SCHIEDAMSCHE COURANT Centraal alarm voor ambulance-diensten Livin' Blues zaterdag bij Martin Green Gemeentebestuur speelt voor Sinterklaas 11. Roelfsema opent Werkwinkel Hoogstraat vrijdag afgesloten Voor het hele Rijnmondgebied zelfde telefoonnummer Carillon St Janstoren wordt se- restaureerd C. Don bespeelt carillon m 2 kranten voor één prijs MILIEU-OOG" MOET SYMBOOL WORDEN Twintig miljoen nodig Foor - schoon 'water In gebouw Arcade: Felle kritiek van raad: 'Zoekt 0 een echt apart behang HULST BEHANG/.ee/t het Woensdag 6 juni 1973 4 pagiöa'8 99ste jaargang no. 24733 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL De formatie Livin1- Blues Van een onzer verslaggevers hulp kunnen worden, gebo den, omdat de centrale in één oogopslag kan overzien welke posten en welke na bijgelegen districten zou den kunnen assisteren. Vlaardingen Rijnmond krijgt een steeds dikkere vinger in de gemeentelijke pap. Wellicht dit jaar al is een voorstel te verwachten om te komen tot een een- KORT NUMMER traal alarmnummer voor ambulance-diensten in het Het Openbaar Lichaam Rijnmond hele Rijnmondgebied. De ls 5hans bezi& met een oöder" hulpverlening bij ongeval len en dergelijke zou In zo'n geval centraal in Rot terdam worden geregeld. Na een melding schakelt de Rotterdamse centrale het betreffende district in. Op deze manier zou in bepaal de gevallen, rampen en an dere calamiteiten, sneller Schiedam Burgemeester H. Roelfsema opent dinsdagmiddag 12 juni om half vijf de Werkwin kel van het Gewestelijk Ar beidsbureau op de Korte Dam 6. Deze winkel ïs tot stand gebracht met medewerking van het De partement Schiedam der Neder- landsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel en de Ge- „,meenteljjkeT,Sociale- Dienst,, die voor de bezetting zorgt Een van de taken van de winkel is het bijhouden van een zoge naamde vacaturebank. Voorts wordt In de winkel informatie verstrekt over de mogelijkheden en de taken van het Arbeidsbu reau, eveneens kan men zich er laten voorlichten over sociale voorzieningen. Schiedam Het carillon van de Sint Janskerk aan de Lange Kerkstraat zal worden gerestau reerd, De gemeenteraad heeft besloten hiervoor een bedrag van 166.000 gulden beschikbaar te stellen. Samen met de giften van het Ca rillon-comité (18.437 gulden), de Stichting Carillon Schiedam (10.510 gulden) en de Spaarbank anno 1820 (33.100 gulden) zullen de kosten voor de restauratie worden gedekt. Dp vragen van 3. H. M. Voorwald (PvdA/PPR) deelde burgemees ter H. Roelfsema de raad mee, dat de toren waarin het carillon zich bevindt eigen brandvoorzie- ningen heeft -en is verzekerd. De heer Voorwald vroeg dit naar aanleiding van het feit, dat de kerk een defecte installatie kent „Dat is de zorg van het kerkbestuur", vond Roelfsema. 3urgemeester en wethouders zul len het ministerie van CRM vragen een subsidie te verlenn. vragen een subsidie te verlenen. Het verzoek zal echter pas na 1975 worden behandeld. „Daar om moet deze zaak niet worden uitgesteld", pleitte de burgerva der. „Het is nu of nooit". -fltedam De stadsbeiaardier C. Don geeft zaterdagmiddag van vijF uur tot half zes een concert op het carillon van de Prote Kerk. Het programma be aat uit Pinksterliederen. zoek in deze richting. Men is er van overtuigd, dat het centrale alarmnummer er snel moet ko men. Dit jaar misscchien al. Met medewerking van de PTT zou tot eenkort, gemakkelijk te ont houden en dus handzaam tele foonnummer moeten worden be sloten. Desnoods bestaande uit drie cijfers. De voorstudie over het centrale alarmnummer is over een paar maanden te verwachten. Net als dat met het huidige en her en der in de gemeenten circuleren de streekplan (een vooront werp) gaat zou ook dat voorstu dietje de gemeentelijke ronde moeten doen. Het is daarom vooralsnog niet te voorspellen wat de kosten zullen zijn van een dergelijke maatregel. Het is evenwel duidelijk, dat op de plaatselijke posten extra-kosten zullen, moeten worden gemaakt om de centrale alarmdient