SCHIEDAMSCHE COURANT niet van plastic Burgerlijke stand weer in de krant ens op Broers* mee voor mensen in nood Krediet voor wijkcentrum in Groenoord Plaatsen huisvuil- containers aanbevolen VROM ivü honderd containers aan schaffen Schiedamse afdeling van THD 2 kranten voor één prijs Gemeente past wet te letterlijk toe Sti chlmgsraad SG vergadert Vrijwilligers gevraagd Zaterdag 17 maart 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBL.AD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina'i 99ste jaargang no. 24668 Schiedam De gemeente Schiedam wil niet van de plastic vuilniszak af. B. en w. hebben de raad namelijk voorge steld, het verzoek van de Vredeswerkgroep Schiedam om dit verpakkingsmateriaal voor vuilnis af te schaffen en over te gaan op de papieren vuilniszak, af te wijden, i-et college baseert zijn oordeel op een rapport van de direc teur van de reinigingsdienst ing. E. T. Kraan die meent dat de plastic vuilniszak uit oogpunt van onder meer effi ciency en uit financieel oogpunt de voorkeur verdient. dicht te binden, terwijl er ook nog geen keurmerk voor be- lat. vredeswerkgroep Schiedam zou ook de mogelijkheid willen In een lijvig rapport zet de direc teur uiteen waarom het beslist Is af te raden dat Schiedam overgaat op de'papieren vuilnis- De zak of de vuilnisemmer weer in ere herstelL De directeur vindt dat het terugkeren naar de vuil nisemmer op grote financiële bezwaren zou stuiten, omdat een aantal vuilniswagens moet worden vergroot, er weer em mers worden verstrekt en het personeel met 5 of 6 man uit te breiden. Verder zou een volledige vervan- ging^van jdeplastic vuUniszak- ;j*xén 'dooi* pap I e ren zakken'vol- gens directeur Kraan de milieu vervuiling sterk bevorderen. Wel hebben papieren zaken het voordeel sneller te verteren, maar aan de andere kant zijn papieren vuilniszakken zwaar der, minder sterk en daardoor minder goed te hanteren en is belangrijk minder kostbaar dan het ophalen van huisvuil in plastic - zaleken'.- .- -. De toepassing van huisvullcontal- ners in woonwijken neemt de laatste jaren ook in oios land sterk toe. Het systeem vraagt minder - personeel, hetgeen de; dienst goed uitkomt met het werven van personeel. Er be staat volgens de directeur nog steeds een grote tegenzin tegen het gaan werken bij een reini gingsdienst. OVERLEG openen andere verpakkingsma- Tenslotte dnngt de heer Kraan er terialen toe te staan, dan piastic en papier. Dit wordt door de heer Kraan sterk ontraden: men zou dan een grote rommel in de stad krijgen, wat nu door de plastic zak wordt voorko men. De directeur van de reinigings dienst pleit wel sterk voor het gebruik van containers in woon- ..wijkgn^ waarin_huisvuil kan.wpr--, den -gedeponeerd.' Déze 'méthode van vuilafvoer, die weliswaar is op aan bij het ontwerpen van woningbouwprojecten van meet af aan meer'aandacht geschon ken zou worden aan de mogelij ke toepassing en inpassing van huisvuilcontamers. Zo wordt bijvoorbeeld in Rotterdam geen bouwplan uitgewerkt 2onder dat er overleg is gepleegd met de reinigingsdienst over de wijze van vuilafvoer.' Die afvoer is voor-' nieuwbouwwijken"' vod ral gericht op het gebruik van con tainers. gericht op meer zelfwerkzaam heid van de burger (de bewo- Voor het overige is de heer Kraan ners moeten zelf het bij voor- het oneens met de conclusies De ..Bewuste erker op de hoek Broersvest-Herenpod. Eigenaresse mevrouw Houtman:.,„Mijnzoon zei nog, moeder dit kost je. je ..'erker''.., keur verpakte huisvuil in de containers deponeren), waarbij gebruik van plastic vuilniszak ken niet verplicht hoeft te zijn, van de vredeswerkgroep. De ge meenteraad heeft in de vergade ring van 26 maart het laatste woord in deze zaak. Schiedam „Het is toch niet goed als dat huis iedere keer ^èen'dréun^ krijgtr." Je-schrikt je steeds* dood als- het gó- betrrt. Aan het woord is mevrouw Hou!man, eigenaresse van het pand op de hoek Broersvest—Herenpad. Precies boven de ingang van de apotiheek, die op de hoek geves tigd is, bevindt rich een erker. Deze uitbouw is ongeveer een meter breed en herhaaldelijk botsen hoge vrachtwa gens bij het nemen van de bocht naar bet Herenpad» te gen dezeerker op. j „Het gebeurt soms wel twee keer I per week dat een vrachtwagen er tegenaan rijdt. Twee jaar ge leden is hij er zelfs helemaal af gereden, toen is de erker 50 centimeter verhoogd, maar nu komen die wagens er toch. weer tegenaan. Bijvoorbeeld op 20 en 22 februari botste er een vracht wagen tegenaan." Mevrouw Houtman heeft het ge val wel met haar aannemer be sproken en ze is er ook beslist niet