SCHIEDAMSCHE COURANT meer in Rijnmond nieuwe aven in de Hoek 'Gouden' Schiedammers NVV-blad WIK meldt: STRANDBEZOEKERS „ONDERVRAAGD" Gevarieerd woningpakket voor binnenstad Schiedam Aantal woning- zoekenden «tijgt 75 procent met auto naar badplaats Brandje bij Wilton Vluchthaven is noodzakelijk Maandag Ï6 juli 1972 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 376792 SCHIEDAM EN KETHEL 4 paginaV 99ste jaargang no. 24766 9 Van =de ongeveer vier'duizen'd mensen idfe bij de werf Wilton Fijenoottd werken, zijn er on geveer vierhonderd afkomstig uit het 'buitenland. Schiedam/VJaardingen Voor bet Rijnmond-gebied zullen dit jaar geen buitenlandse werknemers meer worden aangetrokken. Deze mededeling staat in het NW-blad WIK. Volgens het NVV-blad is het Gewestelijke Arbeidsbureau een procedu re aan het opstellen voor de werving van buitenlanders- Dat zou ge beuren op verzoek van het Rotterdamse gemeentebestuur.. In WIK wordt gesteld dat, voor- ders naar ons land komen, eerst de .daarmee samenhangende dat nieuwe groepen buïtenlan- problemen moeten worden opge lost. De mededeling ïn het NVV-blad dat dit jaar geen buitenlandse werknemers meer in het Rijn mond-gebied zouden worden toe gelaten, wordt algezwakt door het ministerie van sociale za ken, het gewestelijk arbeidsbu-, reau Nieuwe Waterweg Noord en dat van Rotterdam. Een woordvoerder van het minis terie: „Minister Boersma heeft onlangs gezegd dat het toela tingsbeleid aan strenge richtlij nen zal worden onderworpen. Waar nodig zullen in bepaalde gebieden maatregelen worden genomen. Maar dat wil niet zeg gen dat de „kraan" helemaal dicht gaat". De heer H. I. de Jong van het Gewestelijk Arbeidsbureau Rot terdam: „Het gemeentebestuur van Rotterdam is vorig: jaar na de rellen in de Afrikaander- buurt zich gaan bezinnen of het beleid wel goed is". WONINGMARKT ,Zo is bijvoorbeeld gebleken dat het aantrekken van buitenlan ders met gezinnen een druk legt op de woningmarkt. Daarom heeft het gemeentebestuur ons verzocht de zaak eens te bestu deren". ,In ieder geval mag het bedrijfs leven niet stagneren", waarmee de heer De Jong doelde, op het feit dat veel Nederlandse, bedrij ven zonder buitenlandse werk nemers niet kunnen draaien, omdat er geen Nederlanders" te vinden zijn voor het werk dat zij verrichten. Van de 40ü.u(!0 werknemers in het Rijnmond-gebied is naar schat ting een kleine tien procent uit het buitenland afkomstig. ADMINISTRATIE Volgens de heer H. J. Steehouwer van het Gewestelijk Arbeidsbu reau NieuweWaterweg Noord houdt de in WIK aangekondigde procedure voor de werving van buitenlandse - arbeiders slechts een verandering van de admini stratie van het Vlaardingse GAK in. De heer Steehouwer: „Het ligt in de bedoeling, dat van de werk- gevers meer informaties zullen worden gevraagd overde sa menstelling van het bedrijf en over het personeel. Dat er geen buitenlandse werknemers meer zouden worden aangenomen, is mij niet bekend". „Er verandert weinig", zegt de GAB-functionarir, die sugge-1 reert, dat in WIK de wens wel- licht de vader van de gedachte is geweest. Schiedam Het nieuw te bouwen woningpakket dat de gemeente Schiedam en de projectontwik kelingsmaatschappij Expeo in de binnenstad zullen laten ver schijnen, zal zoveel mogelijk worden aangepast aan de sa menstelling van de bevolking. Het Is de bedoeling dat de in to taal ongeveer vierhonderdvijftig nieuwe woningen worden onder verdeeld in woningwetwoningen (veertig proeent), premiewonin- gen (veertig procent) en vrije sectorwoningen (twintig pro cent). het centrale woongebied (tus sen Nieuwstraat, Broersveld en Oude