zo soepel mogelijk te doen verlo pen. Het invoeren van een centraal alarmnummer heeft, volgens zeggen, niets tot weinig te ma ken met de Rtjnmondplannen om te komen tot een districts- GG en GD. In haar voorontwerp spreekt Rijnmond over een der gelijke geneeskundige dienst en noemt haar van belang. Er is thans nog weinig zinnigs over te -v-zeggen" omdat" zowel vart^'be- stuurlijke als medisch-deskundr- ge zijde studies over deze mate rie gaande zijn. OVERBODIG kVlaardlngen (de commissie voor de volksgezondheid althans) heeft in ieder geval laten weten dat een. districts-GG en GD een te groot apparaat Kjkt om doel matig te kunnen werken. Men houdt daarbij *n dreigende „overbeddbig" fn *t oog, dat wil zeggen, een overvloed aan zie kenhuisbedden, En dat Is niet de bedoeling. Vandaar dan ook dat de commissie van Volksge zondheid het bouwen van een ziekenhuis op Voorne-Putten een overbodige zaak lijkt. Geheel in het kader van ruim en grootschalig denken stelde Rijn mond in haar voorontwerp streeklan dat het vestigen van zondheidscentra .rnoet worden gestimuleerd, waarbij wordt ge dacht aan één degelijke voorzie ning per 25.000 inwoners. De groepspraktijken, dan wel ge- commissie Volksgezondheid rea geert daarop met een ,dat zou inhouden dat tenminste acht huisartsen in Vlaardingen. zou den moeten participeren, het geen praktisch niet te verwezen lijken valt". 4 HUISARTSEN Acht huisartsen op 25.000 inwo ners noemt de commissie te groot. Vier artsen op 12.000 komt meer in de Vlaardingse riebtfng. Een groepspraktijk van die omvang lijkt d ewethou- der van Volksgezondheid, me vrouw Van Didjn-S pruljt, uit voerbaar. Een werkgroep, die zich met deze „groeps-proble- matiek bezighoudt", hoopt op korte termijn met een nota te verschijnen. Vloer warenhuis wordt gestort Schiedam De Hoogstraat is vrijdag voor het ver keer geheel en voor voet gangers gedeeltelijk ge sloten in verband met de bouw van het midden stands-warenhuis. Vrijdag wordt de vloer voor de eerste etage gestort, waarvoor tienduizenden kilo's beton nodig zijn. In de nacht van donderdag op vrijdag zal bij het wa renhuis een hijskraan met een groot voetstuk wor den gemonteerd. Voor de voetgangers blijft een looppad van een a ander halve meer breed vrijge. laten De politie zal maatregelen treffen om vrijdagmorgen tot elf uur vrachtwagens, die op de Hoogstraat moeten zijn van zowel, de Koemarkt ais de Appel markt of de Hoogstraat in te laten rijden, en deze achteruitrijdend via de zelfde Toute weer te laten verlaten. De belemmeren de hijskraan wordt vrij dagavond weer verwij derd. De winkeliers worden ver zocht, de leveranciers tij dig te wijzen op de strem ming van het expeditie- verkeer. Schiedam „Het college van burgemeester en wethouders speelt voor Sinterklaas. Het wekt verwachtingen die niet ge honoreerd kunnen worden". Keiharde woorden. Uitgesproken in de gemeenteraad bij de be handeling van de afkoop van het watercontract en de beste ding van het geld, dat daar uit voort vloeit. meest ervaren leden in de raad - toonde aan dat het contract aan verscheidene kanten ram meit. Kritiek, die zich opstapelde: In to taal hadden zeven raadsleden de nodige bedenkingen over het voorstel van het college. En wel dusdanig dat burgemeester H. Roelfsema de vergadering voor beraad schorste. Profiteer nü van ttet unieke aanbod 2 Kranten te ontvangen voor da prijs vang één- de Sctiiedamse Courant met nieuws uit uw stad en omgeving, en hatH Rotterdam** Nieuwsblad met het 'laatste binnen- en bu.tenlandse nieuws.P Geef ons nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder enige varplfcMteg.1 de SC en HN te bezorgen en onldekzeff de vela pluspunten. I Dere bon In open envelop, mntfar postzegel, sturen f Rotte-damseb Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam stuur m.l.V.:*9 SC en RN l4dagen sratls naars raam straat „Waarom zo'n haast", zo het PCG-raadslid P. Poot. „Er had eerst een gedegen studie moeten komen". En hij was niet de enige