Wie eens f Konfrontatie 12, een gevarieerde expositie Administratief assistente met erganisatorisciie talenten Die waardeloze pruldingen RANK XEROX STEDELIJK MUSEUM SCHIEDAM I Brieven hoek je - Hallo allemaal EEN KLEIN GEDICHTJE De prijswinnaars De nieuwe puzzel SCï-nEDAMSCHE COURANT DINSDAG 19 JUNI 1073 „We gaan zondag naar tante W®y", zei rader, „ze is pas verhuis,! eo ze woont m fet een Isoopflat". Ad had er niet wel zin in. Maar Pte.er, zifn vriend, mocht mee. „Dan heb jij ook aanspraak", zei moe- j der. Zo reden ze dus die i zondag naar Haarlem :wsw mm «oonde. Het nas een mooie flat. Niet zo groot, drie kantors, moor j tante troonde alleen dus „voor mij groot genoeg", 'act ze. De hu4sisunenamen keken tdt op een groot past: met veet bomen en oen speelweide. Ad bad rije voetbal meegenomen dus daar koestal ase straks fijn een balletje trappen. Ze gingen meteen maar even. „Dan gaan wij ook gelijk naar beneden", zei tante, „waot we hebben de kelder oog niet gezien". Ad ssu Pieter wilden ook wel in de kelder neuzen. Wie weet Mogen wij J"er nog even kopen. Mond er nog wei iets dat ze ronaiet|ken, vroeg Ad. Maar ja, h« kwatn hij aan Dat mocht wel, - konden gebruiken. Er stonden kisten. dozen, een grote Jdst met oude boe ken, koffers, een fiets, een kast en een tafeltje met twee vazen erop. „Wat een mootfe vazen", zei moeder, „waarom zet je die nfet in de kamer, Wil?" „Welnee, die waardeloze pru] din gen", lachte tante, „ik wil ae met in huis hoor. Ze Meuren nergens bij". Ad vond ze ook mooi. Het wa ren Chinese vazen, er ston den tekens en figuurtjes op ia rood, wit en goud. „Ik Kt ze morgen bij de vuil nisbak", zei tante, „gaan jullie weer mee?" Ais ze weggingen moesten ze de deur goed dichttrekken en de sleutel even boven brengen. Dat beloofden ze. Pieter zat meteen bij de kist boeken. Maar Ad had meer belangstelling voor de vazen. Hij pakte ze op en bekeek ze aandachtig. Het waren heus geen waar deloze dingen, dat zag hij wel. Misschien mocht hij ze wei hebben van tante. Meneer Klaver, de anti quair bij hen in de straat, zou er misschien wel een tientje voor geven. Ad was voor een bandrecorder aan het sparen. Nog zeventig gulden, en hij kon er één al dat geld? Met de vazen onder zijn armen kwam hij een poos later de ka mer weer binnen. „Mag ik die hebben voor mijn ka mertje, tante?" vroeg hij. Dat laatste jokte hij wel maar hij wilde zijn plan netje nu niet vertellen. Eerst eens afwachten of meneer Klaver de vazen wilde hebben. Misschien waren het echt waardeloze prufdSngen, zoals tante zei. De andere dag na vieren pakte hij de vazen en ging er meteen mee naar de an tiekwinkel. „Wat geeft u hier voor meneer?" vroeg hij. Meneer Klaver schoof zijn bril op zijn voorhoofd en bekeek de vazen. „Waar heb je die vandaan?" vroeg hij toen. Ad vertelde het. „Ze zijn heel mooi", knikte meneer Klaver, „voor de ene geef ik 75 gul den en voor die kleine vijf- tig, akkoord?" Ad wist niet wat hij hoorde. Hij had zelf gedacht aan een tientje voor allebei en nu kreeg hij, er zomaar hon derdvijfentwintig gulden voor. „Ik vind het goed", knikte hij. „Kom dam da- detijk even met je moeder, dan kan ik je uitbetalen", zei meneer Klaver, Ad hol de naar huis. De andere dag kocht hij sa men met moeder en Preter de bandrecorder. „Die kun nen we goed gebruiken voor de afscheidsavond op school", zei Pieter, „dan nemen we de toneelstukjes op? Hé? Ze gingen dit jaar van school en volgende week was er een avond met de leerlingen en hun ouders. „Maar we moeten eerst even aan tante Willy vragen of zij het geld niet wil", zei moeder, „het zijn tenslotte haar vazen". Daar had Ad niet aan