'Samenwerking moet €f@ W oningbouwvereni gingen willen hun oude bezit vrijmaken voor de kleine inkomens P. de Jong. nieuwe commandant van de Vlaardingse brandweer: Kerkdiensten SCHIEDAMS CHE COURANT ZATERDAG 26 MEÏ 1973 3 Woningbouw vereni gingen gaan huizen voor de verkoop bouwen. Dat is een heel nieuwe ont wikkeling in de Ne derlandse huizen bouw. Bouwvereni gingen, corpora ties, en stichtingen hebben zich een enkele uitzondering daargelaten tot nog toe alleen be zig gehouden met het neerzetten van woningen voor ver huur. Woningwet woningen en pre miehuizen voor die groepen van de be volking die zich het kopen van een huis niet kunnen veroor loven. De woning bouwverenigin gen hebben altijd een sociale taak vervuld: de laag betaalden aan een huis helpen. Ontwikkelingen in de woningbouw van de laatste jaren doorkruisen dit Streven. Woning wetwoningen zijn tegenwoordig zo duur om te bou wen, moeten daar door zo'n hoge huur opbrengen dat ze voor mensen met een klein sala ris onbereikbaar zijn. Aan de andere kant is er een groep, die al jaren in een huis van een bouw vereniging zit. De groep die zich drif tig en niet zonder succes in dit aard se bestaan heeft geroerd en die het financieel wat ge makkelijker heeft gekregen. Die ei genlijk best in een duurder huis zou kunnen wonen, maar die blijft zit ten waar ze zit. De bestuurders van de woningcorpora ties krijgen er grijze haren van. Want doe er eens wat aan. Ze menen de oplossing nu te hebben gevonden. Door koopwoningen te gaan bouwen. De betere inko mens in oudere eti nog goedkope hui zen hebben daar interesse voor, en kunnen plaats ma ken voor de lage Inkomens. Dat be tekent dan overi gens wel dat ie mand die weinig verdient, naar een nieuw huis kan fluiten. Voor hem wordt niet ge bouwd. De woning wetwoning is te duur. Een vreemde zaak? „Wij kunnen er niks aan doen"» zegt het ministerie van volkshuisves ting, „onvermijde lijk". In tegenstelling tot de berichtge-, ving hierover in de Schïedam- sche Courant van 21 mei, stelt het bestuur van de afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid, dat de commissies ter bestudering van het globale be stemmingsplan voor de binnen stad en het ontwerp-contract tussen de gemeente en Empeo, die op de besloten vergadering van PPR/PvdA op 18 mei zijn ingesteid, de volledige instem ming hebben vaa wethouder Bofmers. De vergadering sprak zich boven dien in meerderheid uit voor sa- j menwerking met de heer BoJ- mers t.a.v. de realisering van j de plannen voor de binnenstad. Namens het bestuur, H. Posthoorn, voorzitter. Be informaties over deze verga dering kregen wij van mensen die er zijn geweest, leden van de PvdA dus. Volgens hen had een krappe meerderheid van de leden op "ie vergadering bezwa ren tegen ae plannen van wet houder Boimers. Mocht een deel van de informatie echter onjuist zijn Overgekomen dan zou het bestuur van de PvdA wellicht kunnen overwegen dergelijke be langrijke vergaderingen voort aan in het openbaar te houden, red,). Een huis koop voor de doorstromer ter» eengezinswoning. Als huurhuis te duw en voor de laagste inkomensgroepen onbereikbaar, als koophuis zeer aartfrekkelifk voor doorstromers. bouwverenigingen voor het ei gen wonir "it. Als voordelen voor de kopers noemt hij onder meer: het pro gramma van het werk van een niet commerciële organisatie, die al jaren ervaring met bou wen heeft, die inspraak kan ge ven enz. Een van degenen die de proble men van de bouwverenigingen best begrijpt, maar die de voor keur zou geven aan een andere oplossing is