SCHIEDAMSCHE COURANT Inwonertal nadert 80.000 SCHIEDAMSE BEVOLKING Politiehonden lieten sterke es zien JOP Twee leiders voor Zeer geslaagd Imtrumconcert Bouw eerste fase begint dit najaar Nieuw raadslid P.v.d.A. Zr. Silvestrina vijftig jaar non Man springt in haven A. Lodder overleden 2 kranten voor één prijs 35 JAAR SHELL MANNENKOOR Oorlogs tentoonstelling had enorme belangstelling Voetganger geschept KOOP EEN BOOM affcs Maandag 7 mei 1973 ,4 pagina's 99ste jaargang no. 24708 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Omstreeks november 19/4 wordt in Kethel 2200 vier kante meter aan winkelruimte in gebruik genomen, waarvan twee grote supermarkten deel uitmaken. Hiermee wordt het eerste gedeelte van fase één van de realisatie van her hoofd- winkelcentrum aan de Zwaluw laar afgerond. Dit heeft de stichting Winkelcen trum Kethel-Schiedam bekend gemaakt naar aanleiding van perspublikaf.es, die de indruk zouden hebben gewekt dat de stichting zich niet zou houden aan het tijdschema voor het tot stand komen van het centrum. De stichting wijst erop, dat in een onderhoud met burgemees ter en wethouders is komen vast te staan, dat we! degelijk aar. het schema wordt vastge houden. Ongeveer zesduizend' vierkante meter van de eerste fase moet opgeleverd worden, wanneer 65üG\ woningen gereed én bë- woond zijn. Dat is volgens de .raining'. rond 1 januari 1975.. Deze prognose maakt het- vol gens de stichting verantwoord, om in de herfst van dit jaar met de bouw van de eerste fase, die in het totaal een op pervlakte krijgt van zevënduir zend vierkante nieter, aan te. vangen. In het najaar van 1975 is wellicht; de gehele eerste fase voltooid; inclusief een parkeeraccommo datie voor ruim 350 auto's. bereidingen van. het winkelcen trum, zo verklaart de stichting. HaK,-augustus, wil de stichting een voorlichtingsavond houden voor ondernemers, die geïnteresseerd zijn in.de vestigingsmogeüjkhe- den, dié in het winkelcentrum worden geboden. TWEEDE FASE En van uitgaande, dat aan de ver wachtingen voor de voortgang van de woningbouw voldaan wordt, zalde tweede fase van hetwinkelcentrum omstreeks' 1929 opgeleverd worden. Dit zal bestaan uit 710 vierkante meter aanj-winkels, voor horecavesti- gingeh wordt ISO vierkante me- ter uitgetrokken en Vroom en Dreesmann krijgt een opper vlakte van 2500 vierkante meter parterre en 870 vierkante meter eerste etage. Het besluit van de Henna om zich niet in Keihei té vestigen, dit is steeds afhankelijk gesteld van de definitieve grootte van het verzorgingsgebied, heeft niet vertragend gewerkt op de voor- Schiedam Het project voor werkloze jongeren JOP gaat draaien met twwee leiders. Het zijn de 2S-jarige Jaap van der Vlugt uit Den Haag en de 24-ja- rlge Arie Pieter Hoogendam uit Delft, die de werkgroep JOP uit twintig sollicitanten heeft geko zen. tijdelijk zal het tweetal opereren vanuit het pand v^n de Schie- damse Raad voor Jeugd en Jon geren in het Proveniershuis^ aan het Overschieseplein. Het colle ge van burgemeester en wethou ders heeft zich reeds akkoord verklaard met de aanstelling Van beide heren. Er wordt nog gewacht op goedkeuring van het ministerie van CRM. Schiedam Schiedam Het Centraal Stembureau voor de ./verkiezing, van de leden van de gemeenteraad van Schiedam heeft mevrouw J. B. Ouwens- Muller benoemd tot raadslid. Zij komt in de plaats van mevrouw A. J. Thijssen-Jonker, die enke- «le maanden geleden de PvdA- fractie verliet. Aanvankelijk kwam de heer P. Wierda voor de opengevallen ze- tél in aanmerking, maar hij be dankte voor de eer, toen frac tie-voorzitter. P, Boschman zich uit de raad terugtrok. Schiedam Tn het klooster van de zusters van de orde der Do- ninïcanessen aan de Tuinlaan heeft dit weekeinde de 69-jarige zr. Silvestrina haar professie- feest gevierd. Zij was op 30 «pril vijftig jaar aan de orde verbonden. In verband met het bereiken van deze mijlpaal heeft de zuster toestemming kregen een televi sie op haar eigen kamer neer te zetten. De bejaarde zuster kan namelijk niet zo goed meer te gen de drukte in de recreatie zaal van het klooster en is het liefst alleen. Zr. Silvestrina, die op 19-jarige leeftijd haar gelofte aflegde, stond 46 jaar voor de klas en werkte van 1928 tot 1957 in de West. Schiedam Een 52-jarige Schie dammer is zaterdag in over spannen toestand in het water bij de Korte Haven gesprongen, Met behulp van een omstander