werkelozen SCHIEDAMSCHE COURANT Artiesten evraagd roep nu stichting Goudsbloem School buitenshuis KNNV zome Fancy Fair: Twee mille voor asiel Jaarverslag Administratiecentrum Vereniging tegen Milieubederf In tegenstelling tot geruchten: Zaterdag 30 juni 1973 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL i pagina'? 99ste jaargang no. 24753 De leeuwentemmer Toros Bul- ba. Zo'n vijftien-duizend Schie dammers kunnen maandag van zijn nummer gemeier» als het circus Toni Beltini zijn tenten opslaat aan de 's-Gravelandse- weg. Toni Eoitirri nodigt iedereen uit, -die denkt iets speciaals te kun nen, Een hond -die /bijvoorbeeld een kunstje kan, neem hem ge rust mee naar de middag-voor sfeïïiog om vier uur. of de avondvoorstelling om acht-uur. Uiteraard wefkom is het hoog geëerd publiek. Zonder dat kan een circus niet leven. Schte- dammerfjes die maandag niet kunnen, hoeven niet te treuren; dinsdag is Boltini in buurstad Vlaardingen. Schiedam —-De Fancy Fair die het Stedelijk Gymnasium heeft gehouden ten bate van het die- ïenasiel. heeft 2400 gulden opge bracht. Tweeduizend gulden daarvan gaat direct naar het asiel, dat nu be- •droeveod slecht gehuisvest Is jn 'n oud pand aan de St. Anna- zusterstraat. Het geld'is voor - nieuwbouw. vyer vierhonderd gulden moet het .^bestuur nog beslissen. Dat ie- TjSrag..vertegenwoordigt ongeveer F de kosten die het gymnasium ,'J^eft moeten maken bij bet. or- Jganiseren van de Fancy Fair. Schiedam —Eer» slachtoffertje van verkeerd begrepen „die renliefde" Een van de vele hondjes die bij het stijgen van a dé temperaturen plotseling in de -weg loopt. Het enkele maanden als vriendelijk vier- potertje mocht proberen, maar als te lastig handenbindertje dé keerzijde van „Uit is goed voor U'\ mocht ondervinden. Het hondje van deze week snuffelde vorige week woens dag wat doelloos rond bij de graafwerkzaamheden aan de Nieuwe Damiaan. Zo'n typisch geval van een resoluut geslo ten voordeur en een haastig wegrijdende auto, zwaar be pakt een onbezorgde vakantie tegemoet. Nauwelijks acht maanden is het van een acht maanden jonge hond verwacht mag worden. Een speelkameraadje die het vooral met kinderen goed kan vinden. Een ras-bedelaartje ook, die pas tevreden Is als al het zich binnen handbereik be vindende Jekkers zijn richting uitgeschoven is. Het guitige kopje met de grote koolzwarte ogen smeekt dan nog slechts om een aai, Het hondje van vorige week werd inmiddels afgehaald, maar nog steeds wachten >n het asiel een aantal honden op een nieuwe baas. Waaronder het bruin/witte hondje met de groene halsband. Het reutje is nauwelijks één jaar oud. half lang harig en verblijft vanaf 20 juni in het asiel. Het pas twee maanden oude bastaard-Sint Bemardje werd op 25 juni zwervend aangelrot- fen. Evenals zijn befaamde vooronders, is het vachtje van het jonge reutje een menge ling van wit, zwart en bruin. e Eveneens pas twee maanden oud is een klein zwart/bruin reutje dat niet zoveel groter zal worden, maar waarvoor desondanks geen plaats meer was in het huisgezin. Een ras echt bastaardje dat noga! wat moeite'met zijn verblijf achter de tralies heeft. De forse uit de kluiten ge wassen halMangharige zwarte kater van vorige week vond inmiddels een nieuwe baas, maar vooral veel 'jonge katjes verblijven nog in het asiel. Het dierenasiel aan de Sint An- nazusterstraat is geopend van negen tot twaalf en van twee tot vijf. Zaterdags van negen tot twaalf. Tel, 26,52,66. De hond van de week kost dertig gulden en is ingeënt. krullige lichtbruine reutje, misschien juist daardoor niet al te zeer geschokt, direkt be reid met twee passerende jon getjes te gaan spelen. Gewillig stapt het mee, waarbij eigen lijk alleen de bemodderde poot-' jes zijn nieuw verworven „status" gestalte geven. Vanaf dat moment is de speelse bas taard-poedel een naamloos zwervertje. Eén van de velen: slachtoffer tjes van een periode waarin zon gebruinde ruggen, veel die renleed verdoezelen. Misschien juist