Abstracte kunst en krank- zinningen- tekeningen in Stedelijk Museum Kunst- en antiekmarkt in Proveniershuis NOG STEEDS GEEN GARANTIE VOORTBESTAAN TEERSTOOF Solo toneel van Nel Oosthout Concert in aula Wekelijks in Schiedam wint in grappige patat- western #0° o kJ 0° 0Oo00° Popstudio Hinderik weer in Teer stoof PEKkWG* o o mmm m Scnledamsche Courant DONDERDAG 19 APRIL 1073 V 3 Net Oosthout in "De bekentenis" van Otto Dijik. De expositie „Het nieuwe we reldbeeld'", een tentoonstel ling over de voorlopers van de abstracte kunst in Neder land van 1910—1925, wordt op zaterdag 28 april om half Vier in het Stedelijk Museum geopend. Deze tentoonstelling wordt in samenwerking met het Kunsthistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht georganiseerd. De expositie wordt in Schiedam getoond omdat de Rotter damse kunstenaarsgroep „De Branding" met een aan tal representanten vertegen woordigd is. Tegelijkertijd wordt ook een tentoonstelling gehouden van „de Krankzinmgentekenin- gen" van Jan van Herwijnen (1889—1965). Deze expositie wordt in de aula van het Ste delijk gehouden en bestaat uit een twintigtal grote zwartkrijttekeningen. De te keningendateren uit 1919 en zijn gemaakt in de Willem Arntszstichting in Utrecht. De exposities duren tot 4 juni. Potpstu-dio Hinderik komt zaterdag weer naar de Teerstoof in Schiedam. Hij geeft een voor stelling voor de kinderen „Bom bazijn en de stiitehoorn". Bom bazijn krijgt voor zijn verjaar dag een stiitehoorn, een hoorn die, ais je er op blaast aiies in de buurt stil maakt. Bombazijn gaat daarmee op reis. onderweg komt hij Pietje Piestiek tegen, die een rookmachine heeft waarmee hij zijn omgeving vuil en beroet maaitt en zoveel her rie veroorzaakt, dat de mensen niet kunnen slapen. Ook koningin Utopia niet en ook prins Avenir niet, de laatste kan zelfs niet meer buiten het paleis paard rijden. Want van paardrijden onder de rook van Pietje Plestieks machine wordt je vies. Na veel avonturen, de grote dikike Bombazijn raakt er zelfs zijn buik bij kwijt, lukt het Bombazijn om met zijn hoorn stilte te blazen. Zaterdagmiddag, haif drie, zol- dercheater in de Teerstoof, Nteuwstraat 12, Sch'edam. Pop- studio Hinderik „Bombazijn en de stiitehoorn". „Lucky Luke" beleeft al eni ge tijd zijn zegetocht over de Nederlandse bioscoop schermen. Met het fiat van de critici want van de jeugdigen en de fervente striplezers' krijg je natuur lijk gauw gelijk, maar de eerste avondvullende te kenfilm over een cowboyle ven is bovendien een erg aardige geworden, naar mijn smaak nog beter dan de Astérixfüms uit dezelfde studio's. Want Belvision Is nu helemaal in gespeeld op dit genre en heeft er een grote frisheid van bena dering bij bewaard. Die steekt dan gunstig af bij de lauwe rou tine, die de prestaties van de Disney-sfudio's wil binnenslui pen als men op het kom nas van de geijkte successen wil varen. De Bel Morris, die zijn held van het wilde westen al een kwart eeuw geleden in het zadel hielp, maar eerst alleen binnen de ka ders van het stripverhaal, toont geen zweem van die vermoeid heidsverschijnselen en de en thousiaste medewerkers, die hij Samenstelling: Bernadette Elias Bijdrage: Piet Ruivenkamp Vormgeving: H. Recourt om zich heen verzamelde om met pen en penseel de vele tien duizenden tekeningen te maken, tonen een onuitputtelijke inspi ratie. Wie geregeld da nieuwe produktie aan tekenfilms bekijkt en zo veel nieuws is er met name uit Amerika niet sinds enkele filmmaatschappijen hun eigen animatiestudio's ophieven en maar liever teruggrepen naar de korte films, die in de kluizen lagen wordt deze kunst be dreigd door de wetten van de economie. Men