Kerkhof) wordt gedacht aan het neerzetten van onge veer tweehonderd woningen. In het winkelareaal zullen zeventig woningen worden aangepast. Jn het gebied rond de Schotse Poort (bij de Lange Kerkstraat) Worden tachtig woningen onder gebracht. Samen met het aantal bestaande woningen in de bin nenstad zal het toekomstige wo ningbestand dan op ongeveer duizend woningen worden ge bracht. De woonvormen zullen volgens het gemeentelijk bestemmings plan worden afgestemd op de huidige binnenstadssïtuatïe. Zo zal de nieuwe bebouwing maxi maal uit vier bouwlagen mogen bestaan. De eengezins- en meergezinshui- zen zullen zoveel mogelijk ge mengd, gesloten en aansluitend op de te handhaven bebouwing worden gebouwd. De meerge- zinshuizen krijgen portieken. Woonbalkons, dakterrassen en stoepen zullen zorgdragen voor een geleidelijke overgang van interieur (woonruimte) naar ex- tereieur (openbare ruimte). BEJAARDEN Op de begane grond van de por tiekwoningen wordt bovendien gedacht aan woningen speciaal als bejaardenwoningen bedoeld. Teneinde het miiieu van de bin nenstad zoveel mogelijk te vrij waren van stank- en geluids overlast zullen ten behoeve van het verkeer, .expeditie en par keren gelsoleerde ruimten wór den gecreëerd. Ook zal het ver keer op zich worden beperkt, maar, zegt de gemeente, „dit mag niet ten koste gaan van de bereikbaarheid van bestemmin gen". Met andere woorden: als een warenhuis een parkeerga rage voor de „bereikbaarheid" van zijn cliënten wil, komt die garage er ook. Waarmee de bewering van het be schermen van het milieu na-; tuurlijk wel op losse schroeven komt te staan. A ORM Wat het parkeren voor de binnen- stadsbewoners betreft, zal als parkeernorm te worden uitge-1 gaan van één parkeerplaats perj woning. Deze parkeervoorzienin gen zullen dan zoveel mogelijk in de bebouwingsstructuur wor-1 den opgenomen. i WACHTLIJST VAN 4755 BIJ HUISVESTING Schiedam - Het aantal ingeschre ven woningzoekenden bij het Bureau Huisvesting is in juni met 87 gestegen tot 4755. Er werden er niet bij het bureau ingeschreven aan een vergun ning geholpen, evenals 53 perso nen, die wel voor een woning op de wachtlijst stonden bij Huis vesting. Onder de laatste groep bevonden j zich negen aanstaande echt-1 paren, 29 voldoende en acht on- voldoende gehuisvesten en vier i alleenstaanden. i Momenteel wachten nog 51 aan- i staande echtparen, 83 alleen- staan den. 755 niet voldoende ge- i huisvesten en 3108 bewoners I van een geschikte woning op een huis. j Het bureau Huisvesting hielp in j juni acht op de wachtlijst ver-1 melde personen aan een vesti-1 gingsvergunning. Deze werd ook afgegeven aan 14 met-inge schrevenen. Van de geholpen in geschrevenen waren er drie in- wonëhd en vijf woonden zelf» standig. Nu wachten nog 1067 personen op een vestiginsvergunning, veer tien meer dan aan het begin van juni. Van hen wonen er 513 zelfstandig, de rest woont In. Schiedam Op de werf Wilton- Fijenoord heeft op een schip in j dok vier een brandje gewoed. De gealarmeerde brandweer kon het vuur, dat in de wasserij van het schip was ontstaan, snel on- der controle krijgen. De schade j was gering. Over de oorzaak van de brand is j' nog niets bekend. Schiedam/VIaardingen - Aan de monding van de Nieuwe Water weg moet een nieuwe vluchtha ven voor de watersport komen. Deze haven 2a! de niet meer als vluchthaven beschikbare Berghaven van Hoek v. Holland moeten vervangen. Dat staat in het jaarverslag van de watersportcommissie van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Volgens het verslag is die vluchthaven uit het oogpunt van veilighe'd noodzakelijk. Ondermeer