'Als je met Bolmers' plannen in Delft komt, word je weggelachen.*.' 3 maanden I CATTY TIP In Zuid-Holland geen fosfaatslakken voor wegenbouw ft ft Fluoru i tstoot is te hoog foedoeki NIEUW RAADSLID WAM DE VISSER: Plannen zijn sprong in het duister Twee auto's total loss Wat gek? Slim - -ML UW: lènnjjnspaar- deposito y Sigaretten- diefstal MET BROMMER DOOR RUIT BankMees&Hope SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 6 JUNI 1973 "1 opzegging, - Schiedam Wim de Visser is een teleurgesteld man. Ook gèïrriteerd. En wel, zodra de - laatste maanden zo langza merhand berucht geworden - bïnnenstadspïannen van wet houder Bolmers ter sprake komen. Het door Bolmers* te genstanders geliefkoosde woord „prestige-object" valt ook nu weer diverse malen. Wim de Visser Is een nieuw „verschijnsel" binnen de gren zen van politiek Schiedam. Het woordje „nieuw" mag hier eigenlijk niet worden gebezigd. Hij wordt weliswaar pas tijdens de gemeenteraadsvergadering van 25 juni aanstaande officieel als PvdA/PPR raadslid geïnstal leerd, zijn politieke interesse dateert uiteraard niet van anno .1973. Ongeveer drie jaar geleden maak te hij deel uit van de zogenaam de FG-groep (een soort jonge ren-werkgroep) van de Partij van de Arbeid. „Afgeknapt" op die FJ.C, die al snel een onna tuurlijke dood stierf, werd hij overgehaald een niet verkiesba re plaats in te nemert op de PvdA-lijst van 1970. Niet ver kiesbaar, omdat hij zijn aan dacht meer nodig had voor zijn studie bouwkunde in Delft (hij studeert overigens nu nog), Hij werd daarna verscheidene ke ren benaderd om dat woordje „niet" weg te laten strepen. Na een paar keer te hebben gewei gerd, trok het „rode front" hem toch naar zich toe. „Want", zo stelde men, „de partij heeft veel meer jong bloed nodig". Door het plotselinge vertrek van de fractievoorzitter van de PvdA/PPR. de heer P. Bosch man, kreeg dat „jonge bloed" de kans de Schiedamse gemeen teraad van een transfusie te voorzien. Het kersverse raadslid - zesen twintig jaar, niet al te lang haar, wel uitgedost met een vervaarlijke snor - zal naast de gemeenteraad ook plaats nemen tin de commissie stadsontwikke ling. Hij zal daar de heer A. Vertinde vervangen, die plotse ling moest opdraven voor de weggevallen Boschman. Diezelf de Verlinde werd daarna trou wens ook - tijdelijk - fractie voorzitter van de PvdA/PPR in de gemeenteraad. -Het eerste optreden-van Wim de Visser in de commissie stads ontwikkeling had eigenlijk een nen van notabene zijn eigen partijgenoot Bolmers zitten hem hoog. Die plannen zijn verleden week de commissie mét onver wacht weinig tegenstand gepas seerd. En dat. dat vrijwel zon der slag- of stoot is geschied, hindert hem duidelijk. ACHTERHAALD „Het Is een prestige-object voor Bolmers en de gemeente. Het hele idee van een stadserf en dergelijke is al door de tijd ach terhaald. Het hangt ook veel te veel aan elkaar vast. Als dè wa renhuizen er komen, gaan ze ei sen stellen. Logisch natuurlijk. En dan moet er parkeergelegen heid komen, van die garages dus, goede aanvóerwegen, enfin noem maar op". Wim de Visser is lid .van de werkgroep Schiedam: "zoiblijf=je op^debodgte". première met wurwerk kunnen Het ]u;d dus jfc luni-rion tuarp npt mot nat hu worden, ware het niet dat hij een maand te laat als socialis tisch commissielid aan het ro bijnrode fimament verschijnt. De ook door hem verfoeide plan- Jongbloed voor tie partij. van iemand die Bolmers „plan nen in het geheel niet „ziet zit ten". Er zijn echter volgens hem toch ook duidelijk positieve kanten aan het plan. De wo ningbouw bijvoorbeeld. „De woningbouw is verreweg het meest positieve punt. -Het is broodnodig, dat de woonfunctie in de Schiedamse binnenstad wordt hersteld. Dat de wonin- gen bijvoorbeeld worden onder verdeeld in verschillende secto ren (woningwet-, premie- en „vrije sectori'-woningen) juich ik alleen maar toe". Over de te realiseren winkelop pervlakte, compleet