en: 5,5 miljoen voor Vervuilers van Rijn lopen direct tegen de lamp met meteen-klaar-foto Parkeer- meters Parkeer garages Sloop- gebouwen Een richting verkeer 3 Openbaar vervoer buiten beschouwing in verkeersonta Drumwedstrijd in zaal Irene t k dl In toekomst uitgebreid verkeers bureau noodzakelijk SCHIBDAMSCHE COURANT ZATERDAG 7 JULI 1973 Vervuilers van hef fliinwaier worden in Duitsland -vanuit helikopters gefotografeerd en arwnicidenijk daarna door een patrouilleboot aangehouden. Met een dlrect-Maar-fototoestel (polaroid) fotografeert men de overtreders, zoals bedrijven langs 'het water en tankschepen die rich onbespied wanen en afval lazen. Ontkennen heeft geen zin. De Polaroid is binnen 15 seconden 'klaar. Een polifiepalrouille- (boot wordt per radio opgeroepen en de foto .wordt in een plastic flesje in de boot geworpen. De vervuiler wordt aan gehouden en de foto is een oyertirigepd bewijs van zijn wandaad. De vijftigste vervuiler van dit jaar werd enkele wéken geleden op deze fotografische wipe gesnapt. Vlaardingen-Scliiedam Het autoverkeer gaat Vlaardin gen de komende vijf jaar ruim 5,5 miljoen gulden aan voorzieningen kosten. Ingrijpende maatregelen zoals parkeenneters, gara ges, voorrangskruisingen en èènaichtingverkeer zijn daarbij nodig om tenmin- - ste tot 1985 redelijk bet hoofd te kunnen Weden aan een verwachte ontwikke ling van bet verkeer. Vlaardingen, wordt ge schat, telt tegen die tijd 90 tot 95.000 inwoners en 27 tot 30.000 personenauto's. Het inwonertal, zo leren Cij fers van bet Centraal Bu reau voor de Sta Distrek, be draagt over 25 jaar 110 tot 120.000 en het aantal auto's '40 tot 45.000. Vlaardingen kent thans 4n 1973- 82.000 inwoners en 16,000 perso nenauto's: de helft van het ■geschatte aantal in 1985. De getallenreeks «n de forse maatregelen staan ver meld in de onlangs ver schenen Verkeersnota Rij den of Stilstaan; Het meer dan honderd pagina's dikke boekwerk -plus aanhang sel- heeft het Wegensdhe- ma 1966 en het Algemeen Verkeersplan "Vlaardingen 1969 als basis voor de voor gestelde voorzieningen. Men vond ze hedendaags genoeg om 'alsuitgangs-, punt te kunnen dienen voor een toekomstig beleid. De Verkeersnota gaat niet uit van de bevordering van het open baar vervoer, maar van het in zo goed mogelijke banen leiden van het particulier autovervoer. Vermeld staan wel een aantal maatregelen om het openbaar vervoer zoveel mogelijk te sti muleren en het bezit van de „tweede auto" af te remmen. maar deze maatregelen worden slechts terloops vermeld. SLOPEN De grootste hap van de 5,5 mil joen gulden vergende voorzie ningen gaat op aan het aanleg gen van wijkparkeerplaatsen. Om tot een totaal van 26.451 parkeerplaatsen te komen, moe ten er 4.068 bij. Met de aanleg ervan is een bedrag van ruim drie miljoen gemoeid. In de Verkeersnota gaat men uit van één parkeerplaats per woning. De plannen die men voor West- wijk, Vettenoordsepolder, Indi sche Buurt, Centrum, Babbers- polder, Vlaardinger-Ambacht en Holyopstelde, gelden voor een periode van tien jaar. In sommige wijken (Vettenoordse polder en in Oost) zal het slo pen van gebouwen nodigzijn om ruimte voor parkeerplaatsen te krijgen, zo mogelijk in de vorm van parkeergarages. De verkeersnota stelt een bedrag van - ruim een miljoen gulden voor het aanbrengen van ver keerslichteninstallaties. In de naaste toekomst komen die on der meer op de wegkraising Wes tl ands eweg-Marathon weg. Als de verbindingsweg tussen de Burgemeester Pmisslngel en de Hargalaan is aangelegd, ko men er verkeerslichten op. de kruisingen Van Linden van den Heuvellsïngel-Verbmdingsweg en op tal van kruisingen met de Burgemeester Pmïssrngel. Van de ontwikkeling van het verkeer hangt af of het nodig is dat er installaties worden aangebracht op de kruising Holysingel-Dillen- burgsingel en andere kruisingen in Holy. EENR1CHT INGSc VERKEER Ih vele straten In