1 aiii ..Taak van justitie/ i voorlichtim te geren vindt Delftse advocaat Van der Veen 4 Gemeente stelt nota op over huurverhogingen is c v>, 1 de Minder betalen 3 ['-> 1 door 1 Cor van Groningen Nieuw harmonisatie plan uitgesteld Schiedamsche Courant ZATERDAG 17 MAART 1973 Delft „Regelmatig blijkt mij dat er beel wat slachtoffers zijn van verkeersonge vallen, zowel passagiers van auto's, doo- rijders van brommers ofwel fietsers dan wel voetgangers, die totaal onwetend zijn van hun rechten op schadevergoeding in clusief smartegeid". Dat schrijft de Delft- se advocaat mr. Th. L. van der Veen in het maartnummer van het Nederlands Juristenblad. „Fietsers en voetgangers weten niet", zo schrijft hij, „dat de termijn van artikel 31 Wegenverkeerswet na verlop van eea jaar na het ongeval verstrijkt. En dat daarna zij bewijs moeten leveren van de schuld van de autobestuurder of bromfiet ser die hen aanreed". „Het lijkt mij een goede zaak indien van wege het ^ministerie van justitie een in- iichtingenfoider wordt samengesteld die door de politie kan worden uitgereikt aan alle personen die schade of letsel oplopen bij verkeersongevallen waarvan de politie direct of indirect kennis neemt". Verkeersslachtoffers zijn niet zelden in de dubbele betekenis „slachtoffer". Naast het feit dat ze meer of minder ernstig let sel hebben opgeiopen, worden ze in finan cieel opzicht nog gedupeerd, doordat ze niet op de hoogte zijn van hun rechten. „Een nare zaak", vindt mr. Van der Veen. „Een zaak waar dringend wat aan moet gebeuren". Verkeers slachtoffers vaak de dup e van hun onwetendheid He: probleem lijkt simpel. Op een goed (of kwade) dag word je aangereden; ben je verkeers slachtoffer geworden. Ze dragen je een ambulance in en brengen je naar een ziekenhuis. Je wordt geopereerd. Pas dagen of weken later soms dringt het tot Je door waar je bent. Bij de fi nanciële kant van de_ zaak sta je niet "of ternauwernood stil. Komt wel terecht, denk je. De praktijk leert dat het vaak niet terecht komt. MISVATTING „Een algemeen verbreide misvat ting van menig verkeersslacht offer is dat hij denkt bij de strafzaak van de tegenpartij te worden betrokken en dat hij daarover zal worden ingelicht. En ook dat een strafvonnis to gen die tegenpartij een vereiste is om een schade ver ordening te kunnen Instellen**, aldus mr. Van der Veen. De broodnodige informatie die een verkeersslachtoffer nodig heeft om zijn materiële belan gen veilig te stellen blijkt vaak moeilijk te verwerven. „Van de officier van justitie hoor je niets", zegt de Delftse jurist, „en ook bij de politie kom je niet zo makkelijk aan do gege vens. En bij de politie moet je nog betalen ook: 3,50. „Wat ik wil", licht mr. Van der Veen toe, „is dat erkend wordt dat de groep verkeersslachtof fers een groep is die dringend steun behoeft. Steun in de vorm van goede voorlichting over de mogelijkheden die ze hebben tot het vorderen van schadevergoe ding en smartegeid. Die voor lichting ontbreekt volkomen". Het probleem is feitelijk groter geworden, sinds veel vrkeers- ongevallen niet meer door de politie worden behandeld. Fnkele weken geleden heeft de Nederlandse Vereniging van Au tomobielassuradeuren in Den Haag een eerste stap gezet op de weg naar wat meer voorlich ting. Er is een fatder versche nen onder de titel „Schade lij den 'en'schade vergoeden bij verkeersongevallen". Met die folder Is mr. Van der Veen wel iswaar ingenomen, maar volle dig is deze voorlichtingspoging naar zijn oordeel bepaald