U bent poli ticus, geen waardevrije opiniepeiler ziekenhuizen is tijdrovend Bibliotheek bezuinigt op kranten Raad aanvaardt gemeenteplan voor buurtpark SIGARETTENPEUKJE DE OORZAAK raoNS* SCHIEDAM EN VLAARDINGEN: Kraker bekent waslijst Finales sehool- voetbal en schóól- handbal 2 kranten voor één prijs Klachten- centrum in oost Bijdorp vergadert w Felle aanval CAR en BHW op raadslid Henk van den Berg: Donderdag 26 april 1973 SCHüDAMSCHE COURANT 4 pagina's 99ste jaargang no. 24790 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon, administratie 268091 - redactie 252566 - klachtèndienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schade aan Prinsendam drie tot vijf miljoen Schiedam De brand de dinsdagavond op de Prin sendam woedde, heeft naar schatting een schade ver oorzaakt tussen de drie en de vijf miljoen gulden. Daarbij komt nog een aan zienlijk bedrag omdat de cruise-boot nu later in de vaart komt en een aantal geplande reizen niet door kunnen gaan. De Schiedamse politie heeft aan boord van de bij Wïlton-Fedjen- oord in dok liggende prinsen- dam een uitvoerig onderzoek in gesteld naar de mogelijke oor zaak van de brand. Inspecteur Broeders van de Schie- damse recherche: „Wij menen dat er aan boord onvoorzichtig met vuur is omgesprongen". ,,'s Middags is er gewerkt in een bar bij een bioscoopzaaltje. Er valk bij ligt een vuilstortplaats- je. Daar is de brand ontstaan". ,Op die plaats heerste geen rook verbod. Het is niet onwaar schijnlijk om te veronderstellen dat een brandend sigaretten peukje de oorzaak is geweest". ,Op het vuilstortplaatsje lag on dermeer afval van vloerbedek king en kunststof-materiaal. Dat veroorzaakte een enorme rook ontwikkeling. Het vuur ver spreidde zich snel via de houten betimmering in de bar", aldus inspecteur Broerders. De Prinsendam was dinsdagmid dag om vijf uur bij Wilton-Feij- enoord dok 6 binnengevaren. TDt acht uur 's avonds werd daarna door een ploeg mensen van de Merwede-werf gewerkt aan de betimmering van de bar. OVERDRACHT Met een cruise-schip is bij de Merwede-werf gebouwd en zou op 8 of 9 mei aan de Holland-A- merika lijn worden overgedra gen. Bij Wilton-Feijenoord werd de laatste hand gelegd aan het schip. Naar schatting zal het schip door de brand pas twee maanden la ter klaar zijn. Dat heeft onder meer tot gevolg dat zes reizen met personeelsleden niet door kunnen gaan. Ook de cruises die de Prinsendam het schip is verzekerd voor vijfitg miljoen gulden in juli zou gaan maken in de Indonesi sche archipel zullen waarschijn lijk moeten worden uitgesteld. Omdat de brand woedde direct onder de stuurhut, is een groot aantal leidingen vernield. Daar door werkt het instrumentarium niet meer. Schiedam De samenwer- - king tussen~de drie-zeiken- huizen in Schiedam en Vlaardingen is waardevol, maar zeer tijdrovend en dat zal ook wel zo blijven. Deze constatering staat in het jaarverslag over 1971 van het Gemeentezieken huis, het Dr. Nolet-zieken- huis in Schiedam en het Holy ziekenhuis In Vlaar- dingen. :,----* s- „Bij tijd en wijle stuitte men op moeilijkheden bij verdere uit breiding van de samenwer king", zo wordt in het jaarver- slag opgemerkt. „Deze proble men zullen uitvoerig en kritisch worden onderzocht." ,De maandelijke directievergade ringen in het kader van de Stichting Schiedamse en Vïaar- --dmgse, ZiekenhLÜzen_(SS.VZ)_.wa- ren waardevol omdat daaruit een stuk informatie kwam voor het dagelijks beleid." Daardoor kon men elkaar mate riële hulp en bijstand geven. Ook konden daardoor na uitvoe rige besprekingen de statuten worden opgesteld", aldus het jaarverslag van het gemeente ziekenhuis. Het Gemeente-Ziekenhuis. „De bijdrage die de SSVZ in re gionaal verband kon gaan leve ren, wordt niet geremd door verlate, gedwongen of van ho gerhand opgelegde