'Betaald voetbal, maar wel je eigen pakkie brood meenemen' Kleine Marcel Blomsteel m groot favoriet Meppel Sterk bezet toernooi ACC's top kan wankelen op Thurlede Trainer Romeyn: „Afwachten wat liet wordt" Ton Vorstenbos Zomer- schaats- kamp Sparta moeizaam langs Schiedam Oefen programma SYV Kansen in derde KO-ronde Oefenprogramma SW SCHIEDAMS CHE COURANT VRIJDAG 29 JUNI 1973 Schiedam Een greep uit Schiedam's roemruchte voetbalhistorie» Een stap je terug in een nog „vers" verleden. Plaats van handeling: Sparta's kasteel, waar twee fana tiek duellerende forma ties 28.000 kijkers gretig laten inhaleren. „Thuis" spelend SVV tegen een toen nog niet „spitsloos" Feyenoord: ééné van de roodgroene hoogtepunten uit een ondermaats eredï- visiejaar. Kil en nat Spangen trilt van sensatie als SVV's grimmig ogen de „Wladie" Ciric de sco re vanaf elf meter naar 1—0 tilt. En ook al komt Feyenoord door Henk Wery weer langszij, de sensatie blijft. Want weer nemen die j,pover" geho noreerde Schiedamse se- miprofs een voorsprong. Eén keer strijkt SW's- toen nog gewaardeerde - „luchtmacht" doeltref fend neer, blonde Wout van Meeleren is de killer: 2—1. En dan pas beseft de Rinus Israël-elf dat het voorzichtig bezig is af te gaan. Want al drukt al weer Henk Wery de Rot terdamse gelijkmaker achter Eddie van de Roer, juist dat steeds weer achterhalen van de Schiedamse voorsprong heeft iets tragi-komisch. Want zelfs nu nog, enkele jaren tater, knaagt de onzekerheid: BSSX wat zou er gebeurd zijn als Wladimir Ciric zijn tweede strafschop langs Eddie Treytel zou hebben geschoven? Wladi- mir's grimmige trek maakte echter plaats voor de zo be kende grauwe trieste gelaats kleur, want boven de Iuidju- belende Rotterdam-zuid-aan- hang verdween de bal in het kasteel. Op dat moment weet Rinus Gosens dat de routine gaat prevaleren, laat zijn „luchtmacht" in de dug out neerstrijken en stuurt het op gepepte duo Rijkuiter-Vorsten- bos de mat op. De klap |s ech ter raak. Ove Kindval wordt gevloerd en Rinus Israel neemt wraak: 2—3. Nogmaals komt Rotterdam's robuuste verdediger naar voren: 2—4. Maar dan toont SVV dat het ondanks de vele klappen ka raktervol kan terugslaan. Ton Vorstenbos - nauwelijks vaste keus - knalt van ruim 25-me- ter ongenadig hard langs de verbaasd kijkende Treytei. Ze ven minuten voor het einde wordt Spangen een wat late sensatie voorgeschoteld. Ton's opzienbarende rentree heeft echter geen verdere gevolgen. Wel moest een nabeschouwen- de radiocommentator Ad van Emmenes beamen dat SVV mede door het inzetten van Vorstenbos weer beter ging draaien. Niettemin hield Feyenoord meerdere treffers af, maar nfig spreekt de rood groene aanhang liefkozend over „de sensatie van Span gen". Ook Ton Vorstenbos, die een seizoen later echter onop vallend Harga zal verlaten. Drie jaar na zijn vertrek keert de defensief sterke middenvel der terug naar Schiedam. Niet naar SVV, maar naar het en- kele meters verder gesitueer de Hermes DVS. Ton Vorsten bos, na veertien jaar SW en twee seizoenen FC Dordrecht, terug naar de amateurs. Een periode voetbal op eerste divi sie niveau wordt resoluut afge sloten. „Armoe", klinkt het nu, „het eerste jaar in Dordt ging het nog wel, maar daar na ging het me toch de keel uithangen". Niet dat Ton Vor stenbos (25) zijn vertrek bij de Dordtse equipe aangrijpt om vernietigend na te trap pen Eerder bet op een njtje zetten van de voor- en nadelen brengt hem tot deze. voor het betaalde voetbal minder vlij ende conclusie. AFLOPENDE ZAAK Want juist een niet onbelangrijk aantal nadelen drukten zijn ooit optimistische visie over het betaalde voetbal een nega tieve richting uit. Ton Vorsten bos ontdekte, op