GAAT OP DE HELLING BUITENSL UIS HEEFT NIEUWE VLOEDDEUREN Meer kans op subsidie voor de Teerstoof Schiedamse werven Wethouder eind '74 im Duits koor komt niet onderdak Doelleefklimaat in tvijk bevorderen HULST BEHANG heeft hef 2 kranten voor één prijs Dorpskom Kethel: beschermd gebied fluim vierduizend stakers College wil duurdere panden aankopen Bandrecorder, gestolen "Dé gróöfstëc'öliéc'tié'bêrïa'ng modern, klassiek of exclusief Acht maanden voor hasj smokkelaar Kosten f400.000 Woensdag 21 maart 1973 SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 4 pagina's 99ste jaargang no. 24671 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Sdriedam - In navolging van De Gorzen krijgt ook Scbiedams „oude westen" een bewonersvereniging. Men wil zo snel mogelijk tot een oprichtingsvergade ring komen en dan als vei* eniglng allerlei problemen ïn de wijk aanpakken. Ge zien de steeds verdergaan de verkrotting acht een aantal bewoners van de westerwijk ingrijpen drin- ge«& noodzakelijk. Ook wil men een gezamenlijk standpunt van de bewoners van de wijk proberen te krijgen inzake de steeds terugkerende huurverho gingen. Enkele punten die men onmiddel lijk wit aanpakken zijn: een spreekuur oprichten voor huur- adives, het leefklimaat in de wijk bevorderen onder andere door het aanbrengen van kin- derspeelgelegenheden, het veili ger maken van het verkeer, het aanbrengen van aparte water meters en het installeren van een centraal antenne systeem. Vat het veiliger maken van het verkeer betreft, denkt men aan het opstellen van een nieuw ver keersplan, waarin onder andere verkeersverbeteringen zouden moet^n^iln,opgenomen .voor de ""rVabristraaC de Gordö'nstraat en het Frans Halsplein. Informaties over de bewonersver- eniging- ln-opribhtin>g verschaf- len mevrouw Alblas, Kortland straat 30b, F. Breederveld, Ma- riastraat 12b, tel. 268229, Fam. Schiedam Een gedeelte van het gemeentelijk subsidiebeleid gaat op de helling. B.en W. hebben de raad voorgesteld idt het oogpunt van bezuinigingen een aantal subsidies te schrappen. Verder stellen ze voor, subsidies voor culturele doeleinden over dE hevelen van de gemeente-begroting naar de begroting van de Schiedamse Gemeenschap. Van de SG-begrotlng zullen een aan tal posten, die niet direct betrekking hebben op culturele doelein den, naar de gemeente-begroting overgeheveld worden. Tenslotte gaat de subsidie voor het gewestelijk Orkest Zuid-Holland omhoog met 1.800. Een aantal subsidieposten zal op gens maar gering: 11.135. Het de begroting voor 1974 niet gaat om donatie of contrihu- meer terugkeren, omdat er ties voor de Stichting Instituut voor de gemeente in feite geen Onderzoek van Overheldsuit- taak ligt om subsidie te geven. gaven, de Vereniging het Ne- De totale bezuiniging is overi- derlands Wegencongres en de contributie voor de Vereniging Nederlands Fabrikaat. Deze posten bedragen respectieve lijk ƒ100, ƒ55 en ƒ10. Ook een aantal andere posten wordt geschrapt omdat subsi diëring niet bij uitstek een ge- meentelijke.taak is: de bijdra ge ad 100 vcio. de Vereniging tot verlenen aan hulp aan min vermogende ooglijders, de Fe deratie verpleeginrichtingen langdurig zieken, waarvoor - 0,01 per. inworer werd uitge trokken, de bijdrage voor het hospitaalkerkscbip De Hoop van ƒ10, de subsidie voor de Ned-gTland.se Vereniging voor bodemonderzoek van 25.