nog niet „Ik verwijt de assuradeuren riks"f zégt hij, ,maar er is meer dat het publiek moet we ten dan wat in die folder staat De folder is te vaag. Er staat bijvoorbeeld niets in over ren te-vergoeding en in veel geval len kan dat loch een bijzonder belangrijke zaak zijn". JUSTITIE-TAAK Overigens is de Delftse jurist van oordeel dat het een taak van de overheid is om de broodnodige voorlichting over de rechten van verkeersslachtoffers te ver schaffen. „Ik vind", zegt hij nadrukkelijk, „dat de justitie de mensen moet voorlichten. "Moet"vertellen" wat „schadevergoeding" is en wat bijvoorbeeld „smartegeid". Want het begrip „smartegeid" wordt ontzettend vaak mis bruikt". Die justitie-vocriichting zou via de politiekorpsen aan de betrokke nen moeten worden verstrekt. „De zaak zal al heel wat beter worden, als de politie de plicht krijgt om iedereen die bij een ongeluk gewond raakt of schade oploopt zo'n voorlichtingsfolder te sturen", vindt mr. Van der Veen. Naast een omschrijving van de begrippen „schadevergoeding" en „smartegeid" zou die voor lichtingsfolder ook duidelijke taal moeten spreken over V: termijnen waarbinnen men een vordering moet indienen. Fietsers en wandelaars bijvoor beeld hebben daar een jaar de tijd voor. Is dat jaar verstre ken, dan-moeten ze- de schuld van de tegenpartij gaan bewij zen en dat blijkt vaak een niet eenvoudige zaak te zijn. Het gemotoriseerde deel van weg gebruikend Nederland heeft drie jaar de tijd om zo'n schadevor dering in te stellen, maar moet wel in alle gevallen de schuld van de tegenpartij bewijzen. PREVENTIEF Die bewijsvoering zou al een stuk vergemakkelijkt kunnen wor den, vfndt mr. Van der Veen, als men in Nederland eindelijk eens bereid zor zijn om wat Beeld ven ds praktijk: een verkeersslachtoffer wordt met een ambulance naar een zie denhuis gebracht. Een dage lijks gebeuren. Velen van de slachtoffers blijken niet alleen lichamelijk, maar ook mate rieel de dupe te zijn von een verkeersongeluk, omdat ze hun rechten niet kennen. preventief te werken. „Waar om", vraagt hij zich af, „geven ze elke politieman niet een ca- meTa^ee?" „De politiemensen kunnen dan van elk ongeluk en kele foto's maken en die, wat mij betreft tegen betaling, be schikbaar stellen aan de betrok kenen. Foto's spreken vaak een veel duidelijker taai dau de bes te getuigenverklaring". In preventief opzicht al even be langrijk vindt mr. Van der Veen dat verplicht wordt ge steld dat elke automobilist op zijn voorruit een vignet plakt, waarop is aangegeven bij welke verzekeringsmaatschappij hij een verzekering heeft afgeslo ten, wat het polisnummer is en het ijdvak waarvoor de verze kering is afgesloten. „Dat is bijzonder belangrijk", vindt de Delftse advocaat, „want dan kunnen ze de politie niks meer wijsmaken. En dat gebeurt nu nogal eens. Ze ver tellen maar een verhaal en ach teraf blijkt dat ze bij de maat schappij die ze hebben opgege ven helemaal niet meer verze kerd zijn. Als ze dan nog een val se naam hebben opgegeven ook, dan weet je helemaal niet meer waar je ze zoeken moet. Zon vignet op de voorruit zou een enorm gezoek besparen". ZEVENTIGDUIZEND Het Nederlands verkeer maakt per jaar zo'n zeventigduizend gewonden. Meer of minder ern stig. Het zijn vaak juist de ern stig gewonden die, door onbe kendheid met hun rechten en het feit dat ze niet in staat rijn door ten letsel om achter de zaak aan te trekken, ook in ma terieel opricht „slachtoffer" worden. „Als je alle sm artegel den bijvoor beeld zou moeten