Barokke fantasie in Russells The Devils' Rechter meegesleept in woordenstroom .Js Nachts worstel ik vaak met mijn geweten van alles huisvrouw die niet iPK „Zingend Leven" bestaat tien jaar Brandje in bouwbedrijf vos „Daarom wou ik de kinderen niet alleen laten. Als je ergens aan begint, dan moet je je ervoor inzetten. Actief xtjn. Dat kost i ia-. AANWINST De nieuwe aanwinst voor de PvdA-fractie komt. zoals ze zelf zegt, uit een „vuurrood" gezic. Haar vader liep als landarbei der bij wijze van spreken voor op met de rode vlag. „Hij kreeg dan ook alc'jd de eer ste klappen. Stond het eerste op straat als er ontslagen vielen", herinnert mij zich. Lange tijd heeft mevrouw Ou we ns, nadat zij in 1955 Schie- damse werd, gewoond in de Gorzen. Met deze zuidelijke wijk heeft za nog altijd veel contacten, ook nu ze in Nieuw- land woont. „Ik ga er vaak even op de fiets heen om met, deze of gene een babbeltje te maken. Het ligt niet aan het aan het andere ein de van de wereld". Aanvankelijk zag mevrouw Ou- wens er tegen op om uit die vertrouwde omgeving weg te moeten. Rugklachten dwongen haar ergens te gaan wonen, waar ze geen trappen meer hoeft te lopen. „Het is erg meegevallen", ver telt ze lachend. „Ik ken zo veel mensen in, zuid waar Ik even binnenwip voor een kopje kof fie". ACTIEF Die contacten stammen vaak uit de tijd dat mevrouw Ouwens be gon actief lid te zijn van de PvdA. Zij haalde toen contribu ties op. Via het bestuur van de. vrouwen- groep van de partij daar zit ze nu nog in en het lidmaat- Mevrouw Ouwens: „Inzetten voor de volksgezondheid". schap van de kascommissie dwarrelt ze nu de raad binnen. „Als je een keer je mond open durft te "doen, word je meteen gevraagd vóór de een of andere functie", doet ze geringschat tend haar „verkiezing" af. De goede contacten die ze heeft met een deel van de bevolking wil ze goed gaan benutten. „Het gapende gat tussen overheid en bevolking moet opgevuld wot- den. Daar kan ik een scfaakeltje in vormen". „De tijd die ik daarvoor heb. is erg kort. Volgend jaar zijn er al weer raadsverkiezingen". Zijn er zaken dit u als gemeente raadslid speciaal wil gaan aan pakken? „Ja ik wil me inzetten voor de volksgezondheid Daar ga ik me eerst eens in verdiepen. Er ge beurt nu nog te weinig Op dit gebied". Wat denk U va irde plannen voor de reconstructie van de binnen stad? „Ik heb daar wel enkele bezwa ren tegen. Die kolossen van parkeergarage» bijvoorbeeld. Ik vind het erg moeilijk om er over te beslissen". VOOR STEMMEN „Toch ga ik er wel voor stem men. Dat doe ik van het stand punt uit dat er nu eerst maar eens begonnen moet worden. Er is al zo lang gepraat". „Weet U dat ik geregeld nachten wakker lig. Dan ben Ik aan het worstelen met 'mijn geweten, met mijn verantwoordelijkheid". .Laatst ben ik naar die hoorzit ting in Rotterdam geweest over de kernenergie. Van wat ik daar gehoord heb, ben ik erg geschrokken. Om in de toe komst over zoiets te moeten be slissen, dat weegt voor mij als lood", „Moet er wel of geen kerncentra le op de Maasvlakte komen? De gevaren daarvan moet je af wegen tegen de groeiende be hoefte aan energie, terwijl op het moment geen alternatief voorhanden is. Daa rheb ik het erg moeilijk mee". Mevrouw Ouwens stapt in ieder geval met een goed voornemen de raad in: „Ik wil me zelF blij ven. Een huisvrouw die niet van alles iets snapt. Je kijkt er dan anders, vaak nuchterder, tegen aan". Schiedam Iedereen verstomde toen zij de rechtszaal bhmenkwam. Wat niet verwonderlijk was, want de zaal werd terstond gevuld met de huilende kreten van het kind dat zich op haar arm had genes teld. Mevrouw D. uit Schiedam moest zich voor de rechter verant woorden voor het feit, dat zij door het rode licht was gereden. Met overslaande stem om het huildende kind te overstemmen vroeg kantonrechter mr. W. van Vloten hoe dat nu was geko men. Het antwoord kwam prompt: „ïk heb dat gedaan om een aanrij ding te voorkomen. Het was vreselijk druk op de Rotterdam- sedijk het was half vijf en ik zat midden in een rij auto's. Het stoplicht sprong op groen en toen kwam er ineens een auto vanuit de parkeerstrook". BRUTAAL „De brutaliteit die de man had", ging de welbespraakte dame verder, „hij voegde zomaar in. Ik had hem wel in de flank kun nen aanrijden. Door hem kwam ik op de stopstreep te