die kritiek had. stelde burgÊIöeester daarna: „WIJ stellen voor het agendapunt aan te houden, opdat wij —mede aan de hand van de vanavond gemaakte opmerkingen - de zaak nog eens kunnen bestude- vHet raadslid tnr, M. J, M. van ren* Kinderen (KVP) - een van de De afkoop van het „eeuwigduren- Vlaardingen S'ijdopen gesperd blikt een zwartomrand oog de ver vuilende wereld in. In het oog ligt een zwarte pupil „gebroken" door een witte zandloper. Ziedaar, in zwart-wit, het vignet, dat de Vlaardingse werkgroep Milieubesef na ryp beraad een eerste prijs toekende. Het embleem moet landelijk milieusymbool worden. Vlaardingen was met de prijs vraag voor het ontwerpen van een vignet voor de Stuurgroep Milieuhygiëne, volgens zeggen, de enige Nederlandse gemeente, die in het kader van de door de Verenigde Naties ingestelde „wereldmilïeudag" een dergelij ke vignetten-prijsvraag organi seerde. Vlaardingen is vastbesloten het „milieu-oog" veelvuldig te ge bruiken. De nieuwe minister van Volksgezondheid en Milieu hygiëne, mevrouw Irene Vor- rink, zal worden voorgesteld, het vignet als lande/ijk symbool in de strijd tegen de milieuver vuiling te gaan handteren. Op plaatselijk niveau is men van plan het embleem te gebruiken bij alle activiteiten, die de Stuurgroep voor de Milieuhygië ne, zal ontwikkelen Het vignet komt in grote oplaag naar bui ten als sticker. Het zal aldus in Vlaardingen worden gedistri bueerd. Van de e&nentwSwtig inzendingen die de werkgroep Milieubesef binnenkreeg, achtte de werk groep de figuur van de Vlaar dingse gemeente-ambtenaar Ad van Weel (35) het geschiktst Het „oog" gaf en geeft volgens de zes juryleden het best weer hoe de wereld tegenover detoe- nemende milieuvervuiling moet staan: waalmam onder drei ging van de vervuiling en gedul dig, vandaar de zandloper. Het kon niet toepasselijker gisteren, op Wereldmilïeudag. Aad van Weel \erdiende honderd gulden met zsJl winnend vignet. de" watercontract met de i meente Rotterdam is een zaak die al enige tijd speelt. In mei 1972 was een krappe meerder heid van de raad voor de af koop. RUIL Het watercontract behelsde dat Rotterdam eeuwig water aan Schiedam zou Jeveren tegen een schappelijk prijsje, in ruil voor het havengebied Nieuw-Mathe- nesse, dat toen eigendom van Schiedam was. Gp den duur vond Rotterdam dat geen haalbare zaak meer. Na jaren onderhandelen werd toen de afkoopsom bepaald op veer tien miljoen gulden. Een bedrag waar tien miljoen van besteed kan worden. De rest wordt on dermeer gebruikt voor het op vangen van de geleidelijke ver hoging van de watertarieven. Raadslid Aad Wiegman <D'66): „Volgens een indertijd door de gemeenteraad aangenomen mo tie, zou de besteding worden be sproken in een of meer commis sies. Dat is met gebeurd". VOORBARIG „Deze voorstellen zijn te voorba rig", zo zei het WD-raadslid Gerard Verhulsdonk, „Het colle ge heeft voor ons gedacht Elke fractie had de kans moeten krij gen zijn verlanglijstje op te stel len." „De bevolking, zowel als de frac ties moeten de kans krijgen te reageren", merkte Aad Wieg man verder op. „Daarna kan in de commissie het wensenpakket worden behandeld. Tenslotte kunnen dan b. en w. een voor stel aan de raad doen". Een voorste! waar het college van burgemeester en wethouders in grote lijnen wel akkoord mee zullen moeten gaan om een storm van kritiek zoals die o.m. in de raadsvergadering werd geuit verder te ontlopen." Schiedam De formatie Livin* Blues geeft zaterdagavond voor de tweede maal in dit seizoen een concert in gebouw Arcade aan de Lange Haven 71. Het op treden van deze populairste Ne derlandse blues-groep is georga niseerd door Martin Green. Het programma begint om acht uur. Enkele maanden geleden zag het er naar uit, dat de groep opge heven zou worden in verband met interne moeilijkheden. De oprichter van de groep, sologi tarist Ted Oberg, dreigde er mee, de formatie te verlaten, maar in plaats van Ted trok de drummer Arjean Kamminga zich terug. Inmiddels is hij ver