zoekt naar ver- cenvoudigir.gsmogelïjkheden en die komen de attractie en zeker niet het raffinement ten goede. Belvision begeeft zich gelukkig niet op het spoor en de publiek- successen geven de Brusselaars gelijk. Met grote zorgvuldigheid heeft men het zich bepaald niet gemakkelijk gemaakt het scherm steeds op een aantrek kelijke manier te vullen en Lucky Luke" kan het voor jon geren en ouderen tegen de meest bedreven cowboys van vlees en bloed opnemen. Dat de cowboy, die zijn onafschei delijke paard Jolly Jumper steeds het afrondende likje voor het volmaken van zijn shagje gunt, het nog wint van Astérix komt onder andere voort uit de voor ons veel concretere wereid van het wilde westen. De grap pigheid, die bij Astérix min of meer in de lucht moest hangen, heeft hier op zijn minst grond onder de peer de-hoeven ei wordt dan ook veel werkzamer. l-UClvV C-~ t-fi-* rv)r-, boy, zelfs de inktzwarte Dalton broeders ruimt hij niet defini tief op met als gevolg dat hij steeds v/eer opnieuw de strijd me: hen moet aanbinden. Opvallend Is het zeer ruimtelijk tekenwerk, dat de bekende ver schijnselen In het prairiegras en Daisy Town onder een boek be kijkt, die voor andere westerns niet is weggelegd. Ook levert het magere mannetje krachttoe ren, waartoe John Wayne noch Lee van Cleef in hun beste ogenblikken ooit in staat zouden zijn. En toch, gruwelijk geweld heeft Lucky er niet voor nodig. Hij dwaalt rond in micro-avon tuurtjes. d:c Indianen, postkoet sen. eer. handenwrijvende maar werkeloos blijvende doodgraver met aasgier, een dancing, sa loon en een complete verkie zingsmeeting tn beeld brengen. Grote vraag blijft dan ook wat Belvision in een tweede Lucky- film zal bedenken, want dat die film er komt is zeker. Het zijn zorgen voor de tijd. P. Ruivenkamp PASSAGE: „Lucky Luke" «w WO. RESTAURANT 1» met afzonderlijk® <9 gelegenheid voor afhalen van diners. Volop parkerruimte aan voor- en achter zijde. J.& TELEFOON 70 7542 A&Z NIEUWLANDPLEIN 19 De binnenplaats van het Proveniershuis waar de marid gehouden ral worden. Het blijft nog steeds onzeker of het Zoldertheater in de Teer stoof zijn poorten open zal kun nen houden. Zoals bekend ver- keert het Zoldertheater In grote financiële moeilijkheden, het theater heeft wel subsidie aan- gevraagd maar nog steeds niet gekregen. De Stichting Schie- damse Gemeenschap wD aan het vestizaktheatertje wel een vorm van subsidie geven, maar mandag avond tijdens een ver gadering van die Stichtingpraad bleek dat niet alle leden even gelukkig w&rcm met het voorstel van het dagelijks bestuur van de SG. Tijdens de discussie ever het ver lenen van subsidie vroeg lid Stichtiïigsraad en weihoudster mevrouw G. D. Verwey zich zelfs af af het wiel nodig was ge weest om een dergelijk theater tje op te zetten. De Sohiedamse Gemeenschap wil namelijk niet het theatertje sub sidiëren, maar wil wel de klein kunst in Schiedam bevorderen door middel van een subsidie die eventueel verleend zou wor den aan een nog te creëren stichting die „Vrienden van de Kleinkunst" genoemd, zou kun nen worden. De SG wil dus het ■theatertje los koppelen van de activiteiten die er plaats vinden en dit laatste stimuleren. Zcals gezegd was mevrouw Ver wey bet hier in het geheel niet mee eens. Zij stelde dat in de beleidsnota van de SG gekozen is vttofr de actieve beleving van de cultuur, dus voor het vor- -mings- en ontwikkelingswerk. Zij vond dat dit prioriteit ver dient en zei: „De Teerstoof valt bidCen déze dingen'*. De Stichtingsraad heeft wel het besluit genomen om de klein kunst te stimuleren, er is een groep uit de ledien vtan de Stich tingsraad samengesteld, be staande uit de