Gedenksteen in Florida's Swimming Hall of Fame - Oud-bondscoach Jan Stender: 'onsterfelijk' Ben Riksen stelt kant datuur EXCELSIOR EN WIK BOVENAAN Cees Verburg cricket-trainer Hermes DVS Otters beste patrouille Jeugdbende opgerold Vegla op schot Kampioenschap van Schiedam Geen geratel meer in Maasland 4 SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 8 MEI 1973 door Bart in 't Hout „Niks anders dan kif," zegt de verloren gewaande. „Ik was destijds de bondscoach en Ma wou op mijn stoei gaan zitten.'* hoort het Henri de Lagardè- re Is niet dood, hij leeft. Nog al tijd aan het oude Wandelpad m Hilversum, midden in "wat hij noemt „de rotzooi", want rijn vrouw heeft een nieuwe keuken verlangd en een paar jongens zijn driftig aan het werk met een drilboor en wat er zo meer aan te pas komt. Jan Steuder kijkt het filosofisch aan." Het kost een paar centen, maar als mijn vrouw net nou leuk vindt.." „We horen, zo weinig meer van je Jan Hij kijkt me een beetje verdrietig aan, als een oude Yul Brynner, die aan zijn grote filmsuccessen terug denkt. Hij was nooit dik bebaard, maar Jan Stender is nu zo glad ais een biljartbal bo venop, met nog een kransje er omheen, als van een monnik Maar dat is dan ook de enige concessie aan Vadertje Tijd, vraat hij begint me onmiddellijk te overdonderen met wat hij in de Gooise dreven nog presteert, waar hij tegen, jonge kerels op loopt, die bij tegen elkaar boort zeggen als hij ze als een „spoortrein" passeert: „verrek, ■wat loopt die ouwe vent nog hard". Het is of ik Beb van Klaveren hoor, die praktisch ook nog ie dere dag in het Kralingse Bos tc vinden is en jongelui het schaamrood op de kaken jaagt. Net als de Rotterdammer zegt de Hilversummer: „Oud? De duvel is oud!" Hoe oud is Stender dan wel? „Achtenzestig jaar, meneertje, maar weet je hoe Iaat 's mor gens de wekker afloopt? Om vijf uur. En waar is Jantje om half zes te vinden? Juist precies in het zwembad. Daar heeft I Het zwembad in Florida, waar Jan Stender tussen de 'onsferfelijken' van de zwemsport een gedenk steen krijgt in december van dit jaar. Hard rapen doet de 68-forige Jan Stender ook nog regelma tig. Hier een wed si rijd waarin de veteraan wordt ingelopen... "Maar ik zal toch als eerste ■finishen" nuchtere Jan Sténder. „Want het geld groeit ime niet op de rug. Denk eena aan wat die nieuwe keuken me kost se mppoc prins v. !e hem niet. De wel goed. Jantje al zijn eerste klant. En dat gaat zo de hele dag door. Iedere dag- Nou jij." Tja, daar word je een beetje stil van. Jan Stender niet. Want even later wappert hij met een brief uit Amerika. ,,Zijn de mensen hiér me vergeten omdat ik geen nieuwe kampioenen meer trair, omdat ik niet meer met de Robben in het nieuws kom? Ach man, de Robben be staan niet eens meer, zijn al lang gefuseerd. Maar hier hij wappert met de brief hier kennen ze Jan Stender nog. Hier behoort Jantje tot de on sferfelijken van de zwemsport. Wel eens gehoord van de „Inter national Swimming Hall of Fame" in Fort Lauderdale in Florida? Nou, daar krijgt Jan tje Stender ook een steen ln de muur, in december van dit jaar. Naast „onsferfelijken" als John ny Weissmuller, Don Schoilan- der, Esther Williams, Buster Crabbe, Eleanor Holm, om maar enkelen te noemen, die daar al zijn geëerd. Het wordt een hele ceremonie, in december van dit