SCHIEDAMSCHE COURANT modelbouwers trekt veel belangstelling IP „POSITIE GEMEENTE TEGENOVER ESPRO IS ZWAK" Drummen om het hardst VEEL KLACHTEN BIJ GEMEENTE: I Asma speelt „Niet in 2 kranten voor één prijs mum- z-"* Maassluise en Maasiandse wateren besmet Expositie modelbouwers trekt veel belangstellin, Donderdag 12 juli 1373 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 99ste jaargang no, 21763 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 2C2566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL ZEEP Schiedam Met het stijgen van de temperatuur neemt het aantal klachten over stinkende riolen toe. Weliswaar niet evenredig, maar de telefoon bij de afdelingen rioleringen van de gemeente Schiedam staat in deze tijd niet stil. Een stroom van klachten over verstoppingen in de riolen bereikt dagelijks het kantoor aan de Jan van Riebeeckweg. Het is zelfs zo, aldus een woordvoerder, dat in één uur twee tot drie klachten telefonisch worden doorge geven. Maassluis/Maasland -De Maas sluise en Maasiandse binnen wateren zijn. besmet met de ziekte van Weil. De door rat ten veroorzaakte besmetting is maandagmiddag in de Boner- vliet In Maassluis geconsta teerd. Bij een hond, die in dit water had gezwommen, werd de ziekte van Weit vastgesteld. BurBuurgemeente Maasland werd onmiddellijk daarop ge waarschuwd. De gemeente Maassluis liet diezelfde avond nog - .wayschuwinsffborden 'langs de'Boónerviiet plaatsen. In Maasland werden dinsdag morgen maatregelen getroffen. Het hoogheemraadschap Delf land, dat het beheer over de waterhuishouding voert, is over de situatie ingelicht. Op de >drukste plaatsen langs de waterkant in Maasland werden borden neergezet om de zwemlustigen op het besmette water te wijzen. De besmetting kan grote vor men aannemen, omdat de vlie ten in open verbinding met el- laar staan. Ook de wateren van Vlaardingen lopen derhal ve gevaar. De toestand wordt thans nauwlettend ia de gaten gehouden door ondermeer het nemen van monsters. Tot de genen, die worden ingelicht over de besmetting, behoren ook de vele vakantiegangers, die met hun boot langs de ka den van de vlieten en het Bommeer liggen, Tot nu toe zijn in Maassluis en Maasland geen ziektegevallen bekend. De verschijnselen van de ziekte van Weil openbaren zich na verloop van een week: hoge koorts, ernstige hoofd pijn, sterk belopen ogen, rug pijn, kuitkrampen en huidaf wijkingen. Dit alles kan aan leiding geven tot nierontste king en leverontsteking met geelzucht. De infectie kan on dermeer ontstaan door het besmetten van wondjes en het binnenhalen van het water door neus en mond. Vandaaar dan ook dat het zwemmen in de wateren ten strengste wordt afgeraden. Vorige week al zag de gemeente Vlaardingen zich genoodzaakt het zwemmen in open water, zoals de Vlaardingse Vaart en de singels, te ontraden. Daar bij hield men geen rekening met de ziekte van Well, maar met de algemeen in Nederland geldende verontreiniging van het oppervlaktewater. meer dan negentig'procent van de klachten particuliere riolen betreft. De overigeprocenten hebben betrekking .op het hoofd- rx'ool, dat meestal, raid-den in de straat is gelegen en door de ge meente wordt onderhouden. ONGEGROND Deze laatste klachten blijken ech ter na uitvoerige controle dora de onderhoudsmensen van de gemeente dan nog eens meestal ongegrond. Waarom deze klachten over het hoofdrioöl van spaarzame aard zijn, is niet verwonderlijk. Elke week wordt het rioolstelsel na melijk doorgespoten. Met grote snelheid wordt het water door het riool gejaagd, zodat alles wat aan de buizen is aange koekt, loskomt. Onder hoge druk wordt het water met een soon „raket" in het riool gespet ten, waarna èeen zuigwagen 'bij een put het werk voltooit. De oorzaak van de diverse ver stoppingen, is geheel en al be- - kend bij de gemeente, Gestold vet uit leeggetoepte braadpan nen en juskommen en vooral ook. zeeppoeder zijn de voor naamste substanties, die het 'on gerief bij de bewoners opleveren. Deze veroorzaken aangroeiïngen in de rioolbuizen. Ook de putjes. die vooral nog in de oudere hui zen voorkomen, blijken een ge liefkoosde plek te zijn, waar alles aan elkaar klontert. De heer Antes: „Putjes In parti culiere riolen raad ik sterk af. Het bevordert in sterke mate de aankoeking van vet etcetera en werkt stroomvertragend. Zo