én tenslotte de subsidie van ƒ750 voor de Rotterdamse Stichting voor Reumabestrijding. B. en W. zijn van mening, dat de Schiedamse Gemeenschap als culturele raad ook verant woording dient te dragen voor het financiële beleid. Daarom worden de subsidies voor pas sieve culturele ontwikkeling, muziek-, zang- en amateurto- neelverenigingen, de orgelcon certen in de Museumaula en incidentele subsidies met, een totaalbedrag van 62.300 over geheveld naar de begroting van de SG. Ook subsidie voor de teken- en schildervrienden en de contributie landelijk cul tureel jongerenpaspoort horen daarbij. Aan de andere kant wil de SG af van de subsidies voor orga nisatie van het jeugdfestijn en de schoolsporttoemooien, die beide een niet culturele aange legenheid zijn. B. en W. heb ben de raad voorgesteld, met bovengenoemde wijzingen in stemming te betuigen. de Visser, Potterstraat 41b, P.Rook, Jan Vermeerstraat 30b, tri. 262222 en J. Zagwijn, Gor- donstraat 31b, tel. 2632385. Overigens is door de gemeente al toegezegd, een begin te maken met het verbeteren van de wijk. Zo staat de Mariastraat boven aan de urgentielijst voor een opknapbeurt, tiet-is de bedoe ling dat in deze-straat panden zullen worden gerenoveerd. Schiedam - inbrekers hebben uit een pand aan de Stadhouders laan een doos met 24 antieke le peltjes en vorkjes gestolen. Ze kwam binnen door het vernielen van een glas in lood-ruitje. Tevens is een bezoek gebracht aan de l.e.a.o.-school aan het Oude Kerkhof. Hier verdween een bandrecorder van 500. Ook hier kwamen ze binnen door het vernielen van een ruit. Tenslotte is Ingebroken in een Pand aan de Lange Nieuw- straat. Hier verdween voor 150 aan kleingeld en zilveren tient jes. Men kwam binnen door een zolderraam. Schiedam De afdeling Onderhoud van de dienst Gemeentewerken heeft na een lange tijd van voorbereiding de Buitensluis in de Voor haven van nieuwe deuren voorzien. Dit bleek geen eenvoudige zaak, omdat de muren en de vloer van de sluiskom verzakt zijn en alles uit het lood staat, waardoor het extra moeilijk was om passende deuren te maken. Deze zijn dan ook voor een groot deel met de hand vervaardigd, bijna op dezelfde manier als die van 75 jaar te rug. Het was overigens de laatste keer, dat Gemeentewerken de deuren in de Buitensluis verving, aangezien er een nieuwe buiten- sluis in de Voorhaven wordt aangelegd als onderdeel van de buiten- waterkering. Het maken van de sluisdeuren, was een nauwkeurig karwei en' moest geschieden volgens de re gels, die Gemeentewerken van Schiedam in 1906 bij de aanbe steding van de Buitensluis heb ben vastgelegd in het „Bestek en voorwaarden, wegens het uit nemen en opbergen van twee vloeddeuren en het maken én inhangen van twee nieuwe vloeddeuren in het buitensluis- hoofd der buitensluis". Hierin lezen we, .dat de deuren Schiedam.- Broersvest 85 - lel.010-269702 Pzofitecr nü van het uniek» aanbod 2 krantan to ontvangen voor da prlja vaoH ttiu da Schledamsa Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en TiutB Rottorttemaeh Nieuwsblad mat het 'laatata binnen- en buitenlandse nieuws-r Geel ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, ronder enigo verplichting. ds SC en RN te bazorgen an ontdek zb!Ï de vele pluspunten. Deze bon In Open envelop, mnder postzegel, sturen naar Rotterdamsch Nieuwablad. antwoordnummer 834, Rotterdam tajitir de SC en RN 1 f dagen gratnaar. wocnpl. Aalefoon moeten worden vervaardigd ■door een zeer bekwaam bevon den timmerman en dat de aan nemer er zorgvoor moetdra gen dat de deuren precies in de sluis passen'en. deze geheel kun nen afsluiten. Het „Bestek" geeft ook nauwkeurige richtlij nen voor dé afwerking van de deuren én het te gebruiken ma- teriaaL Hoewel de buitensluis steeds ho ger moet worden en de nieuwe deuren ongeveer een meter ho ger zijn dan die van aan het be gin van deze eeuw, bleek het „Bestek" nog: goed bruikbaar. Aan de zojuist, in gehangen deu ren is het totaal 1.600 uren ge werkt. Ze wegen eik 11.000 kilo en zijn acht meter hoog, zes meter breed en 0.45 meter dik. Voor de vervaardiging van het stel deuren is 12 m3 Frans ei kenhout gebruikt. Rotterdam De 21-jarige Schie dammer D.R.M. heeft het smok kelen van hasjiesj, van Nepal naar Schiedam moeten bekopen met acht maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, en aftrek van voorarrest. 