Schiedam viert morgen tot diep in de nacht carnaval in gebouw Arcade aan de Lange Haven 71. Het feest begint om half negen met de KAJA Top 20 drive-in discotheek en de dlsc-jockey John Kloppers. Prins Carnaval zal met zijn. ge volg om ongeveer half tien de Instuif met een bezoek vereren onder de klanken van de Keile- bijters van Sint Radboud. Voor degenen, die vroegtijdig uitge blust zijn, begint om tien uur in de grote bar het trio Slavenburg dat het feest tot in de kleine uurtjes zal voortzetten. De Kaja Top 20 zet om een uur eenpunt achter het optreden. Het is de bedoeling, dat iedereen verkleed is. De toegangsprijs is ƒ4,50. Schiedam De afdeling Schie dam van de PSP houdt Op maandag 5 maart een bijeen komst over het conflict in de metaalsector. Deze bijeenkomst wordt gehouden in De Amstel- bron aan de Broersvest "13 en begmt om 8 uur. Sprekers zijn het oud-PSP kamerlid H. Wie- benga en de heer C. Hoek, werknemer bij Hoogovens en lid van de Industriebond NW. De PSP heeft ook sprekers uitgeno digd van PvdA, PPR en CPN.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3