Passage-film toont nazi's verschalkt dwars door Italië De Sissies BARENDJE'S AVONTl LTR ONDER DE ZEE SPIEGEL Wekelijks in Schiedam Expositie voor jongeren Alecta International Expositie van grafiek DRUKSELS EN SCHRIJFSELS: Aad van der Hoeven geeft orgelconcert r Eigen collectie in Stedelijk O oO o O SCHIEDAMS CHE COURANT DONDERDAG 17 MEI 1973 3 Id het kader van de maandelijkse zaterdagmiddagorgelconcerten die in de aula van 't Schiedam- se Stedelijk Museum worden ge geven, zal deze keer de organist Aad van der Hoeven een con cert geven. Het concert duurt van drie tot vier uur en is gra tis toegankelijk. Op het ogenblik is in het Stedelijk Museum, buiten de expositie het Nieuwe Wereldbeeld en Editions Alecto" ook een ge deelte van de eigen collectie van het museum te zien. Deze tentoonstelling duurt tot 12 juni. Schiedam Dat er een kloof bestaat tussen de ou dere en jongere regisseurs in Hollywood, bewijst de film „Von Ryan's Express" uit 1965, die RAS- SAGE terugbrengt. Mark Robson, veteraan van „Home of the Brave" en „The Inn of the sixth Happiness"-faam, heeft hierin dt vlocht van een paar honderd geallieerde krijgsgevangenen uit een Italiaans kamp met een buitgemaakte Duitse goederentrein verwerkt. Een vergelijking met de nlangs op TV vertoonde toentertijd vervaardig- e film „The Train" van de veel jongere John Tankenheimer valt ongetwijfeld in het voordeel an de laatste uit. Robson heeft er een wel span ende, maar bijzonder gladde, ongeïnspireerde .ilm uit gedistilleerd, waarbij hij het gelijknami ge boek van David Westheimer slechts zeer frag mentarisch heeft benut. Het treinavontuur is bij hem volledig hoofdzaak, de voorafgaande gebeurtenissen in het kamp, waar de Amerikaanse kolonel Ryan vanwege zijn ijze ren discipline de bijnaam „Von" verwerft, wor den afgeraffeld. Spectaculair is die treinreis dwars door Italië, na de capitualatïe in handen van de felle nazi's, natuurlijk wel en de naïeve manier, waarop het Duitse leger zich laat beetne men onder weg, garandeert automatische bijval. Frank Sinatra is in zijn element als „Von" Ryan met Trevor Howard als zijn opponent in de rol van een conservatieve Britse majoor. Voor hun belangrijkste Duitse tegenstanders zijn Wolfgang Preiss en onze landgenoot John van Dreeïen (Jack Gimberg), die hier de afgelopen weken in de Forum-produktie van de musical „My fair Lady" heeft meegespeeld, uitgezocht. Zij blijven marionetten in dit spel, dat zich in 1943 overigens werkelijk heeft voltrokken. Inclusief de goede af loop, zoats de film die geeft; via Verona en Mi laan, waar het schakelpaneel van het hoofdsta tion in een puinhoop werd veranderd, kon de Zwitserse grens worden bereikt. En na een hevig vuurgevecht met Messersehmidts en Wehrmacht kon tenslotte de vrijheid worden bevochten. Al leen initiatiefnemer Ryan sneuvelde op de val reep... Decadentie en nostalige in de l eerstof De twee malste uit de Nederlandse showbiz, de gezusters van de Klei, oftewel de Sissies, komen dan eindelijk naar Schiedam. De in soepjurken uit de dertiger jaren geldede zusters, met weemoedige, witte gezichtjes in lange krul len gevat en met hun iewat mistige manier van voortbe wegen brengen dan hun zo langzamerhand overbekende nostalgische, humoristische, parodische en toch serieuze programma. Het zat al lang in de pen dat de Sissies naar het Zolder theater zouden komen, maar drukte overbezet programma, optredens elders