4 De rechtbankpresident ging met deze uitspraak een maand bo ven de eis van de officier van justitie. M.- was een eenmans zaakje begonnen. HIJ bezocht Nepla, kocht daar enkele hout gravures en stuurde die naar zijn huisadres. Nadat dit enkele malen was gebeurd kreeg de douane argwaan en maakte een p»J:kctje open. Toen bleek, dat aan de achterkant van de gra vure een hoeveelheid hasj had verborgen. Schiedam - Het zoldertheater de Teerstof wordt lid van de Schiedamse Gemeenschap Niemand van de stichtingsraad van de .SG bleek maandagavond bezwaar te hebben tegen het lidmaatschap. De Stichting „de Teerstoof-Zolder- theater" zal worden aangesloten bij de afdeling Culturele Ont wikkeling van de SG, Sommige ingewijden' menen dat het lidmaatschap van de SG de kans op subsidie voor de Teer stoof, die nu nog zonder subsi die werkt, vergroot. De SG heeft een verzoek tot sub sidie van de Teerstoof in behan deling, dat zij kreeg toegespeeld van de gemeenteraad. Daarbij vroeg de gemeenteraad om ad- vies. Schiedam De dorpskern van het oude dorp Kethel zal zo veel mogelijk worden behouden. Met andere woorden: er wordt niet meer gesloopt, als dat maar even kan worden ver meden, De gemeente vindt de sfeer van het oude dorp uniek en wil deze zoveel mogelijk laten voortbestaan, dit tot vreug de van de Kethelaars zelf. Immers, waar vind je meer sfeer dan in het voormalige dorp, waar alles nog herinnert aan vroeger? Tijdens de vergade ring van de commissie stadsontwikkeling die maandagavond werd gehouden waren aile commissieleden het er over eens: Kethel moet Kethel blijven. Meer daarover op pagina 3. Schiedam - Bij de Schiedamse werven Wflton-Feijenoord, Gus to en de Nieuwe Waterweg zijn. vanmorgen stakingen uitgebro ken. De vakbonden hebben ver klaard dat de stakingen voor onbepaalde duur zijn. De stakingen maken deel uit van verscherpte acties. Op deze ma nier willen de industriebonden hun eisen kracht bij zetten. Een daarvan is dat door middel van de cao een begin wordt ge maakt met een Inkomensverde ling. Bij Wilton-Feijenoord (4Ó00 werk nemers) en Gusto (duizend werknemers) moebthten de wei nige werkwilligen de werf op, Hoongelach, Boegeroep eh het roe pen van' scheldwoorden was het enige dat hen in de weg werd glegd. v Dat in scherpe tegenstelling met de staking van enkele weken geleden toen bij Gusto de poort werd gebarricadeerd en er schermutselingen ontstondnden tussen het stakingspiket en werkwilligen.. De ongeveer vierhonderd werkne mers van de Nieuwe Waterweg mochtten de werf vanmorgen om ze wen uur niet. op. Het hek bleef op slot. Bij de drie werven ging naar schatting zo'n tachtig procent van de mensen vanmorgen niet aan het werk. Dat zou beteke nen dat Schiedam in totaal ruim vierduizend stakers telt. SOLIDAIR Op enkele andere werven - onder meer bij De Jong - werden van morgen bij de poorten pamflet ten uitgedeeld. Daarin werd op geroepen tot solidariteit met de stakende collega's. Die solidariteit zou tot uiting moe ten komen door ondermeer het weigeren van overwerk en ie- dere .vjorm. ,yan geregld, overleg met de dïfécife." Schiedam Om In de Schiedam se binnenstad een slagvaardiger beleid te kunnen voeren ten aanzien van het opkopen van panden willen b. en w. meer be voegdheden. Tot nu toe waren ze In staat, zonder toestemming van de raad onroerende goede ren aan te kopen in de hele ge