met drie warenhuizen, heeft hij geen goed woord over. „De meeste winkeliers, vooral kruideniers en dergelijke, kan je door de komst van een Vendet wel af schrijven". „De winkeliers die hun zaakje in de Hoogstraat in het gedeelte na het museum runnen en die willen blijven zitten omdat ze geen kapitaal genoeg hebben om de hoge(re) huren van de nieuwe panden te betalen, zul len moeten verdwijnen". Alleen speciaalzaken en winkels die gunstig - dus voorin de Hoogstraat - liggen, zullen hun hoofd boven water kunnen hou den". WERKGROEP Joep, de huiskater sprint van een verborgen hoek plotseling op zijn schoot als het onderwerp „werkgroepen" ter sprake komt. In het gezellige, sfeer uit ademende kamertje komen te keningen tevoorschijn, die door de Werkgroep Schiedam, samen met verscheidene deskundigen, als alternatief plan is" samenge steld. De ideeën van bijvoorbeeld archi- tect-in-spé Dolf Messing vinden bij hem een uitstekende bodem, „Zo hoort 't eigenlijk", memo reert hij, „het is een veel te be ter te faseren plan. Bij de ge- meentèraadsplannen hangt alles te veel aan elkaar vast". Messing beijvert zich er vooral voor de Schiedamse binnenstad niet aan te tasten door simpele gebouwen als warenhuizen. Ook introduceerde hij het plan voor „een. hulskamer voor de binnenstad", achter het huidige internaat „De Uitkijk" dn de Hoogstraat. Een plein met - de al aanwezige - bomen, omgeven door in de oude bouwwijze -aan gepaste winkels met daarboven woningen. Wim de Visser blijft in ieder ge val lid van de. werkgroep, al zal hij het een stuk drukker krijgen met zijn raadsfunctie. „Het is een voomvaarde om goed op de hoogte te blijven", stelt hij. En over de werkgroepen: „Deze mensen moeten eigenlijk veel meer gerespecteerd worden. Neem b.v. dat meisje, dat door burgemeester Roelfsema en Bol mers volgens de werkgroep Is geïntimideerd, wat betreft de Mouterij. „Kijk, er 2ijn weliswaar geen ge tuigen bij dat gesprek geweest. Het kan overdreven zijn, maar er schudt altijd een kern van waarheid "in". En: „Ik geef toe dat die groepen niet altijd even tactisch naar voren treden, „maar ze zijn wel altijd vol strekt eerlijk". BEZWAREN- De mening van de Werkgroep Schiedam over de bïnnenstads pïannen zal in bezwaarschriften worden vastgelegd. De gemeen te geeft namelijk iedereen de gelegenheid via deze geschriften zijn mening over de plannen te spuien, Bezwaren zijn ér in ieder geval voor de Werkgroep Schiedam en Wim de Visser genoeg. Wat ze dan ook gaarne op papier tot ui ting brengen. De plannen van de gemeente wor den trouwens „tentoongesteld" in het speciale informatiecen trum, dat aan de Huis te Rivie- reweg zal verschijnen. Alleen jammer, vindt Wim de Visser, dat alleen de gemeente de gele genheid krijgt haar plannen te tonen. En. niet zoals hij graag had gezien, óók de Werkgroep Schiedam. En dan komt hij onvermijdelijk weer bij de plannen terecht. Speciaal de commissie stadsont wikkeling, die als een nacht kaars uitging. Waardoor de wet houder over de eerste hinder paal op zijn weg heensprong. Een sprong in het duister, vindt Wim de Visser. mVAKANtTETIJD Waar blijven we met de poes wanneer we op vakantie gaan? Misschien trekt u in een vakan tiehuis en kunt u het dier mee nemen. Wellicht Is het mogelijk poes thuis te laten in zijn. eigen vertrouwde omgeving en hem daar door een bevriende relatie te laten verzorgen. Sommige dieren raken dan echter toch uit hun gewone doen. vooral als zij hun tijdelijke verzorger niet ken nen. Mogelijk ook kan poes uit logeren worden gestuurd bij vrienden of kennissen. Maar dan de gastheren wel op het hart drukken dat zij het dier vasthou den, want anders bestaat de mogelijkheid dat het verdwaalL Tenslotte hebben we dan nog de dierenpensions. Deze nemen uw poes. voor wie u vooral tijdig dient te bespreken, alleen maar op als het dier tenminste 1 maand van te voren is ingeënt tegcr^ kattcziekte. Inenting te gen