op tegen dat de erker weg gehaald zou worden: „Ik heb al naar de gemeente willen gaan, als tegemoetkoming. Maar mijn aannemer zegt dat het toch niets helpt. Want ze hebben toch geen geld om het ding weg te- halen en mij kost het erg veel. Mijn aannemer heeft al voor gesteld om'een ijzeren bint aan de onderkant te maken, krijgen de vrachtwagens een deuk." --- Op het ogenblik Is een gedeelte van het houtwerk aan de onder kant van de erker afgeslagen. Mevrouw Houtman probeert wel een vergoeding van de vracht wagenchauffeurs of van hun maatschappijen te krijgen, maar In negen van de tfen ge vallen krijgt zij nul op het re- kest, ondanks het feit dat vaak veel mensen een aanrijding met de erker hebben gezien en best willen getuigen. „Dan stuur je de rekening maar dan is de naam van de chauffeur niet op geschreven en zeggen die maat schappijen dat ze nergens van af weten." Mevrouw Houtman heeft sinds on geveer drie jaar te kampen met het probleem: „Nadat die vluchtheuvel op de Broersvest dicht is gegaan zijn de moeilijk heden pas begonnen. Toen die vluchtheuvel dicht ging zei mijn zoon nog: „Moeder dit kost je je erker". Bij navraag bij de Schiedamse politie bleek men daarvan niets te weten. Men toonde zich zeer verbaasd. Wel zou de politie het geval direct doorgpven aan ge meentewerken, die zullen kijken of er misschien een oplossing te vinden is. Schiedam De rubriek burger lijke stand keert terug in de Schiedamsche Courant. B. en w. hebben besloten de raad voor te stellen ermee akkoord te gaan, dat gegevens over hu welijken, ondertrouw, geboor ten en overlijden weer aan de dagblad dn worden verstrekt. Eerder staakte de gemeente de verstrekking van doze ge gevens op grond van een wet telijke regeling, die uit oog punt van het beschermen van de „personele levenssfeer" van betrokkenen verbood, ge gevens uit het bevolkingsregis ter aan de dagbladen te ver strekken. Het ziet er naar uit, dat de ge meente de wet indertijd te let terlijk heeft geïnterpreteerd. Immers, Rotterdam en Vlaar- dïngen gingen wel door met de verstrekking van gegevens aan de dagbladen, zonder dat hun van rijkswege ook maar een strobreed in de weg werd gelegd. Men heeft daar de wettelijke bepaling kunnen omzeilen door de administra ties van burgerlijke stand et bevolkingsregister van elkaar los te koppelen. Door dat te doen konden „derden" blij vend worden voorziein van de gegevens. De Kroon heeft bij Koninklijk Besluit van 18 januari 1971 als oordeel gegeven dat het uit het bevolkingsregister ver strekken van gegevens aan dagbladen verboden is omdat hiermee een commercieel doel zou worden gediend. De ge meente Schiedam trok er de conclusie uit, dat onder dit verbod ook de gegevens uit de registers van de burgerlijke stand werden verstaan. Strikt formeel is dat zoals nu blijkt niet het geval. De ge meente komt dan ook terug, op het eerder genomen besluit. Het is namelijk bij het publiek ook opgevallen, dat Vïaardin- gen en Rotterdam wel gege vens verstrekken over de bur gerlijke stand en Schiedam nieL Indertijd regende het bij onze redactie schriftelijke en mondelinge bezwaren tegen het niet meer verschijnen van de rubriek burgerlijke stand in de krant. Door een wijziging van de leges verordening zal het mogelijk worden gemaakt, ïu de krant binnenkort weer de rubriek op te nemen. De gemeenteraad behandelt het voorste! in de vergadering van 26 maart. Schiedam De gemeentelijke "VROM wil het gebruik van con tainers uitbreiden om het opha len van huisvuil te vereenvoudi gen. Dit is noodzakelijk, aange zien het personeelstekort bij de dienst naar verwachting zal stij gen. Het is de bedoeling, dat et voorlopig honderd containers worden aangeschaft. Dekosten hiervan worden geraamd op ƒ90.300,-. Burgemeester en wethouders stel len de gemeenteraad voor dit be drag vrij te maken. Maandag- avorid-36-maart wordt het voor stel tijdens een openbare verga dering in het Stadskantoor be handeld. Schiedam - De Telefonische Hulpdienst (THD) in Rotter dam, die aan mensen die in moeilijkheden verkeren hulp geeft, zal binnenkort met een Schiedamse afdeling worden uitgebreid. De" in nood "verkerende Schiedam-" mers moeten dan het nummer draaien van de hulpdienst in Schiedam Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor een bedrag van 20.000,- beschikbaar te stelle» voor het ma ken van een schetsontwerp en een globale kostenraming van bet op het Bachplein In Groenoord te bouwen wijkcentrum. De ïn aanbouw zijnde huishoudschool aan de Yalerlusstrcraf. Schiedam De bouw van de ïfeuve Hecshcu'- en Industrie school aan de