GEMEENTE Inspraakplan m KRUIDIGE BERMEN Per jaar moeten 500 woningen worden ontruimd Personen wagen gekanteld n van Drs. Harbrs nieuwe directeur GAB Inbraak in assurantie kantoor overvallers nog niet gevonden Feestavond Elkander Recorder uit auto gestolen Werk winkel geopend WERKPLAATS Voorzieningen schieten tekort COMMISSIE 59 99 geen optimisme Rode Kruis: 16500 gulden -*r STEEN V.p SLEPEN Sociale Advies commissie vergadert VAKANTIEWERK fcy Si:- Woensdag IJ juni 1973 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL i pagina'; 99ste jaargang no. 24738 SchledamA'Iaardingen De werkwiokel aan de Korte Dam 6 Jn Schiedam is geopend. Vacatures, overzichtelijk onderge bracht in mappen, liggen er te kust en te keur voor iedereen ter Inzage. De winkel is vrij toegankeülk en men wordt geacht, zichzelf te bedienen. Burgemeester H. Roelfsema leidde de openstelling gis termiddag In tijdens een bijeenkomst in de raads zaal van het oude Stad huis. Ten overstaan van verte genwoordigers Uit het be>- drijfsleven en van de in- stanties. die hebben ge- holpen de vacature-bank 5 op touw te zetten, sprak hij zijn blijdschap uit over de geschapen moge lijkheid voor werkzoeken den In de gehele Rijn mond, zelf uit de vele aangeboden banen een ge schikte werkkring te kie- Propaganda vond hij echter een eerste vereiste om van de werkwinkel een succesvolle onderneming te maken. Volgens de burgervader zouden de tweewekelijkse voorlich tingspagina's van de ge meente Jn het Nieuwe Stadsblad daarvoor zeer geschikt zijn. De werkwinkel, die ook een voorlichtende taak heeft, wordt „gerund" door Marjan den Buitelaar (20) en Grectje Koop- mans (24). Beide hebben bun baan gekregen via het Gewestelijk Arbeids bureau, dat de bank sa men met het departement Schiedam van de Neder- Iandschc Maatschappij voor Nijverheid en Han del en de Gemeentelijke Sociale Dienst beeft opge zet. Schiedam De uitvoering van de plannen voor de stads vernieuwing maken het aanstellen van een ppbouwconsu- lent noodzakelijk. Dit constateren burgemeeser en wet houders uit gegeens, volgens welke in het komende decen nium ongeveer vijfhonderd woningen per jaar moeten worden ontruimd om de veroudering van het woningbe stand tegen te houden. Tussen 1965 en 1971 sijn er jaarlijks niet meer dan honderd wonngen ontruimd. Om te voorkomen, dat steeds meer mensen in aanvaardbare wooninstuties komen te verke ren, en moet dit ^aantal, drastsch verhoogd worden. Dat betekent, dat veel gezinnen een andere woning moeten be trekken. In de afgelopen tien jaar zijn gezinnen verplaatst, waarbij een beroep gedaan moest wor den op verschillende vormen van maatschappijke dienstverle ning. Bij de overvoering van het aantal %te verplaatsen geznnen stijgt Ihet aantal problemen zodanig, idat deze niet meerdoor de ge- breikkig functionerende gezond heidszorg opgevangen kunnen worden. Met deze problemen wü het colle ge een „openbouwwerker tot taak een werkplan o te stellen voor.; de^de. »|anpa&L van ..;deV so- ciale problematiek dié veroor zaakt door de staddsnerlng. Ook moet- hij lijnen aangeven voor de communicatie tussen in-; stellingen van het particulier initiatief en die van de gemeen te en de bevolking, tekortkamm- gen opsporen van organisaties, die betrokken zijn bij de proble men van'de sanering en het ge ven van informatie aan de b-e trokken gezinnen- Het programma van de opbouw werker vermeldt voorts hetad viseren'aan de gemeente en in stellingen over het huisvestings- en verplaatsingsbeleid,,de maat schappelijke begeleiding en op- De kosten van het in dienst ne men van een opbouwwerker worden begroot op 40.000 gulden personeelskosten en 20.000 gul den aan kosten, die het appa raat en de activiteiten met zich meebrengen. Het ministerie van C.R.M. subsi dieert de personeelskosten en die van de activiteiten voor de helft en de huisvestings-organi- satte- en