Vlaardingen wordt ter bevordering van een vlotte doorstroming van het ver keer en In aansluiting op te treffen verkeersmaatregelen eenrichtingverkeer Ingevoerd. De belangen van fietsers wor den niet uit het oog verloren: er komt zogenaamd onvolledig èèn- rlchtingverkeer. Zo'n dertig starten In de gemeente staan in de nota vermeld. Voor het aanleggen van fiets- en voetpaden is een geschat be drag van 1.145.000 weggelegd. Er komen voor deze groep weg gebruikers voorzieningen aan de Holysingel, Ary Koplaan, Dirk de Derdelaan, Parallelweg, Ie en 2e Van Leyden Gaelstraat, Westkabdseweg, Broekpolder en de verbindingsweg Burgemees ter Pruissingel-Hargalaan. Het grootste dee! van de miljoenen- investering (5,5 miljoen gul den) zal voor rekening van de VI aardlager komen. Alleen bij de kosten voor verkeerslichten- Installatie kan op steun van het rijk worden gerekend. Het staat dan ook vast, dat de forse kosten „eruit" zullen moeten komen door middel van par- k eerheffingen. Rijden of stilstaan ,In principe", zo stelt de Ver keersnota, „geldt dat de gebrui ker van parkeervoorzieningen de kosten moet betalen". In nieuwbouwwijken en sanerings- gebieden worden de kosten in de erfpachtprijs opgenomen, voorspellen de opstellers van de nota. Invoering van een algeme ne heffing moet als redelijk worden beschouwd. Voor het op lossen van parkeerproblemen verdient de parkeermeter aan beveling boven de parkeerschijf. Er zullen binnenkort in enkele straten van het centrum par keenneters worden geplaatst. De blauwe zone moet op den duur verdwijnen. Schiedam In gebouw Irene wordt woensdag U juli een kin derfeest gehouden. Het hoogte punt van deze middag die om twee uur begint, is de talenten jacht „Wie wordt de Ringo Starr van het jaar", een drum- wedstrijd met Ienke prijzen. Het programma wordt gepresen teerd door Al en Valery Pres ton, die de kinderen tevens goo chelkunsten en poppenkast laten zien. De kinderen worden bij de verzor ging van het programma ook ingeschakeld, zodat hen een fij ne middag te wachten staat. Toegangskaarten twee gulden kunnen vanaf vandaag bij ge bouw Irene aan de Nieuwe Ha ven 155 gekocht worden. Schiedam Niet altijd is „blokje rond met de hond" een pretje. Zeker, een fik se wandeling met zo'n dankbare vierpoter is een geschikte therapie tegen omklemmende welvaarts verschijnselen. Kalme rend, voor hond en baas een niet te onderschatten dosis gezondheid. Maar de fors ogende bastaard-her der die deze keer woest springend zijn pas verwor ven vrijheid vierde, kreeg het na een uurtje wandelen toch wel moeilijk. Het was dan natuurlijk wel dertig graden, vééi te warm ei genlijk voor een hond die enkele uren eerder nog in de koelte van het asiel pro - bleemloos ronddartelende in een veel te kleine loop- ruimte. Misschien juist daardoor, lokten die brede straten tot een ver woestende energie-verspilling. De pas acht maanden, oude reu na enig borstelwerk komt ge garandeerd een mooie hond te voorschijn dartelde echter voor het eerst In z'n nog jonge hondeleven in een verzengende hitte. Onbezorgd en enthousiast door die plotselinge aandacht. Echter niet beseffend dat aan de andere kant van de lijn een hevig transpirerende ,baas" het met de minuut moeilijker begon te krijgen. Want wat is nu eigenlijk een hon- deriem? Het speelse dier besef te het zeker niet, want steeds weer speelde hij het klaar om met lachwekkende capriolen zichzelf en daarmee dus ook de „baas" op onnavolgbare wijze te omstrengelen. Grinnikende voor bijgangers vervolmaakten het WBBKm wiim succes van deze truc. Nog boeiender werd de wandeling langs al die winkels op de Hoogstraat. Ook daar die hitte. dus op zoek naar schaduw, maar vooral ook op zoek naar bevrediging voor een niet te be teugelen nieuwsgierigheid. Het resultaat was dat de steeds amechtiger puffende begc!elder achtereenvolgens een lingerie winkel, slagerij, drankenhande- en