Kanshebbers i mponeren voor Lelystad VOORBEREIDING VZC EN SZC NIET OPTIMAAL i AFVAAR- DIGING Sfeervol TSF-toernooi Favoriten op lange afstand handicap Schiedam; Sparta's gelijke Schiedam en Sparta gis- trekkelijk duel hebben de honkbalformaties van Schiedam en Sparta gis teravond op Harga geoe fend. De Rotterdammers, Weliswaar niet volledig, hadden de grootste moei te met Schiedam dat zon der Morales, Jonkman en Biacquire moest aantre den. Slechts in de derde innings kwam Sparta tof scoren doordat een stoot- slag van John Switsers slecht verwerkt werd. Kort daarvoor waren Roodenburg (vier wijd; en Van de Berg (stoet- slag) op de honken geko men. Zij zorgden voor de enige Rotterdamse, pun ten. Schiedam heeft er daarna nog alles aan ge daan om tot tegenpunten te- komen, maar slaagde niet. Wel geslaagd w*s de opzet van deze wedstrijd: een serieus oefenduel voor de komende compe titiewedstrijden. Nationale - door Bas van den Berg VLAARDINGEN Stilte voor de storm. Zo kan wellicht de rust die er van het zwemfroot voor de buitenstaanders af straalt het beste worden genoemd. Het is slechts schijn, .want er wordt keihard gewerkt. Deze maand staat alweer In het teken van de nationale kampioenschappen, die za terdag al hun „ouverture" hebben in de 400, 800 en 1500 meter, waarbij bondscoach Bert Sitters een definitieve selectie zal maken voor de eerste wereldkampioenschap pen eind augustus begin september in Belgrado. Bovendien vraagt de strijd voor de Europacup, die tussen de Nationa le en Belgrado in .,De Hommel" in Utrecht wordt afgewerkt, alle aandacht. Belangrijke gebeurtenissen dus in het na-Olympische -jaarl*' De zwem-equtpe van VZC óp weg naar nationaal goud, zilver of brons. Daags vóór de Nationale weet Bert Sitters te vertellen, „da: er na elk Olympisch jaar een te rugval Is- Dit jaar is het echter anders gesteld. Wie met succes irf' Belgrado aan de start wil verschljoen, kon de training 'i nle» onderbreken. Zelfs niet ver klappen." Op weg naar Belgra- ,do maakt Bert Sitters geen on- •<terseb«d tussen jong en oud. Hij zegt: .diet gaat bij de WK om medailles en ereplaatsen. Of dh» door een jor.gen van tien jfc&f of door een man van veer tig Vorden gehaald maakt mij niets uit. Wel jet ik scherp op <fe jeugd want.'daarvan zullen we het na Belgrado moeten heb ben." De bekende - exponenten van de 'iibode" klas zijn Enith Brigitha en Hansje Bunschoten die op volle kracht op Belgrado afste venen. STUDIE Het ïiet er naar uit dat de Vlaar dingse talenten, die vorig jaar nog in de Olympische ploeg za ten, Frieke Buys en Marianne Vermaat, de ticket voor Belgra do niet zullen halen. Frieke BuytfTwemt sinds enkele maan den niet meer bij VZC maar studeert in Amsterdam ert Ma rianne Vermaat heeft door stu die een conditionele achterstand opgeiopen. Daarom wordt de Nationale, waarvan de ali-ir. finales eind juli in het Vlaardingse Kolpa- bad zijn, van groot belang voer uitzending. Maar ook voor clubs of hun jeugd weer de nationale strijd, zoals vorig jaar in Utrecht, gaat beheersen. SZC- trainer Theo Romeija zegt in dat verband, „dat hij in verge lijking tot andere jaren talenten heef-i oneer de 10 Hij noemt op Irma van der End» (100 en 400 meter vrij) en Marcel Blom- steel, die voor de Nationale al leen op de 100 en 400 meter vrij is ingeschreven, omdat hij de vlinder verwaarloost. Rornein: „bij de kring- en provinciale zwemkampioenschappen heb ik gezien dat Marcel zich belde- malen heeft verslikt en dart gaat „peddelen". Hij kan zich gemakkelijk handhaven in dat' jeugdige -gezelschap op die 100 vlinder, maar hij maakt elke keer weer dezelfde fout. paar- :om neem ik geen risico met hem. v- OPBOUW Onder 12 en 14 jaar zorgen Helga var.' der Spek, Tonny Ruis en Trainer Teun Verboom bekijkt de lijd van zijn pupil Nanda Harte- vela'. Joke var. Vliet er voor. dat de Schiedainse equipe, die totaal