jaar, met on- sterfelijk-verklaring van schrijf je even op? Greta Jo hansson Brandstee, de eerste vrouwelijke Olympische duik- kampioeo uit Zweden, Bruce Harlan, de grote Amerikaanse dulkkampioen, Jon M. Henricks, de Australiër, die in '58 Olym pisch kampioen werd op de hon derd meter en vijf wereldre cords verbeterde, John Mar shall, de eerste Australiër, die op alle afstanden hard kon zwem men, de No vak-zusters (Eva en IJona) uit Hongarije, gouden medaillisten op de Olympics van 1952, Yoshi Oyakawa van Hawaii, de laatste van de oude rug slagzwemmers en Jantje Stender, de man die acht we reldrecordhoudsters gehad heeft en last feut not least Nel van Vliet, één van mijn pupil len, die veertien -wereldrecords heeft gehad." DE BRIEF U bent ongetwijfeld nieuwsgierig naar de brief uit Florida, waar in Jan Steader met de vereren de onderscheiding werd ver blijd. Hier ia de brief ver taald. Beste Jan Aan mij het grote voorrecht je mede te delen, dat je una niem bent opgenomen in de International Swimming Hall of Fame, De inwijdings-ceremonie zal op 29 december '73 plaats vinden, hier in. Fort Lauderdale, Florida, Wij hopen dat je ons ondertussen wat gegevens stuurt een giografie en foto's van. jezelf en met je zwemsters. Jan, wil je ons ook helpen aan het adres van Nel van. Vliet, die tegelijkertijd zal worden geëerd. Waar we ook leder jaar een land eren, zal ditmaal Nederland ra het middelpunt staan van de feestelijkheden. We zullen pro heren. Mary Kok erbij te krij gen. Plus uw ambassadeur en andere Nederlandse prominen ten. Misschien uw „swimming royal proincess" en/of prins Bemfaard met wie ik nog samen in sep tember '44 in Nijmegen ben ge weest. Misschien kun je ook proberen om Hendrika Masten broek, de dochter van Ma Braun (Zus) eo Willy den Ou den naar Florida te krijgen, zij die nooit konden komen en die wi} nu zo graag erbij zouden zien. Schrijf me zo gauw mogelijk te rug, Je toegenegen Buck Dawson Executive director. Ik ben er even stil van, dan vraag ik: „Ga je?" „Als ze tme het reisgeld sturen," zegt de GLORIE Uit de losse pols schudt Jan Sten der wat confetti over zijn ster ren, die met hem in Fort Lau derdale de eeuwigheid ingaan: Mary Kok, Lenie de Nijs, Ju dith de Nijs, Geertje WIelema, Nel van Vliet, Atle Voorbij, Greetje Kraan, Rita Kroon, Ine ke Tiggelaar, Hannle Termau- len. Een paar onsterfelijke her inneringen. Londen dinsdagavond, 3 augus tus 1948. Twee zwemslagen hebben deze avond de Empire pool beheerst tot een hand de finishwand vond. De eerste maal zat die band aan de gebruinde atleti sche Amerikaan Smith, de laat ste was het Nel van Vliet, die finishte. Op ditzelfde moment stortten verdwaasde Nederlan ders zich van tribunetrappen, liepen elkaar extatisch in de knieën en mengden zich met de gelukkigen, die nog sneller tot de nieuwe Olympische school slag-kampioene waren doorge drongen. 