dr. ir. H. Priemus van het In Delft gevestigde re searchinstituut voor de woning bouw. De corporaties hebben altijd te maken gehad met het feitdat ze eigenlijk niet voor de laagste inkomensgroepen bouwen. Want wat je ook doet, je nieuwbouw is altijd duurder dan wat je al hebt en met je oudere woning voorraad moet je dus de laagst betaalden helpen. En als de rijksoverheid dan ook nog aller lei maatregelen neemt» dan zit je als corporatie in het schip. Vroeger konden de corporaties tegen lage rente geld lenen, maar nu moeten ze de volle mep betalen......". -Het is eigenlijk heel gek", zegt hij, „maar als je met een klein inkomen een goedkoop huis wil hebben, dan kom je niet bij een woningbouwvereniging terecht, maar bij een particulier, die een paar oude huisjes heeft. Want die zijn nog altijd het goedkoopst". "Priemus zou het liefst zien dat woningbouwverenigingen dat soort huisjes opkochten, om ze op peil te brengen. Dat zou met medewerking van de overheid moeten gebeuren. „Als je de hele woningvoorraad bekijkt dan is het harmoniseren van de kwaliteit ontzettend belangrijk. Juist in dat op peil brengen zie ik een taak voor de corporaties, anders gebeurt het nooit......", Over het bouwen van koopwonin gen zegt hijr „Als je er door stroming mee bereikt, dan is het goed. Maar ik zou zeggen, kijk naar het oude bezit. Dat doet bijna niemand. Op de koopmarkt is activiteit genoeg". Doorstroming. De bouwverenigin- en verwachten er alles van Kila: „De middengroepen zitten in woningwetwoningen, maar ze horen er niet In. Tot nu toe konden we ze niets bieden, met die koophuizen kan dat wel. Voor speculatie hoeft niemand bang te 2ijn. wie zijn huis stie- kem verkoopt betaalt /30.0C boete". Directeur J. de Ligt van Patrimo nium Vlaardingen: „Wij hebben sinds 1901 toen de woningwet tot stand kwam, een andere op dracht gekregen. Wij zijn er voor de volkshuisvesting, maar wat is nou het volk". Andere oplossingen om de woningwet woning toch nog „bewoonbaar" te maken? .Huursubsidie, of bij stand? Ik zie het niet", zegt ir. P. J. Huurman van. de Zoeter- meerse federatie. Reactie van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten, dat <5ók in de goedkope bouwsector ope reert: „Wij zien geen concur rentie, we hopen alleen dat we kunnen samenwerken, dat er wordt gecoördineerd, zodat geen verlies van know-how optreedt". Van de Nederlanders heeft 36 pro cent een eigen huis. Een laag percentage in vergelijking met het buitenland, maar we lopen In. Hprvormde kerk: Grote kerk 10 uur ds. M. C. Baart. 17 uur ds. H. Stoik, Schevenlngen. Betheikerfc 10 uur ds. H. J. Groene wegen. Qpstan- dlrigskerk 10 uur da. W. X Scliou- ten, Vlaardingen. Aula Pin asp Ie in 10 uur ds. D. J. Spallng. Donderdag 31 Mcyendert, Lumeren. Dorpskerk 10 uur ds. P. Magré, 19 uur ds, S. Gerbrandy. St. Martlmiskeric 9.30 uur ds. S. Gerbrandy. Schopphuts 10 uur J<?ngerend5enst o.I.v. mevrouw L. PhatÜ-Timmers. Donderdag 31 me!Dorpskerk 9.30 uar ds. C. van Zuylen Gezamenlijke Heraejvaarts- dienst met Gereformeerden. St. Martlnuskerk geen. dienst. Cbr. Gever. Kerk: Hoeksteenkerfc. B KJ aan hoek Warande zondag 9.30 den Hertog. Donderdag si met He melvaartsdag 9.30 uur ds, W» V. Sorge. Ned, ProL Bond: Westvest 10.30 uur prof. dr, P, A. H. de Boer, Lelden, Jeugdkerk. Ond-Katholieke kerk: Dam 28, Pastoor F. Smit, 10.30 en 19.00 uur dienst Hemelvaartsdag 10 uur dienst. Evans. Xtttb. Gemeente: Nlavw- straat 10 uur ds. Steigert. Leger des Heils: Lange Haven 27. Leiding majoor G. Brinkman fcc, li. J. Wlttcnbai. Samenkomst 10 en 19.30 uur dienst. Woensdagavond 20.00 uur samenkomst. Apostolisch Genootschaplindever- siraat, 9.30 uur dienst, Clir. CereL Kerk: Warande 10 our en 26.30 uur dienst. Gebedsactie Schie dam. Iedere donderdagavond 19.30 uur in de kapel van de Broeders, Warande 155. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Westvest 9.20 en 16.30 uur, 8.15 uur ds. T. Dekker. 17.00 uur ds. A- Hordijk. Hemelvaartsdag 8.15 uur ds. R. K. Wlgboldus. Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Sehle- dam/Overschle, gebruik gebouw Evang, Unie, Oranjestraat 9.30 en 26,30 uur ds. G. van Atten, Hemel vaartsdag 9.30 uur ca. L. W. G. Blokhuis. Ned. Jlerv Evangelisatie; Gebouw Ire ne. Nieuwe Haven 10 uur <ls. J. J, Poort, 17.00 uur ds. H. Stalk utt Sciieveningen. Hemelvaartsdag'. 10 uur Grote Kerk ds. B. Meljndert uit Lun teren. Zevende dage Adventisten; Lutherse kerk West vest, zaterdag van 10—11 uur bijbelstudie, 1112 uur ere dienst. „Ja", zeggen de woningbouwverenigingen, met de Nationa le Woningraad voorop, zonder aarzeling, „Want als we ooit nog mensen aan een goedkop huis kunnen helpen, dan moeten er woningen uit ons oudere bezit vrijkomen. En dat lukt pas als we de mensen die daar inzitten een reëel alternatief 'bieden. Naar een duur nieuw buis, dat nauwelijks meer comfort biedt, gaan ze niet, tenzij Tenzij ze dat buis kunnen kopen". In Delft, Vlaardingen, Zoetermeer en in het Westland in de ge meente 's-Gravenzande worden de huisvestingsproblemen op deze manier opgelost. De Delftse stichting Patrimo niums Woningbouw wil in de wijk Buitenhof zo'n vijftig van de ongeveer honderdzestig hui zen die zij daar bouwt, voor de verkoop bestemmen. In Vlaar dingen wi! Patrimoniums wonin gen, vereniging tot verbetering der volkshuisvesting, liefst 50 tot 75 procent van de eerste 200-250 woningen in Holy-noord verkopen. De federatie van woningbouwver enigingen in Zoetermeer mikt op veertig van een complex van 161 woningen in Meerzicht voor de verkoop. En in 's-Gravenzan de is het de gemeente-zelf die een stormloop op 43 relatief goedkope koopwoningen heeft ontketend. Het Delftse Patrimo nium tenslotte heeft nog verrè toekomstplannen voor een ver koopproject. samen met twee andere grote Delftse bouwver enigingen, in de nog te bouwen wijk Tanthof, Overigens moeten in de meeste 'gevallen de gemeenteraden nog „ja" zeggen tegen'de grondver- koop ten behoeve van de plan nen van de woningbouwvereni gingen. Verwacht wordt dat er diseussies zullen ontstaan over de vraag of het de taak van de woningcorporaties is om huizen voor de verkoop te bouwen. De verkoop ris tot nog'toe een zaak geweest, voornamelijk in han den van aannemers, makelaars, beleggers. Groepen die aan het bouwen van huizen moeten ver dienen en dat is iets waar de woningbouwverenigingen niet op uit zijn. De Nationale Woning raad denkt vergelijkbare hui zen f 5000 tot 10.000 goedkoper te kunnen aanbieden dan com merciële organisaties. POSITIEF ln ieder geval staat de rijksover heid positief tegenover de ideeën van de bouwverenigin gen. AI in 1989 deed de minis ter, een beroep op de woning corporaties het eigen woningbe- zlt te bevorderen. Ministers komen en ministers gaan, maar het ministerie zegt nog steeds: „Een uitstekend plan, mits de bouwverenigingen geen winst maken, mits die hui zen bestemd zijn voor de eigen leden en als de doorstroming er maar mee wordt geholpen". Schiet een woningbouwvereniging, die huizen voor de verkoop bouwt, niet zijn doel voorbij? Secretaris W. F. Kila van het Delftse Patrimonium ziet dat