uit, acht man bestaat, sterker is dan ooit. Romeijn: „ik heb m'n aandacht grotendeels geconcen- treerd rond de jeugd waarvan ik het moet hebben. „Dié „ouwe" rotten Ruud Pijper en René van der Kuil weten zelf wel waar ze aan toe zijn. Hun' talent Is bekend. Maar het gaat juist om de opbouw van de SZC-ploeg en daaront ben ik blij dat er talent onder de tien is. Overigens doorspekt Theo Ro meijn zijn relaas met een ge matigd optimisme: „de voorbe reiding is niet optimaal ge weest. Waarin vooral het koude water in bad Groehoórd schul dig aar, is. Ik kon daardoor on regelmatig trainen en dan nog voor korte tijd ook. Daarom be wees de Provinciale in Den Haag vorige week dat er scher pe concurrentie zal z'.jn op de Nationale Vooral van de zijde van ZfAN/Vitesse." Toch hebben we met de ploeg die uitgezonden wordt naar een cli max gewerkt. Waarin ik zie dat René van der Kuil. Ruud Pij per en Marcel Blomsteei in staat moeten zijn om minstens ieder een keer goud te pakken. Neemt Ruud Pijper op de Nar tionale-alleen de 100 ert 200 ma ter vlinderslag vóór zijn reke ning, René van der Kuil komt uit op alle vrije slag nummers. Dus vanaf 100 itot en met; 1500 meter. Daarnaast .de 100 vlin der, de 100 en 200 schoolslag, dë 200 en de 400 metèr.: wisselslag:" Overigens verwacht men- vooral1 van René van der Kuil een krachtsexplosie op de Nationale. Omdat de tijd rijp is dat hij zijn irairmgsachterstcnd weg werkt. Waarvoor hij wei nig tijd heeft gehad. Pas toen enige -tijd terug de Amerikaan Toni Bastle hem in Den Bosch 'ruim een minuut voor bleef, toonde de Schiedammer weer zijn vech'.ersmentaliteit. Waar na hij reageerde: „ik moet weer harder gaan trainen". Ir.- tussen lijkt de interesse van de blende zwemmers bijgeschaafd, zodat de verwachtingen van hem zaterdag in Lelystad hoog zijn gespannen. VZC-trainer 'Teun Verboom na 22 jaar Australië sinds een jaar vertrouwd met de Vlaardingse club, schrikt een prognose af. „Ik heb totaal geen vergelij- kingsmateri aalredeneert hij De ZRO- en' Provinciale kam pioenschappen zijn voor mij geen maatstaf. Daar hadden wij te weinig concurrentie om de- werkelijke kracht van de VZC'ers te kennen," Een handi cap vindt hij overigens wel, - „dat voor studie de zwemsport moet wijken.. Natuurlijkgaart studeren voor, maar in Austra lië bestond er een soort wissel werking tussen scholen en zwemsport De scholen in dat emigratieland doen ook meer aan zwemmen en daarvoor staan de z.g.schooLkampioeo- schappen in hoog aanzien." - Teun Verboon kan' evenwel in dat - voor hem vreemde jaar met de eigen Hollandse mentaliteit ho^ gén; op .enkele successen. Zoals hij de slag van Ada Pors heeft omgebogen (langer gemaakt) "waardoor zij thans het ene na het andere kringrecord scherper stelt op de vrije slag. Verboon: ,,Ada kan zeker uitgroeien tot éér; van de betere vrije slag zwemsters in Nederland. Haar tijd schat ik dan rond de.; mi nuut." v.:.ï- Maar ook looft Teun Verboort de inspanningen van Rob de Gier, pim van der - Werf Karin Nieuwstraten, Diane- en Frits Jan Edelijn die na zijn'ziekte verrassend sterk is teruggeko? men. Teun Verboon verder: „ik moet echter zeggen dat ik bij VZC maar een derde van mijn werk kan doen in veigriijkirtg tot wat ik in Australië tot inïjn beschikking had. Wat In hoofd zaak komt door te koud water, te weinig trainingstijd, studie dat voor gaat enz Vtaardingen De Vlaar- dingse Zwem Club vaar digt 13 zwemmers af naar de nationale kampioen schappen die morgen, voor wat betreft de num-, mors 400, 800 en 1500 m, al" beginnen in Lelystad^ Donderdag 12 Juli begin nen de overige series In Meppel, waarna de all-in finales op 26 en 29 juli In het Vlaardingse Kojpabad worden gehouden. VZC bestaat uit: Diane Edelijn, Tineke Maat, Ka- 'rin Nieuwstraten, Ada Pors, Betty Schuit, Ma rianne Vermaat, John Both, Frits Jan Edelijn, .Paul Gast, Rob de Gier, Pitn