1 Prins Bemhard woonde deze fina le bij. Ja, sterker nog, hij werd bars van de vlonder gestuurd, die onder zoveel enthousiasme dreigde te bezwijken. De Engel- Helsinki, maandag, 28 juli 1952. Voor Nederland was dit het be sluit van een zwemdag, waarop Hatmie Terme an onder de ogen vaonder anderen prins Bemhard, prinses Beatrix, prin ses Irene en de hertog van Edingburgh op het rostrum naar een volkslied heeft mogen luisteren. Een halve seconde na het commando van de starter wieip Hannie Terraeulen zich reeds te water. Er moest op nieuw gestart worden. Schot. Correcte start. Met nog vier meter voor zich gaf Katalin Szoke (Hongarije) de genade klap. Ze brak los en wierp zich veertig centimeter vóór de rei kende vingers van Hannie Ter- meulen tegen de finishwand. Helsinki, dinsdagavond 29 juli 1952. Het Olympisch stadion stond eindelijk ook eens een Olympisch record aan Neder land af, meer in het bijzonder aan Geertje Wielenja. Van start tot finish zwom Geertje WIele ma, bij gebrek aan tegenstand, tegen de stopwatches. Meters winst na het keerpunt, nog meer voorsprong bij de fiirish- wand, die zij na 1 minuut 13.8 seconden bereikt. Nieuw Olym pisch record. Helsinki, donderdagavond, 31 juli 1952. Geertje Wielam is tweede geworden. Een vingerdikte ach ter de Zuid Afrikaanse Joan Harrison sloeg ze, na vijftig me ter min of meer in de touwen te hebben gezwommen, tegen de finishwand. Ach ja, herinneringen." Maar," zegt Jan Stender, met binnen waarts gerichte blik, „leeft een mens niet van zijn herinnerin gen?" Om dan plotseling weer een brief op te zoeken van een Hilversumse arts, die hem be dankt voor wat hij gedaan heeft voor een patiëntje. Kijk, dat geeft toch ook wel voldoening." En wie denkt dat Jan Steflder zich volledig uit het „strijdge woel" heeft terug getrokken be hoeft maar een plaatselijke krant op te pakken en daarin te lezen hoe Stecder ten strijde trekt tegen het plan van de ge meente om een peperduur zwembad te bouwen. „Gekken werk..." mompelt de oude trai ner om dan onverwacht ook nog eens uit te halen naar de moe ders, die allemaal met de stop watch in de hand de verrichtin gen van hun kinderen in het zwembad zitten te controleren. „Ze noemden mij een moorde naar omdat ik mijn pupillen an derhalve kilometer liet zwem men. Haha weet je wat die schapen nu afleggen? Tien-vijf tien kilometer!" FIT BLIJVEN „Maar, kom mee, „zegt de Hil versummer, „Dan zal Ik je la ten zien hoe ik fit blijf." En hij brengt me naar een lange, smalle achtertuin. De eerste deur, die hij opent, 3s van een echte sauna, met alles d'r op en d'r aan. „Als ik me eens niet honderd procent voel." We lo pen verder en de tweede deur. die open gaat, is verbaas u niet van een miniatuur gym zaal, uitgerust met rekstok, hal ters, home-trainers. Jan Stecder grijpt meteen een halter. In dit lokaaltje staan ook enkele heel dure racefietsen. De achtenzestig jarige gaat voor niets en niemand op zij. „Straks doe ik weer mee aan de Friese elfstedentocht op ide fiets. Ont moet ik al die ouwe jongens weer eens, zoals Jeen v. d. Berg. Vervolgens moet ik met Jan Sten der mee naar boven, naar de eerste verdieping van zijn huis. Hij doet de deur open van een zijkamertje en daarin zie Ik de grootste verzameling medailles, bekers, vaantjes en wat dies meer zij, ooit door een man bij elkaar gesport. Maar daarvoor is hij dan ook 55 jaar lid van de Kon. Ned. Zwerabond en lid van verdienste daarvoor heeft hij zelf gezwommen, gewandeld, gevoetbald, noem maar op." Wat gebeurt er mee, als jij er eens niet meer bent? Jan Stender haalt z'n schouder op. „Ik heb helaas geen kin deren De Hilversummer is nog niet aan het einde van de bezienswaardigheden. Ik moet mee naar de zolder, wc.sr hij alles bewaart wat hij voor zijn sport nodig