werkwijze in het raam van de samenwer king." BEZETTING In het gemeenteziekenhuis werden "-in T97TV5097 patiëntenopgeno-1 men, een bezettingspercentage van 90.7 Van de patiënten woonden er 639 niet in Schie dam. Zo kwamen er 23? uit Viaardingen en 137 uit Maas sluis. Deze bedden bezetting voldeed daarmee aan de door de Stich ting Centraal Orgaan Zieken huistarieven CCOZ) gestelde Het Dr. Nolet-ziekenhuls. norm. „Gedurende de zomer maanden was de bezetting aan de lage kant. Dat duurde langer dan in voorafgaande jaren. On dermeer werd dat veroorzaakt door de grotere vakantiesprei ding." PERSONEEL „Er zijn te weinig gekwalificeer de krachten ebeschikbaar die ee volledigedagtaak willen 4 ver richten", zo wordt in het jaar verslag opgemerkt over de per soneelsbezetting. „Dat geeft een voortdurende zorg." .Omdat het gesubsidieerde onder wijs nog steeds te weinig ge kwalificeerde krachten aflevert, is in samenwerking met de Rot terdamse ziekenhuizen weer een eigen opleiding opgezet" v.' t Cs - <1 i 'i1 Het Holy-zïekenhuis, Schiedam Het opzeggen van vier abonnementen op kranten bespaart de Gemeenschappelij ke Openbare Bibliotheek jaar lijks ongeveer vijfhonderd gul den. Wethouder mevrouw G. D. Ver- weij-De Graaff heeft dat in. de gemeenteraad geantwoord op vragen van de fractievoorzitter van de VVD G. P. Verhulsdonk. De heer Verhulsdonk: „In de bi bliotheek was een compleet pak ket kranten aanwezig, dat goede en minder goede informatie bood". „Ik vind het - om het populair te zeggen - bloedje link dat het as sortiment wordt aangetast. Er zou op een andere manier bezui nigd moeten worden en niet op de kwaliteit van de leeszaaL". Mevrouw Venmj bestreed dat: „Er is op meerdere fronten be zuinigd, bijvoorbeeld ook op het personeel. Die bezuiniging is op de totale begroting van 1,3 mil joen van de bibliotheek een klein percentage". Op de gemeentebegroting is het zelfs een te verwaarlozen per centage. Maar als je alle posten van die grote waarop bezuinigd moet worden laat zitten, dan zou ons tekort aanzienlijk groter zijn dan thans." Men zag geen kans meer ergens anders op te besparen in de bi bliotheek, In totaal moest er vijftigduizend gulden worden be zuinigd". e vier kranten waarop de bib!ie* ■theek het abonnement heeft op gezegd zijn de Volkskrant, het NR C-Han del sblad, de Telegraaf en het Nederlands Dagblad. Vlaardingen De Vlaardingse politie meent na de arrestatie van de Weeshuiskrakers ben gedaan. De vangst betreft ditmaal de aanhouding van de 26-jarige Vlaardinger C. H. B., die vorige week bij een kraak In een winkel aan de Reigerlaan op heterdaad werd betrapt- Na aanhouding samen met een mede-verdachte, de de 30-jarige handelsvertegenwoordiger F- G. W. bekende B. een hele was lijst inbraken. In nauwelijks vier maanden tijd had hij bij acht winkeldiefstallen maar liefst 25.278,70 gulden achter over gedrukt. Voorzover men heeft kunnen na gaan pleegde B. op 8 januari zijn eerste inbraak. Uit een wo- ninginrichtingszaak in De Loper haalde hij 612.50 gulden. Daarna volgden inbraken in een schoen winkel en een parfumerie in de Loper, een speelgoedzaak en een winkel in elektrische appa raten aan de Van Hogendor- plaan en drie zelfbedieningsza ken aan de Raigerlaan. Zijn grootste slag sloeg hij op 14 maart, toen hij uit een van de drie zelfbedieningszaken een hoeveelheid flessen zijn, panties en sigaretten voor een totale waarde van 6931 gulden wegs leepte. Schiedam De finales van het schoolvnetbal- en handbaltoer- nooi, waarvan de voorronden tijdens de Paasvakantie werden verspeeld, zijn als volgt inge deeld; Voetbal: <Poule E I.o.) Wm. Geh- rels, Comenius, Dr. de Visser, Mastenbroek, Calvijn, J. H, Gunning; (Poule Er l.o.) Wm, Gehrels-2, St, Martinus, Thor- becke-2; (poule D v.o.) Spie- ringshoek-7, Spieringshoek-8, Schravelant-B, Wm. de Zwijger- 6; (Poule C v,o.) Schravelant-4, Spiering shoek-6, Schravelant-6; (Poule B v.o.) Wm. de Zwijger- school-1, Spieringshoek-3, Rijn- mond-3; (Poule A v.o.) Rijn- mond-1, Spieringshoek-I. Handbal: (Poule F meisjes l.o.) Alb. Magnus, Mgr. Bekkers, St. Jacobus, Notenkraker, J. H, Gunning; (Poule Fr meisjes l.o.) Dom. Savio-2, J. H. Gun- ning-3, St. Jacobus-2; (Poule D meisjes v.o.) Spteringshoek-6, Spieringshoek-7, Spieringshoek- 8, Liedewyde-5; (Poule C meis jes v.o.) Nieuwelant-1, Spie- ringshoek-2, Huish. en Ihd.