koel café werd binnenge sleept. Slechts in het laatste ge val had het onvermoeibare dier succes... Ook bij het sigarenmagazijn op de hoek van de Lange Haven stak de hond zijn forse neus nieuws gierig in andermans zaken. Deze keer echter volkomen ge rechtvaardigd. want al morste hij dat het een lieve lust was, die grote bak water was net iets wat aan die wandeling ontbrak. Toen ook wat meer gewend aan de riem, gedroeg het ook op halve kracht nog stevig trekken de dier, zich heel wat rustiger. De capriolen werden minder Impulsief, want al bleef het dier komisch nieuwsgierig, een ver manend woord bleek nu vol doende om hem bijna voorbeel dig zijn weg te laten vervolgen. Al kan de hond dan niet door gaan voor een echte herder en zeker kleiner zal blijven, hij zal zich ongetwijfeld ontpoppen tot een echte speelkameraad. Ge hoorzaam ook. want reeds op de terugweg had hij zich volledig onderworpen aan de wil van zijn tijdelijke baas. Toen echter moest ook het dier tol betalen voor de wat al te ongeremde enthousiasme van de eerste mi nuten, want terwijl een vervaar lijk lap tong heen en weer bun gelde werden de laatste meters hijgend volbracht. Verdwenen was echter de in eerste instan tie aanwezige nervositeit. Veel sneller dan verwacht zal het d4er zich ontwikkelen als een ectye kameraad. De e5«*enschao- oen van een herder .zijn onrrls- kepViwr funwe"'", zodat de d?e- repf.'ofhpbber die op zoek is nanr r»pp opw'ii'n troete'd'er be- tar >®n kiikip kvnn*n gaan ne- —»»n 'n d" !n de*** t'id al- tfirf hokken. De hond vnn moet s*n»:en en ravotten, waarbij niet zozeer de beschikbare ruimte een rol speelt, maar wel de instelling van zijn toekomsti ge baas. De bastaard-herder, gestroomd met donkere strepen, is acht maanden oud, vijftig centimeter hoog en van geslacht mannelijk. De hond ls ingeënt en kost der tig gulden. Het hondje van vori ge week kreeg inmiddels een goed tehuis, maar in het asiel wachten nog meer honden en veel katten op een plaatsje in een nieuw gezin. Het dierenasiel aan de Sint Anna- gusterstraat is geopend vnn ne gen tot twaalf en van twee tot vijf. Zaterdags van nepen tot twaalf. Tel, 26.62.66. De honden kosten dertig gulden en de kot ten tien gulden. Alle dieren zijn ingeënt. Vlaardingen Het verkeer gaat een steeds belangrij ker plaats innemen. De gemeente Vlaardingen vermoedt, dat daarom de afdeling Verkeer In de toekomst moet worden uitgebouwd. Thans be staat het bureau uit een verkeersspecïalist, een HTS-er en een tekenaar. Vele Amerikaanse steden van kleiner omvang dan Vlaardingen hebben hun afdeling verkeer ai in een afdeling voor het bewe gende en één voor het stilstaande (geparkeerde) verkeer gesplitst. Vlaardingen hoopt door de toekomstige uitbreiding voortaan te kunnen be schikken over een ver keerskundig bureau, waaraan verkeerstechni sche behandeling van ac tuele verkeersproblemen en het „verkeersbeheer1' kunnen worden toever trouwd. Daarbij zal ge bruik worden gemaakt van de hulp van een ex tern verkeerskundig ad viesbureau, zoals de Ver keersdienst van Rotter dam, waarmee ook nu al goede betrekkingen be staan, of van het Ver keersbureau Goudappel en Goffeng. De verkeersnota Rijden of Stilstaan meent dat aan de samenwerking binnen de gemeente meer aan dacht moet worden be steed. Het verkeer heeft niet alleen technische maar ook juridische, poli tieke en stedebouwkundi- ge aspecten. De meeste vraagstukken kunnen dan slechts In teamverband worden aangelokt en op gelost. Er bestaat thans een «Aak- officiële werkgroep met ala voorzitter wethouder Kloots. Voorts maken van de werkgroep deel uit de chef van de afdeling ver keer van gemeentewer ken, de chef van de ver keersdienst van het poli tiekorps en ambtenaren van stadsontwikkeling en algemene zaken. Voorge steld wordt een perma nente ambtelijke werk groep op te richten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 3