zouden de leden van de jachtclub Schiedam en de watersportvereniging Vlaardin- gea van die haven gebruik kun nen maken. De heer H.J..J Leroi van de Rijn mond: „Rijkswaterstaat heeft de Berghaven op het moment in gebruik voor baggerschepen. Maar ook als dat niet meer het geval zal zijn, zal de Berghaven niet meer beschikbaar zijn als vluchthaven". Uiteraard is het niet zo dat in een accute noodsituatie schepen uit de Berghaven geweerd zul len worden. Dat is duidelijk". UITWIJK „Het is eigenlijk net zo als bij een autosnelweg, waar vlucht stroken langs moeten zijn, dat bij een waterweg voor kleinere schepen er een uitwijkmogelijk heid moet zijn. Natuurlijk zou die ook gebruikt kunnen worden door buitenlandse jachten". De ANWB en de Koninklijke Ne derlandse Watersport Vereni ging (KNWV) hebben aange drongen op vervanging van de Berghaven, zo blijkt uit her jaarverslag van de watersport commissie. In het verslag word gesteld dat 't omvangrijke -vatergebied van de Rijnmond zo goed mogelijk benut moet worden, omdat de mogelijkheden tot recreatie be perkt zijn. VERBINDINGEN in de eerste plaats, aldus de com missie. is het noodzakelijk dat de verbindingen worden verbe terd, waardoor het rendement wordt verhoogd. Slechte verbindingen met de ha vens betekenen een handicap voor de vele watersportenthou siasten die regelmatig verblijven bij en werken aan hun boot, al dus het jaarverslag. t w- RIK SNOEP RUUD PIJPER MARCEL BI OM STEEL RENé VAN DER KUIL Schiedam Op twee fronten „zwom" Schiedam in het afge lopen weekeinde in het goud. In eerste instantie in Meppcl, waar René van der Kuil met zeven eerste plaatsen de onbetwiste topscorer werd van de nationale zwemkampioenschappen. Maar ook Ruud Pijper (tweemaal goud) en Marcel Blomsteel (eveneens twee gouden plakken) drongen opvallend op hel hoog ste platform. Zelfs reikte §ZC door deze resultaten naar de best geklasseerde club in Ne derland. In Den Haag leek de nationale atletiekstrijd door de op een zwemstrijd. Onder de onophoudelijke regen eveneens ruim drie centimeter water ver borg zich echter een sintelbaan en daarop snelde de sinds kort naar Enschede verhuisde „Schiedammer" Hans Smeman naar goud op de 110 meter hor den en veroverde zilver op het polsstokhoogspringen. Nationaal jeugdkampioen Rik Snoep ten slotte onderstreepte zijn talent door ïn een spannend gevecht een fraaie bronzen plak voor zich op te eisen. Meer over de nationale kampioenschappen in Meppel en Den Haag leest U op onze sportpagina's. HANS SMEMAN Hoek van Holland/Schiedam Het strandrecreatië-onderzoek fn Noord- en Zuid-Holland is voortgezet. Net als op zeventien juni werden de strandbezoekers geteld en bij het verlaten van het strand geënqueteerd. Hun werd gevraagd naar de plaats van herkomst, het middel van vervoer, de duur van het strandbezoek, enzovoorts. De geënqueteerden konden ook op merkingen en klachten over het strand kwijt. De eerste voorlopige resultaten van het eerste deel van het strandrecreatie-onderzoek zijn inmiddels bekend. Het aantal strandbezoekers was de zeven tiende juni een bewolkte dag, slecht strandweer in Noord en Zuid-Holland 350.090. Het aantal- interviews bedroeg in Zuid-Holland 9000. Verdeeld over de badplaatsen Noordwijk (50.450) Katwijk (33.375), Wassenaar (11.3 50), Den Haag (76.400), Monster (11.680), 's Gravenzande (8.770) en Hoek van Holland (24.220) bedroeg het totaal aantal strand bezoekers in Zuid-Holland 216.045. Verreweg het grootste deel van de strandbezoekers komt met de auto. Vermoedelijk bedraagt dat percentage 75%.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1973 | | pagina 1