overige exploitatiekos ten vor 45 procent Het voor rekening van de ge meente komende bedrag, valt onder de factor sciale zorg en wordt, daardoor voor 80 procent it dit fonds vergoed. De vergadering van de commissie wordt in het stadskantoor ge houden en begint om acht uur. vang financiële maatregeen en de fasering van de afbraak. Het voorstel van bet college komt donderdagavond ter sprake tij dens een openbare vergadering van de SocialeAdviescómmis- sie. Gewezen wordt op het feit, dat de opbouwwerker bij het uitoefenen van zijn werk zal stuiten op het ontbreken of onvoldoende func tioneren van diverse voorzienin gen zoals het algemeen maat- schappelijk en het sociaal peda gogisch werk, dat de plaatselij ke problematiek Ttauweijks aan kan, en het. ontbreken van me disch opvoetkundig bureau en een bureau voor levens- en' ge- zinsmoeilijkheden. De opbouwwerker zal de tekortko mingen moeten signaleren en duidelijk moeten aageven hoe deze kunnen worden opgeheven. Schiedam De ^jarige, .schilder F. van I, uit Schiedam is met zijn driewielige personenauto in de Lange Nieuwstraat gekan teld, v Hij reed naar. zijn zeggen vijftig kilometer per uur, (toen hij een sigaretje opstak. Daardoor maakte hij waarschijnlijk een vei keerde manoeuvre en kantel de de auto, die daarna nog on geveer twintig meter over het wegdek sleepte. De man kwam er met lichte ver wondingen van af. Van een onzer verslaggevers Vlaardingen Er komt, a's het voorstel van de inspraakgroepen voor het voorontwerp Rijnmond doorgaat, een „foüow-up"-werk- groep die moet bekijken wat er nu werkelijk van die inspraak te rechtkomt. De „controlegroep" zou moeten bestaan uit mensen' die al in gespreksgroepen bezig zijn geweest. Dit is een van de povere en nog onzekere „resultaten" van een paar maanden van hoger hand begeleid inspraakje-spelen. groep drs. Eise Kalk, die de vergadering leidde, kon nauwe lijks verhelen dat de uitgangs punten voor Rijnmond eigenlijk al vast staan, dat ook de via de inspraakprocedure bij het streekplan betrokken bewoners zich daarbij moeten neerleggen. ,15 dat nou inspraak, de pakket jes stencils die er uit zijn geko men zeggen zo weinig", was ds stemming bij het sluiten van de vergadering gisteravond in De Triangel in' Vlaardingenvan de gespreksgroepen uit Vlaar dingen,'Schiedam, Maassluis en Hoek van Holland. Zij hadden alle de programmafase afgeslo ten en mochten nu met z'n 20-en de. inspraakprocedure helpen af ronden. Daarbij werden zij, net als in de afgelopen periode van documen tatie, taakstelling en programme ring, geholpen door de-door Rijn mond ingehuurde „inspraak-spe cialisten" van de -Werkgroep 2000. Lid van die betaalde werk- De vergadering van de niet bijs ter tevreden inspraak-hobby-is- teti uit Vlaardingen, 'Schiedam, Maassluis en Hoek van Holland verliep voor het grootste deel dan ook met weinig, verontruste opwinding. Slechts tikfouten en ontbrekende cijfertjes in de zich niet op onverdienstelijke reek sen getallen en gegeventjes die van alles en nog wat in Riln- mond weergeven zorgde voor wat twistpuntjes, opgelucht ge lach en hilariteit. Het enige twistpunt waar sommi ge aanwezigen (waarbij Rijn mond ambtenaren) bij op hun stoel schuifelden was de kwestie Rijnpoorthaven. Maassluis had via de plaatselijke gespreks groep laten weten dat die ha ven, waar al Jaren over wordt gepraat en gezwegen, er niet moet komen. Dat had de in- spraakgroep duidelijk verwerkt in een mode, opgestuurd naar het Openbaar Lichaam, „Waar Is die motie gebleven", vroegen de Maasslulzers zich af mét de tekst van de lnspraak-aktlvitei- ten in Rijnmond voor zich. Da motie bleek er niet ia verwerkt te 2ijn. - Verder werd tegen het eind van de verja bering de hoogspan-i ningsli.i'n van de Maasvlakte j over Voome Putten aan de kaak gesteld. De gespreksgroe pera zijn van plan met bezwaar schriften