staan. Nadat ik hem voor heb laten gaan, reed ik weg". „De agent die me later aanhield, zei toen dat ik door rood licht was gereden. Ik vroeg hem na tuurlijk waarom hij die andere vent dan niet had aangehouden. Toen zei hij, dat de man net door oranje was gereden". Verontwaardiging tekende zich op het gezicht af van de vrouw, die om haar kind rustig te houden (wat wonderwel lukte) op de bank voor de rechter mocht plaatsnemen. De officier, van justitie eiste vijf tig gulden boete: „Het is uiterst gevaarlijk om door rood licht ts rijden", gaf hij de vrouw een reprimande. STROOM De dame raakte door die woorden zo van de kook dat 2e in een niet te stuiten (en op te schrijven) woordenstroom de rechtsdie- naars bestookte. Voorzichtig probeerde katonrech- ter Van Vloten die stroom af te breken („Ik wil ook wel wat zeggen mevrouw"), maar de vrouw ging onvermoeibaar voort met haar strijd tegen het onrecht wat haar werd aange daan. Plotseling trad er echter een doodse stilte ia haar betoog in. En tot grote opluchting van de rechter zei ze: „Ja, u mag ook wat zeggen hoor". Mr. Van Vloten: „Dank u. Nu, Ek mag wel aannemen dat u enigs zins gelijk, hebt. Ik zal vijftien gulden boete opleggen". „Heel fijn. Dank u wel. Ik vind het heel fijn", antwoordde de vrouw dankbaar. Schiedam Van weinig regisseurs is de ster binnen luttele jaren zo snel omhoog geschoten als van de Brit Ken Russell. De Britse TV- kljkers wisten al eerder van hem, maar ook voor hen zal zijn film debuut „Women in Love" toch een verrassende ervaring geweest zijn. Russeli heeft daarna enige nieuwe films van variabel gehalte gemaakt, de satire op Tsjaikowski, „The Music Lovers", de vrije verfilming van Sandy Wilsons musical „The Boy Friend", en „The Devils" naar dc roman van Aldous Huxley tot een toneel stuk her schreven door John Whiting. Het Nieuw Rotterdams Toneel heeft dat drama indertijd ook in een grootscheepse montering opgevoerd. ».The Devils" nu in PASSAGE, is gebaseerd op eeo historisch ge beuren dat in de tijd van Dode lijk XIII het plaatsje Loudun in zijn ban hield. In het door godsdiensttegenstellingen ver scheurde Frankrijk van de ze ventiende eeuw raakte een klooster vol nonnen van de kook, voornamelijk wel door de vrijgevochten priester Grandier, die zich zelfs tegen de machtige kardinaal Richelieu durfde ver zetten in ziin taaie krachtme ting tegen een drukkend geeste lijk klimaat, in zijn strijd om de „zelfstandigheid der gemeen ten". Met bezweringen, die de duivels moesteu uitbannen en met de getuigenissen van hyste rische nonnen kwam Grandier in 1634 op de brandstapel te recht. Trad de toneelvoorstelling destijds al ver buiten de allure van wat zich in het kleinburgerlijke stadje afspeelde, de film is daarin nog wat verder gegaan. Dat heeft Rusself nu hij in een extremer drama verzeild is ge raakt, maar ten dele goed ge daan. Enerzijds bereikt hij het witte, bijna hygiënische dé cor van dit gevecht, dat „The Devils" met een enorme allure op de toeschouwer afkomt, an derzijds laat de Brit de verden king op zich van een zich ver* lustigen in de gruwelijke (eroti sche) buitenkant van het gege ven. In een bizarre beeldenrijk dom heeft hij enorm veel aan gesleept tot in het sadistische toe. Vanessa Redgrave geeft Moeder Joanna, de bultige, zwaar ge- frusteerde sadistisohce moeder overste van een klooster vol meisjes uit bruidschat-arme fa milies. indrukwekkend gestalte. Grandier, op wie tij waanzinnig verliefd is, wordt vertolkt door OHver Reed. Schiedam Het rooms-ka- tholieke bejaardenkoor „Zingend Leven" viert dinsdag 26 juni het tienja rig bestaan met een ge- rongen Heilige MI* in de kapel van Huize Franken land in de Sint Liduina- straat. Daarna wordt er feest gevierd. Het bejaarden-dameskoor werd opgericht op 27 juni 1963. In december van dat jaar trad het voor het eerst op in gebouw Arca de aan de Lange Haven 71, waar de dames veel succes oogstten met hun vertolking van „An der schóne ,biauen' Donau". Regelmatig liet het koor zich horen bij vergaderin gen van de roems-katho- lieke Bond voor Bejaar den. Het koor vierde een maal per jaar de verjaarr dagen van de koorleden: Gedurende negen jaar was de heer Vredebregt diri gent van het koor. Vorig jaar werd hij opgevolgd door de heer H. J. Bron- neman, die in oktober 1972 voor. het eerst