SCHIEDAMSCHE COURANT Beroepsbe v olking Waterweg-Noord is teruggelopen KSfe m. Verfijnd musiceren van Cambiata en Interexta Groenoord vierde feest Wnd. directeur GAB: „Weer stijging als Holy-Noord en Woudhoek-Zuid gaan bouwen', Zwem bad-Zu ié is bijna klaar Vergadering Vrouwenbond in Bethelkerk Werkgroep por begeleiding van raadsman Minister antwoordt op vragen over huren Beethovenplein NW Ondanks achterstand door regenval: GAB brengt werkgevers en LTS-ers bij elkaar Collecte Astma Fonds Jubileum Vrouwenbond Zaterdag 12 mei 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 99ste jaargang no. 2471Ï Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL Van een onzer verslaggevers Vlaardingen De beroepsbevolking to bet gebi'ed van de Nieuwe Waterweg-Noord loopt terug. Voor bet eerst na d.e Tweede Wereldoorlog is er een daling waarneembaar. Tot 1972 was er altijd nog sprake van -een stijging. „Maar de daling is", volgens de waarnemend •directeur van ihet Ge westelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord, H, J. Steebouwer, „niet verontrustend". Hij verwacht binnen vrij korte tfijd weer een. stijging van de beroepsbevol king. Het aantal arbeidsplaatsen in het gebied Nieuwe Waterweg-Noord bedraagt 65.000. De teruggang beloopt enkele honderden. De daling is in onderzoek, zoals dat sinds 1946 elk jaar het geval was. x MILIEU Naar de oorzaken is vooralsnog te raden. Een aantal voor de hand liggende zijn volgens Steehou wer het toegenomen ongenoegen over het milieu en de groeirvan het pendelverkeer. Derhalve be tekent de daling van de be roepsbevolking niet dat de. werkgelegehfréicT ïri "dit district is afgenomen. Dit bleef gelijk, nam hier en daar zelfs toe, zo dat het evenwicht tussen be roepsbevolking en werkgelegen heid is verstoord. Tot nu toe lie pen de verhoudingen altijd ge lijk op. Toename van de werk gelegenheid betekende vroeger vaak ook toename van de be roepsbevolking. AUTO Het milieu kan volgens Steehou wer een belangrijke rol spelen. Luchtverontreiniging, lawaai en stank werken niet bevorderlijk op de animo tot wonen en wer- ken In dit gebied. De auto bete kende voor velen de mogelijk heid tot het wonen in bijvoor beeld Bergambacht en werken la Vlaardingen. Gemeten naar dat woon- en werkverkeer is het uitgaande pendelverkeer kleiner dan het inkomende. Er komen dus meer lieden voor hun werk naar dit gebied dan omgekeerd. Toch is het niet zo, dat velen nu staan te trappelen van ongeduld om hun woon- en werkgebied te verlaten. Op een advertentie van een cartonnagebedrijf in Nieuwe Pekela in Groningen .(Steehouwer;. „DiUuchrii&.daar ■toch veel schoner") kwamen tot nu toe slechts twee aanmeldin gen hij het GAB binnen. Dat Eantal bleef zo ook na de twee de advertentie. Anderzijds ver baasde het de top van de Ver enigde Touwfabrteken in Maas sluis, dat zoveel werknemers bereid waren met het bedrijf mee te gaan. Tn totaal verkas ten er zestig werknemers met hun gezinnen. Dit laatste voorbeeld uit de prak tijk overtuigde waarnemend di recteur Steehouwer niet derma te, dat hij meteen maar wil aannnemen dat werknemers met een solide bedrijf mee wensen te gaan. „Er zit", zo reageert hij, „een groot verschil tussen het zeegen en doen bij de men sen, die zo graag weg zoud-m willen". Vooral na de vier laat ste stankgotven van dinsdag en maandag nam dat „zeggen" sterk toe. |«r Schiedam Minister Udink van Volkshuisvesting heeft geant woord op vragen uit de Tweede Kamer, die waren gesteld over de huurpolïtiek van de gemeen te Schiedam. 