SCHIEDAMSCHE COURANT toernooi in Paasvakan tie Verkeers- Mimissie vergadert Vergunning nodig voor schoon maken Bevolking mag niet meer groeien Wethouder over tijd met stadsplannen Glascoïitainer op terrein Glasfabriek Brief aan bewoners Het is Eenderde fietsen te lawaaiig in Èfaülps 2$ Havenverordening verscherpt Brand in kelder bejaarden flat Streekplan Rijnmond: Inbrekers aangehouden Dinsdag 10 april 1973 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 4 pagina's 99ste Jaargang n0- 24688 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEI. SchiedamVlaardingen Het Centraal Actiecomité Rijn mond heeft de bewoners van de Gorzen in een buis-aan- huïs verspreid pamflet opgeroepen, de belasting op de wa terverontreiniging niot te betalen. Het CAR wijst op de grote onbillijkheid, dat de bevolking moet opdraaien voor de vergiftiging van het milieu door de industrie. Boven dien is het comité van mening, dat op deze manier het vervuilingsvraagstuk niet wordt opgelost. Dit stelt het CAR ook in een brief aan het college en de gemeenteraad van Schie dam, die daarin worden gevraagd op een verande ring in.de wetgeving aan te dringen, zodat de werkelij ke vervuiling van het mi* lieu aangepakt gaat wor den in plaats van dat een aanslag op de financiën van de bevolking gepleegd wordt. De inning van de vervuilingsbelasting, die momenteel begrepen zit in het gas-, water- en electrl- citeitsverbruik, zou het CAR dan ook graag opge schort zien. Voorts is het comit§ van mening, dat Schiedam dezelfde motie als Maassluis dient aan te nemen. Met de opbrengst van de milieu- volgens welke „de principes van belasting zullen volgens de plan- nen zuiveringsinstallaties ge bouwd worden, waarin ook geïn vesteerd wordt door het vervui lende bedrijfsleven. Het CAR meent dat hierdoor het opper vlaktewater echter niet schoner wordt, omdat het alleen maar om biologische vervuiling gaat. „De eigenlijke vergiftiging blijft buiten beschouwing. De niéuwe wet maakt zelfs meer ruimte voor deze vergiftiging. De ware vervuiler blijft niet alleen bui ten schot, hij profiteert,"- aldus het comité. Een reden temeer om de milieubelasting te ver werpen, vindt het CAR, en om massaal deze belasting niet te betalen. Het schrijven van het CAR komt wellicht in de gemeenteraads vergadering van dinsdag 24 april aan de orde. de verontreinigingsheffing een mate van onbekendheid inhou den, omdat de ernstige vervui ling hierdoor in wezen niet wordt bestreden en zodoende in financieel opzicht helaas niet op de juiste wijze wordt belast." OPBRENGST Schiedam De Centrale Schoolsport Commissie houdt dit jaar voore de 25ste maal een. voetbaltoernooi voor leerlin- gen van het lager en voortgezet onderwijs. De wedstrijden worden van maandag 16 april tot en met donderdag 19 april gehouden op de terreinen van SW en Schiedam in het Sportpark Harga. Op maandag en dinsdag komen de lagere scholen tegen elkaar in het veld, de overige daen zijn gereserveerd voor de overige deelnemende scholieren. Aan bet jubileum wordt geen extra aandacht geschonken, aangezien de financiën hiervoor ontbreken. Schiedam Een overweldigend aantal bromfietsers is vorige week naar het hoofdbure u van politie gekomen om te laten con troleren of hun vervoermiddel niet te veel herrie maakte. Het waren er 393. Bijna eenderde van de ter contro le aangeboden brommers was te luidruchtig. Binnen afzienbare tijd zal de Schiedamse politie met de nieuwe volumemeter de straat opgaan om lawaaiige bromfietsen op te sporen. De meter zal worden ebruikt sa men met de curvométer. Op vrij eenvoudige wijze kan het bedienend politiepersoneel dan zien of de brommers te hard kunnen rijden en of ze te veel herrie produceren. t o - V i Schiedam De Verkeers- commlssie houdt donder dag een openbare verga dering in het Stadskan- toOT- Ter sprakakomen ''"'•••onder"' andere verkeers maatregelen ïn Schle- dam-Zuid in verband met werkzaamheden aan de bestrating tn de Putters- hoekse- en de Ridderkerk- sestraat, en het Instellen van een parkeerverbod op de Westfrankelandsedljk. Voorts zal de commissie zich bezighouden met een brief van Ir. Chr. Zijde veld over de veiligheid van voetgangers en een brief van de Verkeers- commissie .Schiedam-Zuid over de Ridderkerkse- straat, waar op proef in