probleem ook wel. „Maar wat moeten we anders. Wij zijn be gonnen te bouwen voor de laagstbetaalden. Dat kan nu niet meer. Een woningwetwo ning is zo duur, dat je er voor de groep met de heel kleine in komens niets voor hebt. Voor die mensen moet je huizen vrij maken in het oudere, goedkope re woningbezit dat je hebt". WONINGRAAD De Nationale Woningraad voorspelt dat de toekomst nog somherder wordt. „Als je straks mensen nog redelijk wil laten wonen, dan zul je wel ln de koopsector moeten bouwen. Sociale woning bouw zal steeds duurder wor den. Op het ogenblik wordt op het departement een nieuw complex van huur- en subsidie maatregelen bestudeerd, waar van nog helemaal niet zeker is dat het ooit wordt uitgevoerd, maar waarhij toch wel wordt gedacht aan een huurverhoging van twintig procent ineens Maar een huis kopen is geen klei nigheid. In de randstad ben je met honderdduizend guldentjes in je hand nauwelijks klaar. De Nationale Woningraad - over koepeling van de bouwverenigin- gen en een fel voorstander van meer efficiency in de bouw - wil de kloof tussen het huren en ko pen van een huis overbruggen. „Wij rekenen erop voor zeven tig, tachtigduizend gulden een huis te kunnen bouwen". De Woningraad vindt dat het bou wer» van koophuizen past in het kader van „Zorg-voor brede-la- gen der-bevolking-doctrine" van de woningcorporaties. Ze stimu leren de doorstroming, ze ron den bun service-pakket op een zinvolle manier af en er is kans op behoud van de relatie met de bewoners-kopers Aldus drs. B. G. A. Kempen, fi- nancieel-economisch directeur van de Woningraad, in een rap portje over de taak van de De woningbouwverenigingen op tte verkooptoer. Wi© bac <fat verwacht. Nooit hebben ze iets anders gedaan dan huurhuizen bouwen en beheren en nu plotseling dit. Hui zen bouwen om te verkopen. Is dat nu wel nodig?. Vlaardingen Het Vlaar dingse brandweerkorps heeft een nieuwe (full-ti me) commandant. De op volger van ir. Scheen ïs de 46-jarige P. de Jong. De Jong is op het ogen blik hoofd van de veilig heidsdienst van Lever's Zeep Maatschappij in Vlaardingen. Als zodanig heeft hij de leiding over de bedrijfsbrandweer met andere veiligheidsza ken als bewaking en e.h.b.o. De Jong, die zijn nieuwe functie op 1 september van dit jaar zal aanvaarden, zegt het Vlaardingse korps op zijn j duhnpje te kennen. „Ik ken het korps erg goed. Als hoofd van de bedrijfsbrandweer van Sunlight had ik geregeld con tact met het gemeentelijke korps. We hebben ook veel oefeningen met elkaar gedaan. De Vlaardingse brandweer Is een goed korps". Over zijn plannen met de Vlaar dingse spuitgasten valt nog weinig te zeggen. „Ergens in het achterhoofd heb ik al wel ideeën. Maar dat moet ik eerst nog eens op mijn gemak bekijken. En daarvoor heb ik eerst nog drie maanden de tijd". De nieuwe brandweercomman dant, die twaalf jaar bij Le ver's Zeep Mij zo lang woont hij ook in Vlaardingen), de veiligheidsdienst onder zijn hoede heeft gehad, is voorzit ter van de afdeling proces in dustrie van de Nederlandse Vereniging van veiligheids technici. „Een soort studie groep waarin alle veiligheids mensen van de grote industrie- en verenigd zijn"- Vandaar dat van De Jong verwacht kan worden dat hij uitstekend op de hoogte is van de (brand) gevaren in een stad met zeer veel grote bedrijven.Ik zie in de industrie nog niet zozeer de problemen.Vlaardings grootste probleemgebied - brandweer technisch - Is de binnenstad. Kijk maar naar de brand vori ge week bij Sprfj. Hoe gevaar lijk - en moeilijk te bestrijden - zoiets kan zijn in