en enige politiemannen werd hij uit het water gehaald en tater naar het zieken huis vervoerd. Schiedam Het aantal inwoners van Schiedam blijft dalen. En nadert langzaam maar zeker de 80.000. Op 31 maart waren er nog 80.727 Schiedammers tegen 801898 aan.het eind van februa ri, een daling van 0,2 procent. - 93 kinderen geboren, 49 meisjes en 44 jongens. Van het aantal kinderen kwamen er veertig als eerstgeborenen ter wereld. Er overleden gedurende de vorige maand 57 stadgenoten van wie ër 45de zestig-jarige leeftijd waren gepasseerd. Van de oyer- In maart werden er in het totaal -ledenen, onder, wie 25 vrouwen en 32 mannen, waren negen personen tussen, de veertig en de zestig jaar. De overigen wa ren rond de twintig. Op het Scheidamse stadhuis wer den in het totaal vijftig huwelij ken gesloten. Van dertig paren kwamen beide partners uit Schiedam, in vijf gevallen wa ren beiden afkomstig van elders. Voorts trouwden acht Sehiedam- 3e vrouwen een man van buiten de stad en zeven Schiedammer-s traden in het huwelijk met een vrouw van eiders- In maart werden dertien huwelijke ont bonden. WONING Van de pas getrouwde paren be trokken er 23 een eigen woning, .17 verlieten de stad, zes zóchten een onderdak bij ouders of fa milie, van vier paren gingen de partners elk afzonderlijk wonen. De vrouwen zijn irt Schiedam nog steeds in de meerderheid, zo blijkt uit een statistiek over maart van de afdeling Bevol king. Met 40.871 overtreffen zij de 39.856 vertegenwoordigers van het mannelijke geslacht. In de loop van de maand vestig den zich 305 inwoners in de stad. De meesten waren afkom stig- uit Rotterdam en VIaardin gen, onder hen bevonden zich ook 17 buitenlanders. Er ver trokken 512 Schiedammers naar elders. Binnen de gemeente ver huisden 366 personen. Een van de „sterke staaltjes": een politiehond in oktïe tijdens de wedstrijden voor politie honden, onder meer in het Oronjepark in Vlaordingen op zaterdagmiddag. In dé morgenuren vonden de de monstraties plaats, zoals het springen over puin en schuttin gen en het speuren naar verbor gen voorwerpen. In het Oranjepark zagen honder den toeschouwers wat er alle maal gebeuren kan als stropers op heterdaad betrapt worden en hoe zij .het dan af moesten leg gen tegen de honden, die alle popelden om tof de aanval over te gaan, messtal met het nodige schuim op hun lippen. Vlaardingen De voor het eerst in Zuid-Holland gehouden nationale praktijkvvedstrijd voor politichonden is een groot succes geworden. Het 20-iarig bestaan van de politiehondvereniging „De Speurder" werd gecombineerd met het 700-jarig bestaan van Vlaardingen. Zo- vlJ*, J®den van de keunngs- wel op het trainïngsterrein achter Cincinnatl-Milacron als in het Oranjepark, was er veel belangstelling voor de prestaties die de beste honden van Nederland zouden geven. Het laatste onderdeel in het Oran jepark bestond uit het uitvoeren van een schijnaanva! waaraan door alle horden mocht worden déél ge nomen in verband met het bijzondere cachet van de wedstrijd (700 jaar Vlaardin gen), Uiteraard waren de „zware jon gens" zeer goed beschermd ten einde weerstand te kunnen bie den tegen de agressiviteit van de henden, die bijzonder waak zaam waren. Het publiek werd van alles goed op de hoogte gehouden dankzij de stem van de heer C. H. Ra- doux. die niet verzuimde om het gemeentebestuur van Vlaardin gen te danken voor de mede werking aan de wedstrijd door het beschikbaarstellen van het fraaie Oranjepark. commissie zagen nauwlettend toe hoe de honden zich gedroe gen en terecht werd op alle „slakjes" zout gelegd, zoals op het ongewenst nabijten van sommige honden, hetgeen straf- punteo betekende voor de eige naars van de honden. Vlaardingen Zaterdagmiddag is, onverwacht, de heer A. Lod der overleden. De heer Lodder is in het verleden raadslid ge weest voor de SGP in Vlaardin gen en heeft in het bestuur ge zeten van de woningbouwvereni ging Patrimonium. Profiteer vü van het unlefce aar,bod 2 kranten t® ontvangen voor <d» prijs v één:.dé Schiedam*» Courant met nieuw* uit uw slad en omgeving, en heil Rotterdamse* Nieuwsblad met het "taant# binnen- en buitenlandse nieuws. I Geef ons nu opdracht ook bij u '4 dagen grati». zonder enig» verplichting. de SC en RN te oezorgen en ontdek zeil develeptuspunteh. öez# bon In ooen envelop, trendst postzegel, sturen Ftotteidamscf» Nieuwsblad, antwoordnummer 334. Rotterdam stuur «J.v.:dB