ge dacht. Stel je voor, dat tante het geld moest heb ben. Moeder belde meteen op. Maar gelukkig, tante zei, dat ze de vazen aan Ad had gegeven en dat ze nu van hem waren. Hij kon re mee doen wat hij wilde. „Dadelijk ga ik toch nog eens in mijn kelder kijken of er nog meer waardeloze pruldingen liggen", zei ze» „maar als Ik iets vind ver koop Ik het zelf hoor". ANKE SS** Tom de Regf, reven jaar, lekende het huis met de auto, Ria ZwaansYdjk het zwervende mannetje, Anneloes Korporaal, zes jaar, tekende een koninginnetje met haar hond en René van Geest, ook zes jaar, maakte een mooi schip. Nog tien dagen jongens, en dan ïs de grote vakantie eindelijk weer aangebro ken. Veel kinderen schre ven me al waar ze naar toe gaan. De één naar Duits land, de ander naar Italiö, een meisje heeft zelfs haar vakantie in Italië al gehad. Die ging in mei. Dat is wel fijn, want dan is het nog ïiet zo druk. Een jongen schreef me dat hij naar Scharendijkegmg, een-an der gaat in, een. zomerhuis je in Winterswijk, weer een ander naar Aalten. Dan zit je dichtbij de Duit se grens. En kun je nog eens „overwippen". Maar 3S3ST Ik ben de dichteres Josafien mijn collega's heten LIen en Ca- eerst nog twee weken naar trien school jongens. Dat is toch wii échten heel wat ook wel leuk want de repe- *n gassen maar wat op klad tities zijn nu zo'n beetje en «ftreionan hti*. A, Je zet maar neer hier en daar afgelopen. Dus je hoett Ziezo, ik ben klaar! met meer zo erg hard ie (Adriënne van der Helm 32 werken. jaar). De winnaars van het kruiswoord raadsel. - zijn: René Macken- bach, negen jaar, Coenraad Ven huizen twaalf jaar, Therms Wltteveen negen jaar, Jan Ger- kema elf jaar, Ingrid Wendeï acht jaar Corina de Ruiter acht jaar. Jullie krijgen een boek thuis ge stuurd. De oplossing was: I. Badman, S ra, 8 Lïda, II ren, 12 strand, 14 een, 37 re, 18 as, 20 lam, 22 flat, 24 stam, 25 oma, 26 N.S., 27 schots. Verticaal: 2 André, 3 mr, 4 aarde, 5 Eist, 7 ons, 9 it, 1) Aa. 13 neef, 15 naam. IS kat, 19 stal, 20 L.S.K., 21 Mare, 23 lost, 25 no.. Deze week moeten jullie je speurdersneus weer eens opzet ten. 3n de zinnen zijn namelijk dieren- en vogelnamen verstopt. Ik zal even een voorbeeld geven met deze zin: „Met de roe kreeg Robbie op zijn broek.". Daar zit een roek in (roe kreeg), dus de k van kreeg trek je bij roe, dan krijg je roek) een rob (van Robbie) een ree (uit kreeg) en nog een roek (uit broek). Je ziet, ze zitten goed verstopt. Nu jullie verder speuren. 1 De oude graaf reed meestal in een koets. 2 Barend kreeg een dikke buil op zijn hoofd. 3 Deze liftende man trok ai fluitspelend door vele landen. 4 Ko en Koen gaan een paar dagen naar Katwijk. 5 De geleerde deed in het lab eerst een drietal proeven. 8 Eet niet zo haastig, eitjes lopen heus niet weg. 7 Robbert heeft pijn aan zijn neus hoor, niet aankomen! 8 Jij hebt. de lamp stuk gegooid. Ga maar naar je kamer, Elmer. Dit waren de zinnen. Schrijf de dieren- en vogelnamen die je hebt gevonden op een blaadje en stuur dat naar Anke, Verwersdijk 6-8, Delft. Je hebt er een week de tijd vcor. Denk aan je naam, adres en leeftijd onderaan de brief of oplossing. Adrie Vüelander En, ben je al druk aan het oefenen voor het diploma A? Nu zul je het wel halen, denk ik. Is het van schoolzwemmen? Ik kijk wel eens naar dat programma van Ontdek je plekje. Maar er kwa men nooit plaatsen in voor die ik kende. Wat jammer dat Ik net dat programma heb gemist. Ik had het graag eens willen zien. Nu zal ik voortaan altijd maar kijken. Nee, ik heb geen postpapier. Dat van jou vind ik erg mooi. Pinkel is de oudste want die is al bijna drie jaar vind ik wel leuk, of