meente zolang de kosten daar van de 15.000 niet te boven gingen. B. en w. hebben de raad nu voor gesteld, die bevoegdheid uit te breiden tot een som van 100.000. De oude regeling kan door de steeds stijgende prijzen van onroerend goed nauwelijks meer naar behoren worden toe gepast, hetgeen met de op han den zijnde sanering van de bin nenstad erg iastig wordt ge noemd. Bovendien zullen in de binnenstad nog grotere objecten moeten worden aangeworven, die even eens vrij prijzig zullen zijn. Het gaat dan vooral om dat gedeelte van de binnenstad, waarvoor op het ogenblik een bestemmings plan in voorbereiding is. Met het verkrijgen van de be voegdheid aankopen tot de 100.000 te doen zonder vooraf gaande kennis van de gemeen teraad menen b. en w. ruime fi nanciële armslag te hebben. Wel zal een indertijd- beschik baar gesteld krediet van 100.000 om panden aan te ko pen moeten worden aangevuld met ƒ400.000 B. en w. stellen de raad voor, een bedrag van deze grootte beschikbaar te stel len, Winkelcentrum Zwaluwlaan: Schiedam In het derde of vierde kwartaal van 1974 moet het eerste deel van het winkelcentrum aan de Zwaluwlaan klaar zijn. De gemeente heeft de Stichting Midden stand bedrijt Objecten MBO de garantie gekregen dat dit zal gebeuren. Het is de bedoeling dat eind 1973 al met de bouw wordt begonnen. Dit deelde wethouder van stads- ontwikkeling C. J. M. Bolmers gisteravond mee in de ver gadering van de commissie stadsontwikkeling. De wethouder beeft de stichting een. schrobbering gegeven, omdat men zich daai aawartkelijk niet aan de afspraken bad gehouden, maar acnterar bleek dit op een misverstand te berusten. ,Er is nu geen uitstel meer mogelijk, wat er ook gebeurt. We laten de heren nu geen enkele ruimte meer", aldus de wethouder. Met de realisering van de eerste fase van het winkelcentrum: met een bruto winkeloppervlakte van 7.000 m2 zal tevens aan de bouw van woningen langs de Zwaluwlaan worden begonnen. In het eerste deel' zijn twee supermarkets gepland. Het is de bedoeling dat de .winkels zoveel mogelijk aansluiten op de reeds bestaande galerij aan de Schiedamseweg. Een gedeelte van het centrum zal overdekt zijn door middel van een luifelstructuur. GEEN SANCTIES Op een vraag van commisseüd A. G. Wiegman (D'66) welke actie de gemeente heeft tegenover de sticriting indien deze de afspraken niet nakomt, antwoordde de heer Bolmers, dat er eigenlijk niets tegen te doen valt. Niettemin vertrouwde hij, dat alles in kannen en krui ken komt, er op zinspelend dat het niet nakomen en verplichting en de stichting geen beste naam in het land zou geven. Aansluitend aan het winkelcentrum zal grond worden gereserveerd voor een aantal voorzieningen als een kruisgebouw en een postkan toor en eventueel een bibllotheekfiliaal. De plannen voor een kruis gebouw kunnen warden ontworpen het is de bedoeling dat dezelf de architect ook een ontwerp maakt voor het postkantoor. Het com plex voorzieningen krijgt tevens een goede bereikbaarheid voor de voetganger en voor het openbaar vervoer. Schiedam Het bezoek dat het koor van de Duitse plaats Ess- Jingen aan Schiedam zou bren gen, levert de nodige problemen op. Een verzoek om onderdek voor de ruim driehonderd koorleden heeft slechts een kleine ,öen reacties opgeleverd. Esslingen fs - met Vienne, Uditve en Ve- lenje - een van de plaatsen waar de Schiedamse Gemeen schap een internationale uitwis seling mee onderhoudt. ftt. -V In 1975 is het de beurt aan Schie dam om voor deze zustersteden een congres te organiseren. Op de ontwerpbegroting van 1974 van de SG is daarvoor een be drag van 1250 "gulden uitgetrok ken ter reservering.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1