nauwelijks 25-jarige leeftijd, dat twee jaar FC Dordrecht zijn pure trek in voetbal tot een mini mum reduceerde. „Iedere dag moest ik vanuit m'n werk ge- Tijk door naar Dordrecht. Dat betekende elke dag wachten in een file bij Ridderkerk en daardoor steeds te laat op de traming komen. Ik werd er heus doodziek van. Op een ge geven moment stel je zelfs de vraag: waar doe ik het alle maal voor? Voor die paar cen ten? Bij een uitwedstrijd kreeg je nauwelijks iets te eten. Ik herinner me nog een wed strijd m Zwolle, toen we met een gammele bus - het d ng kon met sneller dan zeventig - door pech een uur te laat ver trokken Een kwartier voor da wedstrijd kwamen we aan, moesten ons direct verkleden en hup, 20 het veld m. Weet je wat we te eten kregen'5 twee broodjes, we waren draaierig van de honger. En we waren toch echt al vanaf half dne 's middags van huis. Is dat betaald voetbal' Mis schien dat ploegen als de Graafschap, Roda, PEC en Volendam betaald voetbal kunnen spelen omdat ze er met kop en schouders bovenuit steken, maar voor de rest zie ik de eerste divisie als een af lopende zaak". NEDERLANDS ELFTAL Twee jaar Dordrecht betekende voor Ton Vorstenbos tevens voetbal voor een gering aantal kijkers. Ton: „Wat wil je, zelfs a! zitten er zo'n tweedui zend toeschouwers, dan nog zijn er misschien zo'n vierhon derd betalende onder. Zoiets kan toch geen stand houden? Hoe lang kan dat doorgaan? Nee, betaald voetbal was voor mij dagelijks trainen, maar zelf brood meenemen". Dus toch een aanklacht, een verbit terde Ton Vorstenbos? „Oh, nee hoor, wat kunnen ze er aan doen? Ze zouden zelf ook wel anders willen, maar kun nen blijkbaar niet anders. Ze hadden grote plannen, waar alleen niets van terecht geko men is". Op een leeftijd waarop menige voetballer opgelucht consta teert nog j&ren mee te kun nen, nam Ton Vorstenbos een ingrijpend besluit: terug naar de amateurs. Zijn vroegere eerzicht bleef, „dus", moti veert hij zijn keuze, „wil ik wel zo hoog mogelijk blijven voetballen". Een plek m de top van het nationale amateur voetbal, die hij bij Hermes DVS hoopt waar te maken. Ton* „Wie weet haal ik nog wel eens het Nederlands elftal, zoals Harry van Buuren. Wat hij kan moet ik toch ook kun nen'". AI kwam Ton Vorstenbos na het versturen van een aangeteken de brief op 27 maart („Toen wilde ik amateur worden") niet meer in de officiële op stellingen voor, is het vreemd dat Hermes DVS gretig zijn overschrijving accepteerde' Ton* „Er wordt dan wel ge zegd, d3e jongens gaan daar niet voor een stuiver naar toe, maar heus, buiten wat sport- spulletjes vangen we geen cent Misschien dat bepaalde spelers dat zeggen om de bink uit te hangen, zich 20 een hou ding willen geven Nee. ik wil de gewoon graag naar Hermes omdat het er ontieglijk gezel lig is Ze hebben me geweldig opgevangen Niks geen vedet- te-gedce, gewoon hartstikke leuk". CONCURRENTIE Ion Vorstenbos. die zegt: „Her mes is een vereniging die bloeit", wist overigens in gro te lijnen wat hij op Harga kon verwachten. Vijftien jaar woonde hij naast Ger Bakkes die hem, toen nog als blauw witter, opwarmde, terwijl ge sprekken met Gerard Flaes de rest deden. Nochtans weet Ton Vorstenbos dat de concurren tie voor een vaste plaats in de equipe van trainer Henk Neb- beling groter wordt dan ooit. Juist voor het middenveld kan de full-time oefenmeester met de ogen dicht een greep doen in de wetenschap kwaliteit te pakken. Ton daarover: „Ja er zijn nog al wat sj>elers die voor een plaats m aanmerking komen, maar ik kan ook nog met zeg gen wat meneer Nebbehng met mij voor heeft. Toen ik vroeger als spits begon, schop te ik er 45 van de 65 in, bij Gosens liep ik op de linksbui