heren Heüieman, Aleinep, van Es en PiUard die de hele zaak zal onderzoeken en adhdes zal geven aan het cortege van B. en W. Men zal een reëel bedrag moeten vinden waar het Zoldertheater mee gered is. Medewerkers van de Teerstoof, die ook bij de vergadering aan wezig waren, kon het in wezen weinig schelen waar het bedrag vandaan komt. „Ons enige doel is dat het theater blijft draaien en als we voor september geen geld krijgen zal het toch heus dicht moeten". Het komt er op neer dat het Zoidertheater een bedrag van ƒ30.000,- nodig heeft om te ïflifjveai draaien. Een van Neeriands bekendste voordrachtskunstenaars, Nel Öosthout, komt weer naar Schiedam. Op 2 maart heeft zil al eem voordracht gehouden in het Stedelijk Museum, nu komt rij voor een optreden naar het Zoldertheater in de Teerstoof. Zij draagt fragmenten voor uit de roman „Stille kracht" van Louis Couperus en het verhaal „Rinoceros" van lonesco. Jiterst boeiend en suggestief weet zij de sfeer te brengen van het boek van Couperus, Door haar grote expressiekracht weet Nel Oosthout de figuur van de resi de ntevrmiw, de wulpse Leonie van Oudijck, weer te geven in haar verhouding tot haar stief zoon Theo en Acfdy de Luce. Iet haar transformatietatent plaatst Nel Oosthout zich in het geïsoleerde westerse en half- westerse rod'deiw-ereldje van La- bouwangi.' Het verhaal „Rinoce ros", eerst door Ionesco gewoon als boek uitgegeven, maar na derhand door hem bewerkt voor het toneel, gaat over mensen die in neushoorns veranderen, slechts één, die zich we! schaamt voor zijn uiterlijk be houdt da menseli jke gedaante. Over Vestzaktheatertjes In Neder land zegt Nel Oosthout: „Ik vind het erg leuk om in kleine theatertjes op te treden, die zijn tegenwoordig erg in trek en het is altijd gezellig. Hei is leuk zoals die jongens dat doen. He lemaal niet commercie el". Zaterdagavond, negen uur. Zol dertheater in de Teerstoof, Nieuiwstraat 12, Schiedam. Nel Öosthout, solotoneel, „De stille kracht" en „Rinoceros". De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum organiseert op vrijdag 27 april om kwart over acht een concert.Aan dit concert wordt medewerking ver leend door Nine SÜgter, dwars fluit, Gerrit Oideman, altviool en Elizabeth van Malde, piano. Schiedam krijgt een kunst- en antiekmarkt. De markt zal op koninginnedag gehouden wor den in het hof van het Prove niershuis. De initiatiefnemer is Leo de Kruis, bewoner van het Proveniershuis en tekenaar. Het is de bedoeling dat kun stenaars die in het Proveniers huis wonen en beginnende kunstenaars uit Rotterdam, Vlaardingen en Delft hun werk tonen en eventueel verkopen. -eo de Kruis: „Het moet nog wel helemaal ontstaan. Maar als het goed loopt, willen we het bijvoorbeeld iedere maand of iedere week houden. W& willen hier zelf iets tot stand blijven brengen. Het is niet voor de business dat we het doen, als je wat verkoopt is het alleen maar meegenomen. Het moet helemaal nog ont staan. We beginnen ook op ko ninginnedag omdat het dan in gezeliigheidssfeer valt." De kunstenaars zullen op het grasveld van het Proveniers-* huis staan en over de weg kunnen ze dan hun werk to nen. Bovendien kunnen de mensen dan toch gewoon rus tig rondlopen. Men wü de kunstmarkt de hele dag door houden. De Schiedamse Ge meenschap zal bijspringen ia de kosten die gemaakt zuliea worden voor het maken van affiches en het huren van kraampjes. ,We hebben eerst contact opge nomen met de SRJJ, maar daarna zijn we met de SG gaan praten. De directeur, Pil- iard, was erg enthousiast over het plan, ik hoop nu alleen nog maar dat het slaagt," al dus Leo de Kruis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3