heeft, waar hij mij nog een paar oude Friese door lopers Iaat zien. „Ik doe nooit iets weg.." En om te Illustreren opent hij zelfs voor mij rijn kleerkast, waar hij zijn costuums bewaart. „Zorg Ik allemaal zelf voor!" Ondertussen is het uurtje dat Jan Stender voor me uitgetrok ken heeft wel om. Hij moet te rug naar het zwembad, waar weer een leerling op hem wacht. Pet op, jas aan en de 68-jarige springt als een jonge vent op de fiets. ,,Doe ze de groeten van mei" roept hij als hij wegkart. Schiedam De mensen ea 'in het hijzonder de zwem- faas uit de „goeie ouwe .tijd", toen er bijna iedere week wel wat te doen was een nieuw record of zo deze mensen vragen, als zij het over die tijd heb ben: „Waar is toch die Hil versummer gebleven, die vent met die dwarse kop, die Gooise boer, die altijd wel iemand tussen zijn rib ben kietelde om het even of het Ma Braun was of Jan de Vries kortom: Jan Stender? De mensen uit deze contreien denken dan ook meteen aan Cockïe Gastelaars, die Jan wel niet persoonlijk onder zijn hoede heeft gehad, maar die hij toch mentaal heeft geholpen, zoals Jan Sten der in zijn goeie ouwe tijd voor elke zwemmer of zwemster klaar stond om te helpen. Tot grote ont stemming bijvoorbeeld van Ma Braun, die dade lijk verontwaardigd begon te snuiven als de Hilver- srnnmer maar in haar buurt kwam. Vlaardingen Een spannend weekeinde Is het geweest voor de verkenners van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. Maar liefst 11 o slimme „speurders" namen deel aan de patrouille- wedstrijden van Scouting Rijn mond ïn de omgeving van Brlel- leen Hellevoetsluïs. Tussen de buien door maakten de 21 pa trouilles op de eerste dag een grote historische verkenning, tn de avondaren werd de hele ploeg ontvangen op het terrein van Fort Haerlem in Hellevoet- sluis. Daar werd nog de laatste hand gelegd aan de uit te wer ken opdrachten: opgaven geheel in Geuzen-stijl. De volgende dag werd begonnen met allerlei aktiviteiten. Er werd munitie getransporteerd, een bericht overgeseind in geba rentaal, een ondoorwaadbare stroom overgestoken en ook de vaardigheid met de windbuks werd op de proef gesteld. Ten slotte brachten alle patrouilles deze dag nog een bezoek aan net brandweermuseum in Helle- -voetsluis. Iven na vieren, toen het tenten- kamp was afgebroken maakte hopman P. Ploeg van het Di- stricts Verkenners Spelteam de 5 uitslag bekend. De Otters, Pr. jMauritsgroep Hl, uit Vlaardin- ;gen werden eerste, direct ge volgd door de Zwaluwen van de zelfde groep. Als derde eindig den de Uilen van de Paulus- groep uit Maassluis. Schiedam In de tweede ronde van het kampioenschap van Schiedam, dat georganiseerd wordt door de schaakvereniging "Schiedam", heeft Ben Riksen rijn kansen »P de titel vergroot. In zijn partij tegen Reitsma, de andere grote kanshebber, expe rimenteerde Riksen in de ope ning. Dit viel wat tegen, want Reitsma kreeg het initiatief, hoewel hij zwart bad. Maar toen maakte Reitsma een ver gissing. Riksen kon zijn dame offeren en daarna door een soort schaak met aftrek de dame van Reitsma veroveren plus de kwaliteit (toren tegen loper). DU leverde bij bet afbre ken een eindspel op waarin bei den een loper en een paard heb ben, Reitsma 2 pïcunen en Ben Riksen 4 pionnen. Hierbij heeft Ben duidelijke winstkansen. In de partij van Maas tegen Groe