grijpende parkeermaatre- gelen zjn getroffen. Ge sproken wnrdt tevens over het afsluiten van de ventweg langs de 's Gra- velandseweg wat betreft het gedeelte tussen de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de Burge meester Van Haarenlaan. Eveneens komt het plaatsen van parkeermeters ïn de Kreupelstraat, de Emma- straat en op de Broers- vest aan de .orde. De-ver gadering begint*s mid dags om drie uur. De Pultersbo-eksestraat krijgt binnenkort een nieuw wegdek. Schiedam De bevolking in de Rijnmond mag niet erg sterk in aantal meer groeien. Dat staat in een streekplan dat door de werkgroep 2000 aan het openbaar lichaam Rijn mond is toegezonden. Volgens het plan mag dat overigens niet tot gevolg hebben dat er een oneven wichtige bevolkingsopbouw ontstaat. De verhoudingen wat betreft leeftijd, oplei ding en inkomen zouden ongeveer gelijk moeten blijven. Deze mening wordt gesteund door een groot gedeelte van 28 ge spreksgroepen uit alle delen van de Rij n mom d, die zich m^t het rapport hebben bezig gehouden. Het grootste deel vindt zelfs dat de bevolking zou moeten afne men of gelijkblijven, in plaats van langzaam groeten. Als rede nen daarvoor worden onder meer een te sterk gecontreerde bevolking en de grote Industria lisatie van het gebied genoemd. LANGZAAM De groepen die voor -een langza me groei waren, vonden dat de natuurlijke groei van de bevol king moest worden opgevangen;' waarbij er op werd gewezen dat in heel Nederland de bevolking toeneemt. Vrijwel zonder uitzondering werd door de gespreksgroepen de hui dige opbouw van de bevolking in de Rijnmond negatief beoor deeld. Men vond de bevolking te sterk vergrijzen, Enkele groepen noemden gastar beiders als een negatieve factor m de stimenstelling van de be volking. Andere vonden dat van de factoren, opleiding, beroep en inkomen. Vlaardingen De tankercleaningbedrijven blijven recht tegenover Vlaardingen hun werk doen. De Rotterdamse havenwethouder drs. Vlersen bestudeert echter de moge lijkheden tot het verplaatsen ervan naar minder dichtbe volkte gebieden. Tijdens een gistermiddag gehou den rondetafelconferentie op het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne in Lefdschen- dam hield Viersen minister Stuyt en de andere aanwezigen, burgemeester Thomassen van Rotterdam, gedeputeerde De Jong van Rijnmond en wethou- der mevrouw Van Duijn-Sprulj! Me. betrekking )M de w„ de van Waardingea alvast Mn ver- Luchtverontreiniging writ on- van chemicaliën aan. een ver gunning is gebonden. De ver gunning moet vierentwintig uur van te voren worden aange vraagd. Met een inspecteur van de Arbeidsinspectie bezoekt de Havendienst na de aanvraag het betrokken schip of schepen. scherpte havenverordening voor, die de kans op herhaling van de twee al doorstane stank- golven in Vlaardingen 'tot het! uiterste moet beperken. De havenverordening wordt medio- april van kracht. Het betekent, dat van die datum af het schoonmaken en overpompen De commissie houdt van 16 april tot en. met vrijdag 20 april ook een handbaltoernooi voor de Sdhiedamse scholen. Dit heeft plaats op het UVO-terrein, eveneens in Harga. Maandags spelen uitsluitend jongens, dins dags komen de meisjes van het voortgezet onderwijs aan de beurt en gedurende de overige drie dagen spelen de meisjes en jongens van de lagere scholen tegen elkaar. Na drie maanden: "Schiedam De politie van Schie dam heeft twee jeugdige inwo* 7 ners van Schiedam Ingesloten die hebben bekend verscheidene inbraken te hebben gepleegd In Schiedam en Rotterdam. Bij een van hun inbraken maakten ze begin januari in een radio winkel aan de Dam in Schiedam voor achtduizend gulden aan ge luidsapparatuur buit. Ujt andere winkels werden onder meer een boormachine en kleding ont vreemd. Ir fepj Schiedam Schiedammers kun nen met Ingang van vandaag hun overtollige glaswerk kwijt in een speciale container die op het terrein van de Vereenlgde Glasfabrieken aan de Buitenha venweg staat. De glasfabriek in Schiedam is de eerste die een dergelijke container heeft. De lege flessen wil men omsmel-, ten en daar weer nieuwe fles- verpakkingen van maken. In sa menwerking met de Spar heeft men in Leerdam al wet grote hoeveelheden gla3 ingezameld, maar men heeft nog meer glas werk nodig voor de nieuwe