nies-ziekte is niet verplicht maar wel zeer gewenst. Schiedam In Zuid-Holland zijn bij de wegen bouw geen fosfaatslakken toegepast, zoals in het Zeeuwse Sloegebied, waar ze geleid zouden heb ben tot een verhoogde radio-activiteit. Gedepu teerde staten hebben overigens geen beperking te stellen: het is een zaak die van rijkswege gere geld moet worden. Er zijn in Zuid-Holland ook geen bedrijven die soortgelijke materialen produ ceren. Het dagelijks bestuur van, de provincie heeft dit geantwoord op vragen van het statenlid G.'G* van Blokland (D'66) uit Voorhout, die veront rust is door In het Sloegebied gemeten verhoog de radio-activlteit. Gebruik van de fosfaatslakken bij wegenbouw zou mensen, die het materiaal verwerken, blootstel len aan straling van bijna driemaal de toegela ten dosis, fa hun antwoord verwijzen GS ook naar hetgeen de minister van volksgezondheid ..en milieuhy giëne over deze kwestie hééft gezegd in ant woord op vragen van kamerleden. De minister stelde bij die gelegenheid dat het in het algemeen onjuist is te beweren dat in het Sloegebied veel meer radio-activiteit voorkomt dan gemiddeld in Nederland. Overal komen variaties in de van nature aanwe zige straling voor. Het is volgens de minister ook met juist dat de fosfaatslakken in kwestie flink radio-actief zijn. De straling, die: zij voortbrengen is even groot als die van vele gesteenten en bedraagt ongeveer de helft van hetgeen volgens internationale nor men wordt aangemerkt als radio-actief. Eveneens onjuist heelt de minister het genoemd dat mensen die met de slakken werken, drie maal zo veel straling moeten verwerken als in Nederland toelaatbaar wordt geacht. Deze foutieve uitleg berust'volgens de minister op het door elkaar gebruiken van normen, die in verschillende gevallen worden toegepast. Hoewel de fosfaatslakken volgens de minister met radioactief zijn, deelde hij nog mee, dat per jaar ongeveer 500.000 ton van dit materiaal ont staat, bij verwerking van fosfaatertsen. Op het terrein van Hoechst NV in Vlissingen is hiermee een slakkenberg gevormd. Bij dijkbouw voor de Deltawerken zijn per jaar ongeveer 700.000 ton slakken gebruikt en als on dergrond voor wegenbouw ongeer 100.000 ton per jaar. Rockanje Zondagavond zijn bij een aanrijding in Rockanje een lelijke eend en een DC-19 in aanrijding gekomen en daarbij total loss geraakt. De bestuurder van de eend uit Spijkenisse, kreeg bovendien en kele verwondingen. Het is de derde aanrijding op de kruising Pancras-Gorseweg-Gorsedijk in enkele weken. Er worden nu be veiligingsborden aangebracht. Spijkenisse Het tennispark Spijkenisse is opnieuw doelwit geworden van dieven. Uit de kantine van dit park wer den 175 pakjes sigaretten gesto len. De daders zijn nog niet be kend. Het is voor de vijfde maal, dat in deze kantine is in gebroken. Rozenburg Een vijftienjarige jongen heeft met een, zonder toestemming, geleende brom fiets een etalageruit vernield. De jongen had de brommer ge pakt op de Emmastraat. Toen hij wegreed verloor hij de macht over het stuur. Hij reed een portiek in. De ruit werd vernield, de brommer bescha digd, maar de bestuurder kreeg geen letsel. „Het zit er wel in, dat zijn plan nen ook de raad passeren", zegt hij moedeloos. „Het is eigenlijk een belachelijke zaak datde achterban van Bolmers - de PvdA/PPR dus - zo moeilijk doet. Je had het eigenlijk meer van rechts verwacht. Maar, zoals ene Hendriks van het Eco nomisch Instituut voor de Bouw nijverheid zei: „Slopen schijnt tegenwoordig progressief te zijn". Wim de Visser zegt dit lachend. En wat ernstiger: „De enige die eigenlijk voldoende aandacht aan de plannen heeft besteed is Aad Wiegman (D'66). Hij was het bijvoorbeeld die erop wees, dat het inwonertal van Rijn mond - volgens een Rijnmond- rapport - zal dalen, in plaats van stijgen zoals Bolmers be weert". Het zelfde geldt voor het winkel behoefte rapport, waarmee de wethouder op de