Peppfe of Swiebertje. Hangt de bol met de plantjes nu op je kamertje? Heb je al een mooie tekening ge kleurd met de stiften? Corina van Kampen Dat zal een fijne vakantie worden zeg. Wij wilden volgend jaar ook eens die kant uit. En dan over de grens wippen. Je moet me toen eens schrijven hoe het jullie is bevallen. Wat gezellig, dat oma ook een weekje mee gaat en gaat ze dan met de trein terug? Bedankt voor je leuke tekening. bij w Van de andere poesen Ro!, dee j j„ de Tal-,r,1!c gaat weet iS het mei want het zijn jj TOr opscHet(,n. Nos eT,n e„ allemaal zwervers. Ze zijn on geveer twee jaar, dacht ik. Irma Feenstra Dat was een leuke schoolreis zeg, Hoe vond je de plaatsjes Voiendam en Marken? Heb je veel klederdrachten ge zien? Ging het zwemmen ook goed? Dat mochten zeker alleen de kinderen die hun diploma Ad)a van Dorp Als ik de puzzels hebben? Heerlijk he. drie weken moeilijker maak krijg ik sJtijd pllie „wonen" weer in de Hoek. Zijn jullie er nog met pinkste ren naar toe geweest? Waar staat het huisje precies? Diht- blj het strand? Ik ben wel eens van het station Haven naar het strand gelopen. Is het daar in de buurt? op vakantie. Gaan jullie op een camping? Ben je er al eens meer geweest? Sylvia Schmidt, Bruyfcersstraat 69 in Vierpolders Js elf jaar en wil graag corresponderen met een jongen of meisje van haar leef- Jolanda v.d. Windt Nog wel gefe- tijd. Ze verzamelt postzegels, licltecrd met^ je verjaardag. Je stenen, schelpen en botten en ze krrLn Di^_üas„het Ia,atste briefje weer. schaakt ook graag. veel minder oplossingen dus dal is wel een teken dat iedereen liever gemakkelijke puzzels heeft. Je had hem helemaal goed en keurig overgetekend. Puzzel Je nu ook weer mee? kregen zeg, een klein geitje. Heeft het al een naam; Dag allemaal, veel groeten van ANKE. Door JAN H. OOSTERLOO. Schiedam Zürlch. dat door Max Bill tot „hoofdstad van de concrete kunst" werd gemaakt, is op de tentoonstelling Konfron tatie 12 in het Stedelijk Museum van Schiedam vertegenwoordigd door Jenny Ferri-Losinger. In de kring van Bill, Ixjhse en VI- varelll neemt de kunstenares een heel aparte plaats in; het oeuvre zoals zij dat hier in schilderijen, gouaches ea colla ges presenteert, is heel verschil lend van dat van Bill c.s. Het staat dichter bij het poëtische (in lijn en kleur), dat het ken merk Is van het werk van de Belgische schilder Gaston Ber- trartd. Met hem heeft zij ook ge meen de voorkeur voor zachte, gedempte kleuren. Het oeuvre van Jenny Ferri on derscheidt zich door de abstrac te vormen meestal wit, soms grijs, blauw of rose die met verf of als collage op een wit vlak zijn samengevoegd tot een meestal heel eenvoudige compo sitie, waaraan een subtiel lij nenspel een extra dimensie Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam: Ten toonstelling Kon frontatie 32. Open dagelijks van 10-17 uur en bp zondag van 12.30-17 uur. Tot 0 juli. in Bleugris antennes (38) en Deux bleus antennes (39). De acrylverf-schilderijen bestaan uit series, die door drie namen van elkaar onderscheiden: Con- fini, Tangente en Blancs. Men zou dit kunnen vertalen door be grenzingen. raaklijnen en witte vlakken. Ondanks deze verschil lende benamingen staan deze schilderijen dicht bij elkaar. Dat is evenzo het geval bij de gouaches en collages, met dit verschil, dat de kunstenares zich daarin wel eens wat krach tiger kleuren veroorlooft. Een voorbeeld hier. an in Confini 1 rocge-orange f43). Even mooi als geraffineerd is het spel van strakke, elkaar kruisende lijnen REALISME Ken uit Zürich afkomstige kunste naar, die echter sinds 1971 In Amsterdam woont, is Johannes Gachnang. Het