Ducks verrast Schiedam Directeur Wiersma: 'Wij zijn geen sinterklaas meer' veelomvattend instituut Beker voor Hermes geen hijzaak meer MARJO KLUSSEN EN (EES DE GROOT KAMPIOENEN SRB SLV tegen Jaagpad Afscheid Aad Bockkem Excelsior ontvangt sterk L D HflH Cursus Z jeugdleider 'Nationale* op wielerbaan SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 2 JUNI I973Ï t Harry van Buuren's actie onderstreept dat Hennes ver wil reiken in de bekerstrijd. Schiedam SLV, dat kampioen werd, is nog niet zeker van pro motie naar de overgangsklasse. Voordat dit zover is, zal eerst een tweetal promotie-wedstrij- den verspeeld moeten worden. De eerste is morgen tegen het Amsterdamse Jaagpad en vindt In Schiedam plaats. Bij een overwinning volgt een weekend later het beslissende duel tegen Leeuwenburgh 2. Voor TSF is (het seizoen voorbij;, zij verloren tweemaal van Oranje TC. -jtv p Schicda.n, De softball-dames van Schiedam hebben opnieuw een zeer geslaagd toernooi om de Jo Spruijt-bokaal achter de rug. Op Harga ontvingen zij een aantal gerenommeerde teams zoals Celeritas, ADO en Wasse naar. Na een 31 overwinning op favoriet Celeritas leek de toemooi-zege voor het oprapen te liggen. Tchter een 3—7 ne derlaag tegen het verrassende Ducks besliste anders en ver wees Gerda Krabbendam en de andere girls naar een, toch wel eervolle, tweede plaats, In de B-poule behaalde Schiedams re serve-team een onverwacht knappe tweede plaats. Bestuur en spelers van Schiedam- se Boys hebben gisteravond in de kantine op sportpark Harga afscheid genomen van trainer Aad Bockkem, Twee jaar gele den was Aad Bockkem .op ver zoek van de spelers aangesteld als trainer, maar besloot er thans een streep onder te zet ten. Spelers en bestuur boden hem als dank een gezellig af scheid aan. Schiedam Nog maar nauwe lijks zijn de derby-activitei ten achter de rug, of de cric keters van Hermes en Excel sior komen morgen weer in actie. Excelsior ontvangt op Thurlede het sterke UD, dat eerder deze competitie Her mes verraste, terwijl derby- winnaar Hermes duelleert bij HCC3. ".«i- r/nslt&at van de weuttrljd Excelsior—UD, die om 11 uur begint, is 1 rijk voor de bezetting van de kopposities in de eerste klas se. Maakt Excelsior de opstelling nog niet bekend, Hermes treedt tegen HCC3 aan in de volgende formatie: W. v.d. Sloot, A, Stouthandel, J. Beijèr, J. Geeratz, P. de Roos, R, Stouthandel, C. Ver burg, J. Willems, H. v. Wijk, W. v Wijk „Het is waarschijnlijk onze naam, die ons de imago geeft van een rijks- of semi-rijksinstelling. De Provinciale Sportraad bestaat nu zes jaar. Zij is voortgekomen uit de Provinciale Jeugdraad, die èJ 1953 werd gesticht. Wa- ren er aanvankelijk slechts en kele sportbonden handbal, korfbal, de Culturele Sportbond, de NKS omstreeks '65 had den zoveel sportorganisaties be langstelling gekregen voor het jeugdwerk dat het tijd werd om tot een splitsing over te gaan. En zo. ontstond de let wel: particuliere Stichting Provin ciale Sportraad Zuid-Holland. Er zijn er in bet land nog'tien allemaal eender gecon strueerd: Waarvan Utrecht het dichtst bij de overheid staat. De overige sportraden hebben alle maal hetzelfde doel: interme diair tussen de provinciale over heid er» de sport Met andere woorden: adviseren naar de provinciale overheid (Dedeputeerde Staten vragen om advies) maar ook advies ge ven aan de sportbonden, mei name aan de provinciale óf re gionale onderdelen daarvan. Om een sprekend voorbeeld te noe men: alle vijf afdelingen van de KNVB in Zuïd-Holland zijn aan gesloten. En zo ligt het ook mei de anderen. Alle grote sportbon den zijn er in opgenomen. Er ontbreken nog slechts een paar