weinig mogelijk putjes, dat is het beste". Een sterk voorbeeld van het ge bruik van zeeppoeder, is 'het volgende. „We kregen eens een Een SCHUIM iet hoofdriool komen dan in hert gedrang. Waar de gemeente ui teraard weinig aan kan doen. klacht, dat op de eerste verdie ping van een woning uit het toi let schuim kwam. Het bleek, dat een verdieping, hoger een huis vrouw bezig was met 't spoelen met zeeppoeder. Als de poeder in het riool komt, is het name lijk nog lang niet uitgewerkt". regelmatig voorkomende Een opmerkelijke uitspraak van hem, is dat de soorten zeeppoe der die de huisvrouwen voor de Andere verstoppingen blijken nog was gebruiken, sterk verschil lende werkingen, hebben. „De velschillende soorten zeeppoe ders schelen das en nacht", al dus de iheer Antes. wel eens het gevolg te zijn van het zakken van de Schiedam- se bodem (heel West-Neder land zakt trouwens al is het gering). De aansluitingen, naar klacht, zoals die bijvoorbeeld in Zoetermeer door de gemeente wordt geuit, dat het rioolgemaal (een pompgebouw met een ma chine) alles kan fijnhakken be halve gestold vet, gaat in Schie dam niet op, „Daar hebben we beshst geen last van, mede dankzij het wekelijkse onder houd", aldus de gemeente. Vlaardingen/Schiedam De .lan delijke expositie van de Neder landse Vereniging van Model bouwers in het Oude Reeders- huLs in Vlaardingen heeft tot na toe 5819 bezoekers getrokken. Het bestuur van de vereniging verwacht, dat voor de sluiting van de tentoonstelling op 21 juli de zesduizend wellicht wordt overschreden. Vooral in de weekeinden kwamen veel belangstellenden de exposi tie bezichtigen. Op Hemel vaartsdag was het het drukst, teen kwamen er 651 personen. Ook uit propagandistisch oogpunt is de tentoonstelling een succes geworden: alleen voor Vlaardin gen meldden zich zeven nieuwe leden aan. Landelijk gezien is de vereniging met 35 tot veertig nieuwe leden uitgebreid. Eind augustus begint de afdeling Vlaardingen weer met de weke lijkse bijeenkomsten in het voormalige Weeshuis. Deze ver gaderingen, die om half acht beginnen, zijn ook toegankelijk Bijna altijd wordt geklaagd over verstoppingen die zich voordoen in de (particuliere) aftakkingen van het 'hoofdriool naar de be treffende huizen. Een situatie, waar de gemeente weinig aan 'kan en mag doen; - hoofdambtenaar bij de gemeen te: „Deze particuliere aftakkin gen komen geheel voor rekening van de huiseigenaar. Wij, als ge meente kunnen, daar niets aan doen. Wel kurmen de huiseige naren ons opdracht geven het euvel te verhelpen. Maar daar krijgt hij uiteraard wel een re kening voor toegestuurd". Ket blijkt over het algemeen, dat Vlaardingen/Schiedam De lan delijke expositie van de Neder landse Vereniging van Model, bouwers In het Oude R< huis in Vlaardingen heeft toe 5819 bezoekers getrokl Het bestuur van de ven verwacht, dat voor de van de tentoonstelling op 21 juli de zesduizend wellicht wordt overschreden. Vooral in de weekeinden kwamen veel belangstellenden de exposi tie bezichtigen. Op Hemel vaartsdag v/as het het drukst toen kwamen er 651 personen. Ook uit propagandistisch oogpunt is de tentoonstelling een succes geworden: alleen voor Vlaardin gen meldden zich zeven nieuwe leden aan. Landelijk gezien Is de vereniging met 35 tot veertig nieuwe leden uitgebreid. Eind augustus begint de afdeling Vlaardingen weer met de weke lijkse bijeenkomsten in het voormalige Weeshuis. Deze ver gaderingen, die om half acht beginnen, zijn ook toegankelijk voor belangstellenden. Schiedam De politie van gemeenten tegenover een pro jectontwikkelingsmaatschappij, die voor de stadsvernieu wing zorg moet dragen, is ronduit zwak. Het is de conclusie van PPR-afdelingsvoorzitter Herman Noordegraaf in het laatste nummer van het economisch- statistisch blad Esto. Profiteer nü van het unieke aanbod 2 kranten te Ontvangen vcor do prijs *a,vB *4n: do Schiedamse Courant mat nieuws uit uw atad en omgeving, en heiB Rotterdamsch Nieuwsblad met het 'laalsto binnen- en buitenlandse nieuws-1 Gsef one nu opdracht ook bij u 14 dagen gratis, zonder finige verplichting, do SC en RN te b ezorgen en ontdek zeft de vel e pl usp u nten. fjéDaza bon In open envelop, zonder postzegel, sturen naar Rolterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 334. Rotterdam «uurdpSCenHNI^dajengrattonaar: naam