commissiever gadering de vloer aanveegde. Of dat inderdaad terecht is ge beurd, zal misschien binnenkort blijken. Want, zegt Wim de Visr ser: „Uit vertrouwde bronnen weet ik, dat binnen twee weken dat rapport in de openbaarheid zal worden gebracht". EMPEO Ook de Empeo ais projectontwik kelingsmaatschappij, die de plannen van Bolmers gestalte zal.moeten geven, kan bij hem geen genade vinden. „Dacht je dat de Empeo belang had bij een rehabilitatie - zoals het wordt genoemd - van de binnen stad?" „Welnee. Het wordt geen rehabili tatie, maar sanering of te wel kaalslag en nieuwbouw. De ge meentebelangen zijn volgens mij tegenstrijdig aan de belan gen van de Empeo". Over de kosten van het plan denkt hij het zijne. „Bolmers zei op de commissievergadering dat de plannen een slordige vijf- entwLntü'g miljoen zouden gaan kosten. Dat bedrag wordt dan oyer, dertig; tot.^veertig jaar uit gesmeerd. Hij legde daarbij de nadruk op, dat de renovatie van de oude wij'ken niet in gevaar zou komen". d. „Volgens mij komt daar niets van terecht. Schiedam heeft notabe ne na een grote stad als Rotter dam het hoogst percentage oude 5 woningen in het Rijnmondge- bied". „Ik vindt het bijzonder jammer, dat Aad Wiegman in zijn strijd praciisch alleen stond". Was Wim de Visser al commissielid j geweest (Hij geeft toe: „Het is voor mij makkelijker als bulten- staander"), had hij ook meer j tegengas gegeven. „Misschien had ik dan zelfs geen oranje Ucht gegeven voor het bestem-1 mingsplan (zoals Aad Wiegman j deed), maar rood licht", glim- j lacht hij. Wim de Visser - als student in de bouwkunde, in november afstu derend - Is in leder geval geen teek op het gebied van bestem mingsplannen. Hij tenslotte: „Ais je in Delft met dit plan op de proppen komt, word je ter stond weggelachen Schiedam, Nieuwe Haven 133. Vlaardingen, Schiedamseweg 53. Telefoon 010 - 340 222. Vlaardingen De lozingen van de Windmill mogen in plaats van 7,2 kg fluoride per uur niet meer dan 4,8 kg fluoride per uur bevat ten. Uit metingen van het TNO is gebleken, dat wanneer de fosfor- zuurfabrleken I en ÏI van Windmill in vol bedrij'f zijn, de emissie niet hoger dan 4,8 kg per uur hoeft te zijn, Het college van burgemeester en wethouders van Vlaardingen heeft, bij de Kroon beroep aan getekend tegen de door Gedepu teerde Staten aan Windmill Hol land N.V. verleende vergunning inzake de wet op de luchtveront reiniging. B. en w. maken voor al bezwaar tegen het ontbreken van de bepaling, dat de uitstoot van de afzuigingen van de fos faat ontsluiting en van de at mosferische indampers van de fosforzuurfabrieken I en 11 in-, plaats van 7,2 niet meer dan 4,8 kg fluoride per uur mag bevat ten. Die bepaling stond wel in de pnt- werp-vergunning, die Vlaardin gen aan Gedeputeerde Staten stuurde. Over de voorwaarden in dit ontwerp was overleg ge pleegd met de Arbeidsinspectie van Rotterdam, de Inspectie van de Volksgezondheid voor de hygiëne van het müieu in Zuid Holland, het TNO en de Provin-:, ciale Waterstaat. Gedeputeerda Staten zijn kennelijk aan dit ge meentelijk advies voorbijge gaan. Windmill had de vergunning nodig voor de uitbreiding van de fa briek aan de Maassiuisedijk met een derde fosforzuurfa- briefc. Door het bedrijf werd destijds toegezegd dat dan de .eerste fosforzuurfabriek geslo- -rtem zou -worden. „Maar", zo zeggen b. en w., „achteraf is gebleken dat het bedrijf onder fosforzuurfabriek I alleen de produkde-eenheid voor- dun fos- forzuur verstaaten niet de aarbij behorende atmosferi sche indampers". Mopshonden gaan kenneiijk gebukt onder hel kinderliedje "toen. onze Mops een Mopsje was, was-ie aardig o-m te zien, nu Waft-ie alle dagen enz". Mei een speen in je bek blijf je er natuurlijk lief uitzien. Pugsley, de mopshond van de 15-jarige Australische Paul Kelly, blijft dag in dag uit met het ding dat hij op straat vond rondlopen. Slim.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3