werk van. deze graficus, die in 1967 de kunst prijs van de stad Berlijn kreeg voor zijn eerste reeks van twaalf bladen grafiek (Die neue, historische Architektur des Jo hannes Gachnang), waartoe hij was geïnspireerd door de gravu res van de „barok architect" Fischer von Erlach, onder scheidt zich door een technische beheersing van het métier en een op de geometrie gegronde compositie, die somtijds de in druk wekt van een zeer inge wikkeld patroon voor een kleed. Dat dit fantastisch realisme stoelt op het contructivisme blijkt niet slechts uit de aard van het werk, maar zeker ook uit het feit, dat twee bladen een hom mage zijn aan Kasimir Male- witsch, de vader van het con structivisme. Een aparte, imposante serie vor men zes etsen, die „brieven" aan vrienden zijn. Al deze etsen zijn voorzien van een symbol of symbolen: een kruis, bloemen of (zoals de „brief" aan Poem. Jim Dine) met een rode gleed waarin vliegtuigen zijn uitge spaard. Meggie Dirks: Wandkleed. Zowel de olieverven als de gouaches zijn soms wat verwarde en ook wel eens wat wilde kleurexplosies, waarin moeilijk iets valt te ontdekken dat binding heeft met de werke lijkheid. "Wat is samengevat on der de titel nea moudiana lijkt het resultaat van een gestoei met verf, waarbij zo nu en dan heel wat tubes moeten zijn leeg- geknepen.In Tarot-spelen ziet men hier en daar wel een detail, dat aan de realiteit her innert. MONUMENTAAL Wij zijn Rank Xerox (Nederland) B.V. en maken deel uit van* een wereldwijd vertakt koncern op het gebied van kopieer- en dupliceer-apparatuur. Ons hoofdkantoor in Amsterdam wordt on dersteund door een aantal branche-kanto ren waarvan er zich één hier in Rotterdam bevindt. Voor deze vestiging hebben wij u nodig. Als assistente op een vier man tellende af deling waar u zich, naast uw administra tieve werk gaat bezighouden met het plan nen van de bezoeken van onze instruktrices aan diverse relaties. Een Mulo/Mavo diploma, typevaardigheid en administratieve ervaring zijn vereisten voor deze funktie, terwijl steno een pré be tekent. U kunt rekenen op een aantrekkelijk salaris en dito sekundaire arbeidsvoorwaarden, waaronder: 7,6% vakantietoeslag, studie kostenvergoeding en een dertiende maand. Met vakantie-afspraken houden we reke ning. Geïnteresseerd? Schrijf dan even een be knopte sollicitatiebrief aan Afd. Personeels zaken van Rank Xerox (Nederland) B.V., Maassluisstraat 2, Amsterdam. Een feest van kleuren zou men de bovenzaal kunnen noemen, waar schilderijen, gouaches en gra- Imponerend zijn de sisal wandkle- fiek van WIm Drlon zijn geëx- den van Meggie Dirks. Het ge bruik van het blanke materiaal heeft aan deze kleden van bij zon i. er grote omvang en vaak grd ge vorm een extra beko ring gegeven. In de kolossale kleden nos. 1 en 6 hangen tus sen de geknoopte en gevlochten gedeelten sluiers van ruw sisal neer als overvloedige brede stromen goudblond haar. Dat Mcggxe Dirks over een haast grenzeloze fantasie moet be schikken bewijzen do kleden 3, waarvóór Iets staat dat op een mansfiguur lijkt die beide benen stevig op de grond heeft, en no. 4, waarin men een gezicht kan zien mei ogen-achter-tralies. Een jong kunstenaar met een heel eigen gezicht is Thijs van Kim- menade. Van hem zijn ongeveer vijftig staalplastieken geëxpo seerd in de kelder van het mu seum. Het zijn strakke YOrmen die voor een groot deel op het motief „open-dicht" zijn geba seerd, zoals de kastjes met sleu tels en de palen met plaatjes (met koperen knopjes). Uitzon derlijke vormen zijn wel Kel dertrap (27), Acht kinderkopjes (39) en Straat (41).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3