'n zijn antwoord zegt de minister dat hij niet het idee heeft dat het gemeentebestuur bij het verhuren van flats aan het Beethovenplein in Groenoord Voornamelijk gedacht heeft aan de „portemonnaie" van de ge meente. De vragen waren gesteld door ka merleden van de PvdA en de PPR en geïnspireerd dcor de „achterban" in Schiedam. Daarin werd gesteid dat de ge meente probeerde de dure wo ningwetwoningen te verhuren aan mensen die voor een uitke ring in aanmerking komen en tegemoet te komen aan de hoge huur. Volgens de vragenstellers zou de gemeente op deze wijze een dreigend exploitatietekort op de nieuwe voorraad woningwetwo ningen op willen vangen. Minister Udink: „Het is mogelijk om met het huidige subsidiebe leid eenvoudige wonïnen te bauwen met aanvaardbare hu ren. Maar elke gemeente is zelf verantwoordelijk in het kiezen voor het bouwen van nieuwe woningen en het bepalen van de huurklassen". Zwembad-Zuid: begin juii proefdraaien Schiedam De Sociale Advies commissie wii donderdagavond tijdens een openbare vergade ring in het Stadskantoor een tij delijke subcommissie, die zich gaat bezighouden met de bege leiding van de heer J. K. Hem mes, die tot 1 augustus de taak van sociaal raadsman in Schie dam op zich neemt. Deze subcommissie zal ook een advies aan de commissie voor bereiden over de meest wense lijke structurele positie van de raadsman. Op de agenda van twaalf punten staat voorts een bespreking over het project voor jongere werklozen (JOP). Ook komt een rapport over sociaal-culturele voorzieningen in de binnenstad aan^de orde, evenals het jaar verslag van de Gemeentelijke Sociale Dienst over 1971. Aan de vergadering zal donder dag de heer A. Verkade deelne men. De besturen van de Schie- damse instellingen voor maat schappelijk werk hebben aanbe volen hem bij de gemeenteraad voor te dragen ter benoeming tot lid van de Sociale Advies commissie. De vergadering be- gint om acht uur. fn volgende vergaderingen wil de commissie spreken over onder andere het samenlevingsop bouwwerk, kinderopvang en een opbouwconsulent voor de stads vernieuwing. WONINGBOUW De daling van de beroepsbevol king houdt volgens Steehouwer ook verband met de stilsland In de huizenbouw in de diverse ge meenten. Zodra de woningbouw In Waardinnen en Schiedam respectievelijk Holy-Noord en Woudhoek-Zuid weer op gang komt zal dat onmiddellijk te merken zijn aan de cijfers van de beroepsbevolking. Die zal dan weer stijgen. Als vanouds. Hoe lang de herboren stij ging zal voortduren? Stee houwer weet dat ook niet. „We moeten", zo zegt bij, „ernstig rekening houden met de bevoJMngs-poKtlek. Hoe ontwikkelt de gezins planning zich. Als die da ling in bet aantal geboor ten zich zo voortzet dan is snel een daling in de be roepsbevolking te verwach ten. Schiedam De vrouwenbond van het NVV afdeling Schiedam viert haar 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid dazrvan wordt op vrijdag 18 mei een receptie ge geven in de grote zaal van bet gebouw voor de Christelijke en Sociale Belangen aan de Lange Haven. De receptie duurt van half zeven tot half acht avonds. Schiedam Ondanks een ach terstand op het bouwschema, zal het Zwembad-Zuid aan de Westfrankeiandsedijk begin juli klaarkomen. Dat is de algemene verwachting van de bouwers, de N.V. Inter- pool, die ongeveer twee weken moeten „inhalen". Als het zwembad klaar is, zal het eerst drie weken proefdraaien. Het plan is om op 1 september offi cieel te starten. Aan het end van de proefperode zal er ook nog een open dag voor scholieren worden gehou den. AiJe leerlingen kunnen dan een dag gratis komen zwem men. De achterstand op het bouwsche ma is veroorzaakt door de hevi ge regenval van de laatste tijd. Ook vorig jaar werd daar veel last van ondervonden, Toen moesten zelfs putten voor af voer worden gegraven. De verwachting Is echter, dat al les op tijd aan de gemeente kan worden overgedragen. Tijdens de proefperiode kan men dan nog allerlei schoonheidsfoutjes herstellen. Het zwembad heeft het rijk in to taal 1,9 miljoen gulden gekost. De bewoners van de Gorzen hebben daarvan ruim twee ton bijgedragen. Schiedam De afdeling Sehie- dam-Centrum van de Neder landse Christen Vrouwenbond komt dinsdag 15 mei voor de laatste maal in dit seizoen bij een. Op deze avond, die wordt gehouden in de zaal van de Be thelkerk aan de Nieuwe Maas straat, spreekt mevrouw A. Wolting over dagverblijven voor het gehandicapte kind. Zij zal het onderwerp aan de hand van dia's toelichten. Het programma begint om acht uur. Voor het volgende seizoen heelt de afdeling al verschillende punten op het programma staan. Dinsdag 11 september vermeldt de agenda een