claimen die nu niet geclaimd worden, dan zou dat fors in de papieren lo pen", weet mr. Van der Veen. „En laten we eerlijk rijn: smar tegeid is tóch belangrijk. Het is een stukje genoegdoening en dat is belangrijk". Een stukje doeltreffende voorlich ting, gecombineerd met eokete preventieve maatregelen, kan een brok 'onrechtvaardigheid voorkomen. Zal er ook toe bij dragen dat mensen die hun recht zoeken, niet meer van het kastje naar de muur worden ge stuurd. Hoeveel verkeersslachtoffers komen jaarlijks niet aan hun trekken? „Pat is met geen mogelijkheid te zeg gen", zegt mr. Van der Veen. „Maar het zijn er velen. Het is een onder werp, waar een jurist op zou kunnen promoveren". door Bernadetta Elias Carlo zat de afgelopen zomer op een balkon van een van de fiats aan "de "s Gravenlandseweg. Zijn bek was met elektriciteits- snoer dichtgebonden en het snoer zat over zijn ogen. Op het bat kon liep hij in zijn eigen ontlas ting rond en hij had niets te eten en te drinken. Bovendien u kon hij met geen mogelijkheid s de flat binnen, (de eigenaar was met vakantie.). In afwachting van een proces te gen de eigenaar heeft Carlo ze ven maanden in het asiel geze ten. Toen het proces achter de rug was, kon Carlo weg uit het '-asiel. Enige tijd geleden kreeg •hij onderdak bij mensen op een Jlflat. Het bleek echter dat deze mensen toch nog te klein be- -huisd waren, bovendien kon de vrouw des huizes met tegen het dier op. Iet zou voor Carlo het beste rijn Een zeer speciaal geval deze week In Blokje rood, een erg moeilijk geval ook. Vandaag is Carlo namelijk aan de orde, een grote lieve, aanhankelijke dog. Carlo Is zeven maanden geleden, nadat hij mis handeld was, door de dierenbescherming in beslag genomen. als hij in een benedenhuis te recht komt met een tuin, waar- In hij zonder meer kan dollen. Desnoods kan hij ook in een flat ondergebracht worden, maar hij moet dan wel een eigen kamer hebben, waar hij niets meer stuk kan maken en waar de hond helemaal zichzelf kan rijn. NIET OPGEVOED Het is heslist niet de bedoeling dat Carlo zonder meer aan de eerste de beste belangstellende mee wordt gegeven. Het doel van de dierenbescherming is Carlo een goed tehuis te geven en dat hij dan niet weer naar het asiel wordt gebracht. Men sen die belangstelling voor Car lo hebben kunnen zich opgeven bij het dierenasiel aan de Sint Annazusterstraat. De Schiedam- se dierenbescherming zal dan alle adressen nagaan en bekij- Carlo in zijn huidige omge ving: achter het gaas van zijn hok in het asiel. ken waar Carlo het beste in huis kan komen. Carlo is een hond die beslist nog opgevoed moet worden. Hij heeft ten slotte maanden in het asiel gezeten in een hok en bij zijn vorige baas had hij nou ook niet zo'n vreugdevol leven. Carlo is lomp en groot, hij is wel zin delijk, maar hij moet beslist op tijd uitgelaten worden. Voordat men beslist om Carlo in huis te nemen, moet men er vanuit gaan dat het hele gezin er in eerste instantie achter staat. Vooral de vrouw des huizes moet er tegen cp gewassen zijn, want in de praktijk komt het er toch op neer dat zij het meeste met het dier zal optrekken. Ook moet men er rekening mee houden dat je in feite een kind in huis haalt, waar je geen kin derbijslag voor krijgt. Carlo eet namelijk alleen al aan vlees voor zo'n twintig A dertig gul den per week. LIEF Carlo is, ondanks alle dingen die hij al heeft meegemaakt, een Naam: Carlo Ras: dog Geslacht: reu Leeftijd: V/2 jaar Kleur: bruin Hoogte: 78 centimeter verschrikkelijk