van der Werff, Hans en Hugo van Santbrink. i SZC: Irma van der Ecde, - Marcel Blomsteei, Joke van Vliet, Tonny Ruis. •v Frank Ruseier, Helga van der Spek, Ruud Pijper en Renée van der "Kuil. De 'Vlaardingse zwemforma- - - tie,' die maandagmiddag "al vertrekt, wordt onder gebracht in een jeugd herberg in Meppel. De Schiedammers zijn even als vorig jaar weer aan gewezen op de boot. Ih Lelystad 2wemmen al de .voIgende. talentehi Diahe/' Edelijn,Ada, Pors en Frits Jan Edelijn en van -j Schiedamse zijde Marcel Blomsteei, Renée van der Kuilen Irma van der Ende. Schiedam Ook gisteravond zijn op het TSF-toernooi weer een groot j aantal partijen gespeeld. Een dreigende onweersbui leek éven een. partij roet in het eten te gooien, maar gelukkig bleef alles droog en konden alle geplande .wedstrijden worden afgewerkt. De soepël- draaieode taernooLotganisatie heeft tot nu toe alles binnen het sche ma weten te houden, zodat dé kwart-1 en halve finales op zaterdag en de eindronden op zondag rustig zullen worden verwerkt. Grote verrassingen bleven óok gisteravond achterwege. In de B-catégorie imponeérde1 de als eerste geplaatste Lia Kuypers (Toeg HlIIegers- herg) door met 6—4), 6—0 over Ellen van Bragt (KSVV) heen te da veren. Hiermee bereikte rij reeds de halve finales. •^LIA KUfPERS '+A overtuigend In halve finale Bij dé heren Werden, een drietal interessante' B-partijen ge speeld. Hiérbij bewees met name de als eerste geplaatste Carel de Bruin in uitstekende vorm te zijn. Met-zeèr-fraai en razendsnel spel (zijn "tweede service deed nauwelijks onder voor de eerste) liet hij Paul Nó- let (SLV) weinig allusies, 6—2, 6— Jn een. goede partij: vocht René van Leeuwen (Overschie) zich naar een verdienstelijke zege op Aat Ribbe (TSF) 5—I,. 2—6, t iEen baan verder, rekende Van de Knaap af met SLV's tweede B-vertegenwoordiger, Henk Teschmacher. De. ietwat geflatteerde eindstand was 6—3, 64 voorVan de Knaap. In de C-categorie bereikte Ton Poot ..(Maas) als eerste de kwartfina- De als nummer één getipte Rob Leijsennaar had het tegen club genoot Harry van Straaten niet al te moeiiijk en bereikte, via 6—3, 6—3 de laatste zestien. Vanv/ond worden er op het sfeervolle Van .Vliét-tennispark aan' de Stadhouderslaan op nieuw eèn groot, aantal interes sante B- én C-parlijen gespeeld. Na, de geslaagde film-avond (met. films over Rod Layer'en. Ken Rosewall) gisteren, staan er voor vanavond en morgén- avond, diverse feesten,'Op het programmav V ZOMWFN twMiBl v ARN.HOOGVUETSTRAAT4-TEL. 542400 SHOWROOMi SCHIEDAMSEWEG73 Schiedam Morg enavond zullen Neerlands beste stayers met de plaatselij ke troeven René van der Kuil, Frits Jan Edelijn» Marcel Blomsteei, Diane Edelijn en Ada Pors, elaar de loef afsteken tij dens de Nederlandse Kampioenschappen ge afstand". De strijd om de nationale titels op de lange-afstand (1500 mtr. heren/jongens, 800 mtr. dames/meisjes) te Lelys tad, waar de deelnemers onder de 30 jaar 400 me ter moeten afleggen, vormt dan de proloog van de Nederlandse Kam pioenschappen, die vol gende week donderdag in Meppel volledig tot ont branding zullen komen en haar climacx krijgt op '28 en 29 juli wanneer de al- lers terks ten elkaar in dè zogenaamde „al-in- firia- les" ,dw.z, alle leeftijds groepen Inbegrepeen, zul len betwisten, in -het Vlaardingse Kolpabad. Dit is dan de niemve opzet die de knz' dir jaar voor het eerst hanteert. Vorig -jaarr nog organiseerde men de kam pioenschappen een hele week lang in hét Utrechtse „Den Hommer*; .