excur sie naar het klooster in de Tuïn- laan, woensdag 19 september zal ds. Y. L. Tiemersma uit Vlaardingen spreken over het boek Prediker en donderdag 18 oktober za! mevrouw Ahlers uit Dordrecht dia's vertonen van Indonesië. Voorts zal de Vlaardingse predi kant ds. Vermaat donderdag 15 november spreken over het on derwerp „Deze tijd, eind tijd" en het jaar wordt besloten met een kerstavond op woensdag 19 december, waarop onder andere dia's te zien zullen zijn van het museum Boymans van Beunin- gen over het kerstgebeuren. Inlichtingen over de bond zijn te verkrijgen bij de secretaresse van de afdeling, mevrouw S. E. Noteboom-Donner, Francois Ha- verschmidtlaan 27, telefoon 266641. Schiedam - Vrijdagavond concer teerde in deaufa van het Stede lijk Museum het cicaai ensem ble „Cambiata" onder leiding van Hein Prins met medewer king van de Instrumentale groep vaoor kamermuziek „In- etrtexta". Uitgevoerd werden werken van Patestrina, Mel- chier Franck, Telemann, Buxts- hude, Bob van der Wel, Cle mens Kremer, Monteverdi en Purcell. Het was een concert op hoog niveau met veel belang stelling. In de Missa brevis van Da Pale- strina dreigde de zang van het zeer zuiver zingende koor ste riel te worden, doordat men naar het scheen nergens een werkelijk forte durfde te produ ceren, wat jammer was, omdat de koorklank van „Cambiata" bijzonder mooi is. Meer bewe ging kwam er in de cantat „In te Dom ine speravi" van Buxte- hude, de vijf volksliederen van Clemens Kremer en „Evening service" - bestaande uit „Mag nificat" (Lofzang van Maria) en „Nunc dimittis" (Lofzang van Simeon) - van de Engelse com ponist Henry Purceli. Een bijzonder onderdeel vormden de zes balletten „Tirsi e Cïori" van Claudia Monteverdi, waar van helaas alleen de muziek kon worden uitgevoerd. Tirsi (Jouke Krediet, tenor)werd be geleid door een regaal (een or geltje met alleen een tongwerk) dat het bij de uitstekende zang van Jouke Krediet voortreffelijk deed. CIiri(Mar ry Verheij, so praan) had het spinet als bege leid! ngsinstrument. Ook haar vertolking was prima. „ïnter- texta" zorgde voor een zeer mu zikale begeleiding en speelde In verschillende combinaties afzon derlijk enkele werken, w.o. acht Diskant-fantasia's, gecompo neerd door Bob van der Wei - een lid van de groep - die ge tuigden van muzikaal uitdruk kingsvermogen. H«t werk is ge schreven voor twee ait-blokflui- ten en drie violen die het klank beeld goed tot zijn recht deden komen. De vakvereniging Groenoord en Omstreken heeft gister- ovond feest gevierd in bet Passage Theater ter gelegen heid van haar eerste lustrum. Velen woonden deze avond vol humor en ontspanning bij, die vooral een succes werd dankzij het optredei. en Coen Corita. Ook kregen Peter Piekos, die zich als gast- her waarmaakte. Mini en Maxi hef tdio Los Alegros en Tan van Vliet met zijn orkest De Apollo's een Warm applaus. Hef volgende punt op de agenda van de wijkvereniging is de jaarlijkse vergadering, die donderdag 24 mei wordt gehouden in Boerderij Land- vreugd. Schiedam -Voor de leerlingen van de twee Lagere Technische Scholen in Schiedam wordt, op 22 juni in de Harmonie in Vlaardingen een „banen-markt" gehouden. Het Gewestelijk Arbeïds Bureau brengt op die dag de kinderen die de school veriaten en de eventuele toekomstige werkge vers bij elkaar. Daarmee volgt het GAB een an dere lijn dan in voorgaande ja ren. Toen gebeurde de bemidde- lrag op de scholen zelf. De nieu we opzet is een proef. Op de „banen-markt" kunnen de jongens vrijblijvend informaties krijgen over hun toekomstige werkkring. Schiedam Het Astma Fonds zal in de week van 21 tot en met 2f mei een collecte houden ii Schiedam. De opbrengst kon* ten goede aan mensen mtf ademhalingsmoeilijkheden. Ruim een miljoen Nederlanden hebben daar in meer of mindea ernstige mate last van. Als cot zaak van overlijden neemt hd de derde plaats in. De landelijke collecte wordt den week al gehouden. Door organ, satoriscbe moeilijkheden wa het niet mogelijk de collecte I Schiedam op het zelfde mome| te houden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1