door dat korte zwervers bestaan etaleert dit reutje vanaf de eerste minuut een komisch aandoende zelfstan digheid, waarbij de traditione le riem niet anders is dan een hinderlijke beknotting van zijn pas weer „heroverde" vrij heid. Zonder aansporing springt het beestje de auto In, wipt van stoel naar stoel en geniet in tens als het verplaatst moet worden naar die andere wel lege. -r' zitplaats. Het is het sein voor een korte maar hevi ge stoeipartij, waardoor pas minuten later heel voorzichtig aan starten gedacht kan wor den. Het levendige bijrijdertje treft het echter niet want een complete wolkbreuk betekent een langdurig verblijf in de auto, waarbij happen naar al die grote druppels als meest geliefkoosd tijdverdrijf wordt gekozen. Zelfs het onweer stoort hem niet. En eigenlijk verbergt het beest je onder alle omstandigheden zijn angst. De lift in een nieuwbouwflat is ook al zo'n boeiend gebeuren waarbij twee grote zwarte ogen ver baasd naar die steeds weer verdwijnende deuren blikken. Óok in huis blijft het hondje een toonbeeld van zelfbeheer sing, met een lichte voorkeur voor het balkon. Zeven hoog, geen spoortje nervositeit. Slechts éèn keer ontstaat pa niek. Op- het moment dat de tijdelijke baas hem noodge dwongen even alleen moet la ten maakt het hondje luid piepend duidelijk dat de spel regels worden overtreden. Tot het moment waarop het reutje zichzelf weer onder controle heeft en z'n opgekropte gevoe lens uit door luid springend het weerzien met de „baas" te vieren. Enkele minuten slechts heeft het hondje werkelijk moeite met de plotselinge een zaamheid, maar met een klein beetje begrip en handigheid hoeft dit nauwelijks een be zwaar te zijn. Tijdens het „vrije" middagje gedroeg het hondje zich voor de rest voorbeeldig. Speels als De werkgroep ligt al enige maan den in de clinch met wethouder Bolmers (PvdA), die de groep de sleutel van de mouterij ver schafte. Hij deed dat nadat le den van de groep hadden ge vraagd in de voormalige moute rij wat meetwerk te mogen ver richten. In plaats daarvan be gon de groep echter met dit voor Schiedam unieke gebouw op te knappen. De hele week nu het vakantie is zijn leden van de groep aan het werk in De Gouds bloem. Het liefst zouden zij zien dat het pand op de monumen tenlijst werd gezet. „Wij zijn bereid het pand van de gemeente te huren", vertelt een woordvoerder. „Dat is een van de redenen dat we een stichting zijn geworden". ,,Ja, alles wat we aan het pand hebben gedaan, hebben we zelf betaald. De gemeente laat het gewoon verwaarlozen en ver krotten". .Nadat wij het pand hebben opge knapt, willen wij er een voor Schiedam passende bestemming aan geven. Bijvoorbeeld door er een destilleerderij-museum van te maken". Schiedam De afdeling Schie damVlaardingen van de KNNV houdt in juli verschillen de zomerkampen. De eerste groep deelnemers hieraan is vandaag voor twee weken ver- trokken naar de plaats Olly ïn Zuid-België, waar van 12 tot en met 24 juli het kamp wordt voortgezet met een tweede groep leden. De KNNV heeft eveneens een zo merkamp op Schiermonnikoog, waar de natuurliefhebbers van 13 tot en met 25 juli en van 25 juli tot fin met 5 augustus bi vakkeren.,. In augustus maken -de KNNV-ers een aantal duin excursies: op II augustus vermeldt de agenda een dagje naar de Voornse -dui- nenstreek en op 25 augustus in gewestelijk verban-d naar Wal cheren en Zuid-Beveland. Schiedam Sinds 1949 bevindt zich in de bossen rondom het Brabantse Oosterhout het op een kleine zandheuvel gesitueer de Sehiedamse Schoolbuïtenhuls, waar ieder jaar alle Sehiedamse leerlingen van de 2esde klas la gere school hur. „schoolreisje" gemeten. Niet lang geleden deden de ge ruchten de rondt dat dit School hui tenhuio do02 de gemeente wordt verwaarloosd, en daar door steeds meer in het verval raakt. Alarmerende berichten over dit belangrijk .stukje Schie- kmderén .uif naar "hun "week van Ooslerhout'F,- Het commentaar van de gemeente bij monde van het hoord var» de