nenweg koos Maas een vreemde opening. Groeneweg had op de zesde zet met een agressieve pionzet hiervan kunnen profite ren, maar hij Het deze kans voorbijgaan. Hierdoor ontstond een normaal middenspel. Tegen het eind van de partij had Maas een koningsaanval, maar bij vertrouwde de tegenkansen van Groeneweg niet en daardoor ontstond met een bijna vol bord een remise docr herhaling van zetten. Dekker probeerde een zwakke pion van Vrijland te veroveren, maar dit viel toch wat tegen. Bij het afbreken was de stand zo, dat Vrijland remise aan bood. Hierover wilde Dekker eerst nog nadenken. SPECTACULAIR Bijzonder spectaculair was de partij van Brand tegen Ed Rik sen. Braad drong met twee lo pers de koriingsstelling van Rik sen binnen, maar die had ook kansen, omdat Brand wat pro blemen had met de dekking van zijn stukken. Bij de analyse bleek b.v. dat ais Brand even verkeerd zou spelen, Riksen dreigingen kreeg als paard of dame veroveren of mat geven, welke drie dreigingen dan in één zet door Brand gepareerd zouden moeten worden. Het is duidelijk dat in dit soort stellin gen de kleinste vergissing be slissend is, maar uiteindelijk werd deze partij remise. De afgebroken partij uit de eerste ronde van Groeneweg tegen Ben Riksen werd remise, omdat de benodigde zwakke zet van Groe neweg uitbleef. Ed Riksen heeft ia zijn afgebroken partij tegen Reitsma nog remisekansen ge had, maar in het moeilijke eind spel wist Reltsma winst te for ceren. SPANNING De stand in de hoofdklasse na de tweede ronde Is nog wat ondui delijk door de twee afgebroken partijen. Hoewel het doen. van voorspellingen een riskante zaak is, is er een grote kans dat Ben Riksen met 1% punt bo venaan komt, gevolgd door 6 spelers met l punt. Er is dus spanning genoeg In deze groep. Dit is ook het geval in de eerste klasse. Hier hebben Kinnegen, Willems, Harmanny en Piek al lemaal V/t punt. Hier kan Emor met 1 punt en een afge broken partij nog bijkomen, Overigens kan- zonder meer ver wacht worden dat v. Grootveld, de Brtijjn en Sogers in deze rangschikking verandering zul len proberen te brengen, KOPLOPER In de tweede klasse liet Troost zich lelijk verrassen door v. Zessen. Hierdoor staat v. les sen voorlopig met V/s punt bo venaan, maar er moeten nog twee partijen uitgespeeld wor den. Pas in de derde klasse kunnen schakers worden genoteerd met 1 punten en wel v. Alphen en Huïst, gevolgd door Boele met 1% punt. Bij de 13 t.m. 18 jari gen zijn zelfs 3 spelers met de volle winst n.l. Gr evenbroek jr, Spanjersberg en Kruijs. In de groep t/m 12 jaar leverde Rudi de Keizer een opmerkelijke prestatie door van v. WSUegen te winnen. Hier staan Rudi de Keizer en Gerrie Dröge nu met 2 punten bovenaan. Schiedam - De Schiedamse politie heeft vier jeugdbendes opgerold. In totaal hebben zij 94 inbraken bekend, waaronder ook enkele in Vlaardingen. De totale schade schat de politie op 12.000 gulden. Het bedrag dat aan goederen werd ontvreemd, bedraagt 17,000 gulden. Zij hadden het voornamelijk ge munt op kantines van sportver enigingen. Maasland - De in het mobilisatie- kamp aan de Hofsingel te Maasland gestationeerde pant serwagens der Koninklijke Mar ch aussee zijn naar elders over geplaatst, Dit houdt in dat de ra telende voertuigen in Maasland geen overlast meer zullen ver oorzaken. De voorheen in Maasland