-l; (Poule A jongens v.o.) Rijn- mond-1, Rijnmond-2 Wm. de Zwijger-], Spieringshoek-2; (Poule B jongens v.o.) Schrave- lant-3, Spieringshoek-4 Nieuwe- lant-5, Nieuweland-7. De wedstrijden worden gespeeld op de velden van SW en UVG op sportpark Harga, aanvang half negen. De prijsuitreiking -wordt verricht door burgemees ter Roelfsma, rond half drie in de kantine van SW. Schiedam „De gemeenteraad Is gemanipuleerd". Tot deze kras se uitspraak kwam de Schie dammer Aad Sprong, nadat de raad dinsdagavond had inge stemd met het plan van de ge meente voor het aanleggen van een buurtpark bij de Vlaardin- gerdijk. Ard Sprong maakte deze op merking omdat volgens hem. -wethouder B. E. Collë heeft ver zwegen dat de Plantsoenen dienst van de gemeente nog niet helemaal rond ia met de plan nen. ,Ik heb begin april een brief ge schreven aan de gemeente waar in ik enkele vragen stelde over het grondwaerpeil. Daarop kreeg ik het antwoord dat ze zo ver nog niet waren met de voorbe reiding. Hun brief is gedateerd op 20 april". Profiteer nü van het unieke aanbod 2 kranten te ontvangen voor de prijs vanl één; de Schiedamse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en heil Rotterdamsch Nieuwsblad met het 'taaiste binnen- ao buitenlandse nieuw*. 1 Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratia, zonder enige verplichting, de SC en RN Ie bezorgen en ontdek zap de veis pluspunt ml Doze bon In open envelop, zonder postzegel, sturen near Rouefdatnsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur m.l.v.: de SC an RN 14 ri-jen gratis naar: woonpl lefefoon Met het goedkeuren van het 168,900 gulden kostende plan van de gemeente, schoof de Raad het alternatieve plan van Aad Sprong en geestverwant Panders terzijde. Aad: „Naar schatting had mijn plan 80.000 gulden gevergd". Een bedrag dat de raadsleden A. G. Wiegman (D'66) en G. P, Verhulsdonk (VVD) graag uit de mond van wethouder Collé hadden willen horen. Wethouder Collé zei daarover: „Wij hadden een kostenrekening kunnen maken van het alterna tieve plan. Maar ik vind niet dat je de prijs moet gaan bere kenen van een park dat niet uit voerbaar is". Wethouder Collé was het niet eens met de mening van sommige raadsleden dat op een zeker moment Aad Sprong niet vol doende inspraak heeft gehad: „Verscheidene bruikbare onder delen van het plan Stricklede zijn opgenomen in het plan van de plantsoenendienst". CHIN IND RESTAURANT mei afzonderlijke gelegenheid voor afhalen van diners. Volop parkerruimte aan voor- en achter zijde. TELEFOON 707542 4ST NIEUWLAMDPLEIN 19 Schiedam In het Sfngelkwartier komt wellicht een klachtencen trum. Hierover is de wijkverenl- ging in onderhandeling met de stichting Sociaal Culturele Ar beid van wie het initiatief om een dergelijk centrum op poten te zetten, afkomstig is. Het klachtencentrum zou dan ge vestigd worden in de school aan de Fahrenheitstraat, waar de stichting SCA sinds enkele maanden Is gehuisvest. Voor de opzet van het klachtencentrum zijn nog geen concrete plannen. Momenteel is men de verschil lende mogelijkheden aan het on derzoeken. Schiedam Da wij kverenf ging Bijdorp houdt morgenavond haar jaarlijkse vergadering in het Trefpunt Bijdorp. Gesproken wordt onder meer over de ver keerssituatie