afdeling Onderwijs, dé heer Al gra, is echter heel wat gerust stellender: „Het is helemaal niet zo erg als de berichten doen vermoeden. Toen het ge bouw in 1949 van de grond ver rezen was; verkeerde het in pri ma conditie, maar door de ja ren heen -is hef min of meer veroudert. De gemeente heeft echter niet mét de banden in de zij gestaan, maar heeft het huis ieder jaar weer „opgepept". De heer Algra voegt hieraan toe, dat men dit jaar tracht om dou ches ia de verblijven aan te leg gen. De gemeente verricht dus eik jaar hersteliingswerkzaam- heden. Zou het dan. niet beter zijn om ergens in ons landje .een nieuw, modem Schoolbui- tenhuis te bouwen? De heer Al gra hierover: „'Dat kan ik me wel indenken. Steeds weer in Brabant begint natuurlijk te vervelen, een ander huis zou in derdaad wel zo leuk zijn". Haastig voegt hij hier echter aant oe: „Er is nog helemaal geen sprake van dat dit inder daad gebeurt". PROBLEEM Een probleem noemde de Heer Al gra het feit, dat het beheer van het Schoolhuiterhués in handen, is van de Stichting Jeugdverblij- 'beschikking heeft 'wanneer er geen scholen aanwezig zijn. En. aangezien Oosterhout een. aar dig eindje van Schiedam verwij derd is, valt dat moeilijk te con troleren. Wel weten we, dat er onlangs enkele koperen dak pannen ontvreemd .zijn, maar waar wordt vandaag de dag nu niet gestolen.". Ook het hoofd van de Burgemees ter Verveenschoo! te Kethel, de heer Van Amerongen, kreeg niet de indruk dat men het Schoolbuitenhuii, laat „verslof fen". „Het is trouwens niet onze zaak, maar een zaak van de ge meente", aldus het schoolhoofd. Ge rusts teil ends berichten dus over het Sehiedamse Schoolbuiten- huis, dat misschien nog wel enig tijd de prooi mag blijven van de zesde klas-leerlingen van Schiedam. Vlaardingen „De hele behandeling van het stankprobleem getuigt van een minachting voor het welzijn van de bevolking. „De Vereni ging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied (voorzitter is de Vlaardinger H, Boerma) reageert fel op de niet af latende reeks stankincidenten. Deze week trad er, en de milieudes kundigen van Rijnmond lieten er zich door overvallen, smogvor- ming op. Het was niet de eerste keer, en het zal niet de laatste keer zijn. „Men wil de kool en de geit sparen", zegt de vereniging iri haar blad Reine Lucht. „Ondanks alle plechtige be- loften zal het gesukkel, nog wél een poosje voortdu ren," zegt de vereniging- met-de-lange-naam na een opsomming van altijd weer „volkomen onver wachte" stankincidenten en de matte en inadequate reakties erop van overheid en stankverwekker zelf. De vereniging schrijft verder: I „Het kwartaalrapport van de meldkamer over het vierde i kwartaal vorig jaar noemde een aantal keiharde feiten, waaraan j door de verantwoordelijke be- i stuurders geen enkele aandacht werd besteed. Nog veel ergere 1 ellende in 1973 was nodig om al thans enige vage beloften los te krijgen. Eerst moeten er vele mensen kotsmisselijk worden (wat overigens beslist niet be wijst dat de volksgezondheid in gevaar is..,) voordat men wak ker schrikt." De Vereniging tegen Milieubederf steekt de beschuldigende vinger uit naar Rotterdam: „Het be stuur van Rotterdam is tot nu toe slap geweest, waardoor be paalde schepen (Bow Cedar of Alchimist geheten) hier van al les konden overladen en hier konden worden schoongemaakt, vaak zelfs na elders de lading te hebben getost. Worden er veel mensen misselijk, dan Is de organisatie traag. Men weet van tevoren niet wat voor stoffen er in de haven zijn (altijd dezelfde als acrylaat en butanai) en men weet niet wel ke schepen er bezig zijn (staan echter iedere dag in de krant en heten Bow Cedar of Alchimist). Ontsnapt er iets, dan is men stom verbaasd." STANKGOLVEN Een korte opsomming van stank- golven: 20 oktober 1972 Nieuwe Matex (Bow Cedar met fenol en ethyiacrylaat). 