enzovoort; enfin, u begrijpt het wel. Du Sissies brengen een voorstl- ling die bestaat uit lichte mu ziek, er worden liedjes gezongen uit voornamelijk de jaren der tig. De nadruk wordt gelegd op de Engelse en Amerikaanse „evergreens". Daarnaast zingen zij nog enkele Nederlandse smartlappen, zoals onder meer het onvergetelijke en onnavolg bare „Twee ogen zo blauw", aan de andere kant zingen zij ook enkele zeer serieuze liede ren van Brecht. De twee malle zusters zijn in 1971 in het Amsterdamse Frascati begonnen, daarna volgde de siotavond van het Holland Festi val en enkele zeer succesvolle optredens in het Shaffy Theater, waarbij het publiek laaiend en thousiast was. De twee. zusjes heten in het dagelijks leven Do- rine van der Klei en Gerrie van der Klei. Dorine heeft een gymnasiumoplei ding en een vakdiploma fotogra fie, indertijd dacht zij dat zij helemaal niet muzikaal was en geen talent had om in de wereld der lichte muze door te gaan. Toch werd zij erin gesleept en het succes is niet uitgebleven. De andere zus Gerrie, is wel de muzikaalste, zij studeerde klas siek gitaar, zong voor de radio, maakte daarvoor ook een pro grammatje met Jan Mol, en deed een theaterproduktie met John Leddy, Momenteel zingt zij vaak met het jazz combo van Boy Edgar. De Sissies hebben een geweldige techniek; quasi verveeld, el kaar soms, zoals alleen zusters dat kunnen doen, wegduwend dan weer nonchalant hangend op de piano, brengen zij hun theater. Ze tekenen de stoffige on de stomme film voortreffe lijk uit. Soms zijn ze braaf en kinderlijk als eer. Shirley Tem ple, dan weer hebben ze het tra- go, begeerlijke van Greta Garbo en Mariene Dietrich. De twee gezusters hebben tijdens hun optreden geraffineerde en onschuldige poses, maar toch ook weer de ernst die we ken nen van Brecht. In hun diepste wezen zijn ze (tijdens de voor stelling) twee opgepoetste, uit de mottenballen gehaalde, deca dente pin-ups uit de jaren der tig. Met andere woorden: jeugd- sentimentelen die trippen op de smartlappen uit de jaren twintig tot vijftig moeten zich dit toch niet laten ontgaan: De Sissies zijn zo weggelopen ui tde lata roaring twenties. Op het programma hebben de zin gende zusjes onder meer „Ciga rettes and whiskey" staan „Ca roline moon" en „Johnny is the boy for me". Zaterdagavond, negen uur. Zoï- dertb eater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam, De „Sissies'. De poppenvoorstelling die zaterdagmiddag voor de kinderen in het Zoldertheater in de Teerstoof wordt gegeven heeft deze keer als onderwerp Barendje en zijn gro te avontuur. Het ver haal, dat Jan van Erkelens met zijn marionettentheater „De Toverspiegel" zal opvoeren, gaat over Barendje, een klein jongetje. Barendje gaat stlekum met een vlotje op de grote zee varen. Maar zoals te voor zien was, een onvoor zichtig ogenblik en Barendje valt van het vlot. Hij komt op de bodem van de zee terecht. Bij al dit on geluk belandt hij op de rug van een grote schol ook nog bij het paleis van de zeeto venaar, die hem om tovert in een jongetje met een vissenstaart. Maar ook op de bodem van de zee zijn vrienden, het zee paardje helpt hem zijn oorspronkelijke gedaante terug te krijgen en op dat moment daalt er een anker naast hem neer. Het blijkt het anker van de vissers boot van zijn vader te zijn. Dan wordt Barendje opgeschept door een groot rood visnet. In dit stuk van het ma rionettentheater „De Toverspiegel" wordt de wereld