kleintjes. Medio 1972 betekende dat: 40 sportorganisaties met 448.000 le den in Zuid-Holland. Oftewel: een kwart van heel Nederland, met een aantal van 2.200.000. „Op deze basis", zegt de heer Wiersma „zouden wij recht heb ben op een kwart van de rijks subsidie. Maar in de praktijk was het een elfde deel. En dat bezorgde ex-staatssecretaris van CRM de heer Vonhoff wel een boze brief. Misschien dank zij die brief is de rijkssubsidie van Zuid- en Noord-Holland toegeno men". „Mijn persoonlijke mening is, dat een kwart wel wat aan de hoge kant was, maar een elfde deel beslist te weinig. Vergelijkingen zijn altijd moeilijk. Hoewel Den Haag meer sportbeoefenaars heeft dan heel Drente bij elkaar anderhalf maal zoveel kun je niet zeggen' wij dan ook an derhalf maal zoveel sporthal len". „Anderzijds hebben wij ook geen bezwaren ertsgen dat extra geld wordt gepompt in het Noorden en het Oosten voor de werkloos heidsbestrijding, maar niet ten koste van Zuid-Holland. Als de verwachtingen niet bedreigen, wordt de situatie dit jaar iets beter. Met vijf zes nieuwe sporthallen vla CRM komen wij aardig aan onze portie". „Een paar vergelijkingen om te illustreren, dat het geen overbo dige weelde is: Groningen heeft één sporthal op 33.000 inwoners, Drente één op 42.0QQ, Limburg .één op 56.000 en Zuid-Holland één op 62.000. Uit de statistiek blijkt, dat Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht er het slechtst 'afkomen. Enmet de over dekte zwembaden Is dat idem". De overheid heeft een slimmig heidje", zegt de heer Wiersma, nu wei weer met een glimlach je, „om de oude zwembaden en gymnastieklokalen mee te tel len, maar daar trappen we niet in. Professor Van Praag, van Gedeputeerde Staten, heeft eens gezegd: „Zuid-Holland is een ontwikkelingsgebied, in plaats van andere provincies". Komen we aan de imago, die de Provinciale Sportraad zich in sportkringen had verworven; de rol van sinterklaas. „Een paar jaar geleden vlogen de nieuwe clubgebouwen als pad destoelen uit de grond". De heer Wiersma knikt. „Dat is waar". „Is het ook waar, dat men daarvoor slechts bij de Sportraad behoefde aan te klop pen?" „En fs het ook waar, dat nu de kraan is dicht, gedraaid?" „Bijna. Ik zal u vertellen hoe het gegaan is. In 1969 was er of beter gezegd: ontstond er een regeling, om verenigingen, clubs te steunen hun opstallen te vernieuwen. Wij, als Sport raad verzuimden niet deze re geling aan de grote klok te han gen, met als gevolg in 3 jaar tijd 350 aanvragen voor nieuwe clubgebouwen. Hetgeen de pro vincie op een bedrag kwam te staan van 2.830.000. „Wij hebben er achteraf voor op ons donder gehad, maar voor de sport in Zuid-Holland hebben wij aardig wat verdiend". Dat de Provinciale Sportraad de kraan'heeft dicht gedraaid, was het eerste misverstand. Dat heeft de provinciale overheid gedaan. Een tweede misver stand is dat men slechts bij de P.S, op de deur hoefde te klop pen om tien duizend gulden te halen. P-S. adviseerde slechts. P.S., heeft ook wel eens „nee-" geadviseerd, wat dan bij een club of vereniging kwaad bloed zette. „Maar", zegt de heer Wiersma, „ook daar moet je tegen kun nen. Het is ook wel eens voorge komen dat op ons „nee" toch een „ja" volgde. U ziet, dat wij niet oppermachtig zijn". De heer Wiersma wil gaarne van de gelegenheid gebruik maken om als zijn mening te geven, dat met al die clubgebouwen toch een mooi stuk werk is en wordt verricht. Te meer wan neer men bedenkt dat op de to tale bouwkosten één of meer subsidies toch maar een fractie van de totale bouwsom zijn. Dat sinterklaasje spelen van de Sportraad viel dus nogal mee. „Dus die kraan is dicht? „Bijna". „Wat Is