15 en 16 decem ber 1972 Shell-Chemie (Bow Ce- dar met ethyiacrylaat). Tanker Cleaning 23 november (sty reen), 11 december butanai uit een coaster, 26 januari van een schip t.o. Vlaardingen, 22 maart acrylaat uit Alchimist Londen, 4 april Bow Cedar raet acrylaat, 24 april olie met stank in Briel- Ie, begin mei butanai uit een van de Alchimist-schepen. „Van alle maatregelen die beloofd waren uit te voeren bij zg. bij zondere omstandigheden bleek niet veel terecht gekomen te zijn," constateert de vereniging somber. De Vlaardinger vraagt zich steeds vaker af hoe dat verder moet met die stank. Het besef dat het opeens zomaar weer kan stinken houdt veel mensen in een onze- kere greep. Stank komt als een dief in de nacht, wordt wet ge zegd. Als er mensen zijn die nauwelijks meer durven slapen met een raam open geelt dat te denken, „je zou net zo goed niet meer wakker worden, heel „Zolang de overheid maar niet slaapt", zeggen anderen met iets meer, maar zo langzamer hand ook al wankelend, vertrou wen. Die overheid heeft een Provinciaal draaiboek luchtver- rontreiniging opgesteld. In dat draaiboek komt o.a. het regio nale- aktiecentrum Rijnmond (RAR), gevestigd in het kantoor van de Centrale Milieubeheers- dienst Rijnmond) en het sy steem van alarmfasen aan de orde. In totaal zijn er vier alarmfasen: A bij stabiel weer (smog!) of' bij ongewone voorvallen of ratn- pen, B bij toenemende luchtver ontreiniging en blijvend ongun stig weer (verzoek om maatre gelen bij de industrie), C. als het nog erger wordt (nu oproe pen aan industrie en bevolking) en tenslotte D (de commissaris der koningin schrijft dwingende maatregelen voor). Cynisch constateert de Vereniging tegen Milieubederf; „Op papier klopt aües voortrekkelfjk; de praktijk zal echter moeten uit wijzen of het ook in realiteit zo goed werkt. De maatregelen ge nomen bij de stankgotven in Vlaardingen, of liever gezegd het achterwege blijven van maatregelen, doen echter het ergste vrezen." Vlaardingen zou voor altijd blij- ven slapen." In ■dit pand aan de Korte Haven is hef tafiecentrum gehuisvest. HOOFDARBEIDERS Deze medewerkers van het cen trum vallenin de categorie hoofdarbeiders. Elders" waren 35 hoofdarbeiders geplaatst. Daarvan ondermeer tien bij de Sehiedamse Gemeentelijke :So- rialo Dienst én drie bij het Ge westelijk Arbeidsbureau in .Vlaardingen.' Het centrumvindt het een pro- Schiedam De werkgroep De Goudsbloem is een stichting ge worden. De groep heeft dat bij een notaris vast laten leggen. De werkgroep heeft hiertoe beslo ten om beter te kunnen onder handelen met de gemeente over de mouterij De Goudsbloem die zij aan het opknappen is. administratie- en documen- Schiedam/Vlaardmgen Bij de 7 door de overheid te werk gestel- den moet vaak maai- worden ;;v geraden naar de achtergronden van hun werkeloosheid.. Het werk .wordt daardoor gestag neerd. Deze opmerking is te vinden in v, het jaarverstag van het Admini- V strati e en documentatiecen- trumNièüwe Waterweg Noord. f'&t Schiedam. De problemen die het centrum sig naleert, zouden kunnen worden opgevangen door een maat schappelijk werker. Die zou ;;.rich bezig moeten houden met ■g het verzamelen, ven achtergrond- infórinatie.' Tevens "zou de maatschappelijk werker met de betrokkenen-hun i problemen kunnen bespreken; Voor ieder geval- afzonderlijk zou de mogelijkheid moeten be staan deskundigen in" te schake- len. dn het pand Van het administratie-, centrum aan de Korte Haven in Schiedam waren aan het einde van,het vorig jaar 25 ménsen té werk gesteld. Aan het begin van Tiet vorig jaar waren dat er 17. bleem dat het grootste deel van de werknemers werk moet doen, dnt zij nog nooit eerder hebben gedaan. Dat zou gedeeltelijk kunnen worden opgevangen door het verwerven van meer ge varieerd werk. 1 Het centrum merkt in het jaar verslag op dat er in toenemende mate aandacht wordt besteed aan de jeugdige werkelozen, die op grond van. ondermeer defec- ten in de opvoeding en. hun kri tisch maatschappelijke instel ling niet aan het arbeidsproces kunnendeelnemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1