SC en RN 14 dagen gratia naar naam straat wconpi. telefoon Vlaardingen/Schiedam Het 35-jarig bestaan van Shell Mannen koor werd zaterdagavond in „De Vijfsluizen" gevierd met een con cert waaraan medewerkten Shell Vrouwenkoor, Jouke Krediet, te nor, Ted Schorske, bariton, Gert Schuil en Rein Steens, piano. De koperblaas- en slagwerkpartijen werden gespeeld door studenten van de conservatoria in Den Haag en Rotterdam. Het geheel stond onder leiding van Ria Borgmeijer. Op het feestprogramma stonden klankbeeld. In ieder geval heeft ook enkele moderne werken bij deze compositie grote indruk ge- wijze van proef. Voor deze gele- maakt op de aanwezigen. De genheid werd dus gebroken met componist werd na aöoop op het ijzeren repertoire van oude het podium geklapt en betuigde muziek-romantiek, Niet dat de de bekwame dirigente zijn te- romantiek geheel ontbrak. O vredenheid. nee, Schubert stond met „Nachtgesang itn Walde" (man- Het werk van Hans P. Keuntng nenkoor en vier hoorns) en minder sterk van conceptie dan Brahms met „Drie Romanzen" de compositie^ van Géza End" voor vrouwenkoor op het pro gramma om enkele voorbeelden te noemen. Maar daarnaast werden „Das Sklavenschïff" van Géza Frid. „Man is a tooi using anima!" van Hans P. Keunir.g (eigenlijk allang niet modern meer) voor mannenkoor, en Psahn 159 van Benjamin Britten voor vrouwen- ^.-koor.^-piano,,koperblazer^ slagwerk' uitgevoerd'.L Onder de modernen zijn meer no- De s0,isten jouke Krediet, tenor, tenschrijvers dan componisten. en T(_d 3chorjkei barjton, als- werd door Shell mannenkoor met grote toewijding gezongen, evenals „Nachtgesang im Wal de" (met redelijke vertolking van de hoornpartijen) van Schu bert, Shell Vrouwenkoor ver leende op prima wijze medewer king met, behalve het reeds ge noemde werk van Brahms, vier liederen van dé Boheemse com ponist Josef Suk (1874-1935) en Psalm 159 van*Britten. Géza Frid kan men rustig reke nen tot de componisten. Met „Das Sklavenschïff"" óp tekst van Heinrïch Heine met tenor en baritonsolo, koperblazers en slagwerk heeft hij de mannnen- koorliteratuür verrijkt Of alles notengetrouw door het Ju bilerende mannenkoor werd 'weergegeven? Daarvoor zou men de partituur moeten raad plegen. Wanteen ongerechtig heid in de weergave van een klassiek werk valt nu eenmaal eerder op dan in een modern mede de pianisten Gert Schuil en Rein Steens hebben zich op uitstekende wijze van hun taak gekweten, wat ook gezegd kan worden van de overige instru mentalisten. Voor de pauze werd het jubilerende koor door het vrouwenkoor een geschenk, aangeboden in de vorm van een sculptuur met inscriptie, waar bij' op de nauwe samenwerking van beide koren werd gewezen.. W. P. Verheul. Vlaardingen De nationale ten toonstelling over de tweede we reldoorlog „Die vijf donkere ja ren", is. een groot succes gewor den. Vrijdag, zaterdag en zon dag was de belangstelling der mate groot, dat de tentoonstel ling met twee uur werd ver lengd. Zondagmiddag om vier uur zou men sluiten, maar om half vier kwamen er nog mensen naar de kassa. De film „De Slag om Arnhem", die een gedetailleerd overzicht gaf van de belangrijke episode uit de tweede wereldoorlog werd een keer extra vertoond, alsme de de film over Mussert, de lei der van de N.S B. vóór en tij dens de bezettingsjaren. Maasland Met een hersen schudding er. een aantal fractu ren werd óe 80-jarige voetgan ger A. v. d. L. in het Bethelrié- kenhuis te Delft opgenomen, na dat hij door een personenauto was aangereden; De man was zonder voldoende op het verkeer te letten de Kor- tebuurt te Maasland overgesto ken waardoor hij geschépt werd door een eveneens uit Maasland afkomstige automobilist. Veie Groenoorders hebben zaterdag morgen getracht hun wijk groener te maken door bo men en planten te kopen op de Bo- menmarkt, die de gemeenschappe lijke scholen in Groenoord en Ke thel hadden geor ganiseerd. Zowel op het terrein van de drie scholen aan het Bachp'ein als op het school plein aan de Eduard van Bei- numlaan, beide versiert met straattekeningen van. bomen, kon den de kooplusti gen terecht om groen aan te schaffen. Vooral voor de planten bestond veel be langstelling. Wie een boom kocht op de markt, mocht deze echter niet mee naar huis nemen: in het najaar zullen de zaterdag ge kochte bomen op verschikende plaatsen in de wijk geplant wor den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1