met het koor optrad en wel in. het dienstencentrum De Vier Molens, Sindsdien zingt hij met het koor regelmatig in het openbaar, onder andere trad „Zingend Leven" op in het dienstencentrum in verband met het twintig jarig bestaan van de rooms-katholieke bejaar- denbend. I Vanessa Redgrave als de sadistisch* moeder-aversie in Ken Russells film „The Devils" met Michael Goibard als Pater Barre, de duivel bezweerder. Schiedam Op het.dak van het bouwbedrijf Van der Tempel aan de Plesm au straat is een stapel houtmot in brand gevlo gen. Het personeel probeerde in eerste instantie de brand zelf te blus sen. maar moest het even later toch aan de brandweer overla ten, De brand ia ontstaan, doordat vonken van de nabijgelegen gie terij naar het bouwbedrijf over-; waaiden. Niet in het asiel, hoewei hij daar natuurlijk één van de velen blijft, maar de weken of wie weet maanden daar voor. Het is namelijk een hondje, dat van straat Ls op gepikt en op 22 mei naar het asiel is gebracht. Het hondje heeft dus echt wel een goed tehuis verdiend en zal zijn toekomstige baas of bazin erg dankbaar zijn. Dat was hij ook, toen we hem voor het blokje rond van deze week uitkozen. Met z'n •lange pluimstaart groette hij ons al, taan we hem uit zijn (hopelijk tijdelijk) onderko men uit het asiel haalden. Kwispelend trok hij er met ons op uit. Een grassprietje hier, een blaadje daar niets SCHIEDAMSCHE COURANT - ZATERDAG 16 JUNI 1973 Het keeshondje van deze week is een uitermate Hef ding. Erg geschikt voor een gezin, die zijn trouw en aanhanke lijkheid beloont met een goe de verzorging. Want dat heeft hem waarschijnlijk de laatste tijd wei ontbroken. ontsnapte aar zijn aandacht. Tegen, andere honden op straat bleek hij beslist met „poes"lief. Als hij een ande re vierpoter tegenkwam gin gen z'n. nekharen overeind staan en z'n staart zwaaide naar beneden. Toen je hem zo zag, leek hij precies een vos. Een vos, ook met zijn streken, want piotseiing ging hij in de aan val. Gevolg was dat zijn te genstander luid keffend de aftocht blies. Een groot verschil was zijn humeur, toen hij in de auto plaatsnam. Hij ging vrij rus tig op de achterbank zitten. Soms kreeg hij ineens een „ingeving" en sprong hij met z'n pootjes op de schou der van oen mede-passagier, drukte met zijn kopje fegen zijn wang en keek dan met z'n tong uit zijn bek naar het voortrazende verkeer. Het hondje van vorige week heeft weer een nieuw tehuis gevonden. Een Schiedams gezin heeft hem deze week uit het asiel gehaaid. Als u ook interesse heeft, voor dit keeshond je of voor een andere vierpoter, u kunt al tijd terecht bij het dierena siel aan de Sint Annazuster- straat, tel. 266266, Openings tijden: van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur; za terdags van negen tot twaalf uur. in de raad „Door het vertrek van enkele v raadsleden kwam ik nu automa tisch in aanmerking. Ik moest ja of nee zeggen tegen het raadslidmaatschap", „ïk heb ja gezegd", zo vertelt ze. „omdat de kinderen nu wat ou der zijn. Van vroeger kan ik me nog wel herinneren dat ik- het als kind niet leuk vond om ai- leen te zijn". Op die momenten was zij zich aan het voorbereiden op haar toe komstige taak: raadslid in de PvdA-fractie. Met „ach, je moet van te voren toch wat inspe len", doet ze dat af. Zij komt in de plaats van de heer H. M. Wierda, die nadat hij be- k noemd was tot raadslid voor de beëdiging nog al weer be- dankte. Hij deed dat in verband met de breuk in de afdeling Schiedam van de PvdA en het daarop volgende vertrek van fractievoorzitter P. Boschmac. Mevrouw Ouwens, die een voor- l keur heeft voor groene kleren: „Ik heb indertijd ja gezegd, toen ze me bij de gemeente raadsverkiezingen op de lijst wilden zetten. Op een verkiesba re plaats wilde ik. toen niet staan". Schiedam De gemeenteraad krijgt er een vechtster bij Een „rood" doordouwertje» dat furieus opkomt voor haa mening. Ondanks al die felheid komen haar standpuntei duidelijk naar voren. Die vechtster is de op Zuid-Beijer land geboren mevr. J. B. Ouwens-Muller, lid van dt PvdA. Sinds enkele maanden is het kleine vrouwtje - getrouwd, moeder van twee jongens van zestien en twin tig jaar een vaste gast op de publieke tribune in hel Stadskantoor tijdens de raadsvergaderingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3