een dicht bebouwde omgeving". PREVENTIEF De Jong zegt dat in de eerste plaats - wellicht een veilig heidsman eigen - de brandpre ventie zijn aandacht krijgt Maar daarnaast zijn er andere zaken, waar hij zich na 1 sep tember Intensief mee wil be zighouden. Zo bijvoorbeeld de samenwerking tussen de korp sen in de omgeving. Ik blijf tegenstander van een sa menvoegen van de korpsen. Ieder korps moet zijn zelfstan digheid behouden. Wat er wel moet zijn Is een nauwe samen werking. De brandweer krijgt steeds meer specialistische ta ken. Daar zijn ook specialisti sche materialen voor nodig. Het lijkt me zinniger als |e die samen - met Rotterdam, Schiedam en Maassluis - koopt. Dat gebeurt nog niet In voldoende mate. Die samen werking kan heus beter". Een hondje kiezen is bijna te gemakkelijk. Alle kleine hond jes van zo'n half jaar zijn schattig en men neemt er ge makkelijk een in huis zonder zich bewust te zijn van de consequenties. Het gevolg Is dat jaarlijks duizenden honden in de steek worden gelaten. Zo ook het hondje van deze week: Astrid. De vorige eige naar heeft wel gelukkig het fatsoen gehad hem niet plomp verloren op straat te zetten, maar in het dierenasiel onder te brengen. Vooral een jonge hond zal je in het begin goed moeten begelei den. Men moet zich afvragen of er het grootste gedeelte van de dag iemand thuis is. Een hond dient niet alleen te wor den gelaten terwijl de hele fa milie buitenhuis werkt. Ook een belangrijk punt en ze ker voor jonge honden er moet iemand bereid zijn eike dag de hond uit te laten. En wat dacht u van de voeding? En bent u bereid tijdens de vakantie het dier in een pen sion onder te brengen? In het vakantieseizoen worden meer honden op straat gezet dan an ders. Astrid is ook zo'n hondje, dat van zijn bewegingsvrijheid met volle teugen geniet. Op elk muurtje ontdekt hij wel een ander geurtje en zodoende blijft hij constant achter je en moet je hem soms met geweld meetrekken. Maar vergist u zich niet: je moet een hond de gelegenheid geven die geurtjes op te snui ven. Het is net als u dagelijks de krant zit te lezen: de hond vergaart zo de laatste nieuw tjes van andere honden, die langs zijn gelopen. Een beetje „klessebessen" dus. Het moet natuurlijk niet te gek worden: een kwartier wachten tot de hond „uitgepraat" is, is teveel van het goede. Het is zo, dat u de hond niet voortdu rend mee moet trekken zonder dat hij de kans krijgt van het uitstapje te genieten. SPEELS Ravotten kan je ook met ons hondje van de week. Een erg speels ding is het, die warem pel ook nog een waakhond blijkt te 2ijn, Een ver gestom mel bij de trap beloont hij met een oorverdovende blafka- nonnade. Is er niets meer te horen, in no-thme ligt hij met zijn halsband in de clinch. Wilt u uw hond of uw nog aan te schaffen hond beter Jeren kennen, raden wij u aan een boekje over de beste huis vriend van de mens te kopen. Een goedkope uitgave is een boekje uit de bekende Pris ma-serie, geschreven door Jan van Rheenen. Een duurdere uitgave voor de echte liefheb ber is de Honden encyclopedie van Toepoel. Iedere boekhan delaar kunt u ernaar vragen. Als u Astrid of een ander hondje een goed tehuis wji geven: het asiel ligt aan de Sint Anna Zus terstraat, telefoon 26S266. Ope ningstijden: van negen tot twaalf uur 's ochtens en 's- middags van twee tot vijf uur. Zaterdag van negen tot twaalf uur en 's-zondags gesloten. Naam: Astrid Ras: geen (bastaard) Geslacht: teef Leeftijd: acht maanden Kleur: beige Hoogte: 40 cm

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3