onder wa ter magniefiek'uitge beeld met behulp van suggestieve belich ting en de sierlijke marionetten, die vaak van doorzichtige tule zijn gemaakt. Het marionettenspel van Jan van Erke lens is zeer gevoelig en van een unieke vormgeving. De kwa! bijvoorbeeld, die zacht waaierend door het water zweeft, de verschillende soorten vissen en de zeeane moon, die zich steeds opent en sluit, op zoek naar prooi, ma ken de illusie onder water te zijn. Ook de toeschouwer waant zich in een on derwater droomwe reld. Zaterdagmiddag, half drie, Zoldertheater In de Teerstoof, Niéuw- straat 12, Schiedam, Marionettentheater „De Toverspiegel" „Barendje's grote avontuur". O O O 0 o O o O o O Samenstelling: Bernadette Elias. BijdrageJ A. Frenkel. Druksels en schrijfsels, een tentoonstelling van grafiek, poëzie en pro za, wordt van 16 juni tot 23 juli in het Stedelijk Museum te Schie dam gehouden. Deze expositie wordt gehouden in samenwerking met de Schiedarnse Gemeenschap en het Stedelijk Museum en is een samengaan van „JES" Jeugd Expressie Schiedam '73 en Mu- seumprojekt Grafische Technieken voor het Onderwijs. Alle Schiedarnse jongeren tot en inleveren op dinsdag 5 juni en met 21 jaar die thuis, op schooi woensdag 6 juni van tien tot of op werk, schrijven of druk- twaalf uur en van twee tot vier ken kunnen hun werk op het uur. museum aan de Hoogstraat 112 De tentoonstelling „Druksels en schrijfsels" wordt op zaterdag 16 Juni om 11 uur met een aan tal activiteiten geopend. Inlich tingen zijn verkrijgbaar bij J. M. de Grauw, Stedelijk Museum Schiedam, telefoon 26 64 91 en bij het bureau van de Schie darnse Gemeenschap, telefoon 26 80 43. „Alecte international," een tentoonstelling die op het ogenblik in het stedelijk mu seum in Schiedam wordt ge houden, is in feite een expo sitie die ontstaan is uit een samengaan van dc Engelse uitgeverij „Editions" alecta" en een aantal kunstenaars. Deze uitgeverij legt zich toe op het verspreiden van gra fiek. ïn 1982, toen de uitgeverij, na door twee jonge studenten van Cambridge opgezet te zijn, uitgebreid werd en naar Londen verhuisde en toen pas echt begon, had men een vast omlijnd programma: een platform voor kunste naars te creëren en een pu bliek tegemoet te treden dat bereid is om de uitdaging van deze nieuwe prentkunst aan te nemen. Daarbij, gra fiek is tenslotte de enige oor spronkelijke kunstvorm met een prijs die binnen het be reik ligt van een groot pu bliek. Een belangrijke gebeurtenis in de Britse grafiek-geschiede nis en een mijlpaal in de ontwikkeling van Alecte was een tentoonstelling in 1962 in het Institute of Contempora ry Arts, deze expositie bleek een manifestatie te zijn van het creatie gebruik van druktechnieken en vooral „Editions Alecte" moedigde enkele van de betrokken kunstenaars aan tot samen werking. Een expositie van een beperk te omvang zoals nu in het Stedelijk kan natuurlijk geen volledig beeld geven van tien jaar intensieve kunstver spreiding, toch is bet beslist geen toeval dat het belang rijkste decennium van de Britse grafische kunst in een adem genoemd wordt met de geschiedenis van „Alecte". Zoals blijkt heeft liet ene het andere gestimuleerd. In het Schiedarnse museum hangen werken van onder meer Cyril Lixenberg, die al eerder in het Stedelijk heeft geëxposeerd, van David Hockney, William Scott, Jean Dubuffet, Alan Davie en Richard Smith.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3