tenplaats, bij Jan Bens in de halflime maar werd vierde op de topscorerslijst, terwijl ik bij Bob Janse („Een geweldi ge vent") werd gebruikt als defensieve middenvelder." Daarom ook weigert Ton Vor* stenbos zich als pure halfspe- ler te bettielen. „Natuurlijk vind ik het leuk als ik samen met Ger Bakkes op het mid denveld zou kunnen spelen. Zo belangrijk is dat echter niet» het fijnste van alles is dat ik misschien weer eens lekker kan gaan voetballen in een leuke sfeer. En geloof me, als het allemaal een beetje op el kaar is ingespeeld, wordt het een geweldig elftal", Duidelijk is dat Ton Vorstenbos zich happy voelt met zijn ver anderde status. Betaald voet bal („Ook naar SVV zou ik echt met meer terug willen") was voor hem „veel voor mets". „Het lijkt allemaal wel leuk, maar het stelt in wezen mets voor. Geen sfeer, dage lijks trainen, veel rei2en en vaak veel te weinig publiek. Het klinkt misschien wat over dreven, maar sinds ik weet dat ik weer in Schiedam kan gaan voetballen ben jk weer kilo's aangekomen Zo blij ben ik dat ik er eindelijk vanaf ben. Betaald voetbal, kom nou, zelf je pakkie brood mee brengen". !-> e Schiedam Sinds Marcel Blomsteel, het 10-jarige en veelbelovende zwemtalent van SZC, het nieuwe bui tenseizoen opende met een nieuw kringrecord in Bad Groenoord, js zijn ster ib de Nederlandse zwernwe- reld snel gestegen. HU heeft zich duidelijk gepre senteerd als één van de ta lenten die over drie weken in het verre Meppel, waar de Nederlandse kampioen schappen verzwommen zul len worden, bij de jongens - onder de 10 jaar de me dailles op de rug- en vrij- eslagnummers gaan verde len. Marcels voorkeur gaat ech ter uit naar de vrijeslag- nummers: „Vooral op de 400 meter vrïjeslag maak Ik een goede kans om in de prijzen te vallen." He roodharige en als ontdeu- - gend geboekt staande Mar- - cel Blomsteel moet echter rekening houden met ge duchte tegenstand, want reeds bij de allerjongsten is de concurrentie erg groot. Naast de 406 meter beschikt Mar cel ook over een goede 100 me ter vrijeslag. Hij bewees dit tij dens de kringkampioenschappen In het SUedrechtse zwembad „De Lookhorst". Hij realiseerde daar de uitstekende tijd van 1.15.7, terwijl hij in hetzelfde Marcel, die in de vierde klas van zwembad het kringrecord op de de Iagere school üt op de MARCEL BLOMSTEEL doorz ettertje zin om te trainen, maar nu gaat het een stuk fijner." 100 meter rugslag terugbracht naar 1.26.4. TRAININGEN steun van zijn enthousiaste ou ders èn zijn trouwe mascotte (beer met SZC-trainingspak) kan rekenen, traint dan elke ochtend zo'n twee kilometer, een afstand die sommige men sen doet afschrikken. J)at Marcel Blomsteel reeds op zo'n jeugdige leeftijd in de bo venste regionen van de Neder- landse zwemtnn vertoeft. Is ml«_ Romeyn vindt echter. „Ach, landse zwemtop vertoeft, Is mls- schien te verklaren uit het feit, dat hij op jeugdige leeftijd de trainlngsploeg van de Schiedam se Zwemclub instapte.* „Toen Ik zeven jaar was, begon tk bij meneer Romeyn in het Sport- fondsenbad te trainen." Een te jeugdige leeftijd? Trainer Ro meyn oordeelt hierover: „Het is voor mij nog een verrassing wat het gaat worden. De kans zit er inderdaad in, dat hij over een tijdje van verveling de brui eraan geeft." Marcel zelf ziet dat nog niet zo zitten en vindt het „helemaal niet erg" om 's ochtends om 6 uur naast zijn bed te stappen om zich naar het zwembad te begeven, al heeft hij er soms wel moeite mee. „Een paar we ken geleden ging het zwemmen niet zo goed, omdat het toen zo koud was. Ik had toen weinig het lijkt meer dan het is. Mar cel kan deze afstanden makke lijk en soepel zwemmen en bo vendien heb ik de trainingen langzaam en