Straat woonpl. telefoon Het was gi<derrmcf<fag een le ven van jewelste tn gebouw Irene, waar kinderen om hei hardst hei drumstel beroerden om uitgeroepen ie worden tot de Ringo Star van het jaar. Vele druwtmertjes 'in de dop de den hun uiterste best om zo goed mogelijk de vroegere Beatle-siagwerker te imiteren. Ongetwijfeld was de drumwed- strijd gisteren het succesvolste nummer van de kiitdershow, die A! ert Valerie Preston in de grote zaal van Irene aan de Nieuwe Haven 155 presenteer den. Maar ook het goochelen en de -poppenkastvoorstelling wisten de aandacht van- de grote groep kinderen te trek ken. Gespannen volgden de kinderen de handelingen van de goochelaar om dan tot de ontdekking te komen, dat hij hen afweer bij de neus had genomen. Volgende week ïs er voor de derde maal een kinderm'iddag In geibouw Irene. Dan treedt het accordeonduo De Wico's op, bovendien staat er weer een talentenjacht op 'het pro gramma: iedereen mag op het podium een liedje komen zin gen om mee te dingen naar de eerste prijs van bet Kindersong- festrval, waaraan leuke prijzen verbonden zijn. Daarna kunnen de kinderen ge nieten van de poppenkasisfer- ren Jan Klaassen en Katrijn, die verwikkeld raken in een avontuur met een toverring. Tot slot treedt de clown Mix- Ann op. De middag begint om twee uur en de toegangsprijs is twee gulden. Kaarten zijn vanaf vandaag aan de zaal verkrijgbaar. De grotere deskundigheid, de gro tere mogelijkheden van een pro jectontwikkelingsmaatschappij om de zaak te financieren en het ontbreken bij de gemeenten aan mankracht en organisatie om een groot en ingewikkeld plan uit te voeren, zijn volgena hem de belangrijkste factoren van die zwakke positie van de gemeente. Uiteraard .claat deze conclusie in sterke mate ook op de binnen stadsplannen van de gemeente Schiedam in samenwerking met de projectontwikkelingsmaat schappij Empeo, dochteronder neming van gigant Breaero. j Hij haalt in het artikel dan ook het onderzoek aan van, een doc toraal werkstuk (van Wim Blauw, Joke Frederikze en Har ry Wilhelm) over de binnen- stadsplarmen in (onder andere) Schiedam. De conclusies van deze groep zijn volgens hem niet bepaald opti mistisch. De machtspositie van de projectontwikkelingsmaat- schappij, dus in dit geval Em peo. vergeleken met die van de 1 gemeente is veel sterker. De j controle op de uitvoering van de plannen is hier in Schiedam bij- voorbeeld miniem. Een probleem is volgens hen ook, dat een gemeente een verekoms aangaat en zich moet vastleg gen voor een bepaalde termijn en daardoor urgentere proble men (bijvoorbeeld renovatie van de oude wijken), die zich tussentijds kunnen voordoen op de lange baan moeten worden geschoven. Voorbeeld daarvan is de situatie die in Utrecht ontstond, waar de gemeente op een bepaald mo ment enkele miljoenen op tafel moest leggen voor de aanleg van een voetgangerstracé, ter wijl het geld broodnodig kon worden gebruikt voor renovatie van een oude woonwijk. lok hier was de „uitverkorene" van de gemeente Schiedam, de Em peo, de maatschappij die een contract met de gemeente Utrecht had lopen en daardoor uiteraard geld op tafel eiste. Herman Noordegraaf vraagt zich in het artikel af, wie er nu over ons leefmilieu en aan de hand van welke maatstaven moet be slissen. „Het proces van stads vernieuwing valt nu ai gedeelte lijk ten prooi aan grote bouw maatschappijen en beleggers". Maassluis Feike Asma geeft op zaterdag 21 juli in de Grote kerk van Maassluis een orgel concert, dat In zijn geheel ge wijd is aan Johann Sebastian Bach. Asma heeft uit alle kleine en grote orgelwerken van Bach een aantrekkelijk programma samengesteld. Enkele programmapunten zijn het Praeludium en Fuge in e en g mali. Sonata no 4 in e moil en vanzelfsprekend enige van Bach's beroemde Choralvorspie- !e. Feike Asma besluit het con cert met de bekende Toccata und.Fuge in d moll. Gez:en de grote toeloop bij de Zwart-herdenking, wordt ook dit keer rekening gehouden met be langstelling vanuit het hele land. Het concert begint ora kwart over acht en de toegangs prijs bedraagt 2,50 gulden. Spe ciaal voor hen, die van buiten Maassluis komen, is de kerk van af kwart over zeven open, zodat iedereen ruimschoots de gele genheid heeft het interieur van de oude kerk te bewonderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1