tegen die „landschap- bedervende plannen" te komen r fj- 1 „Kryidiger" dan ooit zijn dit jaar de bermen van buitenwegen in. onze streek. De provincie heeft een tijdje geleden de gifspuit afge dankt en laat het onkruid welig tieren. De gemeenten is gevraagd hetzelfde te doen. Zo ook Schiedam, waar ai enige tijd niet met amrno-tri-azol wordt gespoten, In de provincie mag het resultaat er zijn: pïjpe- ctruid, madelieven en boterbloemen bloeien in ongekende hoeveelheden. De verleiding om aah de kant je in het groen te laten zak ken en languit op je rug van het mooie weer te genieten rs dan ook erg groot. Van een onzer verslaggevers aardingen/Schiedam De tendens naar een lagere werk loosheid blijft zich voortzetten. I mei is de afname van het aanta! werklozen zelfs in versterkte mate opgetreden. Optimistische geluiden van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord, maar waarnemend direk- teur H. J. Steehouwer wil nog niet echt optimistisch zijn: „Dit is nog geen kentering." Ondanks een aanmerkelijk florissanter beeld van de ar beidsmarkt dan dat van mei vorig jaar (teonemende werkloosheid, een hoger aantal dan nu) blijft het GAB voorzichtig in zijn verwachtingen. „Het is een bekend verschijnsel dat de zomer meer werk aantrekt dan ande re seizoenen", relativeert Steehouwer de cijfers. „De ont slagaanvragen van de werkgevers blijven nog steeds bin nenkomen." Schiedam Uit een assurantie kantoor aan de Burgemeester van Haarenlaan hebben inbre ker? een geldkist en 'een aktetas gestolen, waarin, driehonderd gulden zat, Zij kwamen via een raam aan de achterkant binnen en haalden alle laden en kasten overhoop. De geldkist en de aktetas zijn la ter leeg in de struiken terugge vonden. Schiedam De jaarlijkse collecte van het Nederiandscbe Roode Kruis, die vorige week gehou den is, heeft in Schiedam 16.534,88 gulden opgebracht. Die cijfers zuilen met Ingang van de volgende maand gepresen teerd worden door ee nieuwe di- rekteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, drs. Harbers. Na een periode van vier maanden zonder dlrekteur is deze oud-dl- rekteur van de samenwerkende havenbedrijven Rotterdam per 1 juli benoemd op het GAB-kan- toor In Vlaardingen. Zijn laatste tunktie was hoofd van de Ne derlandse wervingsmissie in Maiokko. Aangezien daar geen werving meer plaatsheeft bad de2e missie haar taak verloren. De voornaamste afname van werkloosheid was ook" nu weer te zien in de metaalnijverheid: een vergroting van de vraag mtt 23, een daling van het aan bod met 29. Deze; afname zit hem vooral in het het vrijgeven van objekten in de Botlek raet veel konsirukticwerk. Na de metaal volgt een vrij grote af name van de geregistreerde ar beidsreserve in de burgerlijke en utiliteitsbouw (-19), het han dels- en kantoorpersoneel (-14), het horecapursoneel (-10) èn de gruep minder ge schikten (-13). Bij de vrouwelijke arbeidskrach ten daalde de werkloosheid ook- al; hier vooral in de sektor kan toorpersoneel (-26), handelsper- sor.eel (-7) en huishoudelijk' per soneel (-5). Het aantal buitenlandse arbeiders zonder werk verminderde ver- beidsbureau." D!e jeugd magtrouwens vrijblij vend binnenstappen om zich eens te oriënteren wat er zoal aangeboden wordt aan vakantie werk. Daarbij zal de gistermid dag in Schiedam geopende Werkwinkel 'zeker ook een be langrijke taak vervullen, 's Morgens kunnen 'zij daar te recht, en 's middags op bet Viaardlngse bureau. Zij zullen echter gekonfronteerd worden met een kleine vraag naar va kantiewerk. De centrale bemiddelingsdag voor schoolverlaters van de 5e LIS'en in bet gebied Water weg-Noord is vastgesteld op vij- dag 22 juni (zaal Harmonie, Vlaardingen). - fcoudingsgewija eveneens aan zienlijk: van 57 tot 27, terwijl in mei vorig jaar 83 buitenlanders in Nederland werkloos waren. Schiedam- De stoelpoot, waar mee de sigarenhandelaar