in Bijdorp. De ver gadering begint om acht uur. Voorts vermeldt de zeven punten tellende agenda een bestuurs verkiezing. Aftredend maar wel herkiesbaar zijn de penning meester de heer Schaap en de tweede voorzitter, de heer Van Dooren, De wijkvereniging besluit het sei zoen met een bin go avond op 12 mei. Beg lp september hervat de de activiteiten met in het Trefcentrum. .UtJi U1CL cc mei. Begin s vereniging een avond ir Vlaardingen De Vlaardingse BHW-wïjkgroepen en het CAR hebben in een open brief scher pe kritiek geuit op het gemeen teraadslid Henk van den Berg, wiens stanken quête deze weken volop in de publiciteit (kranten, radio en tv schonken er aan dacht aan) heeft gestaan. Be langrijkste verwijt aan het adres van Van den Berg is wel, dat zijn uitspraken en conclu sies naar aanleiding van de uit slag van de enquête (onder meer in Vara's Achter het Nieuws) volstrekt in tegenspraak zijn met rijn politieke houding in de Vlaardingse gemeente raad. De uitslag van Van der Burg's enquête het angstprofiel brengt volgens de open brief weinig nieuws aan het jicht. „Uw enquête heeft nog eens onderstreept wat al bekend was. De interviews in het twee jaar geleden door het CAR uitgege ven „Zwartboek Windmill" ge ven vrijwel een gelijke indruk als de uitslag van uw onder zoek. Met andere woorden, we weten het nu wel...", schrijven BHW en CAH aan het DS '70- raadslid. Het wordt echter nu tijd' poftfieke daden te riellen. ,J>e motie over de huurfcarmomsatie naar aanleiding van een BHW-brief aan de gemeenteraad was zo'n politiek antwoord op de stank- terreur. U stemde tegen deze motie", wordt Van den Berg verweten. Henk van der Berg zelf hij heeft de brief nog niet in huis vindt het een beetje „flauw" va» het CAR om de bezwaren, in een open. br:ef te vervatten. „Als ik hat tiet eens ben met akties van het CAR, zou ïk er geen open brief over schrijven", zegt de DS *70'er, die het schrij ven beschouwd als een politieke reactie. „Het CAR heeft als ideële organisatie, vooral de laatste tijd ook een politieke kant gekregen: sterk links ge richt. Dat zij op deze wijze stel ling heeft genomen, verbaast me dan ook niks. Maar mij krij gen ze niet zover om doodskop pen op de muren te kalken." ONDEMOCRA TISCH Over de anH-huurharmonïsalle motie, zegt hii: „Ik heb tegen gestemd, omdat ik het een on democratische aanzet vond tot het afschaffen van belastingen; ondermeer de personele belas ting. Een gemeenteraad moet op eigen niveau blijven werken en niet de mentaliteit van een aktlegroep krijgen. Ik ben lid van een politieke partij en van een gemeenteraad; als ik lid was van een aktiegroep zou ik wellicht oort anders reageren". Het CAR en de BHW-wijkgroepen verwachten van een politicus, dat hij de misstanden niet al leen signaleert, maar ook poli tiek bestrijdt. „Dit laatste heb ben wij m uw geval niet kunnen signaleren". U bent politicus, geen waardevrije opiniepeiler." ,Wat de milieupolitiek jn Vlaar dingen betreft ben ik vrij hard", zegt Van den Berg over zichzelf. „Maar het heeft geen zin moties aan te nemen, die re sulteren in bet afschaffen van huurverhogingen en in een voor- besluit tot het afschaffen van de personele belasting." Van den Berg stelt de uitslag van zijn enquête (aan de hand waar van ook een wetenschappelijk onderzoek wordt ingesteld) ter beschikking van alle instanties, die er iets mee kunnen doen. Eén exemplaar gaat naar de of ficier van justitie, „voor wie het belangrijk •getuigemnateriaal kan betekenen bij een eventueel proces tegen de stankverwek kers. Ik geloof trouwens toch dat de hogere instanties veel meer acht ruilen slaan op een duidelijke uitspraak van de Vlaardingse bevolking, dan op een of andere motie van de ge meenteraad". Vervolg op pag. 2,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1