glas verpakkingen. Een andere reden waarom men een glascontainer heelt laten plaatsen is het feit dat er in het verleden wel eens mensen wa ren die bij de glasfabriek aan kwamen kloppen met tassen met flessen. De conto'ner staat op het terrein van de Glasfa briek, vlakbij de ingang. Lege flessen kunnen voortaan naar de Glasfabriek gebracht worden In deze container EEmsSBBSBS&EBBSIEr' derzocht in hoeverre die wet kan worden aangevuld met een verbod dat 't onmogelijk maakt water- en luchtverontreiniging te laten optreden bij het schoon maken van schepen. In dat ka der' zijn Algemene Maatregelen van Bestuur te verwachten. Er zijn al Initiatieven genomen om te komen tot een grotere be veiliging bij het overpompen van chemicaliën. Nagegaan wordt hoe het systeem van dampretourleidingen kan wor den vervolmaakt. Zoals bekend vermoedt men dat bij het ge bruik ervan (overigens bestrijdt het CAR dat vermoeden: "Ze gebruiken die leidingen niet",) lekkages optreden, waardoor gassen vrijkomen. Dus stanko verlast. J 10.000,-BOETE Het ontsnappen van gassen, dam pen, rook en stoom (zoals ver meld in de haven verordening van Rotterdam) komt de overtre der op een boete van driehon derd gulden te staan. Dat is te weinig, vond men op de ronde tafelconferentie. Het streven is thans gericht op een boete van tienduizend gulden. Het bepalen van die strafmaat is eveneens in studie. Er zal een einde komen aan de erbarmelijke communicatie tus sen de diverse overheidsdien sten. Hoewel de verbindingen tussen de betrokken apparaten bij de tweede stankgolf van vo rige week al soepeler verliepen verwacht wethouder mevrouw Van Duijn van Volksgezondheid een nog betere communicatie. Deze is op korte termijn verwe zenlijkt in de vorm van een draaiboek, te hanteren door Rijnmond. "Dit gesprek heeft al geleid tot een betere communicatie en een beter begrip tussen de verschil lende diensten", sprak ze na af loop van de tweeënhalf uur du- rade conferentie. De Vlaar- dïngse wethouder zei erg tevre den te zijn. "De risico's worden tot bet uiterste beperkt", vond te. "Er zal altijd wel iets kun nen gebeuren. Vlaardingen blijft een kwetsbare plaats". De mi nister bad zich volgens me vrouw Van Duijn erg bezorgd getoond over de situatie in het Rijnmondgebied. RECONSTRUCTIE De toegezegde maatregelen leid den niet tot de beëindiging van het onderzoek, dat de commis saris van de Koningin in Zuid- Holland, mr, J. Vrolijk enkele weken geleden tijdens een be- zoek van burgemeester Heus- dens en wethouder Van Duijn beloofde te zullen instellen. De reconstructie van de handellnr jgen van de betrokken partijen tijdens de nacht van de "eerste stankgolf" blijft het voornemen en is slechts doorbroken door de gisteren gehouden rondetafel conferentie. Vlaardingen Een in brand ge raakte container voor afval was gistermiddag om half zes de oorzaak van een rookontwikke ling in de kelder van de Billi- ton- (bejaarden-) fiat aan de Billitonlaan. De stinkende walm veroorzaakte veel paniek onder de bewoners van de flat, maar leverde weinig gevaar op. De brandweer wist, geholpen door gasmaskers, de smeulende poly- ter container-met-inhoud naar buiten te brengen en daar te blussen. De schade was gering: niet veel meer dan de halfver koolde en -gesmolten huisvuil- container. Schiedam Het begint er naar uit te zien dat wethou der C. J. M. Bolmers zijn belofte om in april of uiterlijk mei de plannen voor de stadssanering in de gemeen teraad te brengen, niet waar kan maken. Om dat wel voor elkaar te krijgen hadden de bestem mingsplannen voor de bin nenstad in de vergadering van de commissie stadsont wikkeling op i april ter sprake moeten wordenge bracht. Die vergadering is, aldus een bekendmaking van de ge meente, echter uitgesteld tot maandag 21 mei. En dat is precies één week voor de raadsvergadering van mei. Dat lijkt voorzichtig gezegd voor de raadsleden die geen zitting hebben in de commis sie een wat korte tijd om zich serieus te kunnen voor bereiden op deze voor de stad Schiedam waarschijnlijk ingrijpende plannen. A's reden voor het uitstellen van de commissievergade ring wordt opgegeven, dat er „".een onderwerpen zijn. vol- doende voorbereid, om in be handeling te worden ge bracht".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1