S. K. van den Berg zaterdagavond io elkaar werd geslagen, is nog steeds niet gevonden. De politie heeft tevergeefs naai dit slagwapen gezocht. Waar schijnlijk hebben de daders d« stoelpoot direct na de overval in het water gegooid. De overvallers hebben intussen bekend en zullen voor de offi cier van justitie worden voorge leid. De 20-jarige Antilliaanse decla rant G. K. uit Rotterdam eri do even oude H. H. van R., een Su rinamer nit Schied am zonder beroep, werden al snel opge pakt, nadat de politie in de zaak van het gemeenteraadslid Van den Berg aan de Gerrit Ver- boonstraat een portemonnee had gevonden, waarin de naam van G. K. stond vermeld. Waarschijnlijk is deze portemon nee uit de handen geslagen tij dens de vechtpartij met bet slachtoffer. Dé naam, die in de portemonnee stond werd op het bureau her kend door een politie-agent, die een paar dagen geleden deze man een bekeuring had gege ven. Daardoor kon hij een goed signalement geven van de ver dachte. Het rechercheteam werd ook ge steund door de verklaring van een politieman/die een kwartier voor de overval een tweetal rijksgenoten voor de luxe-artike- lenwinkel „De Kandelaar", vlak bij het sigarenmagazijn had zien rondlopen. Aan de hand van deze gegevens kon de politie in samenwerking met de Rotterdamse politie 's avonds om ongeveer kwart voor elf rcedsde eerste eerste over valler in Rotterdam arresteren. De tweede overvaller werd kort daarna, om Ongeveer vier uur zondagochtend, in zijn woning aan de Stationsstraat gegrepen. De heer Van den Berg beeft'-zich na'Tdé aframmeling nóg naar de achterkamer kunnen slepen. Daar werd hij even later door de heer W. van der Steen ge vonden die een pakje sigaretten wilde kopen. Deze belde direct de GGD en de politie.. De heer Van den Berg, die met een schedelbaslsfractuiir naar bet Noletziekenhuis werd over gebracht, kon nog niet worden gehoord. Van de buit achthonderd gul den is ongeveer zeshonderd gulen teruggevonden. Schiedam De Sociale Advies commissie houdt morgenavond 8 uur een openbare vergadering m het Stadskantoor. Gesproken wordt onder andere over het aanstellen van een op bouwwerker voor Schredam- Noord, en over de statuten van de Federatie van Instellingen voor Sociaal Cultureel Werk en Samenlevingsopbouw. Voorts komt het in dienst nemen, van een bpbouwconsulent met betrekking tot de stadsvernieu wing aan de orde, evenals de besteding van de afkoopsom van het v/atercontract. Schiedam De vereniging Helpt Elkander houdt dinsdag 19: juni hall acht een feestavond in ge bouw Irene aan de Nieuwe Ha ven 155. Op het programma staat een op voering van de musical „Pa rijs" door leerlingen yan de ju bilerende Koningin Wilhelmina- school Irs Schiedam-Zuïd. Kaarten zijn verkrijgbaar bij me vrouw Van den Hoek, Prof. Ka- merlingh Onnëslaan 165a, en bij mevrouw Kalkhoven, Dr. Kuy- pcrlaan 159. Deregio van het GAB Nieuwe Waterweg Noord zit met de nituwe (mei-) cijfers flink on der het provinciaal gemiddelde wat betreft het werkloosheids valer. Voor mei 1973 is dat (in percentages) 2,08, terwijl het provinciaal gemiddelde op 2,6 ligt en dat van Rotterdam zei rs op 3. Reeas verscheidene jaren verleent her GAB bemiddeling voor va kantiewerk, tijdelijk werk. voor scholieren en studenten. Dat gaat ook dit jaar onverminderd door, zeker nu de minister be paald heeft dat uitzendbureaus niet langer jongeren dan 18 jaar aan werk mag helpen. Het ar-., guinent om te bemiddelen blijkt voor het GAB vooral Idealisme; „wij allien niet domv/eg ieder een overal naar toesturen," zegt Schiodgm uit de auto van de Steehouwer, „maar kijken waar; 2Q-jarige student F. J. N., die ze het beste terecht kunnen. Ock wordt zo de jeugd al vroeg vertrouwd gemaakt met het ar- cp de Prins Bernhardlaan stond geparkeerd, is een stereocasset- terecorder gestolen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1