-j f i. m ander nieuwtje is de leeftijds groep jongens Onder 18 jaar. Dit is gedaan om de promi- nentejeugdzwemmers (onder 16 jaar) de aansluiting i| het herenzwemmen te vergemak kelijken. Voorgaande jaren vielen namelijk veel talentvol le jeugdzwemmers af, omdat lussen hen en de herentop nog een kloof van enkele seconden gaapte.' Tot de „heren die voor. het eerst van deze mieuwe leeftijdsgroep kunnen profiteren, ehoren ook Frits Jan Edelijn (VZC) en ené van der Kuil (SZC), die eide morgenavond een goede kans maken op de 1506 meter yrijesia. jongens onder de 18 jaar in de.prijzen te val len; V' RENé VAN DER KUIL René van der Kuil die naast de zwemsport een verwoed zeiler is cn die in deze funktie vaak te vinden is rondom het water- sportgeied „De Bommeer" hoeft 17.12.7 als este seizoen- tijd staan op deze 1500 meter. René die dit jaar geslaagd is. voor zijn diploma LTS (elek- tro) is een typische stayerl Na ongeveer 400 meter komt hij pas goed op gang en ,;ram-- melt" in een. werkelijk onge looflijk hoog armtempo alles, uit zijn stevig gespierde ody..- Dat hij naast de vrijeslag ook op de andere slagen goéd voor de dag kan komen héén de kringkampioenschappen duide-, lijk ewezen. Vooral zijn'tijd op de 200 meter schoolslag van 2.43;8 mag er zijn. FRITS JAN EDELIJN Vlaardinger Frits Jan Edelijn, 17i jaar en leerling van de vierde klas HAVO ep het Groen van Prinstér er lyceum te Vlaardingen geeft te kennen dat; hij, ondanks de goede fer sultaten op de langere afstam den (vooral de voerdë' plaats tijdens de Langeaanw^dstrij- den op de Bos aim te Amster dam was van uitstekend ge halte) toch de voorkeur, geeft aan derugslag. Niet zo ver wonderlijk eigenlijk, wmit hij heeft geruime tijd als rugsla'g- zwemmer in dc Nederlandse jeugdploeg vertoefd. Frits Jan: „De rugslag lijft nummer één en ik lijf de vrije slag" als mijn tweede slag eschóuwen." De stevig geoüwde en kort ge- knipte Frits Jan die 's zomers tot zijn èste resultaten kómt, traint 's ochtends en 's avonds zo'n. 2Vz- kliiomeLer, een af stand die nu iets mindér'is ge worden, omdat met meer sprintjes meer snelheid, in de training wordt, verwerkt. Frits Jan: „Soms is het wel eento nig steeds maar weer die a- nen zwemmen, maar de laat- ste tijd gaat het redelijk goed. DIANE EDELIJN Zijn 13-jarige-jus Diane leerlin ge van de tweede-klas HAVO zal morgen in Lelystad ook van de partij zijn. Met een tijd van 10.3010 gerealiseerd tijdens de kringkampioen schappen te Bad Groenoord in Schiedam, op de "SOtl meter vrije «rag mocht ze door haar vereniging VZC pp deze af stand ij de meisjes onder de 14 jaar Ingeschreven worden. Ook rij prefereert, évenals haar roer, dé rugslag oven ae yrijé slag: Vooral de .100 me ter rugslag vind ?ik een fijn numhiër", aldus Diane, y AD 4 PORS Op datzelfde nummer,, de 8flö meter vrijeslag meisjes onder de 14 jaar, start de 13-jarige Ada Pors van VZC als één van de favorieten om het ere metaal te verdelen. Dit sei zoen heeft zereeds voor een klinkende tijd' gezorgd. Met een-tijd van 9.50.2 doorrak ze de limiet van 9.52.0 die deelne ming aan de Europese Jeugd- kampioenschappen te Leed rechtvaardigt. Ook op de 100 .meter vrije" slag slaagde ze er in dé'vastgestel de limiet van'1.03.5 mét j.03;0 te doorreken.- De kracht van Ada -Pors schuilt - voornamelijk in de grote inzet 'die ze..tijdens wedstrijdenen tijdens, training etaleert. Vaak was Ada te vinden op de extra trainingen, zodat ze enkele wé-v I ken geleden tot zeven kilome-, ter per dag kwam. De .stijl van de 13-jarige Vlaar- dingse wordt door'de insiders nu niet epaald als „fraai" 'estempeld. Ada hierover: „Aan mijn slag is de laatste weken veel vereterd en ik ge loof fat ik door die vereterin- gen toch wel wat sarder en gaan zwemmen." MARCEL BLOMSTEEL De jongste die morgen naar Le- lystad zal afreizen is de 10-ja- rige Marcel Blomsteei, die met een tijd van 5.42.7 een goede kans maakt een médail- Ie, rij de jongens onder dè'10 jaart op. de 400 meter, vrijeslag.^ in de wacht te slepen. Hij zal - echter „alles uit de kast moe- ten zwemmen", zoals ze dat ia wielertermen zo prachtig kun nen zeggen, om eremetaal naar Schiedam mee terug te nemen. VRIJDAG 6 JULI I97Ï

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 4