bijna?" „De subsidieregeling geldt alleen nog voor bijzondere gevallen". Hiervoor vertelt de heer Wiers ma is een bedrag van hon derdduizend gulden beschikbaar gesteld. Een potje, waaruit ook nog het jeugd- en culturele werk moeten worden gesubsidieerd. Uit deze nieuwe regeling zullen dus nog maar weinigen kunnen bouwen. Daarbij wil de heer Wiersma wel aantekenen dat als het op clubgebouwen aankomt Zuid-Holland beslist niet onder aan staat. Het jaarverslag 1972 staat nog in het teken van de clubgebouwen die dat wil de heer Wiersma nog wel opmer ken een groot deel van het jaar hebben opgesoupeerd, waardoor andere taken zijn ver-, traagd. Want de heer Wiersma en zijn assistent hebben maar twee handen en twee benen. „Wat komt behalve jeugd- en cul tureel werk nog meer in aan merking? Een nieuwe tribune misschien?",'. „Geen schijn van kans. Misschien nog eens een subsidie voor-een vereniging ia moeilijke omstan digheden. Of voor activiteiten, die van bijzonder belang zijn". „Noemt 11 eens een voorbeeld". „De tweekamp Sijbrands—Andrei- ko". Uit dc eigen begroting circa anderhalve ton per jaar kan de Provinciale Sportraad niets doen. Dat geld is nodig voor salarissen en aanverwant uitgaven. Ds heer Wiersma vertelt voorts dat alleen in Zuid-Holland al be hoefte is aan tachtig nieuwe overdekte zwembaden. Dat er' voorts een spreidingsplan is voor sporthallen en kunstijsba nen, waarbij vooral de laatstgeP noemde veel meer regionaal dan plaatselijk worden gezien."' Ja, eigenlijk bendebjk. Zij mei an deel uit van de sociaal-culturele paragraaf in de ruimtelijke or dening. Maar daarvoor is weer een coördinatie-commissie wel zijnsbeleid, die advies uitbrengt aan Ged. Staten. U ziet: de we gen van de Provinciale Sport raad zijn vele en zo zijn de werkzaamheden van de heer Wiersma, die nog voor de PvdA gemeenteraadslid is van Den Haag, ook. Schiedam Kermes DVS begint steeds meer trek te krij gen an de beker. Na de eliminatie van WP, Rljpwete- riog, Lenig en Snel, Weerden en Scheveningen is 'het nu de beurt aan Delft Mocht dit Jukken dan zit Hermes DVS in de halve finale, waarin het moer aantreden tegen de witmaar van DCGB-Hillegersberg. Henk Nebbeling is te ruggekomen van zijn plannen om jeugdspelers in te zet ten. Schiedam - De Schledamse Reddingsbrigade hield in het Sportfortd- senbad de jaarlijkse wedstrijden voor het "popduiken", een van de belangrijkste onderdelen bij de opleiding tot het zwemmend redden van drenkelingen. Voor de houders van het diploma "zwemmen redden" hielden de wedstrijden tevens een paraatheidstest in. »- De deelnemers kregen als op dracht de drenkeling (pop) op te duiken van de bodem van het bassin en deze zo snel mogelijk naar de wal te brengen. De tijd waarin dit gebeurde was van belang. Meer nog de wijze waarop de redding werd uitge- :.voerd hetgeen gehonoreerd werd met stijlpunten. Bij de dames leverde Marjo -Klaassen de beste prestaties. Zij voerde haar opdracht uit in 18.2 seconden en behaalde 24 wed- strijdpunten (maximaal 30). Hiermee won zij voor de derde achtereenvolgende keer de wis selbeker die nu definitief baar eigendom is. Schiedam - De Afdeling Rot|gr- dam van de KNVB houdt we§r de jaarlijkse cursus voor Jwt basisdiploma Jeugdvoetbafle- dcr. Bij voldoende deelname zullen deze cursussen aanvan gen in de eerste week van sip- tember(dlnsdag en/of donder dag 4/fi september). Pas alsTfèt aantal inschrijvingen bekendis zal aan de hand van de dan'öe* kende woonplatsen de curstÊ- plaats worden vastgesteld. De tweede plaats ging naar Mieke en Joke Poot. beiden in de tijd van 22.6 sec. en 23 punten. Joke van Ree eindigde als derde met 19 sec. en 22 