vangen door de Engelse studio- drummer Kenny Lamb, IOERNEE De -onderlinge sfeer' is weer uitste kend. Vorige week is de groep teruggekeerd van een zeer suc cesvolle toernse door Duitsland. Een nare bijkomstigheid was echter, dat alle persoonlijke be zittingen van de leden,van de groep uit de bus gestólen zijn. De formatie, die in populariteits- poules van verschillende Neder landse muziekbladen als num mer een uit de bus kwam, is in 1968 ontdekt door Peter Green, de sologitarist van Fleetwood Mac. Nadat Green Livin' Blues in een voorprogramma had beluisterd, haalde hij de groep voor een tien-daagse toemee naar Enge land. De groep heeft reeds vier lang speelplaten op de markt ge bracht, de vijfde is in septem ber te verwachten. Ook op sing le-gebied heeft de groep ver dienstelijke resultaten geboekt. Hits als L. B. Boogie, Wang- Dang-Doodle en Murphy McCoy hebben geruime tijd in de Ne- derlandse top-tien gestaan. BONGO'S Zanger van de groep is Nicko Christiansen, die tevens op de bongo's speelt. Lange tijd speel de hij samen met John La Grand, die als mondorganist bij Livin' Blues speelt. De reeds eerder genoemde Ted Oberg is de leider van de groep en ontwerper van de platenhoe zen van Livin' Blues. Ruud van Buuren, die vroeger deel uit maakte van Groep 1850, speelt basgitaar en de drummer van de groep is Ketmy Lamb, Over 'énkele weken besluit Green's Society het seizoen met een concert van de Schotse roek-groep Writing on the Wall. De toegangsprijs is zaterdag zes gulden voor leden en zeven gul den voor niet-leden. Vlaardings Jeugd koor in 't Engels Vlaardingen Voor het vertrek naar de Verenigde Staten en Canada treedt het Vlaardings Jeugdkoor nog eenmaal In Vlaardingen op. De „Vlaardings Youth Chorus", 2oaIs de zanger tjes van dirigente Jo Mulder he ten, geven die uitvoering op 14 juni In de Stadsgehoorzaal. Het wordt een optreden la het En gels. Opgevoerd wordt de operette The Magie Wand, tekst en muziek zijn van Jo Mulder. Pianiste is Ria Korpershoek en de dansen zijn ingestudeerd door Rita Timmerman. De toegangsprijs is drie gulden. De voorverkoop Is bij het bureau WV (Vis- bank) mogelijk. Schiedam „De Nederlandse ge meentes zullen zo'n twintig mil joen gulden moeten investeren in het bouwen van waterzuive ringsinstallaties. Pas met dat schone water zullen de kikkers terugkomen" Dat zei de Haarlemmer H. Cbme- lissen op een contactavond van de aquarium vereniging „Na tuurgenot in Huis". Op deze avond was het terrarium met zijn bewoners de reptielen en amfibieën onderwerp van ge sprek. De heer Coraelissen, die zelf sinds zijn veertiende jaar kik kers en padden kweekt: „Alle amfibieën zijn op schoon water aangewezen. Schoon poiderwa- ter is echter schaars in ons land". Van de 1200 soorten kikkers die er zijn, komen er nu nog maar 2 de groene en bruine kikker veel voor. Met een beetje ge luk kan men nog een boomkik kertje tegenkomen. Aan padden is ons land de gewo- en rugstreeppad nog rijk. Plaat selijk komt in Zuid-Limburg de vroedmeesterpad voor. De man netjespad van deze soort draagt de eitjes van vrouwlief op zijn rug, op zoek naar water, In vlotte stijl vertelde de heer Comeiissen meer bijzonderhe den over deze paddensoort In Epe was er tot voor kort een grote broedkolonie van. WEG Deze kolonie leefde in een troebel stukje water, dat tussen maart en augustus dik was van de paddenvisjes. Het water moest echter plaats maken voor een nieuwe weg. De heer Coraelis sen vond het jammer dat de aan mollen, egels en kikvorsen bescherming gevende wet is op geheven. „Commercieel als wij zijn, leveren, wij kikkers aan België. Nog steeds krijgen kik kervangers vergunningen". Aan de hand van dia's maakte de heer Coraelissen, die zei verkik- kert te zijn op kikkers, verder een en ander duidelijk over kik kers en padden uit alle wereld delen. Fotobijschrift: Met het schone water komen de kikkers terug. Schiedam - Broersvest 85'; tel. 010-269702 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1