Hef dier geble ven en Is het tegendeel van |§p| agressief. Heb je hem even aan pjlp| de riem vast gehad en ga je |w|||| even weg, dan springt hij bij te- rugkomst enthousiast tegen je op en Hjkt zich helemaal bij je thuis te voelen. Toch is Carlo, zoals iedere hond die lang in het asiel heeft geze ten, wat zenuwachtig. Binnens huis blijft hij hijgen, na een korte onderzoekingstocht en en kele aansporingen gaat hij wel rustig liggen, maar kijkt dan toch wal wat onrustig om zich heen. Tijdens de wandeling was hij ook erg rustig, asielbeheer der Egge Boerma, die voor de veiligheid deze keer meeging met Blokje rond, zei wei dat dit een uitzondering was. Een kalf van een hond deze Car lo, maar de vriendelijkheid zel ve. Het zou toch verschikkelïjk jammer zijn ais Carlo, na alles wat hij al heeft meegemaakt, zijn leven achter de tralies in het asiel zou moeten beëindigen. Deze hond is het gewoon waard om in een prettige omgeving te recht te komer en de rest van zijn leven eindelijk eens plezier te hebben. In het asiel zitten op het ogenblik veel honden, de meesten minder problematisch en ook kleiner dan Carlo. Het asiel is geopend van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur. Zaterdags van negen tot twaalf en zondags ge sloten. Het telefoonnummer is 26.62.66. Belangstellenden voor Carlo kunnen het asiel bellen of kunnen langs het asiel komen, aan de Sint Annazusterstraat 47. De hond is behoorlijk speels. Schiedam De huren van gemeentewoningen en gesubsidieerde wo ningen van woningbouwverenigingen in Schiedam worden per 1 aprii verhoogd met het bedrag van de huurverhoging van 1 april vorig jaar, vermeerderd met zes procent van dat bedrag. Dat blijkt uit een nota, die het ge meentebestuur heeft opgesteld naar aanleiding van een mede deling van de minister van Volkshuisvesting over de huur- harmomsatie. De huurharmonisatie houdt in dat de huren van gemeentewonin gen en gesubsidieerde woningen worden aangepast aan de huren van woningen die de afgelopen vijf jaar zijn gebouwd. Daar mee is men op 1 april van het vorig jaar begonnen. De minister gaf jn september vo rig jaar een aantal nieuwe aan wijzingen voor de huurharmoni satie. Omdat daarover enige moeilijkheden ontstonden, heeft de minister die aanwijzingen in januari aangepast. De vrees bestond, dat de juiste verhouding tussen het woonge- rief en de huurprijzen zoek zou raken. Daarom werd de ge meenten de kans geboden af te zien van een afgerold harmoni satieplan voor de huurverhoging per I apnl 1973. ONMOGELIJK Uit de gemeentenota blijkt, dat het gemeentebestuur onmogelijk een nieuw harmonisatieplan tij dig kjaar kon krijgen, mede omdat een aantal gegevens van voorlopige aard waren. In overleg met de woningbouw verenigingen werd daarom be sloten voor 1973 geen nieuw huurharmonisatieplan ut te die nen. De huuropbrengst zal nu lager zijn, dan wanneer wel een nieuw plan was Ingediend. Dat betekent dat de Schiedammers minder hoeven te betalen dan aanvankelijk was gedacht. DRIE-JARENPLAN Schiedam moet wel, zo blijkt uit de nota, voor de huurverhoging per 1 april 1974 en voor de daaropvolgende jaren een drie jarenplan opstellen volgens de richtlijnen van de minister. Voor woningen waarvan de huren vorig jaar niet of met minder dan zes procent werden ver hoogd, geldt nu ook een huur verhoging van zes procent In dien de verhoging niet recht vaardig wordt gevonden, kan aan de minister ontheffing wor den gevraagd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3