punten. Ook-bij dé heren deed zich een zelfde situatie voor. Cees dé Groot won evenals in 1971 en 1972.de beker. Hij had 17 sec. nodig en verwierf 25 punten. Tweede was bier Koos Kort land, 24 put. en 15.2 sec.; 3. René Saco, 17.6 sec. en 23 pnt. Uistlag meisjes: 1. en wisselbe ker, Yvonne Klaassen, 23 pnt. en 15.2 sec.; 2. Ingrid Saco, 23 pnt. en 1B.7 sec.; 3. Ria Warne- wa, 22 pnt. en 18.5 sec. Bij de jongens was de wisselbeker voor Piet Visser met 22 pnt, en 20.3 sec.; 2. Lucas Adriaansé, 21 pnt. en 19.5 sec.; 3. Wim Poolt, 21 pnt en 23.8 sec. Voorzitter B. van Noordennen reikte na af loop de wisselbekers en overige prijzen 'it. De duur van de cursus is gesteld op 15 weken van twee lesuren, per week onderverdeeld iiLwrfe lessen; leiding geven en onh&sJk- kelingsperioden van de jongpn 17& uur; Sporthygïëne 10 Geschiedenis en organisatie "$h uur. m-. De lessen zijn voor Kerstmis beëindigd, waarna in janggrf een eenvoudig mondeling 1exa men wordt afgenomen. De fas ten aan deze cursus verbonden- zijn laag gehouden," vijftien guK den, met welk bedrag de Kpe" ning-Courant van de eigen enïging belast wordt. Particulieren betalen hetzelfdé^e* drag aan de cursusleider. Eèn viertal boekjes dienen private worden afgerekend gedurérkte de cursus. Inschrijving ^ÖOf deze cursus (minimum leeftijd. 16 jaar) uitsluitend schriftelijk aan: Administratie Jetsgdlei- derscursussen KNVB,. Afdelfoï Rotterdam, Postbus 1335 Rotten dam. Sluitingsdatum ïnschrij' ving 15 augustus. In en buiten de sport wereld besta'at nogal enig misverstand omtrent bet instituut, dat zich noemt .Stichting Provinciale Sport raad Zuid-Holland, De één denkt, dat het een rrjksm- stell-isig ds of op z'n'minst een semi. De gedachten van de ander gaan meer in de ricMng van een provin ciale instelling, vallende onder Gedeputeerde Staten van Zuid-'Holland. En weer een derde, die wel eens de Mok hoorde luiden, ziet in De Provinciale Sportraad 'een soort van sinterklaas, (waaibi'j mien slechts be- troef t aan 'te kloppen om bijvoorbeeld een nieuw clubgebouw uit de grond te toveren. Nebbeling: „Vooral omdat de. jon gens erg op die beker gebrand zijn. Tenslotte komt hij nou wel erg dichtbij. We spelen dan. ook zo sterk mogelijk." Met de va- canüe van Martin de Jager be- tekent dat de volgende opstel- ï'ög: Spermon, H. de Raay, Van de Burg, Commijs, Jung; Van Buuren, De Bruin, Van Baarle; Van de Voort, Muylaert. Aan vang van het duel in Delft is twee uur. Schiedam De baancommissie van de Schledamse wielerbaan houdt komende zondag weer een Nationale baanwedstrijd voor amateurs, nieuwelingen en ad- spiranten. De wedstrijden begin nen om 2 uur en bestaan uit: sprintwedstrijden, klnssements- ritten, afvalwedstrijden, baanre cord en persoonlijke achtervol ging over vier kilometer. Hoofd schotel is een koppelkoers over 150 ronden (3814 km). Daar naast worden demonstratieritten gereden door jeugdrermertjes in de leeftijd van 8 tot 13 jaar. Directeur van do Provinciale Sportraad, de heer A. Wiersma, glimlacht. Hij zit weinig direc teurachtig in zijn overhemd in een kleine kamer van pand Be noor denhoutsew eg 23. Hij maakt meer de indruk aan het hoofd te staan van een éénmans-bedrijf je. Wat de Provinciale Sport raad ook bijna is, met één as sistent en een paar meisjes om het typewerk te doen. Noch de heer Wiersma, noch zijn Provin ciale Sportraad maakt de in druk, die kennelijk naar buiten is gemaakt. Maar zoals gezegd, hij glimlacht en zegt; Directeur A. Wiersma: „Alleen In Zuid-Holland al tachtig overdekte zwembaden nodig". Het voltallige bestuur van de Provinciale Sportraad bijeen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4