Valeriusstraat in Groenoord vordert gestadig. Volgens de verwachting komt het gebouw eind juni gereed. Wanneer alles meezit, kan de school aan het begin van bet nieuwe seizoen in gebruik geno men worden. Momenteel moeten er voorzieningen worden getrof fen om het gebouw van elektri- De kosten worden geraamd op in citeit te voorzien, Deze bestaan het totaal 74.000,-. Burgemees- uit het inrichten van een trans form atorhuis en de aansluiting daarvan op het hoogspannings kabelnet ter en wethouders veraoeken de gemeenteraad dit bedrag be- sei-sikbaar te stellen. Het voor stel wordt maandagavond 26 maart in het Stadskantoor open baar behandeld. De architect van het in het wijk centrum onder te brengen kruis- gebouw, de heer Goslinga, zal hiervoor zorg dragen. De raad beslist maandagavond 26 maart tijdens een vergadering in het stadskantoor. In het wijkcentrum, dat in fasen gebouwd zal worden, komen wellicht filialen van de gemeen telijke openbare bibliotheek en het postkantor. In hot kruisge- bouw zullen zoveel mógelijk so ciale en medische instituten worden geconcentreerd. Het ba sisplan voorhet wijkcentrum heeft de instemming van de commissie Stadsontwikkeling. J Schiedam De Stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap houdt maandag 19 maart een openbare vergadering in het SG-bureau in het Proveniershuis aan het Overschieseplein, aan vang 8 uur. Op de agenda staan onder andere het behandelen van de ontwerp begroting voor 1974, het bespre ken van het rapport over socia le, culturele en recreatieve voorzieningen voor de Schie damse binnenstad, het bespre ken van de situatie van het amateurtoneel in Schiedam, de stand op de Inhabé, het 25-jarig bestaan van de SG en tenslotte het 700-jarig bestaan van Schie dam. Rotterdamr 36122.44. Vrijwtöi- gers zullen dan proberen hun problemen zo goed mogelijk op te lossen. De THD is opgericht door de Ne derlandse Hervormde gemeente, de Rooms-Katholieke parochies, de Oud-Katholieke parochie, de Gereformeerde 'kerk, de Evan gelisch Lutherse gemeente en het Humanistisch verbond. De Schiedamse dommee M.C. Baart: „Wij gaan geen aparte Schiedamse organisatie oprich ten. Het wordt een vestiging van de THD in Rotterdam". „Er zijn problemen denkbaar - bijvoorbeeld een kind dat onder dak moet worden gebracht - die bij voorkeur behandeld kunnen worden door iemand die Schie dam kent. Dat is in de praktijk gebleken". Profiteer nfl van hot unïekB aanbod 2 krantan la ontvangen voor Ce prijs van! één: de Scbiaöarnse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en hetl RotterdamseNieuwsblad met het'laatste binnen- en buitenlandse nieuws-S Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige verplichting, I do SC en RN te bezorgen en ontdek zelf ds vele pluspunten. Schiedam Dit een cash en car ry bedrijf aan de Brugmanstraat is de afgelopen nacht voor 1450 gulden gestolen. De inbrekers namen al het wisselgeld mee. Dat was gesorteerd per munt eenheid opgeborgen In zakjes. Dei® bor» In open ©nvalop, zondar posneg®», storen naar Rotterdamscn Nieuwsblad, antwoordnummer S34. Rotterdam aluur m.l da SC «n RN 14 daden gratis naar: woortpl. „Ik schat dat wij - om de Schie damse afdeling redelijk te kun- n'en laten werken - ruim. dertig vrijwilligers nodig hebben. Ge middeld werken ze een vier uur per week. Zij ontvangen daar voor geen enkele vergoeding", aldus dominee Baart. STEUN „Wij hebben niet de pretentie dat wij alle moeilijkheden kunnen' oplossen, maar het kan een ge weldige steun zijn voor iemand die in moeilijkheden zit, dat hij er niet alleen voor staat. Hij kan er over praten en overleg gen wat hem té doen' staat". Dominee Baart: „Dat er behoefte aan lis, blijkt uit de cijfers. Jaarlijks bellen er zo'n 80.000 mensen de THD in Rotterdam. Dat betekent gemiddeld elke twintig minuten een telefoon tje". ..Het is duidelijk dat niet iedereen geschikt is om telefoondienst te doen. Het werk vraagt geen di ploma's, maar het vermogen om naar mensen te kunnen luis teren. Dót is vaak al genoeg. Het eens tegen iemand kunnen praten". De vrijwilligers krijgen een in- tructie, die ongeveer drie maan den duurt. Dat vraagt een avond per week. Voor Schiedam zal die worden gegeven ia het wijklokaal aan de Stephenson- straat door de kernmedewerker van de Rotterdamse THD, aldus de Schiedamse dominee. Wij hopen binnen een paar we ken voldoende vrijwilligers te hebben om te kunnen beginnen met de instructie. Geleidelijk 2ou dat aantal dan kunnen wor den uitgebreid. Wij hopen dat zich genoeg mensen melden".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1