doelbewust opge bouwd, zodat zo'n training Mar cel net zoveel moeite kost als een middagje voetballen." Voet bal, de sport die Marcel, buiten wedstrijdverband, graag beoe fent en op de vraag v/at zijn fa voriete ploeg is, rolt spontaan de naam „Ajax" van zijn nog kleine lippen. Marcel Blomsteel, een kleine, maar sterk gebouwde sporter, heeft de klasse om nog sneller te gaan. Wanneer hij nu ook be wijst over de juiste wedstrijdin- stelling en mentaliteit te be schikken, dan kan de Schiedam se Zwemclub nog veel plezier beleven van haar jongste talent. RUUD PU PER Vlaardingen Van morgen tot en met volgende week zaterdag, of wel van 30 juni t/m 7 juli, houdt het gewest Zuid-Holland van de KNSB voor de vierde maal in successie het zomerschaais- kamp voor Jong kunstrijtalent. Een gebeuren, dat door Belgi sche deelname voor de eerste keer een internationaal karakter draagt op en rond de ijspïste in sportpark de Vliert in Den Bosch. Het zomerscbaatskamp, dat te vens de sluiting vormt van het train mgsseisoen kunstnjden 72A3, wordt tevens opgeluisterd met een ijssihow, voor en met alle deelnemers, die uit alle de len van Nederland komen Bij zondere attractie is het optreden van het bekende professionele schaatsduo Carry Richardson en Joop van de Skiys uit Australië Wat het zomerkamprogramma be treft, wordt met primair aan dacht besteed aan kunstschaat sen zoals figuren en vnj rijden, maar ook aan recreatie en an dere talrirAn vnn «port De schaaitechmsche leiding be rust bij schaatspedagoge Trmis Geradts. Het recreatieve ge deelte staat onder regie van ge diplomeerde sport en recreatie- leider Geurt Dijkland met assis tentie van Inge van Hees en Frans Kruit Vlaardmger J. Verbeek, commissaris van het gewest Zuid-Holland, tekent voor de algehele organisatie. Schiedam Reeds op maandag 9 juli start nieu we trainer Bob Maaskant de selectie-training bij SW. Kort daarna al, hoe wel secretaris Cor de Vries het oefenprogram, ma nog niet geheel ge vuld heeft, begint SW met de eerste oefenwed strijden. Op 18 juli speelt SVV op Harga tegen een combinatie van FC Den Haag en op zondag 22 iul in Alkmaar tegen AZ'67. Voor zondag 29 juli wordt nog naar een tegenstan der gezocht, waarbij de voorkeur uitgaat naar een sterke, liefst eredivisie club. De mogelijkheid be staat dat om die reden ook het pas gepromoveer de De Graafschap in het oefenprogramma wordt opgenomen. Woensdag l augustus speelt SW evenals vorig jaar een oe fenduel m 's-Gravenzande en op zaterdag 4 augustus op Harga tegen de Haag se amateurclub Wilhel mus. Schiedam Dit weekeinde al begint het groots opgezette lustnimtoernooi van het twintigjarige TSF. Voor zover de diverse deelnemers niet gehinderd worden door verplich tingen elders, zal morgenochtend de eerste van de in to taal 343 partijen van start gaan. Toemooileider Olthof is er in geslaagd een bijzonder sterk veld naar Schiedam te de vorm steekt, naar de nationale B-kampioenschappen halen. Spijtig is, dat Patrick Silos die dit jaar in glanzen- moet. Hij is daardoor verhinderd. Dat zijn niet zijn beide clubgenoten Ferdinand SStokla en René van Leeuwen. Dit tweetal maakt een goede kans om een van de vele fraaie prijzen in hun tennis tas te kunnen stoppen. AANNEMER rw- Ferdinand Stokla is als tweede geplaatst en moet alleen KSW'er Carel de Bruin voor laten gaan. Andere sterke deel- nemers zijn Jacques van Toor, Jan van de Knaap (Lucky Stro ke), Paul Nolet, Aat Ribbe, Henk Tescmacher e a Interes sant is ook het meespelen van Mike Verkerk in de B-categone. De achttienjarige Verkerk speelt dit seizoen voor het eerst m toernooien mee, en won in Overschie zowel in de D als in de C-klasse. Waarmee hij zijn eigen