gesta tioneerde pantserwagens werden ingezet ter aflossing van de terf beveiliging van Schiphol dienst doende pantserwagens. Over het algemeen geschiedde de aflos sing vanuit Maasland in com vooien van drie a vier voertui gen tegelijk Vanuit het kamp reden de voertuigen dan over de Kon. Julianaweg naar Rijks weg 20. Toen dit transport een keer 's nachts gebeurde stelde de Maaslandse ARP-raadsfractie vragen aan b. en w. of dit nach telijke geratel wel nodig was. De divisiecommandant van de 2e divisie der Kon. Marechaus-; see te 's Gravenhage liet hierop weten dat dit slechts eenmalig was en de transporten voortaan overdag zouden geschieden. Schiedam Tijdens de in de Schïebrcekse Sporthal gehouden tumwe-dstrijden van het district Rotterdam van het NKGV boek ten de verenigingen WIK, Vlaardingen en Excelsior, Schiedam fraaie successen. Vooral de meisjes, en dames- groepen van WIK deden een goede greep in het te verdienen ere-metaal. In de vierkamp, meisjes tot 12 jaar eindigde Irman van Liempd met 30.5 pnt. op de eerste plaats, Carla van Eijk werd derde (30 pnt rond) en Francis v.d. Put wist zich als vijfde te klasseren. In de groep, meisjes tot 15 jaar, zegevierde Angelique van Woen- sel met 34.8: een tweede plaats voor Ciska Vermeulen (34.3) terwijl Saskia Bot er met 33.4 een trio-overwinning van maak te. Anneke Tettero was zevende en Caria Odijk tiende. Bij de dames was het Marja Ter Hoeve die met 34.8 voor goud zorgde. De tweede plaats was voor Carro Woning van TOGB uit Berkel met 34.4. In dit on derdeel veroverde Excelsior, S'dam het brons met Petra Schell ekens, 34 pnt. rond. De verenigingskampioeae behaalde in maart j,l. haar titel met 35.5 De vijfkamp voor jongens tot 12 jaar eindigde in een overwin ning voor Peter Thijssen van Excelsior 42-2 pnt. Hij werd verenigingskampioen met 43.6. De tweede plaats was met 40-8 voor Peter Ten Have van WIK. Derde werd hier Freddy Stats (40.5) van Trio-Turn, Rotter dam. Uitslag zeskamp, jongens tot 15 jaar eindigde Irma van Liempd Animo, Hoogvliet, 54.9; 2 Peter Scova Righini, Excelsior, 51.7; 3 PauLSchrewe, Animo; 4 John Stenis van WIK. Jeugd-heren: I Paul van Stralen, Excelsior; 2 Gijs Schaeffer, Excelsior; 3 Dick van Haren van WIK- Schiedam De cricket-selectie van Hermes DVS zal het ko mende seizoen getraind worden door de Zuid-Afrikaan Cees Verburg, die daarmee de Engelsman Keith Cook opvolgt. Het contact tussen Hermes en de nieuwe trainer kwam tot stand via Jan de Wolf, secretaris van de Nederlandse Cricketbond. Trainer Verburg kreeg vorige week de gelegenheid rijn selec tie aan het werk te zien tijdens een trainingsweekend in het KNVB-sportcentrum ïn Zeist. Een eerste kennismaking die vooral van de zijde van Hermes DVS uitstekend is bevallen. Schiedam Vermoedelijk geïn spireerd door de handbalentou- rage van het UVG-terrein op Harga, zorgde het elftal van de Verenigde Glasfabrieken voor een handbalscore door tegenstan der Kreuger met II—1 te ver pletteren. Het eerste elftal van HoekLoos blijft produktief» want na de 7—1 tegen SOS wer den nu ook de Coca Cola Boys resoluut afgestraft: S—2. De uitslagen van de in de afgelo- lopen week gespeelde wedstrij den zijn: Tevopharm—Van da Water 2—0, Kreuger—Vegla 1— 11, Vlug—Simplex Boys 0—4 GZV—PTT 1 2—2,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4