kracht heeft lerer. konr.cn en besloten heeft om het bij TSF in de sterke B-categorie te proberen. de dames rijn Lia Kuipers (Toeg) en Julia van Noort (Racketeers Rotterdam) favo riet. Outsiders zijn Mirjam Koerts en Sietzke Zijlstra. Om alle partijen te kunnen spelen, heeft TSF bijzonder veel steun gehad van buurlui Los Bigotes en SLV, die hun banen beschik baar hebben gesteld. Er kan nu indien nodig op dertien banen tegelijk worden gespeeld. Met voldoende mooi weer moet dit lustrum-toernooi ongetwijfeld goed kunnen slagen. Schiedam Een draw met bonuspunt was Excelsior's belo ning voor een forse partij cricket in de wedstrijd tegen het Haagse HCC-III. Een duel dat echter overschaduwd werd door de negatieve instelling waarmee HCC de Schie dammers partij gaven. Niettemin bewees de Excelsïor-elt dat de week daarvoor geëtaleerde improductiviteit verge ten was, met knappe series bouwden de Schiedammers aan een fraai totaal. Reden waarom de komende duels weer grond geven aan enig optimisme. Hoewel het sterke ACC favoriet is, bewees Excelsior eerder deze competitie mits gecon centreerd juist op Thurlede reputaties te kunnen laten ver schrompelen. Zoals tegen het te sterk geachte UD dat echter overtuigend werd uitgeschakeld. Excelsior start deze wedstiijd, die zondag om 11 uur begint, m de volgende opstelling. W v. Gelderen, H. Kornet, J. Gouka» H Gouka, H Rensman, W. Put ter, Th. de Veth, P. v. Gelde ren, Th. Janse, R. Schewe en J. Schenk. Morgen speelt Excelsior m Rot terdam tegen tweede klasser Victoria, dat uitkomt in de klas se-A bij de reserves van Her mes DVS. Een wedstrijd m de derde ronde van de knock out competitie en naar het zich laat aanzien, een springplank naar de vierde ronde. Want al mag Victoria niet .onderschat wor den, al te veel problemen lijkt Excelsior tegen deze tegenstan der met te ondervinden. Voor deze wedstrijd, die morgen middag om 1 uur begint, ver schijnt Excelsior In de volgende opstelling: W. v. Gelderen, H. Kornet, P. v, Gelderen, A. Broeren, J. Gouka, H. Gouka, w. Putter, R. Schewe, Th, de Veth, J. Schenk on P. Baten burg. TOPPER Zondag ligt de situatie duidelijk anders. Op Thurlede volgt dan het duel tegen koploper ACC uit Amsterdam. Een duel waarin de belangen groot zijn, want bij een Schiedamse zege mag ook Hermes DVS weer voorzichtig enige hoop koesteren om zich alsnog in de titelstrijd te kun nen gaan mengen. Rotterdam Gisteravond heb ben Schiedam en Sparta tegen elkaar gehonkbald. Voor Schie dam een goede oefening voor het duel tegen Tilburg. Bij Sparta speelden slechts Ade Fijth, Hamilton Richardson en Hans Augustinus niet mee. Op Vreelust won Sparta na negen innings met 3-0, hetgeen op zich al een compliment inhoudt voor beide Sch led ara-pitchers Aat van de Hamer en Hans Vroon. Jammer was het dat het grote aantal Schiedamse honkslagen te veel verspreid was om ook zelf tot scoren te komen. Schiedam Reeds op maandag 9 Voor zondag 29 juli wordt noc lull «af art AlauarA juli start nieuwe trainer Bob Maaskant de selectie-training bij SW. Kort daarna al, hoewel secretaris Cor de Vries het oe fenprogramma nog niet geheel gevuld heeft, begint SW met de eerste oefenwedstrijden. Op 18 juli speelt SW op Harga tegen combinatie van FC Den Haag en op zondag 22 juli in Alkmaar tegen AZ'87. naar een tegenstander gezocht. "Woensdag 1 augustus speelt SVV evenals vorig jaar een oe fenwedstrijd in 's-Gravenzande en op zaterdag 4 augustus op Harga tegen amateurclub Wil helmus De mogelijkheids bestaat dat kersverse eredwromst De Graafschap eveneens in het oe fenprogramma wordt opgeno men. I I AFDELING VERKOOP: I Cl"°en TFL.2c.37.0s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3